Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Am pus mai demult aceasta intrebare " de ce inseala un barbat?" unor prieteni barbati :) si indraznesc sa va dau un astfel de raspuns :) ca idee doar , nu e o experienta proprie , ci doar idei de-ale "lor=barbati" si nu toti ci doar 1 din cati or exista pe aceasta planeta... deci nu generalizam

1.
"cert e un lucru: barbatii nu sunt facuti sa stea cu o singura femeie. nu exista asta in adn-ul lor. cei care o fac, au pur si simplu o ambitie mult mai mare, o motivatie colaterala foarte mare sau pur si simplu au ocolit constient sau nu ocaziile sa calce stramb.
e stiintific demonstrat ca sentimente ca dragostea si iubirea sunt stari fiziologice, demonstrabile medical, si care inceteaza sa se manifeste dupa o vreme. Notiunea de cuplu, desi sanatoasa dpdv etic si moral cat si pt copii, nu este sustinuta fiziologic. Un barbat la care starea asta nu se manifesta continua ce a inceput din motivele de mai sus: ori de dragul copiilor, ori din obisnuinta, ori din comoditate pt ca are cineva grija de el - mancare, curatenie etc - ori pt ca asa isi propune, sa respecte un angajament. In acelasi timp, o femeie puternica, care ii confera o imagine buna in fata prietenilor este un motiv pt care ar continua relatia. In opinia mea, intr-o astfel de situatie, fiecare zi este o lupta intre a calca stramb sau nu. Diferenta o face sansa (sau lipsa ei) si ambitia de a rezista tentatiei. Nu garantez ca nu se intampla acelasi lucru si la femei, desi aici ar putea fi vorba pur si simplu despre iesitul din cotidian, plictiseala etc. Din pacate pt femei, la barbati asta este genetic. Dc te uiti la documentare cu animale, ai sa vezi ca la majoritatea speciilor de animale, masculii fac orice ca sa isi perpetueze genele (risca rani f grave in lupta pt femele, omoara puii acestora pt a le baga in calduri din nou etc). Ai putea sa crezi ca pur si simplu pt asta traiesc. Si efectiv asta pare singurul lor scop in viata. Mananca ca sa supravietuiasca ca sa poata face asta. Si practic, un barbat trebuie sa lupte cu mintea (cu civilizarea), impotriva instinctului asta. Lupta e de departe inegala, deoarece instinctul ataca in continuu, si e stresant si obositor sa il contrezi de fiecare data, asa ca unele batalii pot fi pierdute.
Asta nu il impiedica pe barbat sa isi organizeze viata ca atare. Ar trebui sa fie constient ca la un moment dat, datorita culturii care ne-a fost insuflata si in care traim, va trebui sa faca sacrificiul de a se angaja pe o perioada nedeterminata in relatia de cuplu si sa fie pregatit sa o duca la bun sfarsit. Cel putin pt a oferi urmasilor lui toate sansele pt a reusi.

Ca sa inchei: avantajele barbatului cand se insoara ar fi (spera el): cineva sa ii faca de mancare, cineva sa faca curatenie mai multa decat ar fi dispus el sa faca (adica sa faca cand ar trebui facuta dar el nu are chef ca are altceva mai interesant de facut). Avantajele femeii ar fi securitatea materiala si fizica. De ambele parti ar trebui sa existe avantajul de a avea pe cineva cu care sa se intretina (la nivel emotional, fizic, intelectual) de-a lungul perioadei in care convietuiesc si o persoana cu care sa se prezinte in lume. Evident triggerul pt toate astea este dragostea. Numai ca odata ce ea dispare (inevitabil parerea mea), raman numai astea. Deci, ca sa continui, in momentul in care barbatul are toate astea, singurul impediment ar fi o alta femeie. Acum aici se despart doua ramuri: sexul si dragostea. Cu sexul, asta este - ai cedat nervos in cele din urma, in special datorita faptului ca ai fost ocolit de noroc si ai fost pus intr-o ipostaza nasoala si ai calcat stramb (te pomenesti cu vreo bomba un pic bauta calare pe tine dupa ce ai stat 10 ani pe o sg femeie, pe bune dc as fi in stare sa zic nu, oi mai fi si eu un pic baut, poate doar dintr-o ambitie inumana, sau o stare de spirit de moment - o apreciere a consoartei in imediata vecinatate a momentului - sa sar peste asta). Pana la urma este sex, se poate intampla de ambele parti, desi femeile au nevoie de obicei de mai mult decat atat. Cu dragostea e altceva. Acolo nu prea mai ai ce sa faci. Daca ti se pune pata, tu se pune pata. Si asta se poate intampla de ambele parti, desi as spune ca femeile fac mai greu treaba asta, pe cand un barbat e mult mai usor de impresionat, mai ales dc nu are alte griji (ex materiale).

Ca sa inchei inca o data: accidentele se intampla si este f usor pt barbat sa calce stramb, insa premeditarea nu o inghit. Adica sa iti propui asta, sa cauti ocaziile sa calci stramb, asta nu prea e normal in momentul in care ai decis sa iti faci o familie. In momentul in care ai puradei, incepi sa iti pese mai mult de ei decat de tine, si ar trebui sa gandesti un pic mai mult cu creierul decat cu instinctul.

Din partea mea, sunt norocos sa gasesc pe cineva sa imi inghita tot caracterul meu al draq, vesnic nemultumit si sa suporte treaba asta si dc am hotarat sa fac pasul, atunci incerc sa ma dedic. In momentul asta habar nu am dc o sa fiu in stare sa stau cu o sg femeie o viata intreaga, cand roiesc zaludele astea prin tot orasul. Faza e ca pt femeie sexul presupune sentimente si implica viata de cuplu, pe cand pt barbat sexul e sex, cateva clipe de placere fizica, la fel ca berea. Nu are nimic cu viata de cuplu.

Dupa cum vezi, din punctul meu de vedere doar asa vad eu ca ar putea sa calce un barbat in strachini. Cui nu i s-a intamplat ori a avut super sansa sa nu fie pus in astfel de situatii, ori a fost mai amarat si nu a avut cum. Extrem de rar ar putea sa reziste. Cred ca numarul acestora tinde dramatic catre zero. Pt barbat nimic altceva nu ar putea sa il determine sa ia astfel de hotarari radicale, sau sa o ia razna asa de tare. Pe cat e de slaba singura, pe atat e de a draq femeia in spatele unui barbat. Exemple in toata istoria omenirii (Elena din Troia, Cezar si Cleopatra).

Final (iar): Desi barbatul e construit genetic sa alerge dupa femei, dc ia decizia sa isi faca o familie tb sa inceapa sa gandeasca mai tare (ca atare) sa infraneze instinctul si sa aiba grija de asta. Proasta planificare nu se accepta (de orice te apuci in viata, bun sau prost, il termini). Greselile, pot surveni, dar ar trebui extrem de rar si nu trebuiesc cautate. Greselile nu pot fi decat alte femei :). Femeile tb sa inteleaga in acest caz ca asta nu are ABSOLUT NIMIC cu sentimentele fata de ele sau viata in cuplu. E pur si simplu o nesansa care s-a ivit si a facilitat o detensionare de ani de zile. Inca o data repet: o iesire din asa ceva nu poate fi decat o alta femeie. Mai rar cred, pot fi banii, care in cele din urma sunt legati tot de femei. Tot ce am spus se poate determina si verifica stiintific, istoric, empiric si observational.

Asta e parerea mea. Sper ca m-am exprimat suficient de bine si nu m-am facut neinteles. Inteleg comportamentul, dar nu dau dreptate celor care nu isi duc angajamentele la capat, indiferent de greselile facute pe drum. Cazurile acceptabile sunt rare si determinate de situatii care nu pot fi controlate (reactii fiziologice incontrolabile)."




-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Draga Cristina,
Am avut rabdare sa citesc ceea ce ai scris si chiar este interesant! Chiar foarte interesant!
Deci daca vor = pot daca nu peste tot vad 'strachini'!
Sau alta: barbati fiti destepti ca sa nu va prinda nevasta cu mata in sac!
Fetelor treceti la treaba!
Sesiunea e deschisa iar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Cristiana Negrila



.......



-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.




Deci in concluzie, nesansa mea ca sint femeia, toti barbatii sint in final prizonierii propriului cod genetic si nu merita sa ma consum cind vine acasa mirosind a parfum si cu ruj pe gulerul camasii...

Cam proasta imagine isi construiesc prin asa articole...zau asa, doar atit e capabil un barbat? Eu cred ca nu...Daca asta ar fii adevarul pai atunci sintem cam in pom pentru ca asa specimene mai rar devin "soti si tati exemplari"...

Eu zic ca asa articole (sub o slabuta incercare de a legimitiza cumva o situatie imorala) mai rau defavorizeaza imaginea unui barbat adevarat.

Eu zic ca daca ai nevoie de varietate zilnica, nu te mai insura...cel putin esti corect si ai fairplay...nimeni nu are numic impotriva burlacilor convinsi, este o decizie personala...dar de aici pina la inselat devenit mod de viata este o prapastie uriasa.

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by Cristiana Negrila



1.Din partea mea, sunt norocos sa gasesc pe cineva sa imi inghita tot caracterul meu al draq, vesnic nemultumit si sa suporte treaba asta si dc am hotarat sa fac pasul, atunci incerc sa ma dedic. In momentul asta habar nu am dc o sa fiu in stare sa stau cu o sg femeie o viata intreaga, cand roiesc zaludele astea prin tot orasul. Faza e ca pt femeie sexul presupune sentimente si implica viata de cuplu, pe cand pt barbat sexul e sex, cateva clipe de placere fizica, la fel ca berea. Nu are nimic cu viata de cuplu.


2.Asta e parerea mea. Sper ca m-am exprimat suficient de bine si nu m-am facut neinteles. Inteleg comportamentul, dar nu dau dreptate celor care nu isi duc angajamentele la capat, indiferent de greselile facute pe drum. Cazurile acceptabile sunt rare si determinate de situatii care nu pot fi controlate (reactii fiziologice incontrolabile)."




1. N-am inteles anumite chestii cu referinta la paragraful asta:
a) esti barbat sau femeie (semnul indicat in profilul tau indica femeie - exprimarea indica barbat.

b)daca esti femeie ai facut un mic copy-paste si ai dat textul ca fiind al tau?

O micuta clarificare ar fi binevenita.

2.As fi curios sa stiu opinia (ta) despre femeile care inseala. Barbatii au fost balacariti suficient.
Pina acum stim ca:
a-barbatii inseala prin natura lor/cod genetic/nevoia de a se afirma in fata haitei/etc.
b-daca barbatii nu inseala sint: frustrati/impotenti/idioti/cirpe de sters praful/etc.
c-pe desupra sint niste porci. Este porci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

:)Vandal:
am scris :
" Am pus mai demult aceasta intrebare " de ce inseala un barbat?" unor prieteni barbati :) si indraznesc sa va dau un astfel de raspuns :) ca idee doar , nu e o experienta proprie , ci doar idei de-ale "lor=barbati" si nu toti ci doar 1 din cati or exista pe aceasta planeta... deci nu generalizam"

deci eu sunt suta la suta femeie si am prezentat 1 singura opinie a unui barbat pe care am avut ocazia sa il intreb, rugand sa nu se generalizeze... ca mod de a gandi a unuia singur nu al tuturor barbatilor :)


-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by Cristiana Negrila

:)Vandal:
am scris :
" Am pus mai demult aceasta intrebare " de ce inseala un barbat?" unor prieteni barbati :) si indraznesc sa va dau un astfel de raspuns :) ca idee doar , nu e o experienta proprie , ci doar idei de-ale "lor=barbati" si nu toti ci doar 1 din cati or exista pe aceasta planeta... deci nu generalizam"

deci eu sunt suta la suta femeie si am prezentat 1 singura opinie a unui barbat pe care am avut ocazia sa il intreb, rugand sa nu se generalizeze... ca mod de a gandi a unuia singur nu al tuturor barbatilor :)


-------------------------



1.Din textul original nu se vede o demarcare clara intre opinia ta si a acelui barbat.

2. Textul generalizeaza la greu. Ori baiatul ala era in penitenta ori tu nu tii minte 'ezact' ce zicea el....da' generalizarea e acolo...pot sareaiau textul original si sa subliniez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

ei... nu prea postez eu la astfel de subiecte care pot da in altele dar:
sper ca acum se vede demarcatia intre mine si opinia lui - care e fidela pentru ca am avut parte de raspuns scris :) daca el generalizeaza e treaba lui , asa vedea el lucrurile despre acestea in acea perioada. ce pot spune despre el acum? ca e foarte fidel (cel putin pana acum :) , are o casnicie fericita si la anu vor avea un copil ) O fi avut o pasa si el ca toti oamenii cand a dat acel raspuns , dar mi s-a parut interesant.

vroiam opinii despre acest lucru nu despre mine pentru ca am spus clar ca nu e experienta mea ci o parere a unui singur barbat.



-------------------------
Cristiana si Andreea Mergareatza

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

well...discutia a luat o turnura interesanta :)

Incerc sa ma exprim finutz da' in principiu ma intereseaza mai putin pe unde anume umbla organu' cu pricina, si ma intereseaza ceva mai mult barbatul anexat respectivului organ. Adica ce e in capul si in sufletul lui, mai ales CINE e in sufletul lui, cum se raporteaza la mine, ce reprezint pentru el, daca exista atractie intre NOI, daca nu exista.
Cam astea sint intrebarile cu care merita sa imi bat capul. Nu...cum il prind, cum il miros, cum il bag cu oole in lighean.
La urma urmei, daca intre noi nu e nimic, si daca sta singur, cu ce ma ajuta pe mine? Am satisfactia ca e abstinent in loc sa ma insele?!

Stiu SIGUR ca n-as putea sa trec peste o relatie paralela, si probabil nici peste faptul ca ar fi MAI atras de altcineva - fie ca altcineva-a respectiva l-ar accepta, fie ca nu. Daca ar umbla capiat pe sub ferestra vreuneia, fie ea dragoste platonica, sub ferestra aleia ar dormi din momentul ala. Ce tine de corazon nu as putea sa ii iert. Clar.
Dar vreo factura de pe la vreun bordel, probabil da.
Pina la urma, psihologic, sexul poate avea si o parte degradanta. Daca vrea sa isi razbune frustrarile masculine pe vreuna, in mod cert n-as fi eu una aia, pentru ca eu ma imbrac si plec daca nu-mi convine. Eu vreau sa ma iubeasca, sa fiu femeia din sufletul lui, daca joaca in filmul asta, bine, daca nu, sa ma scuteasca. Pentru alte scenarii, momente penibile si roluri chinuite, din partea mea poate sa se duca unde vrea, ca n-am pierdut nimic.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

"Incerc sa ma exprim finutz da' in principiu ma intereseaza mai putin pe unde anume umbla organu' cu pricina, si ma intereseaza ceva mai mult barbatul anexat respectivului organ."

Maimonide si mai apoi musulmanii fac aceeasi deosebire intre trup si suflet. Ca urmare organul respectiv a capatat individualitate, agresivitate si independenta, culminind cu triburile bambara unde barbatii sint obligati sa petreaca un an cu o persoana de acelasi sex si alt an cu una de sex opus ca sa faca o decizie informata.

In partea vestica lucrurile stau un pic mai unificat,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

credeam ca a fost clar tonul ironic din pasajul respectiv. Ca d'aia am bagat smile.

Altfel, oi fi eu mai estica de nu ma agit sa-i pun lacatzel. Nu consider ca daca a sarit cu vreuna beata pirleazul si a facut vreun instantaneu "le tufish" cind a fost in vreo deplasare, e echivalent cu vreo maaaaaaare tradare. Si sa jelesc nspe ani ca pe aia o iubeste si ce are aia in plus fata de mine. Mi s-ar parea un episod penibil, da' nu i-as da mai multa importantza decit are.
Dureros, intr-adevar, ar fi sa tina la altcineva.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput