Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

Sincer, si io cred ca-i genetica chestia. Evident ca nu toti cei care au gena in sange chiar isi inseala partenerii fiindca aici intervine educatia si ratiunea.
Dar, da, cred ca-i genetica!
Am exemplu in familie de-a lungul a 3 generatii. Dca am timp o sa dezvolt explicatia

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
Stefan
"I’ve learned that you cannot make someone love you .All you can do is stalk them and hope they panic and give in."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Buna fetelor, nu vreau sa o luati ca pe un sfat, dar eu daca as afla, nuuu... daca as vedea ca ma inseala jumatea',l-as intreba daca vrea sa mai fim impreuna, daca raspunsul ar fi"DA" l-as insela si eu cu cine mi-ar fi mai drag sa vad daca el poate trece peste asta, daca raspunsul ar fi"NU", cred ca m-as simti de 1000 de ori mai usurata,poate o sa spuneti ca e o meschinarie dar ar trebui sa imi linistesc sufletul cumva, toate femeile rabda de dragul aparentelor sau al copiilor, dar cand toate astea nu mai sunt aproape? Ramanem pustiite, si ne uitam in urma si ce vedem...tristete,si realizam ca viata e numai una, nu ne mai da nimeni alta,pentru ce sa o irosim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Bine, bine...dar ce se intampla cu barbatii care desi par sa aiba acasa o relatie perfecta, prefera sa faca sex cu femei usoare....si culmea mai si platesc pentru asta.Se poate numi asta o relatie perfecta in conditiile in care acasa e un sot minunat, un tata bun...dar care e obsedat de femei?Se mai considera inselat?////////////a te culca cu altcineva decat partenerul de viata , ocazional, sau chiar frecvent....distruge relatia, oricat de solida ar fi fost aceasta....asa ca dupa parerea mea, ambele parti sunt vinovate.Inselatul pt ca accepta. iar cel care inseala pt ca nu se gandeste la consecinte.punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie30 spune:

Femeile fac dragoste, barbatii fac doar sex, adica ele se implica si cu trupul si cu sufletul, ele isi mai aduc aminte, in timp ce ei indeplinesc actul fiziologic, isi pun palaria si se indreapta spre o alta floricica, fara sa se implice emotional.
Si nu, nu cred ca le-ati face bagajelul automat, cum ati "mirosit" ceva, atunci cand aveti copii de crescut cu el, atata timp cat, in afara de inselatul mai des sau mai rar, el este un sot bun si un tata exemplar!

Topicul ar fi trebuit sa aiba mai degraba titlul: "Cate lucruri mult mai grave decat inselatul le suporta femeile barbatilor?"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shiva spune:

Nu cred ca exista tipare. Fiecare dintre noi suntem identitati proprii, deci problema "inselatuli"difera de la caz la caz.Moral nu e in nici o situatie.numai ca nimeni nu e perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by katie30

Femeile fac dragoste, barbatii fac doar sex, adica ele se implica si cu trupul si cu sufletul, ele isi mai aduc aminte, in timp ce ei indeplinesc actul fiziologic, isi pun palaria si se indreapta spre o alta floricica, fara sa se implice emotional.



si alte citate din cartea ''Bigotry for Dummies''

negrii sint lenesi
arabii sint imputiti
italienii sint buni amanti
francezii nu stiu ce e aia sapun
romanii sint curvari
evreii sint hoti
americanii sint inculti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

eu am cam inceput sa cred chestia asta ca barbatii inseala pentru ca asa le e natura de vanator..Sa demonstreze partenerilor de haita ca pot, sa-si demonstreze lor insisi, sa-si testeze virilitatea, de nemultumiri, de prea multe multumiri.. eh,, uite asa pentru ca pot.
Am auzit-o si am vazut-o de atatea ori ca incep sa cred sincer. Stiti chestia aia cand iti tot repeta cineva ca esti prost incepi sa te porti ca atare.
Eu ,o fire mai ciudatzica, care in toata existenta mea m-am inteles mai bine cu barbatii decat cu femeile si avand un sotz extrem de inteligent si deschis la minte, am ajuns sa am foarte multi prieteni barbati si sa fiu mereu un compania barbatilor si prin natura meseriei sotului meu.
Am fost complice la cele mai nenorocite acte de "inselat" sau de "sedus" femei. Si va zic eu ca se poate ca azi sa fie indragostit lulea, sa-i tremure chilotii si sa planga dupa vreuna si maine... sa fie cu prietena/nevasta ca si cum nimic nu s-a intamplat.
Am tot purtat discutii si mi-am tot sustinut punctul de vedere pana cand am inceput sa nu ma mai cred pe mine.
Al meu are o fantezie neimplinita in viata. O negresa. Eh... eu ce sa fac?


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by cami30

eu am cam inceput sa cred chestia asta ca barbatii inseala pentru ca asa le e natura de vanator..


Uite...numai ca sa vezi ca si femeile vineaza (articol in engleza)

http://www.seattleweekly.com/2007-08-08/news/northwest-cougars-hunt-and-are-hunted-by-younger-men.php

Si site-uri dedicate femeilor care vineaza (unde barbatii, mai ales cei tineri, sint vazuti, evaluati si tratati ca prada. Multe sfaturi despre cum sa agati barbati tineri, cum sa te imbraci si alte chestii utile la vinat:

CougarDate.com
CougarHunter.ca
UrbanCougar.com

Terminologie utilizata:

femei 20-30 ani: puma
femei 30-40 ani: cougar in training
femei peste 40 ani: cougar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet__angel spune:

am ajuns sa cred ca daca te-a inselat nu are rost sa ierti pentru ca oricum nu se uita si relatia s-a schimbat definitiv ... doar ca nu e mereu asa de simplu sa renunti la cineva , parca il iubesti mai mult dupa ce te inseala , nu vrei sa -l pierzi .. si totusi cel mai bine e sa fii puternic si sa uiti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Eu nu as ierta pentru ca stiu sigur ca nici el nu m-ar ierta!
Important este ca de fiecare data cand vezi ca incepe sa scartaie ceva sa-ti ascuti toate simturile si sa vezi de unde vine. Eu asa fac chiar daca sunt in deplasare si nevedem rar. Eu incerc sa fac din momentele impreuna eveniment ce nu poate fi uitat.
Altfel, nu numai barbatii inseala ci si femeile si nu sunt cazuri rare. Tine de chimia, de educatia si de moralul fiecaruia. Sunt oameni (si nu am spus barbati!)care nu se simt bine daca nu fac ceva 'ilegal', imoral pentru ca asa este felul lor de a fi. Nu poti sa-i acuzi ci poti doar sa-i compatimesti si daca te-ai casatorit cu un astfel de om poate incerci, si in cazuri fericite reusesti, sa-l si 'educi'. Se mai intampla dar foarte foaret rar.
Subiectul este asa de complicat ca as putea scrie o zi dar nu vreau sa plictisesc.
Concluzie:
- daca poti ierta iarta o data si incearca sa schimbi ceva (ce crezi ca a dus la aparitia evenimentului);
- daca nu poti ierta cu totul nu ramane in casnicie de dragula aparentelor pentru ca te ucizi incet;
- daca realizezi ca este o boala pune-l/o sa consulte un psiholog;
- nu ierta niciodata a doua oara daca esti sigur ca nu este o boala ci doar un moft.
Spor la iubit dragii mei!
LEGAL insa!

Mergi la inceput