Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns niccooll04 spune:

de ce ? pentru ca nu am vrut sa-mi arunc toata tineretea la gunoi , si pentru ca sunt un om responsabil , si pentru ca m-am incapatanat sa-mi duc planurile la final , si pentru ca pe undeva acuma astept poate un moment in care roata se va intoarce , si crede-ma ca nu voi ezita nici o secunda sa i-o platesc cu aceeasi moneda. Intre timp suntem colegi de apartament , am ajuns la performanta la care putem discuta fara sa ne scoatem ochii la propriu ( ca la figurat inca nu ).

Si ca sa fiu sincera treburile s-au intors intr-un fel ia favoarea mea , am un ascendent asupra lui si asta imi confera o anumita putere si multumire pe undeva .Si sincer la momentul asta nu are decat sa faca ce vrea , nu ma va mai afecta , pentru ca sunt pregatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

buna intrebare marius
nicol, tocmai despre asta vorbeam cand spuneam ca oameni maturi invata din greseli si incearca sa nu le mai repete. Niciodata. Eu am trecut printr-un astfel de "cosmar" si prin mult mai multe situatii neplacute legate de aceasta "situatie", nici macar nu iti imaginezi. Sa zicem ca atunci eram prea mica si fara experienta de viata si fara minte... Si tocmai din acest motiv nu voi mai repeta niciodata aceasta greseala, nu voi mai calca in picioare si invada intimitatea nimanui. Nu iese nimic bun din asta, dimpotriva, o cauti cu lumanarea...
Numai bine.

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccooll04 spune:

Sunt de acord cu tine , trebuie respectata intimitatea celuilalt nimic de zis pana aici , dar ce te faci cand celalalt in intimitatea lui isi bate joc de tine ? si stii ca treburile astea le descoperi intamplator , dupa care ai nevoie de dovezi , vrei sa stii mai mult si inevitabil ajungi sa ii violezi intimitatea .Ce imi spui tu e valabil atunci cand nu sunt implicate sentimente , cand nu iti pasa , dar in momentul in care iti pasa lucrurile stau altfel . Ce faci ? Descoperi din intamplare ca se petrece ceva cu cel de langa tine , il intrebi la modul deschis si fireste ca neaga , dupa care incepe sa minta la modul flagrant , ce faci ? te asezi comod in fata televizorului si astepti ? ce ? poti sa faci asta ? eu una nu am putut , atata vreme cat m-a afectat foarte tare , cu atacuri de panica , insomnii si vreo 15 kg date jos de unde nu aveam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikenhana spune:

Eu cu viitorul meu sot(suntem impreuna de 5 ani si ne casatorim vara asta)suntem extrem de fideli din fire si am si facut un pact: daca ne trage vreodata inima dupa altcineva sa ne spunem in fata. Eu nu as suporta sa fiu inselata, as simti imediat si m-as razbuna crunt. Prefer sa mi se spuna in fata ca am devenit nr. 2 si as rupe orice legatura imediat decat sa fiu tradata pe la spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

quote:
Originally posted by kikenhana

Eu cu viitorul meu sot(suntem impreuna de 5 ani si ne casatorim vara asta)suntem extrem de fideli din fire si am si facut un pact: daca ne trage vreodata inima dupa altcineva sa ne spunem in fata. Eu nu as suporta sa fiu inselata, as simti imediat si m-as razbuna crunt. Prefer sa mi se spuna in fata ca am devenit nr. 2 si as rupe orice legatura imediat decat sa fiu tradata pe la spate.



o da... parerea mea...un vis frumos! stiu un singur caz in care s-a intamplat asa (i-a spus in fata) si nu vrei sa-ti imaginezi cata durere si frustrare si nopti planse si depresie....

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an3na spune:

Buna,

Fiecare dintre noi cunoastem...din experienta proprie sau din povestiri cum sta cu inselatul...
Tema de discutie insa este...daca mai exista iubire dupa ce unul a abandonat barca relatiei...sau nu am inteles eu bine?
Pentru ca daca e asa...raspunsul e limpede...in momentul in care unul a ales - fie si temporar - sa insele, nu mai poate fi vorba de Iubire.
Din punctul meu de vedere, Iubirea e Unica, Adevarata si fara urma de compromisuri de acest gen. Iubirea este reciproca, pentru ca altfel este o ciuntire...e ca si cum am avea un picior bun si unul cu dizabilitati...ne-am mai putea tine echilibrul fara carje sau alte elemente ajutatoare?
Atata timp cat unul dintre cei 2 isi permite sa gandeasca si apoi sa duca in fapt actiunea de uitare - fie ea si fragmentara - este clar ca Iubirea a fost doar un vis pentru acea relatie.
In concluzie, cred ca doar unde este disperare si lipsa de respect/demnitate/cunoastere de sine putem spune...Iubirea este si iertarea tuturor greselilor celuilalt.
Prerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Ma tot gandesc si mi-e greu sa inteleg ce vor sa spuna oamenii prin "a ierta". Sa ne prefacem ca nu s-a intamplat nimic? Sa continuam relatia in aceeasi maniera? Sa continuam relatia altfel - dar cum? An3na, ce inseamna pentru tine, concret, a ierta infidelitatile partenerului? Cum...pui in practica iertarea?

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giutza spune:

da, atat de mult as dori si eu sa stiu cum poti pune in practica aceasta iertare... in fiecare zi incerc sa-mi imaginez cum as putea trece peste momentul "acela", ce as putea spune, ce as putea face, dar creierul mi se blocheaza; sa spun ca nu s-a intamplat nimic? cum sa fie nimic daca toata viata mea e cu susul in jos? sa-i spun "acum pleaca, nu vreau sa te mai vad vreodata"? cum sa spun asta cand respir prin el? si dupa ce el iese pe usa, ce le spun copiilor? si de fapt, de ce ajungem acolo? el imi tot repeta "asa sunt barbatii" sau "orice ar face partenera, barbatul va voi mereu sa-si dovedeasca ceva"; si atunci, daca orice faci tot nu e suficient, ce s-ar mai putea face sau spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia_80 spune:

Eu am mais cris aici cand inca nu stiam ca sotul ma insala, totul era la nivel de banuiala. Acum am aflat cuc ertitudine. La naiba intimitate, l-am urmarit in draci, in toate modurile posibile,, i-am cautat in telefon, l-am inregistrat, ptr ca altfel nu aveam nici cea mai mica sansa sa il prind, el nega clar, isi redusese la mini timpul petrecut cu ea, nu aveam cul s ail prind. Ma rog, l-am dat afara. Am zis gata, 100%. Avem un bebe pana intr-un an. De fapt, cosmarul a inceput la scurt timp dupa ce am nascut. Iertare? Nu o sa-l iett niciodata. Ptr nimic, ptr tot raul pe care mi l-a facut, ptr faptul c anu a incercat s alupte ptr familia noastra. EA a fost mai importanta, cu toate ca acum zice ca era vb doar de sex...Mai conteaza? Sunt niste incercari de a face ceva, ne vedem, plimbam copilul impreuna. Sa zicem ca i-am dat o sansa. Cum s ate impaci? Asta nu stiu, el asteapta vad sa imi treaca de la sine. Poate, e o cale sa te impaci, cand il vezi pe celalalt venind in genunchi inapoi, plangand, ajutantu-te. Sa il vezi c aintelege durerea ta si te ajuta ,macar acum. Dar cand el asteapta sa va vedeti si u sa fii fericita in noua sansa .....cum?? Eu ma chinui in continuare, cu noua asta sansa, si sufar ca vad ca el vrea, dar atat. Strecem peste,sa stergem cu buretele. Cum naiba???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrusca13 spune:

Eu nu cred ca exista iertare in adevaratul sens al cuvantului ci doar acceptare. Intr-un final te obisnuiesti cu ideea si accepti dar nu cred ca poti ierta sau si mai putin sa uiti. Nu poti trece peste pur si simplu si sa te prefaci ca nimic nu s-a intamplat, este prea dureros si ar insemna sa nu mai fi tu insati, sa-ti traiesti viata jucand teatru iar asta nu se mai numeste viata. Cat despre IUBIRE nu stiu daca mai pote fi vorba ci poate ramane macar respectul(de fapt cred ca nici acesta nu mai este dupa o asa tradare) iar cu timpul e posibil sa te recucereasca. In ceea ce ma priveste, asa sper. Poate pedeapsa ar fi o solutie, sa-l lasi sa vina in genunchi cerandu-ti iertare sa realizeze raul pe care l-a putut face, sa-l "torturezi" catva timp, sa-i fie frica ca-l vei parasi iar apoi, daca poti, sa-i mai acorzi o sansa. Poate asa... cine stie... cu metoda "platitul cu aceeasi moneda" eu nu sunt de acord. Ar insemna sa ma "patez" si eu si m-as simti oribil.
Va doresc multa intelepciune!

Andrusca

Mergi la inceput