Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aha....deci dac am 40 de ani sunt deja Ok, nu? Whau ce bine ma simt...

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by vincenzina

quote:
Originally posted by roxana_tanya


Am fost inselata de sotul meu inca din primul an de casnicie cand pe aceea vreme eram insarcinata si m-am gandit ca suntem la inceput si ii va trece cand isi va da seama ca e casatorit cu acte in regula,spun asta pentru ca la noi a decurs totul foarte repede si suntem foarte tineri eu am 22 si el 23,dar cu toate astea dupa 3 ani si jumatate de casnicie tot nu s-a potolit.Acum sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil si nu ma pot gandi la despartire,oare ce pot face sa il recastig din nou,il iubesc foarte mult si la fel si el daca ma gandesc la felul cum se poarta cu mine dand la o parte faptul ca,cateodata mai are cate o escapada dar niciodata cu aceeasi femeie si numai relatii pasagere,ce pot sa fac,va rog ajutati-ma.



Si eu am avut o relatie de 7 ani in care singurul scop al fostului era sa-si caute aventuri.Am aflat in al treilea an de relatie si mi-am pierdut increderea in el insa am continuat sa stau cu el fiidca eram foarte tinara si nu aveam nici independenta si nici incredere in mine insami. Ma convinsese pe cale psihologica de asta. Ajunsesem sa convietium ca doi straini in aceeasi casa.
Dupa ce l-am parasit am inceput alta relatie cu o persoana mai matura,care a avut parte de toate experientele necesare unui barbat inainte sa intre intr-o relatie serioasa.Si asta pot sa zic ca se vede.Este o diferenta enorma intre prima si actuala relatie.
Deci pina la urma,experienta de viata conteaza foarte mult.Parerea mea este ca un barbat este pregatit din toate punctele de vedere pentru o relatie serioasa abia dupa 35 de ani, in medie vorbind...ca sa nu zic 40.
Si femeile la 30.



Scuza-ma, dar trebuie sa te contrazic!
Poate celibatarii incep pe la 40 de ani sa se gandeasca la o relatie serioasa/familie!
Dar de regula, cei care sunt deja casatoriti, la 40 de ani intra intr-o "criza".La varsta asta e posibil(si multie cazuri am vazut) sa -si probele talentul de cuceritor, sa-si caute amante, sa se redescopere...
Iar femeile.....ce sa zic?Cred ca este o regula (dedusa de mine) ca femeia care a fost mai libertina in tinerete ajunge o buna mama si sotie.Cele care n-au cunoscut mai multe iubiri, n-au avut alta relatie decat actualul sot, acelea incearca marea cu degetul ...
Parerea mea...

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ahhh... deci reformulez dupa cei 17 ani de casnicie coroborat cu cei 40 de ani ai mei data fiind varsta frageda la care m-am casatorit si Sagetator convins fiind .... unde este topicul "Vanatoresti si nu numai..." Am iesit la vanatoare.... asa ca ..... griiiiijaaaaaa!!!!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vincenzina spune:

Da Mariaanna,ma refer la cei celibatari.Am auzit ca cei deja casatoriti ajung la un fel de criza in jurul virstei de 40 de ani,cind cauta aventuri sau amante.
Ex-ul meu avea 24 de ani in momentul in care am inceput relatia si am observat ca e genul "ochi alunecosi",insa nu am crezut ca e capabil sa ma insele chiar asa,fara remuscari.Nici macar nu isi ascundea urmele foarte bine,aflam chiar fara sa vreau de aventurile lui.Pe la sfirsitul relatiei,intr-un moment de siceritate mi-a marturisit ca m-a inselat fiindca a vrut sa incerce tot ceea ce este "disponibil".
Actualul meu prieten este mult mai matur,a avut doar 2-3 relatii mai serioase insa nu de mare durata,niciodata casatorit,si mi-a marturisit ca s-a saturat de aventuri,ca a experimentat tot ce se putea si acum vrea o familie.Stiu ca nu este o garantie 100% pentru fidelitate afirmatia asta,dar macar sper,ca daca o sa vrea sa ma insele, sa o faca discret,ca eu sa nu aflu.Si vorba aia:ce nu stii nu te doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Barbatul care a inselat o data, inseala mereu, toata vita lui, altfel nu se simte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2k8 spune:

si eu ma aflu intr-o asemenea situatie:sunt inselata de sotul meu dar nu pot sa fak nimic cel putin nu stiu ce sa fak.am o fetita de 2 ani si sapte luni si mi-e greu s-o despart de tatal ei insa pe de alta parte simt ca aceasta situatie devine din ce in ce mai grea(pentru mine).de cand am nascut am depins numai de el(financiar)si poate din aceasta cauza nu ma simt pregatita s-o iau de la capat.nu pot sa spun daca il mai iubesk sau nu ,nici nu stiu ce mai simt totul e atat de confuz e o poveste lunga si complicata ...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccooll04 spune:

m-am intors dupa o lunga perioada de timp pe forum.Va multumesc la toate pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. Am luat topicul de la capat ( sa ma pun la curent ) , si am constatat ca nesimtirea barbatilor nu are limite . Mi s-au umplut ochii de lacrimi cand v-am citit povestile si am retrait cosmarul meu :( .Nu am divortat , dar nici nu stiu sa va spun daca sunt bine sau nu . Povestea lor s-a terminat din cate am realizat , dar cu greu , el s-a agatat pana la epuizare de visul lui ( nu au ajuns mai departe ) , inainte sa renunte .Nu mai lucreaza impreuna , a demisionat si acum lucreaza cu mine , deci cam tot timpul il am sub ochi , dar asta nu ma incalzeste cu nimic , undeva in mintea mea e inca vie amintirea umilintei , minciunii .
V-am auzit vorbind despre iertare , eu una nu cred ca exista asa ceva , ok iei hotararea sa continui viata langa el dar asta nu inseamna ca ai iertat sau ca ai uitat , pur si simplu devine un fel de parteneriat , unde sentimentele nu mai conteaza , cel putin nu pentru mine .
M-am indepartat ca sa ma protejez , ca sa nu mai fiu luata pe nepregatite , ca sa nu mai sufar ca un caine in cazul in care problema ar recidiva .
Am invatat ceva din asta , ca nu poti sa ai incredere in nimeni pe lumea asta , ca nu e bine sa dai mai mult decat primesti .
Nu stiu ce va fi in viitor , la momentul asta treaba sta cum va povestesc , dar mi-am jurat ca niciodata nimeni pe lumea asta nu o sa ma faca sa mai trec odata prin ce am trecut , si am trecut pentru ca am fost naiva , pentru ca am avut incredere , pentru ca am oferit prea multa libertate ( cineva ma intreba cum de am ajuns la concluzia ca stergea arhiva si daca il contolam , ei bine nu dragele mele cu rusine va spun ca sunt una din proastele care nu si-a verificat sotul niciodata , cum am ajuns sa verific ? pentru ca am simtit ca ceva nu e in ordine , il cunosc prea bine , si pentru ca nu sunt omul care sa faca acuzatii gratuite fara sa am o dovada , si pentru ca stiam ca fara probe nu va recunoaste in veci nimic , asa am ajuns sa verific , asa am ajuns sa il urmaresc si continui si in ziua de azi ) si ca sfat pentru toate dintre voi , lasati mai moale treaba asta cu increderea , pentru ca oamenii sunt cum sunt ( ca sa nu jignesc ) .
Au trecut ceva luni de atunci , dar eu ma simt ca si cum ar fi fost ieri , asa ceva nu se uita , e drept ca te iei cu una-alta , ca nu stai sa te gandesti numai la asta , dar iertare totala nu exista .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Nicoleta, spui ca ai ales sa iti continui viata alaturi de el, sa nu divortezi (pentru moment?). Ma intreb daca a "contribuit" si el cu ceva la decizia asta, si-a cerut cel putin iertare? Macar pentru suferinta pe care ti-a provocat-o? A incercat sa te asigure de seriozitatea lui daca ramaneti, totusi, impreuna? Pana la urma, relatia dintre voi, chiar este ea o relatie, adica individul incearca sa se apropie emotional de tine? Ii pasa de tine?

In afara de:

quote:
a demisionat si acum lucreaza cu mine , deci cam tot timpul il am sub ochi , dar asta nu ma incalzeste cu nimic ,

mai ai ceva in comun cu el?

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.
*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by mhldvrc

Barbatul care a inselat o data, inseala mereu, toata vita lui, altfel nu se simte bine.


e la fel de valabil si pt femei.......

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccooll04 spune:

pai , treaba sta cam asa . Chiar daca el face eforturi , chiar daca se intereseaza , chiar daca iti face declaratii , cine te asigura ca ele sunt si adevarate ? Pentru ca de minciuni eu sunt satula , si din moment ce un om poate minti cu sange rece sfidand evidenta , eu una nu as mai pune mare baza pe ce spune . Faza e ca nu imi mai bat capul , il tratez cu suficienta raceala sa inteleaga ca niciodata nu o sa mai stie care sunt sentimentele mele tocmai pentru a ma putea proteja .

In pareri de rau nesincere eu una nu cred si sa nu credeti ca am fost mereu asa . Din contra eu am fost toata viata mea naiva pana la prostie , aveam incredere cica , credeam ca lumea e cum sunt eu , si am cazut prea de sus .
Ce va fi mai incolo dumnezeu stie , eu am renuntat sa mai imi fac planuri de viitor , pentru ca am vazut ce fragil e totul cum te poti trezi intr-o zi ca nimic nu e asa cum crezi tu , ca stai de 16 ani cu un strain ( cu toate ca nu cred ca un strain ar fi putut fi atat de cinic cu mine ) , in fine.
doamne ajuta la toata lumea , si forta sa ne pastram mintile intregi si sa iesim din aceste probleme .

Mergi la inceput