Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

e absurd sa bagi toti oamenii in aceeasi oala , si eventual sa-i mai si condamni la foc domol !
mai stiti parabola biblica in care toti voiau sa arunce cu pietre in femeia adultera , si cineva adevarat grait-a "cine-i fara de pacat , acela sa arunce primul piatra ! " ? (pacate se considera si unele ganduri)
lasand la o parte scuze si acuze , ceea ce vreau sa spun e sa luam seama sa nu ne inselam noi pe noi insine , ca atunci se deschide calea celorlati.
cel mai bine e sa te apreciezi si cunosti bine pe tine insuti si sa hotarasti daca ai sau nu nevoie de prezenta partenerului care a inselat , luand in considerare si genul de om care este el , fara a amesteca in portret idealizarile .
cred ca vorbele urmatoare sunt mai explicite :
1) dragoste cu sila nu se poate !
2) nu risipi orzul pe gaste !
3)a gresi e omenesc , a persevera e diabolic !
4)(pe pamant) nimic nu-i vesnic , nici macar suferinta !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

quote:
Originally posted by XIO


Tot ce sustin EU este ca daca tie nu ti s-a intamplat ceva nu inseamna ca nu exista si ca este imposibil asa ceva .



Asa gandeam si eu cand eram la gradinita.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by Cristina_A

quote:
Originally posted by XIO


Tot ce sustin EU este ca daca tie nu ti s-a intamplat ceva nu inseamna ca nu exista si ca este imposibil asa ceva .



Asa gandeam si eu cand eram la gradinita.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
Fotografii
************************




Pacat de regresie atunci........

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea81 spune:

sa va spun o poveste,e povestea mea!m-am casatorit acum 5 ani(pe 18 feb)o casnicie frumoasa(pana ieri seara cand fericirea mea a luat sfarsit!)un sot frumos,bun,iubitor...toate au fost bune si frumoase pana acum un an,de cand am inceput sa "am inpresia ca ceva nu merge".in feb anul trecut am pierdut o sarcina(un copil care a aparut dupa 2 ani,pe care ni l-am dorit f mult si in urma caruia am suferit enorm).noi locuind in strainatate,am hotarat sa ne facem casa in ro.in iunie2007 sotul meu pleaca in tara sa inceapa lucrarea,eu urmand sa merg acasa abia in august cand luam concediu.toate bune si frumoase,doar ca sotul meu cam amana inceperea lucrului dintr-un motiv sau altul ba mai nou devine"ghid turistic la un grup de copii",locuind intr-o statiune montana.vine luna august merg si eu in concediu acasa,sotul meu f muncitor si chear foarte iubaret(faceam dregoste de 2-3 ori pe noapte,de parca eram in luna de miere...ce mai o casnicie de vis...in septmbrie eu ma intorc in it,sotul meu mai ramane 2 sapt ca sa"stranga sculele"si sa se inscrie la facultate in tara"ca sa ne facem un viitor"...viata incepe sa-si ia cursul normal,ieu imi fac procese de constiint ca mi-am banuit sotul,care este un om minunat si pentru care asi fi instare de crima daca ar fi nevoie...totul e ok.incepe anul 2008,sunt f multumita ca a trecut2007,si cu el toate lucrurile urate...o luam de la capat cu planuri marete de viitor.in ianuarie sotul meu pleaca in tara ca are sesine,se intoarce maine!acum urmeaza partea frumoasa:ieri seara intru pe net,deschid mail-ul sotului meu (la care am avut acces tot timpul)ca sa vad ce note a luat la ex,eu fiind f mandra de el,si mi se blocheaza mauss-ul(o face frecvent,deci nu ma mira).fac eu clic pe toata pagina ,ca doar s-o debloca si mi se deschide o pagina privata in care erau 4 mes scrise de catre dragul si iubitul meu sot unei...printese.1)primul era din 12 aug si suna cam asa:astazi pleaca nevastamea pt 2 zile(eu plecam intr-un alt oras la dentist)poti sami trim mesaj cu nr ascuns....2)al doilea era din 15 aug(zi in care sarbatoream 3 ani de la nunta)si suna ceva de genul...se intoarc scufita,eueram opsitroscata,...3)al treileae di 17 august(ziau mea de nastere;i care soul meu a unci pe rupe si florile i le-a cuparat ama)si ni ae ii spuea ce dor ii e de ea sii compunea chear si o poezie,f romantica...4)al patrulea era din 29 au8gust,patru zile de la plecarea mea ,in care o anunta ca a scapat de mine si in care era f suparat ca "miss"nu i-a rasp la sms.............frumoasa poveste nu-i asa?sunt o norocoasa,cred ca sunteti toate invidioase pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea81 spune:

alex_ioand,ai drepttate cand spui ca au si femeie partea or de vina.eu chear i- cerut sotului eu sa-i spuna cu ce a gresit..eu sunt o fire f iubareata,il alint mereu,ii trimit mes de cate ori simt nevoia sa-i amintesc cat il iubesc...nu l-am controlat niciodata,nu i-am umblat in tel,nu il cicalesc,sunt f deschisa...eram un cuplu f invidiat printe prieteni,un cuplu de invidiat,crede-ma.tocmai de aceea sunt socata,trec prin clipe de cosmar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

sincera sa fiu, nu stiu ce sa iti spun, oricare cu povestea ta s-ar simti la fel... sa iti zic ca poate e doar ceva de moment si se va intoarce la tine, si il vei ierta si o sa va fie bine? nu pot sa fac asta... pentru ca imi imaginez ca durerea ramane in suflet... si o sa treaca mult timp pana cand o sa te vindeci... poate chiar niciodata nu o sa poti uita.
la inceputul relatiei pe care o am in prezent, fosta iubita a lui inca nu reusise sa se detaseze suficient de mult de iubitul meu si il mai deranja, il tot sacaia cu telefoane, care pe mine ma dureau. initial am crezut ca si el ii dadea sperante... si nu zic acum nimic, asa o fi, sincera sa fiu nici nu vreau sa analizez problema... dar acuma am aflat ca tipa aia chiar era nebuna, dupa ce ca il inselase si stia ca nu mai are nicio sansa cu el ea tot vroia sa ne desparta, parca i-ar fi facut placere sa il vada singur, sa il vada ca sufera... in fine, chestiile astea le-am aflat nu de la el... nu stiu daca asfi putut sa-il cred in totalitate... important e ca acum ne este bine, ca ne iubim, si ca daca va fi vreodata sa ne despartim o sa fiu fericita ca mi-a oferit niste momente unice, pe care o sa le tin minte toata viata. probabil ca vorbesc asa pentru ca sunt la inceput, nu am in spate o casatorie... ar i cumplit poate daca as stii ca barbatul pe care il iubesc, care mi-a jurat iubire vesnica, si in care mi-am investit toata increderea l-as gasi in bratele altei femei.
la fel ca si tine, nici eu nu sunt deloc posesiva, mai degraba el este cel care ma suna non-stop desi stam in aceeasi localitate, nici nu plecam bine unul de la altul de acasa ma trezesc ca ma suna, uneori doar ca sa imi spuna: te iubesc si deja mi-e dor de tine...
nu mai pot sa raman acuma, ce sa iti zic, incearca sa te remontezi, si sa gasesti o solutie care sa iti fie tie bine in primul rand... si nu uita ca cineva acolo Sus te iubeste si are grija de tine.
trebuie sa plec ca am un examen desi as sta toata ziua pe forumul asta. o sa revin mai incolo, sa citesc si sa mai vb daca esti si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by XIO


Tot ce sustin EU este ca daca tie nu ti s-a intamplat ceva nu inseamna ca nu exista si ca este imposibil asa ceva .


Ia informeaza-te tu ceva mai temeinic! Tocmai ca mie mi s-a intamplat asa ceva si eu nu am sustinut niciodata ca nu exista si ca este imposibil (de unde tragi tu concluziile astea??), ci am sustinut si sustin doar ca este lipsit de caracter si de coloana vertebrala sa faci asa ceva. Si mai sustin, mai ales, ca inselatul exclude iubirea. Dar tu minte-te in continuare si ia-le apararea bietilor adulteri. Ca si ei isi tot gasesc scuze pentru murdariile pe care le fac. Asa se perpetueaza minciuna, compromisurile, mizeria morala etc.

dea81, imi pare tare rau sa citesc prin ce cosmar treci. Sotul tau este cel mai bun exemplu pentru ceea ce argumentez mai sus: duplicitatea celor care inseala nu cunoaste limite, el facea dragoste cu tine "ca in luna de miere", dar paralel mai petrecea o alta luna de miere cu alta femeie, facea planuri cu tine si in paralel se vaita la alta ca nu mai scapa de "scufita"... Asta da marsavie, sa poti juca un rol cu atata maiestrie, sa inseli si sa batjocoresti pe cineva care te iubeste sincer, asta da realizare! Ca de, totul e posibil.


Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

MissParker ,a m observat ca te atrage psihologia si iti place sa analizezi omul in general , dar sa stii ca nimeni nu le cunoaste pe toate , iar tu , sa afirmi desore un om pe care nici macar nu-l cunosti (mai ales unul despre care vorbim teoretic) ca iubeste sau nu este mai mult decat amuzant.

da , ca TU nu ai putea iubi si insela in acelasi timp e ok , nici eu . Dar doar pt. ca eu nu concep asa ceva nu inseamna ca nu exista oameni care iubesc dar inseala.
Dupa cuma spus cineva , iubirea,inselatul si sexul nu se exclud.
Sexul este activitate fizica si nu trebuie sa simti ceva pt. pers. cu care il faci. Si nu trebuie sa nu mais imti nimic pt. pers. cu care ar trebui sa il faci.


Tu etichetezi aiurea , doar prin prisma gusturilor tale. Ca TU crezi ca stii ce simte unul si altul e ok , dar total fals.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Da, Xio, eu etichetez aiurea, numai tu etichetezi (si observi si analizezi) totul corect si perfect.

Hai, mai fugi pe alte subiecte sa iei apararea infocata la medici corupti, ca doar tu le cunosti pe toate si s-o fi saturat lumea pe aici sa tot citeasca argumentele tale despre cum iubirea si inselatul merg mana in mana si cum "sexul este activitate fizica" .

Mie in locul tau parca mi-ar fi o umbra de jena sa vin cu asemenea argumente in fata atator inimi de femei ranite care isi scriu suferinta la acest subforum, dar tu da-i inainte. Gusturile tale sunt probabil cele mai "total ne-false".

Din partea mea, doar atat:


Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Ii povesteam ieri verisoarei mele ce mai citesc eu pe DC la subiectele care au ca tema generala inselatul (verisoara mea a fost parasita acum cateva saptamani de iubit pentru ca "nu o mai iubeste"). Si as vrea sa redau, nu chiar mot a mot: "Sa-ti spuna ca te paraseste pentru ca nu te mai iubeste si nu vrea sa te insele e cel mai urat, crud si egoist lucru pe care il poate face un barbat. Cred ca cele care spun ca prefera sa li se spuna ca nu mai sunt iubite decat sa fie inselate, nu stiu ce vorbesc sau nu au trecut prin asta. Eu as fi preferat sa fiu inselata, sa aflu si sa decid eu cum vor decurge lucrurile mai departe, decat sa fiu pusa in fata faptului implinit. Nu-si imagineaza (nota mea: doamnele de pe DC) cum e sa iubesti, sa fii linistita, sa iti faci planuri cu o zi inainte, cu cateva zile inainte sa vorbiti despre nume de copii pt. copiii pe care ii veti avea si..... GATA. Sambata dimineata sa iti spuna ca vrea sa-si vada de viata lui, pentru ca nu te mai iubeste. Se naruieste tot, pt. ca e DEFINITV. Durerea e sfasietoare."
Cam asta am avut de spus. Eu cred ca fiecare din doamnele de aici, de pe DC, ar trebui sa vorbeasca din proprie experienta. Care experienta nu ar trebui sa excluda posibiitatea existentei unui alt final, nu doar cel propriu.
Eu am fost inselata si am aflat pentru ca sunt atenta la detalii si am "ochi de soacra" cum spune iubitul meu. Si da, am trecut peste, am reusit sa iert si chiar sa uit. Dar pentru a uita, am fost ajutata chiar de el, de posesorul "scarbavnicului madular"
Si da, cred in continuare ca oamenii care iubesc pot insela.
Hai, sariti pe mine
Glumesc, va pe toate

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput