Despre barbatii care inseala si despre femeile ...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

miss parker... imi placi

dar la subiectul asta nu iti dau dreptate... pt ca desi nu-s fan XIO si eu cred acelasi lucru: niciodata sa nu zici niciodata si sa nu crezi ca tie nu ti se poate intampla...

mie viata mi-a dovedit exact contrariul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

mai , morala asta tip alb-negru , e generatoare de mari neintelegeri si frustrari in viata .
teoretic "a insela" este negativ , dar persoana , "judecata" in context ,poate fi absolvita de bila neagra .e diferenta dintre teorie si practica , ideal si real .
motive pt a insela : rutina plus tentatia fructului oprit (cazurile pur sexuale ), neintelegeri conjugale cu "evadarea " in solutii extra- (aici aventura poate sa se transforme in ceva serios) , temperament dependent de senzatii tari , tip adrenalina -din faza de indragostire (genul de afemeiat) , tip afectiv instabil si fara idei clare ,de principiu ,despre viata (tipul "slab de inger" care habar n-are cum , de ce , si pt ce), si evident mai exista si tipul pur escroc sentimental , acesta e cel mai de condamnat .
deci, oamenii trec prin experiente , unele chiar ii ajuta sa se cunoasca mai bine si sa acorde valoare unor oameni si idei , sau dimpotriva , in orice caz le arata toate culorile vietii .
apropo de caracterul omului si fidelitatea sexuala : despre Stefan cel Mare se zice ca a avut o multime de amante , asta nu l-a impiedicat sa poarte acele lupte cu vitejie si determinare , nici sa ridice atatea biserici in cinstea unor idei crestine .
ca urmare doar criteriul sexual nu-i suficient pt aprecierea caracterului unei persoane .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Da, Xio, eu etichetez aiurea, numai tu etichetezi (si observi si analizezi) totul corect si perfect.

Hai, mai fugi pe alte subiecte sa iei apararea infocata la medici corupti, ca doar tu le cunosti pe toate si s-o fi saturat lumea pe aici sa tot citeasca argumentele tale despre cum iubirea si inselatul merg mana in mana si cum "sexul este activitate fizica" .

Mie in locul tau parca mi-ar fi o umbra de jena sa vin cu asemenea argumente in fata atator inimi de femei ranite care isi scriu suferinta la acest subforum, dar tu da-i inainte. Gusturile tale sunt probabil cele mai "total ne-false".

Din partea mea, doar atat:


Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE




MissParker , diferenta dintre noi 2 in cazul acesta este una simpla: eu nu etichetez si eu admit ca pe langa trairile si parerile mele mai exista si altele , ale altor persoane care nu sunt facute dupa chipul si asemanarea mea.
Eu ti-am explicat un lucru teribil desimplu , logic , firesc:
nu poti spune tu ca (si-ti dau un exemplu concret) iubitul lui Diablette nu o iubeste pt. ca a inselat-o doar pt. ca tu nu concepi sau nu inteegi cum poate un om care iubeste sa comita adulter.
Intelegi?
Probabil e "jenant" ca sa te citez sa vin eu aici cu atata tupeu si sa spun ca nu toti care inseala o fac pt. ca nu iubesc o persoana , ca exita si circumstante atenuante si nesimtire , samd din partea adulterinilor , depinde de caz , dar eu ma intreb daca nu este putin ilogic(sunt finutza, ca jenant nu mi se pare) sa-i spui tu lui Diablette ca prietenul ei nu o iubeste
Sincer , asta ai sustinut pana acum , ca cei care inseala nu iubesc. Ii spui tu lui Diablette cum e relatia ei si ce sentimente are barbatul acela pt. ea ? Sau admiti ca sunt cazuri si cazuri , oameni si oameni , nu toti ca si tine , cu aceleasi idei , principii , cu acelasi crez.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

User-ul "balanta" da niste raspunsuri extraordinare, pline de bun simt dar si cat se poate de reale si concrete la subiectul "Relatii extraconjugale".
Tot respectul "balanta"!!

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , si mie imi place foarte mult

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Diablette
Eu as fi preferat sa fiu inselata, sa aflu si sa decid eu cum vor decurge lucrurile mai departe


Pai da, daca te poti minti ca decizia ti-ar fi apartinut tie, cand el de fapt a fost cel care a decis sa insele. Of, Doamne, greu e sa nu poti privi realitatea in fata si sa te amagesti atat de dureros...

Rau e de noi, femeile, daca am ajuns sa preferam sa fim inselate decat sa ni se spuna corect si cinstit ca nu mai suntem iubite. Barbatii care sunt dispusi sa insele vor gasi pe aici material de inspiratie bogat...


Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

quote:
Originally posted by MissParker

quote:
Originally posted by Diablette
Eu as fi preferat sa fiu inselata, sa aflu si sa decid eu cum vor decurge lucrurile mai departe


Pai da, daca te poti minti ca decizia ti-ar fi apartinut tie, cand el de fapt a fost cel care a decis sa insele. Of, Doamne, greu e sa nu poti privi realitatea in fata si sa te amagesti atat de dureros...

Rau e de noi, femeile, daca am ajuns sa preferam sa fim inselate decat sa ni se spuna corect si cinstit ca nu mai suntem iubite. Barbatii care sunt dispusi sa insele vor gasi pe aici material de inspiratie bogat...



Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE




MissParker, eu citam din ce spunea verisoara mea...si da, ai pus punctul pe i, noi comentam aici aiurea, ne dam cu presupusul (unele), altele isi povestesc propriile experiente, dar nu am vazut niciun barbat (daca a fost vreunul, mea culpa) sa spuna ce si cum.
Am mai citi la un moment dat povestea ta, dar tu ai trecut printr-o alta experienta. Experienta prin care a trecut verisoara mea nu iti este cunoscuta, asadar nu ai de unde sa stii ce ar fi preferat ea...
Din ce scrii mie una imi place de tine, se vede ca ai un caracter puternic. Dar in privinta acestui subiect extrem de delicat,- din care tu cunosti doar o parte, prin prisma a doi barbati (fostul care a inselat si actualul care zice ca nu inseala)- imi pare rau sa-ti spun dar esti extrem de subiectiva si radicala. Practic negi toate experientele altora si etichetezi oameni pe care nu ii cunosti. Ca sa fac o paranteza, e ca si cum ai spune ca nu a fost Holocaust E o gluma, desigur.
Tu crezi ce vrei in continuare, dar tot ce pot sa-ti spun este sa NU-TI doresti niciodata sa ti se spuna in fata, corect si cinstit, ca nu mai esti iubita...cum ar fi ca sambata viitoare (la cafeaua de dimineata), dupa ce-l intrebi ceva legat de camera copilasului care se va naste (off topic, iti/va doresc sa va bucurati de el si sa fie sanatos), sotul tau sa-ti spuna ca ...de fapt el nu te mai iubeste si ar vrea sa va despartiti, ca nu ar vrea sa te insele... repet, NU-TI DORESC.
Toate cele bune...

revin cu edit: tu CUM CREZI CA ISI DA SEAMA CA NU TE MAI IUBESTE???

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea81 spune:

va multumesc din suflet pt sustinere!azi nu va pot povesti restul...e prin zona macho man,s-a intors acasa!intru maine sa va spun ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

quote:
Originally posted by Diablette

quote:
Originally posted by MissParker

quote:
Originally posted by Diablette
Eu as fi preferat sa fiu inselata, sa aflu si sa decid eu cum vor decurge lucrurile mai departe


Pai da, daca te poti minti ca decizia ti-ar fi apartinut tie, cand el de fapt a fost cel care a decis sa insele. Of, Doamne, greu e sa nu poti privi realitatea in fata si sa te amagesti atat de dureros...

Rau e de noi, femeile, daca am ajuns sa preferam sa fim inselate decat sa ni se spuna corect si cinstit ca nu mai suntem iubite. Barbatii care sunt dispusi sa insele vor gasi pe aici material de inspiratie bogat...



Felicia 22+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE




MissParker, eu citam din ce spunea verisoara mea...si da, ai pus punctul pe i, noi comentam aici aiurea, ne dam cu presupusul (unele), altele isi povestesc propriile experiente, dar nu am vazut niciun barbat (daca a fost vreunul, mea culpa) sa spuna ce si cum.
Am mai citi la un moment dat povestea ta, dar tu ai trecut printr-o alta experienta. Experienta prin care a trecut verisoara mea nu iti este cunoscuta, asadar nu ai de unde sa stii ce ar fi preferat ea...
Din ce scrii mie una imi place de tine, se vede ca ai un caracter puternic. Dar in privinta acestui subiect extrem de delicat,- din care tu cunosti doar o parte, prin prisma a doi barbati (fostul care a inselat si actualul care zice ca nu inseala)- imi pare rau sa-ti spun dar esti extrem de subiectiva si radicala. Practic negi toate experientele altora si etichetezi oameni pe care nu ii cunosti. Ca sa fac o paranteza, e ca si cum ai spune ca nu a fost Holocaust E o gluma, desigur.
Tu crezi ce vrei in continuare, dar tot ce pot sa-ti spun este sa NU-TI doresti niciodata sa ti se spuna in fata, corect si cinstit, ca nu mai esti iubita...cum ar fi ca sambata viitoare (la cafeaua de dimineata), dupa ce-l intrebi ceva legat de camera copilasului care se va naste (off topic, iti/va doresc sa va bucurati de el si sa fie sanatos), sotul tau sa-ti spuna ca ...de fapt el nu te mai iubeste si ar vrea sa va despartiti, ca nu ar vrea sa te insele... repet, NU-TI DORESC.
Toate cele bune...

revin cu edit: tu CUM CREZI CA ISI DA SEAMA CA NU TE MAI IUBESTE???

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil



in primul rand aici combatem idei/pareri.....si nu persoane !
in al doilea rand - oare de ce ne este asa de greu sa apreciam un om care nu vrea sa ne tarasca prin "mizeria inselatului", prin minciuni si tot felul de neplaceri si umilinte ? nu e mai frumos si cintist si meneste sa spui " uite gata nu se mai poate - si pentru ca te respect iti spun cinstit in fata - nu te mint si nu te insel ( bien asta daca nu a facut- pana acum )

miss parker are dreptate - dupa parerea mea - incercati sa cititi cartea " femei care iubesc prea mult" si poate atunci veti putea aprecia omul care are curajul sa spuna adevarul, poate atunci vom inceta sa mai gasim scuze de genul " stiu ca m-a inselat ,dar ma iubeste si nu are nici una cu alt"......sau "sexul e activitate fizica"

sunt scuze sincer - si e pacat ca am ajuns noi femeile sa gandim asa - sau mai bine zis e pacat ca nu avem curajul de a spune adevarul noua insine ...........sunt curioasa oare daca vreuna din fetele care ne povestesc la acest subiect si-ar insela sotul si acesta ar afla, iar ea s-ar duce si i-ar spune"sexul e acitivate fizica" sau "te iubesc nu are nici o legatura inselatul cu asta"
........oare nu am gasi-o peste o luna de zile la subiectul "divort" ?

aceasta e parerea mea, sper sa nu va suparati.....
cu totii avem dreptul la parere ..pana la urma de asta suntem aici, pentru ca avem o "libertate a condeiului"....in limita bunului simt

concluzia: cititi cartea recomandata de miss parker - "femei care iubesc prea mult"
poate ca situatia , sau cazul vostru nu este atat de grav, dar sigur va veti regasi - cred ca orice femeie se regaseste

"NEGAREA-ADUCE NUMAI SUFERINTA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

diablette imi pare rau pentru verisoara ta
......insa intreab-o daca ar fi fost mai placut , sau mai "usor" ....sau ce i-ar fi convenit mai mult
- sa fie inselata, mintitta sa treaca prin disperare, sa nu stie unde este sotul ei la 3 dimineata, sa vada mesaje pe telefon, sa asculte convobiri amoroase intre sot si amanta......
- sau sa nu treaca prin durerea asta - sa i se spuna adevarul

adevarul asta, nu a zis nimeni ca nu e dureros, insa e mai onest, nu esti umilita de minciuni

stiti orice despartire e groaznica, suferi si plangi si te intrebi de o mie de ori unde ai gresit sau ce poti face sa revina totul la normal
stai te gandesti ca daca-l ajuti pe el si esti draguta, atunci el te va iubi si totul va fi ca inainte
gresit - nimic nu va fi ca inainte, iar noi nu putem schimba oameni, niic chiar pe "el", alesul...........dar ne putem schimba pe noi insine

eu personal as dri sa mi se spuna adevarul, eu l-am spus la randul meu intr- relatie anterioara celei de acum
si dupa ceve ani m-am intalnit cu respectivul - ne vrbim frumos, ne respectam, ne sunam de zilele nastre de nastere - mi-a multutmit ca am fost onesta cu el
am ales sa nu-l insel, am ales sa-i spun adevarul "nu te mai iubesc"
nu a inteles pe moment , parea total dezorientat si nervos
incetul cu incetul am devenit amici - dupa ce a putut sa treaca de despartire si dupa ce si-a intemeiat o alta relatie, e super fericit si ma bucur pentru el

as prefera sa vina actualul iubit ( sau cum sa spun fost actual...e complicat) sa dea dovada de aceeasi onestitate si sa-mi spuna adevarul, e mai simplu, reducem ecuatia mai mult
nu mai trecem prin "filaje" si suspiciuni, care nu sunt usor de suportat, si mai ales cand esti insarcinata




Mergi la inceput