ce este maturitatea?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Mi-ar placea sa cred in ceea ce spune Alessia, ca maturitatea presupune si o doza de nebunie, de copilarie sau zapaceala adolescentina, insa experienta mea imi spune ca maturizarea presupune tocmai renuntarea la cele enumerate mai sus..

Eliza si Alex (15 nov. 2004)




Eliza eu i-as spune serioziate ,daca pierzi cele enumerate de tine ...dupa mine daca pierzi veselia ,optimismul si emotiile alea pure ... atunci incepi sa mori putin, trasformandu-te intr-un adult scortos ...sau poate ai dreptate este maturitatea si atunci maturitatea, depinde in foarte mare masura de persoana si de firea lui ... eu am trecut prin multeeeeeee ..chiar foarte mult si crede-ma pe cuvant ca au fost grele rau cum supunea pitzi ,cateodata simt ca is prea multe in carca mea ... de 10 ani de zile o tot duc din una in alta ...dar numai dramul de copilarie, zapaceala adolescentina cu optimismul si nebunia lor ..m-au facut sa pot sa ma ridic si sa merg mai departe descurcandu-ma in situatii in care multe ar fi renuntat..ba am o amica olandeza care mereu imi zice "tu poti sa mergi pana la capatul pamantului singura, daca e nevoie ..eu mor la primul stop " .In liceu unii colegi imi spuneau anomalia ...si nu era o jignire era o combinatie placuta intre numele meu adevarat si anormala ( zapacita ) ...directorul liceului imi spunea zambata ...ca zambeam inconitu...la fel sunt si acum dupa o nastere singura acasa ...dupa n-spe ale mii de necazuri si probleme ...am albit la 30 de ani( si nu e doar o vorba ...ma vopsesc sa imi ascult firele albe..mama are 52 de ani si nu are cate fire de par alb am eu ) ..dar sunt tot o zapacita ..si o zambata ...sunt partenerul de traznai al baietilor mei ....io le fac pe alea mai mari( io is prima in parcu de distractii spre ex) ,sunt copila nebuna a domnului meu .., dar sunt si mama responsabila si severa ...doamna casei .. etc ...Acum nu iti inchipui ca sunt cretina de la 15-16 ani cand deschideam usa clasei cu picioru ..care dansa pe oriunde auzeam muzica .. care radea pe strada de o auzea tot Bucurestiu .Nu nu is chiar asa ..nu stiu cum sa explic ..e o combinatie ..o legatura intre copilul ..adolescentul si maturul din mine .nu as putea sa fiu altfel ...dar asta nu inseamna ca nu sunt matura , ca nu am responsabilitatile mele, ca nu lupt pentru fiecare clipa de fericire si care incearca sa faca ce e mai bun din viata ..asa cum e ea ..grea ,afurisita , care cateodata te aduce in pragu diperarii sau te pune pe cele mai inalte culmi de fericire ..viata care merita traita ..tocmai ptr ca nu stii ce iti rezerva viitorul si atunci trebuie sa fii pregatit pentru orice ..

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

CE ESTE MATURITATEA ?

Maturitatea este capacitatea :

-- de a fi prezent propriilor nevoi si dorinte;
-- de a le identifica ;
-- de a-si mobiliza energia pentru a gasi un raspuns ;
-- de a face alegeri în functie de valorile sale, de experienta sa trecuta si de circumstantele de moment;
-- de a fi constient de resursele sale ;
-- de a fi prezent fata de sine si fata de celalalt ;
-- de a-si asuma responsabilitatea sentimentelor si a comportamentelor ;
-- de a face fata unei situatii si de a raspunde ;
-- de a fi pe piciorele sale ;
-- de a conta mai mult pe sine decât pe ceilalti ;
-- de a gasi solutii la problemele întâlnite ;
-- de a învata din experienta ;
-- de a crea obiective realiste care sa raspunda nevoilor fundamentale ;
-- de a crea proiecte adecvate, de a le selecta pe cele mai eficiente ;
-- de a le urmari pâna la obtinerea rezultatului ;
-- de a depasi obstacolele ;
-- de a-si transforma greselile în oportunitati de a învata ;
-- de a-si identifica la timp credintele si iluziile în profitul experientei reale ;
-- de a face doliul asteptarilor imposibile, chiar daca ele sunt legitime ;
-- de a spune 'nu' fara agresivitate si cu respect;
-- de a primi un 'nu' fara frica, furie sau culpabilitate ;
-- de a-si face revolutia pasnic, fara revolta ;
-- de a-si formula resentimentele fara ura ;
-- de a cere fara a fi exigent ;
-- de a-si afirma si revendica drepturile ;
-- de a oferi fara a impune sau forta ;
-- de a accepta si de a respecta legea majoritatii ;
-- de a-l asculta pe celalalt si de a fi capabil sa se îndoiasca de sine ;
-- de a fi subiect (Ce vreau?) si nu obiect (Ce vrea celalalt de la mine ?),
-- de a fi constient de limitele sale.

edit: ah, diacriticele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Voi fi prozaica: maturitatea este cumva sfarsitul viselor si taierea aripilor...
-intelegere si acceptare sau blazare/;....realism si prmatism... pierderea prieteniilor dezinteresate si a pasiunilor mistuitoare...accep[tarea mortii ca pe ceva implacabil.

Sincer nu mi place maturitatea... eu am simtit ca m am maturizat brusc in ziua in care tata s a imbolnavit grav si am simtit ca pot sa l pierd. Mamaturizez zilnic cand vad ca parintii mei imbatranesc ...si ca asta e viata .
Maturizare inseamna si ca totul are un sfrasit ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by adi_dalma

Voi fi prozaica: maturitatea este cumva sfarsitul viselor si taierea aripilor...-intelegere si acceptare sau blazare/;....realism si pragmatism... pierderea prieteniilor dezinteresate si a pasiunilor mistuitoare...accep[tarea mortii ca pe ceva implacabil.

Sincer nu mi place maturitatea... eu am simtit ca m am maturizat brusc in ziua in care tata s a imbolnavit grav si am simtit ca pot sa l pierd. Mamaturizez zilnic cand vad ca parintii mei imbatranesc ...si ca asta e viata .
Maturizare inseamna si ca totul are un sfrasit ....

ag


stranu'...dar cred ca cam asa e...dece mie la zece ani mi se spunea ca gandesc ca un om matur?
ca sa ma maturizez nu am decis eu, a decis destinul...

credeti ca o persoana care nu are greutati ramane mereu un copil?..

de ce oare inca mai am mofturi din copilarie? mai am inca, dorinte care nu am reusit sa le epuizez,sau nu mai pot de bine si devin copilul care isi epuizeaza acum copilaria fiind un om mare...asta nu inseamna ca sunt o iresponsabila, doar ca imi place sa ma alint cand stiu prea bine ca mi se poate oferi, jucaria care o vreau..

cine poate sa-mi raspunda? dat fiind ca era deschis acest subiect... profit de ocazie...

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:


credeti ca o persoana care nu are greutati ramane mereu un copil?..

de ce oare inca mai am mofturi din copilarie? mai am inca, dorinte care nu am reusit sa le epuizez,sau nu mai pot de bine si devin copilul care isi epuizeaza acum copilaria fiind un om mare...asta nu inseamna ca sunt o iresponsabila, doar ca imi place sa ma alint cand stiu prea bine ca mi se poate oferi, jucaria care o vreau..

cine poate sa-mi raspunda? dat fiind ca era deschis acest subiect... profit de ocazie...



Eu cred cu tarie ca maturitatea vine o data cu necazurile...asa se caleste otelul.
Nu poti sa mai plutesti cand dai de necazuri, sa speri ca vei ajunge cineva (vise vise vise) cand incepi sa ti vezi limitele.
Si mai e o chestie,... cand ai copil deja nu mai poti fi tu copilul. Esti responsabil, te bucuri dar si esti constient ca nu prea poti sa iei decizii aiurea in ce l priveste pe copil.

Poti fi fericit si la maturitate pt ca sti ce te poate motiva; pt ca ai copii care iti dau un sens vietii si poti sa mergi mai departe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:


credeti ca o persoana care nu are greutati ramane mereu un copil?..

de ce oare inca mai am mofturi din copilarie? mai am inca, dorinte care nu am reusit sa le epuizez,sau nu mai pot de bine si devin copilul care isi epuizeaza acum copilaria fiind un om mare...asta nu inseamna ca sunt o iresponsabila, doar ca imi place sa ma alint cand stiu prea bine ca mi se poate oferi, jucaria care o vreau..

cine poate sa-mi raspunda? dat fiind ca era deschis acest subiect... profit de ocazie...



Eu cred cu tarie ca maturitatea vine o data cu necazurile...asa se caleste otelul.
Nu poti sa mai plutesti cand dai de necazuri, sa speri ca vei ajunge cineva (vise vise vise) cand incepi sa ti vezi limitele.
Si mai e o chestie,... cand ai copil deja nu mai poti fi tu copilul. Esti responsabil, te bucuri dar si esti constient ca nu prea poti sa iei decizii aiurea in ce l priveste pe copil.

Poti fi fericit si la maturitate pt ca sti ce te poate motiva; pt ca ai copii care iti dau un sens vietii si poti sa mergi mai departe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

se pare ca nu m-ai inteles dar nu-i nimic : am zis clar ca sunt o persoana matura cu capul pe umeri si ca destinul m-a facut asa...nu am spus ca sunt o iresponsabila, ... doar ca imi place sa fiu alintata(singura persoana care o mai poate face e sotul meu)si ii las si lui satisfactia sa o faca...deciziile sunt decizii ,responsabilitatile sunt responsabilitati, dar cand imi pot permite sa fiu cocolosita nu ma dau in laturi (avand in vedere ca in copilarie nu am avut parte de asa ceva)...asta-i lipsa de maturitate? daca te maturizezi unde-i regula ca tb sa fii tare ca otelul... cand vezi un copil te induiosezi, ii zambesti...si eventual daca poti te joci cu el...in acel moment..la ce nivel esti? ai dat in mintea copiilor?
probabil ca nu m-am facut inteleasa,..n-are nimic...tot una e...oricum nu-i cazul sa fiu acuzata...pt. atata rau...

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

a si ma refeream la modul general, am dat un exemplu pe mine...desi nu ar fi trebuit caci acum sunt etichetata ..mi s-a pus deja eticheta...
spuneam ca
in general...o persoana nu am spus daca are sau nu familie...punct

mai sunt si alte pareri?

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

slimatei,

nu fi dramatica nu vad nimic rau in ce ti-a zis adi,adica nu vad eticheta (cel putzin eu nu o vad)

sa stii ca eu sunt un copil de 35 de ani cu un copil de un an ,totdeauna am fost un spirit vesel ,ghidush,care se alinta.
acum inca am convingerea ca ma joc dea mama tata shi copilul.am mai scris intr-un topic despre aceasta stare ma simt bine poate mai fericita ca in copilarie fiindca nu trebuie sa string jucariile ca jocul s-a terminat.
la un couching pe care l-am facut,mi s-a spus ca veselia mea, alintarile, starea mea de spirit vin din faptul ca traiesc in armonie cu copilul meu interior.
copilul interior este acea parte jucausha,cu imaginatzie,iubitoare,spontana,creativa,aventuriera,curioasa,perceptiva,dar shi umila shi plina de multzumiri shi admiratzie.
copilul interior ,este acel care crede ca atit vitza cit shi universul ii ofera tot ce el cere,fara sa se preocupe .preocuparea lui majora este sa traiasca viatza cu tot ce-i proportzioneaza fericirea.copilul interior detzine o mare intzelepciune,
nu gindeshte in termeni limitativi,shi nu judeca pe nimeni ptru diferentzele lor.
ieri,nu-i produce pareri de rau ,iar miine nu-l preocupa fiindca nu a venit inca.marea sa putere de iubire ce vine din interiorul sau il face capabil sa rezolve toate problemele care apar.

shi asta suntem cind ne scoatem mashtile de teama shi limitatzii,cind lasam sa izvoreasca acea dragoste ce zace in interiorul nostru shi ne permitem sa fim iar acest copil.


POTZI SA TE JOCI DIN NOU... CU VIATZA.

NU NE MAI JUCAM NU PTRU CA AM IMBATRINIT CI IMBATRINIM PTRU CA NU NE MAI JUCAM.

nu vad de ce se vrea atit de mult sa fim maturi?? sa maturizam acel copil care este veshnic multzumit ptru al transforma intr-un adult moracanos,preocupat,temator.

nu vreau sa ma despart de copilarie de adolescenta de tineretze ,vreau sa-mi traiesc simultan toate virstele shi sa intru cit mai tirziu in aura solemna a maturitazii.

monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by slimatei

a si ma refeream la modul general, am dat un exemplu pe mine...desi nu ar fi trebuit caci acum sunt etichetata ..mi s-a pus deja eticheta...
spuneam ca
in general...o persoana nu am spus daca are sau nu familie...punct

mai sunt si alte pareri?

Stefania20 nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine....
Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu am fost niciodata un manechin & foto cu burtici




Eu am vb doar teoretic. Nu am pus vreo eticheta.

La o intrebare atat de existentiala 'ce este maturitate' nu pot vorbi de mine, de tine sau de X.

Toti de maturizam toti suntem intr o masura copii... si (acum ma refer strict la tine) unii sunt inca rasfatati (si nu e rau).
Poate poate iti va da cineva o parere care sa ti placa, nu?????

Eu nu te cunosc absolut deloc. Nu vad nimic rau ca vrei sa fi rasfatata de sotul tau (si eu sunt).


Mergi la inceput