M-am hotarat...........adoptie(42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Va multumim mult pentru urarile voastre>Maya este un super copil.
Este o incantare.Nu mai stiu cum se pun poze.POate ma ajuta cineva.Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

La multi ani Maya-Maria si din partea mea! Si-ti multumesc Corina ca mi-ai fost alaturi cand mi-a fost foarte greu!

ioana, mamica de boboc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Sunt o aspirant#259; la postul de mamica cu atestat luat de 1 an de zile, rol din care nu reusesc sa evadez catre titulatura "oficiala" in pofida tuturor incercarilor pe care le-am facut: telefoane repetate la DPC, fax-uri trimise catre toate DPC-urile din tara, care culmea mi-au si raspuns, din pacate raspunsul este negativ, dar ma vor avea in baza de date, telefoane date pe la diverse fundatii si organisme care au legatura cu adoptia. Sunt disperata, am sentimentul ca nu o sa reusesc niciodata sa am si eu copilasul meu. Din pacate cei de la DPC spun ca trebuie sa am rabdare, desi in acest an ei nu mi-au propus decat o singura fetita de 7 ani pe care cu parere de rau a trebuit s-o refuzam pentru ca am dori un copilas ceva mai mic. Suntem veniti de curand in Bucuresti si chiar nu avem cunostinte prin care sa ne interesam de eventuali copii aflati la asistenti maternali. Cu toate acestea am aflat de o fetita aflata in alt judet pe care parintii intentioneaza sa o dea spre adoptie. Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema dar credeti ca exista vreo posibilitate de a prelua oficial un copil din alt jude#355; care nu a fost inca declarat la DPC-ul jude#355;ului respectiv #351;i care ar fi procedura exacta? VA multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri si chiar in lipsa lor va multumesc pentru tot ceea ce faceti pe acest site: m-ati lamurit cu o multime de probleme de care m-am lovit in timpul atestarii si dupa, mi-ati insuflat speranta de a merge mai departe pt. ca voi ati reusit si simt ca undeva, acolo in departare, ma asteapta si pe mine copilasul mult-visat. Doamne ajuta pentru toti cei care se afla in aceasta cursa nebuna, nebuna, nebuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Dana,acum am vrut sa-ti trimit un nou mail,si zice ca nu recunoaste o astfel de adresa.Cate spatii sunt acolo,1 sau 2,poate acolo e buba.Sau alta adresa poate ai?Te rog mult ajuta-ma,ca tare vreau sa ne cunoastem.
Rozi,ma bucur enorm ca ai intrebat de noi.Papusa noastra e o adevarata minune,o cheama Tinji(asa zice ea),e cumintica,simt ca si ea ne iubeste f mult pe noi toti.Azi de ex ,facea de mancare cas(papricas in Banat),cu poti(paine in germana,ca eu si tatal meu vorbim in germana cu ea),si va inchipuiti ce era in bucatarie.Cand mama mea i-a zis ca a cam imprastiat cu mincarea ,s-a dus la locul unde e lopata, a zis pata,pata,a luat-o si a inceput sa faca ccurat.Suntem in etapa de renuntat la pampers,si intr-o zi a facut cava pe jos(mai gros),am sters dar tot mirosea in sufragerie.Am intrebat-o unde ai facut KK(scuze),si ea zice colo,colo si imi arata sub coltar,ea a impinns cu manutele ca sa ascunda cred.Chiar m-am amuzat,desi a fost cam interesant de strns.Ne bucuram mult ca o avem,e pur si simplu viata noastra.
Va pupam pe toate si pe copilasi,ca acum avem o problema(avem o baltuta de sters).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CARO2007 spune:

Buna ziua si bine v-am gasit!
De fapt, eu v-am gasit demult, dar abia acum intru in contact direct cu voi, pt. ca sunt incepatoare in ale calculatorului...
Ca si multe alte mamici si aspirante la rolul de mamica si eu sunt o proaspata aspiranta..... Deja sunt in asteptarea atestatului...Astept raspuns in aceste zileee...sau saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danatim spune:

Minnie - nu e spatiu intre cele 2 nume ci o liniuta jos. Ti-am trimis si un PM si l-am activat si pe al meu.

Astazi scoatem noul certificat de nastere asa ca pot spune ca, dupa 1an si aproape 7 luni, am finalizat si noi adoptia. Deci azi putem deschide sticla de sampanie.
O sa incerc sa pun si eu poze s-o vedeti pe ingerasul pe cret.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ma bag in vorba ...desi nu sunt decat o aspiranta.
Criadi , vorbesc in necunostinta de cauza, dar cred ca mai trebuie insistat. Ati pus anumite conditii pentru copil sau pur si simplu este un mare ghinion?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Cerintele noastre referitor la copil au fost: fetita, pana in 5 ani, sa nu fie de etnie rroma. Nu stiu daca sunt exagerate sau nu pentru ca nu stiu ce asteptari au ceilalti de la viitorul copil. Si nu stiu ce inseamna insistat mai mult, eu cred ca am facut tot ce era posibil, probabil cel mai bine ar fi sa cunosti pe cineva pentru ca intotdeauna cand cererea e mai mare decat oferta (si imi pare rau ca vorbesc in termeni de piata despre niste suflete nevinovate)apare frauda. Nu exista o lista de asteptare ca sa stii ca te apropii, primeaza "interesul copilului" si din acest punct de vedere unul care are abia a luat atestatul poate sa fie din punctul lor de vedere un parinte mai compatibil cu copilul respectiv, insa aceasta decizie este extrem de subiectiva. Dar in sfarsit...astazi este sarbatoare deci La Multi Ani tuturor mamicilor si copilasilor de pe acest forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

LA MULTI ANI celor care oarta numele Sf. Maria ,sanatate si sa aveti parte numai de bucurii.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Bun venit fetelor noi...
Atestatul se obtine usor,asteptarea e cea mai grea...

viitoare mamica de ingeras

Mergi la inceput