despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 100

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMI_P spune:

Buna fetelor!Nu stiu cum e prin alte orase mai mici sau mai mari din provincie dar la noi in oras SLOBOZIA conditiile spitalului sunt de k-kNu exista clinici unde sa poti naste,nu exista decat spitalul judetean unde medicii(marea majoritate) si asistentele traiesc,tanjesc,vor si cer spaga.Pe langa faptul k nu m-au ajutat cu nimic in timpul travaliului moasele care m-au "asistat" isi pileau unghiile(la propriu) zicandu-mi k nu am nimic!Cand mergeam la toaleta trebuia sa facem slalom printre muntii de absorbante,vata si alte minunatii;dusul era cu program iar daca te duceai in toiul noptii sa ceri supliment caci bebelu tau plangea de rupea pamantu iti luai si un sut in

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Manusha, eu am nascut provocat, tot la Giulesti, cu alt medic, dar aveam 38s+5 zile.Totul a mers foarte bine, nu am avut probleme, am nascut natural, cu epidurala, la inceput m-am dilatat mai greu, dupa anestezie a mers mult mai repede.De la injectia de dilatare si pana am nascut->8 ore si jumatate.Io zic ca a fost ok, o experienta care mi-a adus numai bucurii, nu am vazut o problema in provocarea nasterii nici inainte, nici dupa.Dar, asa cum zicea cineva, depinde si in ce saptaman vei fi atunci.Sarcina usoara!

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara30 spune:

Buna,numele meu este Ramona sunt mamica unui superb baietel de 8 anisori, si as vrea sa va spun povestea mea...sper sa o cititi in intregime.De cand eram mica imi doream sa am cati mai multi copii...cu timpul m-am oprit doar la 4.Doar ca una visam si alta este realitatea...asta multumita dr Khaled de la spitalul Filantropia care mi-a distrus acest vis!!!!Cum?...va spun imediat toata povestea....Dupa ce l-am nascut pe Alin,am vrut sa raman imediat insarcinata..la 3-4 luni de la nastere....dar a trebuit sa astept 4 ani,ani in care n-a trecut o luna fara sa-mi fac teste peste teste(de sarcina si infertilitate).Raspunsul medicilor era acelasi..nu ai nimic trebuie sa astepti..ok...Intr-o zi superba de vara(eram cu sotul in Liban,pentru ca este libanez)in astepatrea menstrei care intarzia sa apara m-am hotarat sa-mi fac un test...si...fericire maaaaare,lacrimi de bucurie,speranta...era pozitiv.A doua zi urgent la medic...Da este sarcina DAR probabil ca este incipienta ca nu vad embrionul...nu a coborat inca...veniti peste o sapt...zis si facut...dupa o sapt in care toata lumea radia de fericire mergem iar la dr...imi pare tare rau dar nu a coborat este aceeasi imagine pe care am vazut-o si data trecuta(eu a doua zi trebuia sa vin in Romania)...veniti peste o sapt sa vedem cum evolueaza...DAR daca va este rau,aveti ameteli sau lesinati..veniti de urgenta...zic..pai eu maine plec nu mai pot veni....atunci mergeti de urgenta la med dvs cum ajungeti in tara.Va dati seama prin ce treceam.A doua zi la ora 7 seara eram la dr meu...(DOMNUL DOCTOR NAIEL ISREB de la spitalul CFR2)cu dureri ingrozitoare de burta si sangerare neagra dar nu abundenta. Urgent intram in operatie...ai sarcina extrauterina si deja s-a spart.Nu va imaginati ce soc am suferit.Totul a decurs bine eram fericita ca am scapat de MOARTE!!!!SANSELE MELE SA DEVIN MAMICA S-AU REDUS LA 50%.Au urmat alti 4 ani in care am pierdut 6 sarcini,am descoperit ca aveam chlamydia,ureaplasma si micoplasma.Tratamente peste tratamente.Dupa aceste trat cand totul era ok,m-am pus pe treaba.Intr-o zi frumoasa de iarna de aceasta data,tot in asteptarea menstrei care intazia sa apara,mi-am facut un test de sarcina si...pozitiv)dar dr meu era plecat din tara la un congres si nu aveam la cine sa merg Il cunosteam pe dr Khaled de la o prietena pe care o asistase la nastere si care era multumita de el....am sunat-o si am rugat-o sa ma duca si pe mine la el...in spit Filantropia este si dr Radulescu(ecograf)care este foarte bun...a doua zi tot intr-o vineri am mers la spital....m-a luat dr Radulescu la eco...5 min de liniste care pt mine au insemnat un an,dupa care ma intreaba putin suparat....mai aveti copii acasa...da unul....IMI PARE RAU SA VA ANUNT DAR ESTE SARCINA EXTRAUTERINA!!!!SOC SI GROAZA!!!!Am inceput sa tip,sa urlu il imploram sa se uite mai bine ca nu poate fi adevarat poate se inseala...asa era...SARCINA EXTRAUTERINA....a venit dr Khaled la mine a stat de vb cu mine si mi-a spus sa vin luni sa ma internez sa-mi faca analizele si sa vb cu profesorul sa vada cand ma poate opera.Atunci i-m spus ca nu as vrea sa plec acasa pt ca imi este foarte frica nu vreau sa patesc ceva(sa se sparga trompa)pt ca mai vreau copii.Mi-a spus fooooarte senin...este sarcina incipenta si nu se poate intampla nimic pana luni....ok am plecat direct la biserica,m-am rugat sa fie totul ok...si nu cred ca a trecut o ora si m-au apucat niste dureri ingrozitoare de simteam ca nu mai ajung acasa....l-am sunat si i-am spus ca nu mai pot de durere iar el mi-a spus ca sa iau un calmant si sa-l sun peste o ora....am ajuns acasa si l-am sunat (dupa o ora) in care durerile erau si mai puternice..atunci mi-a spus sa merg la sp ca vine si el....OPERATIE DE URGENTA S-A SPART TROMPA.....Eram in sala de operatie cu vreo 7 pers pe langa mine,dr isi freca mainile a nepricepere si ingrijorare,dr anestezista incerca sa-mi faca rahie in coloana(dupa 6 injectii in coloana s-a lasat pagubasa)o asistenta cat butoiul ma tinea cu capul in jos sa-mi poata face rahia,iar mie mi-a venit rau....nu mai puteam vorbi,nu mai auzeam nimic,si vedeam in ceata....cu o ultima suflare le-am spus ca imi este rau....hai culcati-o o adormim,spuse nenorocita de anestezista care se incapatana sa-mi faca totusi rahie(am probl cu coloana..ii spusesem asta anestezistei)mi-am revenit putin cand m-au intins si am intrebat tremurand de ma ridicam de pe masa cu totul...o sa fie bine?.Hai draga taci si inceteaza cu tremuratul asta,spuse tot nenorocita de anestezista....m-am trezit cu sotul meu la cap care ma mangaia si plangea...si cu o asist care tot incerca sa-l dea afara.Am rugat-o sa-l mai lase umpic..chiar aveam nevoie de mangaierea lui iar ea ofuscata mi-a trantit o bucata de vata langa cap si cu un ton rece si sec....daca ai nevoie sa-ti umezesti buzele.....iar tavita(in caz ca ma apuca si vomitatul)mi-a trantit-o jos la piciorul patului.A urmat o noapte de cosmar,lunga in care nu cred ca am vazut-o pe asist mai mult de o singura data cand am urlat sa-mi faca un calmant.Sonda era deja scoasa,drena nu aveam iar a doua zi dim m-au dat jos sa merg la toaleta....iar a treia zi cu o durere ingrozitoare de rinichi mi-au dat drumul acasa(era spit in renovare si nu aveau locuri).Am un an de la operatie,un an in care m-am tot dus la medicul meu sa-mi stoarca puroiul(OPERATIA NU S-A INCHIS) si sa-mi scoata din fire, un an in care m-am indopat cu antibiotice,doar,doar se inchide fara operatie.Inca nu mi s-a inchis mai am fire netopite si imi este teama sa ma operez din nou(este singura solutie)Dr meu mi-a spus sa nu mai merg la el decat atunci cand ma hotarasc sa ma opereze.Vreau sa spun ca atunci cand m-am dus la el(medicul meu)s-a luat cu mainile de par si m-a intrebat...cine este macelarul?Fata de prima op facuta de el(care nici nu se mai vede)asta arata groaznic este rosie si umflata.Asta a fost povestea mea,o poveste trista pentru mine,urmeaza poate sapt viitoare sa ma operez si poate la anul cu ajutorul dr NAIEL ISREB sa recurg la sarcina in vitro(mi-a promis ca o va face:)).Va pup pe toate va doresc multa sanatate si daca vreuna din voi merge la dr KHALED sa-i spuna sa intre si el aici sa citeasca si cu siguranta isi va aduce aminte de mine.Numele meu este Dabbous Ramona.Eu nu mai pot da ochii cu el pentru ca l-as scuipa in fata!!!!Am sa citesc in fiecare zi mesajele voastre...daca imi veti scrie:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Sara30, povestea ta m-a socat,intristat, revoltat. I-ti dorec sa ti se rezolve toate problemele si sa ajungi sa ai iar acel moment de suspans legat de lipsa menstruatiei si apoi bucuria... daca n-o fi , succes cu vitro!
Mi-a fost frica toata viata sa ajung prin vreo maternitate si sa fiu tratata ca un gunoi ca alte milioane de femei din Romania.
Marele meu noroc s-a numit Dr. Dana Oprescu (legatura s-a facut printr-o ruda) buna, blanda si cu ceva influenta in Polizu( sau asa cred din moment ce toata lumea s-a purtat frumos cu mine fara spaga).
Mi-a provocat nasterea la 39 saptamani si un pic. Ea urma sa plece in concediu de Craciun iar eu as fi fost pasata "cine-stie-cui" asa ca am fost bucuroasa s-o facem.
Mi-a dat o pastiluta de dilatare, ceva cred ca f.puternic, pentru ca se asteptau sa nasc rapid , dar puiul a rezistat darz in burta nimic nu zicea, apoi alta pastiluta pe la miezul noptii si m-au mutat la sala de nasteri( puiul iar pe baricade) si abia ziua a doua m-a bagat pe perfuzii si m-au ajutat sa ma dilat ( un chin ca veneau 2 cu schimbul si o faceau manual). Dar de la ora 11:00 de cand au pus perfuzia, si 12:30 - 13:00 cand au inceput durerile, la ora 14:45 aveam o minune de fetita . Natural, fara prea mari dureri, daca mi-a bagat vreo anestezie nu mai stiu, ca nu mi-a zis, si cu taietura de rigoare. Si m-a brodat frumos si trainic. Visul oricarei mamici

Fii-mea o intreaba pe o prietena insarcinata:"- Cum a ajuns bebelusul in burta ta? L-ai inghitit?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fedra spune:

AS vrea si eu sa stiu daca a mai nascut cineva cu doctorul Radu Vladareanu de la spitalul Elias. Nu eu sunt cea insarcinata, ci sora mea. Avem o dilema, nu stim daca sa continue sa mearga la el la consultatii (se presupune ca va naste tot cu ele prin aprilie, pe la sfarsit).
Este in luna a patra si nu i-a facut niciun fel de control pana acum. decat i-a cerut sa-si faca tot felul de analize si ecografii, inclusiv 3D. Nici cu explicatiile nu e prea generos, trebuie sa-i smulga cuvintele cu forta. Fiind la primul copil si fiind si tanara (24) nu stie nici ea clar ce ar trebui sa-l intrebe. Saptamana asta trebuia sa sune la cabinet (se duce la cabinetul lui particular, nu la cel de la spital) pt. o noua programare si a sunat non stop trei zile. Pe mobil. Azi a catadicsit secretara sa-i raspunda si i-a spus ca "asa sunt eu, mai greu de gasit".
Ne este teama ca, tocmai din cauza ca este asa de faimos, sa nu fie f. ocupat si sa nu se ocupe de ea cum trebuie. Ca atunci faima lui nu face doi bani. Si banii dati pe consultatii nu sunt deloc putini.
L-am ales pt ca ne-a fost recomandat de un alt doctor, prieten de familie.
Asadar, a mai nascut cineva cu el? sau s-a mai dus cineva la consultatii la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Fedra

AS vrea si eu sa stiu daca a mai nascut cineva cu doctorul Radu Vladareanu de la spitalul Elias. Nu eu sunt cea insarcinata, ci sora mea. Avem o dilema, nu stim daca sa continue sa mearga la el la consultatii (se presupune ca va naste tot cu ele prin aprilie, pe la sfarsit).
Este in luna a patra si nu i-a facut niciun fel de control pana acum. decat i-a cerut sa-si faca tot felul de analize si ecografii, inclusiv 3D. Nici cu explicatiile nu e prea generos, trebuie sa-i smulga cuvintele cu forta. Fiind la primul copil si fiind si tanara (24) nu stie nici ea clar ce ar trebui sa-l intrebe. Saptamana asta trebuia sa sune la cabinet (se duce la cabinetul lui particular, nu la cel de la spital) pt. o noua programare si a sunat non stop trei zile. Pe mobil. Azi a catadicsit secretara sa-i raspunda si i-a spus ca "asa sunt eu, mai greu de gasit".
Ne este teama ca, tocmai din cauza ca este asa de faimos, sa nu fie f. ocupat si sa nu se ocupe de ea cum trebuie. Ca atunci faima lui nu face doi bani. Si banii dati pe consultatii nu sunt deloc putini.
L-am ales pt ca ne-a fost recomandat de un alt doctor, prieten de familie.
Asadar, a mai nascut cineva cu el? sau s-a mai dus cineva la consultatii la el?



Fedra,

Despre dr. Vladareanu s-a scris pe acest forum si de bine si de rau. Cred ca ceea ce este important este parerea sorei tale despre el. Daca ea este multumita si are incredere in el ... asta conteaza. Daca nu ... poate fi o problema.

Uite aici linkurile la cateva topice despre dr. Vladareanu:

nasteri cu Dr. Radu Vladareanu
Cine a nascut cu Doctorul Vladareanu?
Dr RADU VLADAREANU - SPIT ELIAS
dr. Vladareanu / Elias

si topicuri ar mai fi.

De asemenea poti gasi la Odisee mamici care au nascut cu dansul. Sunt sigura ca daca le intrebi cum s-a comportat la nastere iti vor raspunde si vei gasi informatiile cautate.

Multa sanatate sorei tale, o sarcina usoara si o nastere la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu am nascut acum 4 ani la maternitatea din brasov cu dl dr. Vulcan Florin pe care IL IUBESC (platonic, bineinteles_ il imbratisez si de mii de ori.

este un om deosebit un medic cum rar intalnesti, mi-a urmarit sarcina si am nascut cu el cu cezariana (dar nu la cerere, terapeutic) a fost langa mine atunci cand a trebuit in momentele grele si de cumpana a avut o vb buna si tratament de succes, am numarat impreuna saptamanile de sarcina de la 25 de saptamani pana la 34-35 am tras si pentru 2 zile ca bb sa fie in burtica la mine cat mai mult!

Pe langa dansul si personalul medical de la sala de nasteri s-a purtat fff bine si nu numai cu mine, (am stat 12 saptamani internata pe secta salii de nasteri si am avut timp sa vad de toate), asistente moase infirmiere si nu in ultimul rand dl dr. Oprea seful sectiei de neonatologie cel care a avut grija ca vladut sa fie un prematurel sanatos - si asistentelor de la terapie intensiva prematuri.

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara30 spune:

Draga Fedra o personalitate importanta care a nascut cu acest doctor ar fi columbeanca am auzit si eu despre el ca ar fi medic bun dar asa sunt astia mai cunoscuti,cu nasul pe sus.Sa mearga sora ta la el si sa vada cum i se pare,poate face to face este altceva.Ii doresc nastere usoara si tot binele din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1981 spune:

Povestea mea putea fi tragica, ea insa implica doar multa suferinta, este cu ingeri si demoni...
Doctorul pe care il detest si nu-l pot numi om este Dan Tutunaru de la Elias! Recunostinta vesnica voi purta unei femei deosebite, unei adevarate profesioniste si echipei dansei- dna doctor Florina Mihalache de la CRF2,precum si neonatoloagelor Doaga si Sicoe. Aceste doamne mi-au salvat copilul pe care Tutunaru il lasa sa moara prin indiferenta, nepasare si lipsa de umanitate.
Tutunaru, pe care nu-l mai numesc doctor din respect pentru adevaratii medici, a urmarit sarcina de la 14 sapt pana la 42. A fost o sarcina cu probleme pentru copil, avand permanet risc pentru ca bebe nu era oxigenat si hranit cum trebuie. AM facut tratament cu Pregnil pentru a putea duce sarcina, iat Tutrunaru mi-a zis ca am avut noroc ca am nimerit la el.... Cu alte cuvinte el m-a ajutat sa pastrez copilul si tot el il omora...
Sa va spun si de ce: sarcina mea a ajuns la 42 de sapt fara a da semne ca se declanseaza in mod natural nasterea. Tutunaru nu tinea minte de la o vizita la alta care sunt problemele mele si nici nu intreba, tot timpul ii spuneam eu care sunt, consutatia dura maxim 5 minute, vorbea printre dinti, daca nu il intrebai tu el nu-ti spunea nimic si nici nu apucai sa te imbraci bine ca si chema urmatoarea fraiera care astepta pe la usa lui cu orele... In aceste conditii, dupa trei vizite la Elias, cand m-am dus cu bagajul ca sa nasc intre sapt 40 si 42, am fost lasata balta de acest individ, care a plecat in concediu. Orice om are dreptul la vacanta, dar un dr responsabil nu lasa o pacienta in situatia mea fara sa o prezinte altui medic sau fara sa faca cezariana daca sarcina este asa depasita si tu stii ca pleci pentru doua saptamani.Dar Tutunaru nu vrea sa faca cezariana! Asta este motivul pentru care m-a lasat atat, asteptand ca eu sa nasc normal. As fi vrut eu sa nasc normal dar corpul m eu avea alta parere si in acest context cred ca cezariana era un act medical cerut de situatie nu un capriciu.
Ne-am vazut la spital in ziua in care el pleca in concediu si mi-a zis sa ma duc la el la cabinet in acea zi, ceea ce am si facut numai ca nu era acolo iar la tel nu a mai raspuns...
In disperare de cauza am intrebat prietene despre un ginecolog bun. Mi-a fost recomandata dna Florina Mihalache de la CFR2. Am sunat-o si desi nu ma stia m-a primit a doua zi, desi avea programari pentru doua luni. Am stat de vorba 30 de minute, nu cinci, s-a uitat pe toate analizele m-a consultat si am hotarat ca luni 8.10.2007 ne vedem la CFR pentru a naste intr-un fel sau altul.
Dupa o provocare care nu a avut parte nici de dilatare nici de contractii, am facut cezariana. Am avut anestezie epidurala asa ca am fost treaza tot timpul. S-a facut liniste in sala de nastere cand au scos copilul si acesta nu a tipat... Copilul meu era aproape mort, cu scor 3...a fost ventilat aspirat si dupa 10 minute de lupta a avut scor 9. Lichidul era verde, avusese deja primul scaun. Daca s-ar fi declansat nasterea normal, in aceste conditii, copilul nu ar fi supravietuit travaliului! daca m-ai intarziam o ora, acum nu mai aveam copil!
Bebelusul meu a facut icter in 24 de ore de la nastere si a stat la fototerapie 3 zile, a avut glicemia extrem de scazuta la fel si calciul si s-a contaminat cu un streptococ, din aceste motive a facut perfuzii din prima lui zi de viata cu antibiotice, calciu si glucoza. Avea branule in manute picioruse si caput pentru ca i s-au spart rand pe rand venutele...
Tutunaru are si el o fata, nu i-as dori sa o vada asa cum mi-am vazut eu copilul la reanimare, nu i-as dori sa ii inghete sufletul asa cum am patit eu in sala de nastere cand bebele meu nu a tipat! De ca am trecut prin toate astea? Pentru ca Tutunaru nu a facut cezariana la timp, pentru ca a avut tupeul sa-mi spuna ca am gresit eu numaratoare asi sarcina este mai mica, cad eu stiam exact cand am ramas! Pentru ca se crede Dumnezeu, pentru ca nu comunica, pentru ca nu-i pasa!

Spunea cineva ca nu ia bani la naster! Ha! Banii ii ia la cabinet si nu putini! Si prefer sa platesc oricat daca asta imi garanteaza un act medical de calitate!

Din fericire, printr-o minune dumnezeiasca bebelusul meu este sanatos, pana acum nu se sesizeaza sechele ale suferintei intrauterine!

Daca va aflati in situatia in care am fost eu, cu sarcina depasita, nu stati!!! Va puteti pierde copilul!
Daca sunteti paciente ale lui Tutunaru, fugiti cat mai aveti timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Buna seara

Sara30 sincer imi pare rau sa citesc asemenea poveste. Sper ca in continuare sa mearga bine si sa mai poti face copii pe care ti-i doresti.

Am nascut in apa la Brasov, la Clinica Eva cu Dr. Baiulescu Cristian. Conditiile sunt super bune, esti supravegheat foarte bine. Oricum a fost o experienta unica si foarte placuta.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput