Romanii din Marea Britanie (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

La noi a iesit un soare, zici ca n-a plouat deloc azi.

Ella, noua ne expira viza pe 29 august. Am trimis un mail la HO in care am precizat ca intre 11 si 28 august mergem in vacanta in .ro si as dori sa stiu ce ma sfatuiesc, daca sa trimit inainte sa plecam in .ro sau dupa ce venim.
Am primit raspuns ca e ok si daca trimitem in ultima zi, 29 august, caci se incadreaza inca in limita impusa de ei (poti trimite oricand incepand cu o luna inainte de expirarea vizei actuale), asa ca o sa facem asa ca sa nu ne mai complicam cu buletinele si alte hartii.


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Multumesc, Andra,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Motanik, aveti nervi de otel in cazul acesta. Eu nu as fi putut face aceasta miscare, nu mi-ar fi tihnit concediul absolut deloc. Va tin pumnii sa mearga totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Buna

As avea o intrebare sper sa ma ajute cineva cu un raspuns
Daca exista cineva care a plecat din Ro cu permis de lucru de aici cat timp a asteptat dupa el.
Vreau sa spun ca am dat interviu in luna mai si miau zis ca permisul de lucru nu a sosit nici acum oare mai vine?Cei de la firma miau zis sa mai astept ca e birocratie si acolo dar totusi nu cam mult o luna si 3 saptamani
Va rog daca poate cineva sa mi raspunda





AncaDelia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Cana, eliberarea permisului de munca poate dura si trei luni de zile. Dupa ce firma aplica pentru permisul de munca, Home Office face toate verificarile pentru a vedea daca aplicatia pentru permisul de munca indeplineste conditiile necesare. Dupa aceea abia elibereaza permisul de munca. Dupa ce este eliberat, permisul de munca ajunge la firma care a facut aplicatia si ei iau legatura cu tine.
Eu te sfatuiesc ca in tot acest timp sa iti rezolvi toate micile probleme pe care le mai ai in tara, in asa fel incat atunci cand vine permisul sa poti pleca in 3-4 zile. De asemena, foloseste acest timp ca sa iti imbunatatesti modul in care comunici in limba engleza.
Iti doresc mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Ella iti multumesc foarte mult raspunsu mia fost de real folos




AncaDelia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Cu placere, Cana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Am vazut stirile de dimineata si sunt ingrijorata pentru voi, cele care sunteti in sud. Sper ca nu locuiti in zonele afectate de inundatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

La mine nu-s probleme, dar sambata am fost in Bicester Village, dupa Oxford si vad acum ca si acolo sunt probleme. Sotul meu lucreaza in Oxford, mi-a zis ca nu e totusi asa de rau. Of of, am vazut in Gloucester ca s-a inundat fabrica unde se filtra apa si f multi au ramas fara apa potabila, nici apa sa traga la toaleta nu au


Toata lumea ok pe aici?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Noi suntem bine aici in nord. A fost inundata zona la vreo 2 mile mai jos de noi si la vreo 10 mile nord-vest de noi, dar se pare ca s-a rezolvat. Noi suntem protejati deocamdata din cauza reliefului. Daca va putem ajuta cu ceva, in cazul in care este nevoie, va rog nu ezitati si spuneti.

Am vazut si eu ce s-a intamplat la Gloucestershire. Imi este tare mila de bietii oameni.

Mergi la inceput