Lipsa de progesteron

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

alinata, mie la doua zile imi venea ciclu dupa ce opream Duphastonul, dar eu luam din ziua a 16 pana in ziua 25, iar in a 27 zi imi aparea ciclul.
Mai asteapta vreo 4-5 zile si daca nu vine suna medicul sa-ti dea alt tratament sau sa-ti mareasca doza de Duphaston.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinata spune:

Multumescu din suflet ptr raspunsuri. Sper sa se intample ceva , ptr ca incepe sa ma doara un pic spatele si sanii.

Rabdarea cere multa practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetelor!acum am descoperit aceste discutii despre lipsa progesteronului,si chiar m-ar interesa sa vb cu voi deoarece si eu am aceasta problema!Eu incerc de aproape 4 ani sa raman insarcinata dar din pacate nu sa intamplat minunea pana acum!de un an merg la Medlife la dr Predoi ,si parca sunt mai increzatoare in sansa mea de cand merg la el!problema mea ar fi lipsa ovulatiei.tocmai mi-am mai facut niste analize printre care si progesteronul de ziua 21 care ests 1,01 ceea ce inseamna foarte mic!Acum astept rezultatul altor analize dupa care ma voi duce la dr sa imi dea un tratament pt stimularea ovulatiei!Va rog sa imi spuneti si mie daca v-ati confruntat cu astfel de probleme si ce tratament ati luat?sper ca nu e asa grav nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Buna fetelor!

Sunt si eu in aceeasi situatie cu noname si alinata... voi cum stati acum????

Eu trebuia sa am rushii de sambata trecuta...nimic, am luat 7 zile utrogestan intravaginal 2/seara...si l-am oprit. De joi nu am mai luat nimic. Am simptome, chiar mi-e rau...dar nici testul nu mi se pozitiveaza.
Vi s-a intamplat sa va vina rushii si dupa mai multe zile de la intrerupere de utrogestan?????

Cand luam dufaston intre Z16 si Z25, venea ceas in Z27, luna trecuta nu am mai luat...ca am citit ca poate poate inhiba ovulatia, daca este mai tarzie de Z16.

Astept vesti de la voi.
Miha




http://tt.lilypie.com/1mgEp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Mihaeu sunt a 8-a zi de la oprirea duphastonului si ......nimik......astept.
Eu nu am mai luat duphaston de 3 luni si nu mi-a mai venit deloc.
Acum am luat 5 zile , cate 2 dim+ 2 seara si astept sa vad ce se intampla.
Dak nu imi vine in maxim 10 zile voi merge la medic.



Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Miha, tu la ce medic mergi?




Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinata spune:

Miha eu am luat Duphastone 5 zile, 1 tb/zi. In a 6-a zi de la oprirea tratamentului a aparut sangerarea. M-a tinut 3-4 zile si foarte putin cantitativ. Dupa care, in 5 febr, va trebui sa fac monitorizare sa vedem daca sunt foliculi...

Rabdarea cere multa practica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Buna seara fetelor!

Eu astazi am vazut rosu', asta inseamna la 5 zile dupa ce am oprit duphastonul si dupa 35 de zile....

Si mi-e mi-a propus doc-ul sa merg la monitorizari...dar parca nu mai am curaj..asa am obosit...in fiecare luna....emotii...dezamagire.
noname - merg la Mendez la Medlife si la Davitoiu la Sf. Pantelimon...asta dupa ce am tot sortat si filtrat.

Va pup si succese,
Miha



http://tt.lilypie.com/1mgEp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Hop si eu cu rezultat proaspat de progesteron: 2,24 in ziua 21 (din 36). Pe rezultat zice ca minim pentru perioada ovulatiei este 2,4.

Ieri am aflat si tot ieri am inceput sa imi pun 2 utrogestan numai seara. O fi bine? O fi de ajuns? Ca nu-s la ce doctor sa ma duc sa intreb. O sa interb la endocrinolog saptamana viitoare abea...

http://tt.lilypie.com/xw0yp2.png - ticker, ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SCUBICA spune:

Se pare ca am si eu o problema cu progesteronul.Iata rezultatul analizei facute in ziua 21:0,9.Si intervalul de referinta ar fi acesta:
F.foliculara:<0,1-03 ng/ml
F.ovulatorie:0,8-3 ng/ml
F.luteala:1,2-15,9 ng/ml
Stie cineva sa citeasca acest rezultat?
Am uitat sa va spun ca eu am 31 ani si de pe la 15-16 ani am ciclu numai dupa anticonceptionale.Daca nu mai iau,nu mai am...

Mergi la inceput