o poveste pt.revistele siropoase...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ileanna,

Mirela, si eu cred ca nu ar trebui sa pleci acum. Nu cred ca ar aduce ceva buna plecarea ta, nici pentru tine si nici pentru el.

Incearca sa mai vorbesti cu el dar nu-l presa foarte tare cu intrebarile (chiar daca pentru tine raspunsurile sunt vitale). Sincer eu cred ca la voi este o criza care va trece. Desi nu va cunosc decat din postarile de aici...cred ca va leaga prea multe ca sa va puteti desparti vreodata definitiv. Doar parerea mea....

Alina 17+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E putin ciudat. Sau pur si simplu...simplu. Sotul tau a cedat si, desi poate nu are importanta de ce, cred ca ar fi interesant de aflat, pntru ca iti va da o idee despre viitorul vostru, chiar daca nu impreuna. Chiar o idee de actiune.
E limpede ca pentru unii viata curge lin, iar pentru altii e foarte agitata. La voi se vede cum e. Chiar daca iti va fi greu, un singur lucru sa nu faci: sa te temi. La ce ai trait pana acum, sanatosi sa fiti. Ca o sa faci tu fata...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Daca tu, intr-un moment slab, sa zicem, i-ai zice ca vrei sa divortezi, ce ai vrea sa auzi din partea lui? ce ai vrea sa vezi? ca lupta pentru casnicie!
Cred ca el e obosit, cred ca viata l-a lovit mult prea mult, e dezorientat. Cred ca vrea sa auda de la tine ca nu vreis a cedezi cu una cu doua!
Nu renunta la lupta! Poate e bine sa vada o lacrima in coltul ochilor...un oftat...

Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca sotul mi-as spune asa eu nu as lupta. In fond cum sa lupti cind iti spune ca nu te mai iubeste?
Mi se pare ca daca as insista as face mai rau.
La fel, daca nu l-as mai iubi n-as vrea sa fim casatoriti. Sincer, nu inteleg cum vine aia sa stai pentru copii.
Ai trecut prin multe pina la virsta asta si sint sigura ca vei avea puterea sa depasesti si momentul asta. Eu iti urez sa ai curaj si sa te concentrezi asupra copiilor.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Am avut asta seara o discutie...Daca pot s-o numesc discutie.
Neaga o asa zisa atreia persoana,iar singurul motiv pe care il are este cel pe care il stiti.A,si faptul ca isi doreste libertatea...
A recunoscut ca nu e din cauza mea,ca nu sunt mai posesiva decat sotiile altor colegi,ba dimpotriva...
Ei,ce mai,a hotarat,inainte sa pomenesc eu ceva de plecare,ca va pleca maine el...
As vrea sa scriu mai multe,dar nu ma simt in stare.
Multumesc pt. incurajari si sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Inteleg cum te simti acum si ca trebuie sa fie tare greu. Nu vreau sa-l scuz nici pe el. Pina la 33 de ani a trecut prin foarte multe si pina acum se pare ca a reusit sa faca fata problemelor.
Nu stiu ce sa fie cu el, nu-ti foloseste nici daca afli. Situatia e asta si nu poti s-o controlezi. Poti sa vezi de tine si de copii, trebuie sa vezi de tine si de copii.
Ai un suflet mare, te gindesti si cum sa fie bine pentru el. El se gindeste mai putin la cum sa va fie bine voua. Tocmai pentru motivul asta spun sa vezi de voi (tu plus copiii).
Dintr-un motiv sau altul el da bir cu fugitii. Sa-i fie de bine!
Incearca sa pleci undeva, asa cum planuiai - dar cu copiii. Nu lua legatura cu el, nu te gindi la el. Incearca sa te relaxezi, sa va bucurati de niste zile libere. Vei avea timp sa te gindesti la mutarea urmatoare dupa ce va intoarceti. Nu trebuie sa fie cine stie ce loc "fancy", poate poti merge undeva la tara, ma rog stii tu...
Inca o data, imi pare rau pentru hopul asta. Iti urez sa ai puterea sa treci cu bine si incearca sa fii putin, doar putin mai egoista. Numai bine!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Mirela,

Lasa-l sa plece! Lasa-l sa se linisteasca, lasa-l sa vada ce vrea de la viata si ce e important in viata pt el !Pastreaza casa pt tine si copii daca si el asta vrea.
Daca e sa fie al tau va reveni !

Posibil sa treaca printr-o depresie, pasa proasta, stres, oboseala acumulata.Sugereaza-i sa faca terapie, sa mearga la psiholog.


Spune-i ca copiii au nevoie de el si ca oricind vrea sa vina la ei e binevenit !

Eu nu cred ca are pe cineva. Chiar daca a intilnit pe cineva cit ai fost tu plecata nu avea cum sa ia asa o hotarirea asa de brusc.


Intreaba-l daca stie ce vrea de la viata in afara de libertate si cum vede el aceasta libertate si aceasta viata.

Uneori barbatii au nevoie sa vada si sa se simta liberi si "in charge" cu viata lor pt a putea continua relatia.

Poate nu te mai iubeste ca inainte, trebuie insa sa-si dea seama ca dragostea tinereasca, pasionala se transforma cu timpul intr-o dragoste matura.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mai rar sa vad pe DC asa o abordare matura a unei astfel de situatii. Mirela tot respectul meu.Eu cred ca sotzul tau trece o criza. Sunteti impreuna de cind el avea 24 de ani, de obicei la virsta asta barbatii sunt copii mari care degusta din plin placerile vietii. Poate pur si simplu a luat-o de prea tinerel cu probleme pe care altii nu le au o viata.Altii inca bat discotecile si barurile, inca locuiesc cu parintii, el si-a ingropat un copil alaturi de tine, a avut responsabilitatea sa adopte un copil, a construit o casa pt tine si pt familia voastra.Pur si simplu poate a obosit sa fie mai matur decit ii cere virsta.Poate a cedat pentru moment. Chit ca ar mai fi pt moment ceva ce l-a facut sa se simta iar tinar, liber, cu aripi, poate chiar si o a treia persoana. O a treia persoana ar fi doar rezultatul crizei lui(care nu vine la 40 de ani fix, vine mai devreme ori mai tirziu functie de maturitatea emotionala), nu cauza.Esti o femeie trecuta prin atitea, m-a uimit sa vad o femeie lucida si nu isterica alergind cu postea si cu pantoifii cui dupa el si presupusele amante, cu siguranta vei sti ce sa faci. Nu as putea sa-ti dau sfaturi.Pot sa-ti zic doar ce am facut eu intr-o situatie de criza a sotzului meu, de ma asteptam sa vina acasa intro zi cu freza in sus facuta si tricouri mulate dind din cap pe muzica house, el atit de echilibrat din fire...! L-am surprins cu o tipa agatata intr-un bar noaptea, beti amindoi morti, ea habar nu avea cum il cheama, stiu asta ca am dus-o acasa cu masina, nah nu orice iubita de o noapte e dusa cu cabrio acasa Dar serios era cam frig si ea era intro fustita scurta vai de ea saraca, plus ca era beata moarta de abia vorbea si departe de oras ori taxi. De abia la destinatie a inteles ca eu eram sotia Nu se intelesesera la bani, ca asa e cu crizele de 40 de ani, ei zic ca-s zmei cuceritori cind colo ele tinerele cu fuste scurte fac afaceri de noapte:) Toata lumea imi zicea ca vai mie.. de as fi in locul tau as face aia si aia si aia. Pe naiba, abia at cind esti in asa o situatie intelegi cu adevarat asa ceva.Nu. Eu am cugetat la ce s-a intimplat intre noi, si am incercat sa vad unde au fost problemele. Pt ca au fost de ambele parti. Am ajuns sa facem si terapie de cuplu sa constientizam unde am gresit si cum trebuie sa abordam relatia dintre noi.Ne-am iubit ca doi nebuni, am hotarit dupa o luna sa facem si copil si sa ne casatorim, anormal ca dupa 3 ani sa dispara totul asa.Criza lui incepuse cu vreo 5-6 luni inaintea acelui incident, dar nu am stiut nici sa o identific nici sa o inteleg. Am reactionat si eu impulsiv simtind efectele acelei crize. Si normal, gresit. Ce pot sa-ti zic acum e: fii tu piatra de temelie a familiei, astepta-l, mai da-i timp. Nu lua acum nici o hotarire definitiva. Nu vinde casa, nu pleca, nu divorta. Mie imi pare un barbat responsabil care doar trece o criza. Bine, ma pot insela. Insa daca e sa fie asa, ajuta-l sa treaca peste.Se merita.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

cami,

este greu shi o sa fie greu ptru un timp pina apele intra pe fagash shi or sa se limpezeasca.ai sa razbesti ,ai afost calita in durerile cele mai crincene shi sfishietoare.
nu stiu ce sa-ti spun sa faci.poate ca da ,exista o persoana daca tu spui ca dupa ce a-ti venit de la salina ai observat schimbari.foarte probabil.
poate sa fie shi obosit ,deshi nu este scuzabil sa fugi.
poate este depresiv din cauza stressului(probleme,servici,casa in constructii,copii mici,absenta divertismentului).orice este posibil.
daca mai discuti cu el incearca sa-i ceri sa-ti explice ce l-a obosit,de ce vrea libertatea ,de ce fuge?....nu mai aduce in discutie"o alta"
asa ti-ai putea da seama cit de coerente sunt explicatziile lui.
eu nu as accepta asha ushor ca vrea sa fie liber.....amindoi avetzi datorii de indeplinit...nu spun sa raminetzi in casnicie doar ptru copii ,dar uneori in casnicie apar probleme shi trebuie sa le oferi timp ca sa le dai de capatii.
nu-ti pot spune pleaca in "vacantza" daca o potzi numi asha,fa cum te indeamna inima.deasemeni nu-ti pot spune nu-i arata ca suferi,nu plinge ,nu te gindi la el,nu lua legatura cu el,relaxeaza-te fiindca ptru mine ar fii inposibil sa fac asta,eu nu pot juca teatru shi nici nu pot da sfaturi la altzii sa joace daca nu le sta in fire.
un lucru eu am invatat de la viatza,sa exteriorizez ce simt,fiindca sunt o fiintza si am dreptul sa fiu shi sensibil shi debil shi uman .daca vreau sa pling ,am dreptul sa pling ,daca vreau sa urlu ,am dreptul sa urlu,daca simt nevoia sa bat cu pumnul in masa,am dreptul.la ce foloseshte sa ieshi din problema cu orgoliu scrobit shi cu sufletul plin de vinatai.de preferat sa ieshi ragushit ,cu ochii roshii,pumnii vineti shi sufletul eliberat de durere.stiu ca poate multzi spun nu este rational,dar durerea se simte cu sufletul nu cu mintea.
e ca shi cum ai cere unei femei in sala de nashtere sa nu tipe ca sa nu piarda glamurul.
draga camirela,miine este o alta zi!iar dupa furtuna intotdeauna rasare soarele.
ai grija de tine shi de puii tai shi sa auzim numai de bine.


monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Wow! Deci daca sotul zice intr-o zi ca nu ma mai iubeste si vrea liber - eu ce fac? Tip? Ma dau de pereti, lesin?
Sigur ca e dureros sa ti se intimple asa ceva, dar eu nu cred ca poti face ceva. Poate ca sint o fire practica, nu stiu.
Daca avem probleme pot sa tip si sa fac scandal (fara probleme!), atita vreme cit stiu ca am ce repara. Sau ma rog, daca pot repar si fara scandal.
Dar cum faci omul sa te iubeasca?
Eu n-am zis sa se prefaca in vreun fel. La ce ar folosi?
N-am fost in situatia asta, poate ca mi-e mai usor sa vad lucrurile la rece. Eu m-as concentra asupra mea si as da atentie copiilor. As incerca sa pastrez casa, sau sa gasesc o solutie buna pentru amindoi. Si da, o vreme as evita intilnirile cu el - nu ca sa ma prefac in vreun fel, doar ca sa-mi oblojesc ranile in liniste.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput