Prietena nebuna!

Prietena nebuna! | Autor: mamica oana

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care ,de cand am ramas insarcinata, a fost obsedata de copilul meu.Are si ea o fetita de 4 ani,dar si-a dorit mereu un baiat,iar in momentul in care s-a nascut Robert a inceput sa-l copleseasca pur si simplu cu atentie.
La inceput nu am dat importanta,ma bucuram ca-l iubeste,nebanuid ce avea sa urmeze.
Fetita ei suferea de fiecare data cand asista la respectivele scene de tandrete .I-am atras atentia de nenumarate ori,apoi a inceput sa-i bage in cap ca Robi este "fratiorul" ei si nu are motive sa fie geloasa.Cu timpul fetita ei chiar a inceput sa-l accepte si sa se laude ca are un fratior.
Problemele au aparut in momentul in care a trebuit sa-l inscriu la cresa, unde chiar prietena mea era ingrijitoare.Copilul isi petrecea foarte mult timp cu ea si cu fetita ei,deja se marise si incepuse sa vorbeasca.Ea ii acorda in continuare atentie maxima,era cel mai cocolosit copil din cresa,il striga “baiatul meu” sau “iubirea mea” incat unii parinti chiar stiau ca ea este mama lui.L-a invatat sa-i spuna “mama”,iar sotului ei “tata”,asta in timp ce pe noi il invata sa ne strige pe nume.
A incercat chiar sa-mi submineze autoritatea in fata copilului meu.Daca il certam vreodata de fata cu ea,se ducea si-l lua in brate,il pupa si ii spunea ca eu sunt “nebuna”. Normal,copilul a inceput sa nu mai asculte de mine,ea era zana cea buna,iar eu balaurul cel rau.
In urma cu cateva luni ,nemaisuportand situatia,m-am luat de ea si i-am interzis sa se mai bage intre noi si copilul nostrum.Stiti ce mi-a spus?Ca sunt geloasa ca o iubeste copilul meu mai mult pe ea decat pe noi.
Acum copilul este in vacanta si l-am mutat la alta cresa.Pare ca s-a detasat foarte mult de ea,nici macar numele nu i-l mai rosteste.Mi-a spus chiar ca l-a batut ,iar ea mi-a confirmat.Motivul?Nu era cuminte.
Ce parere aveti despre un astfel de comportament?Eu cred ca femeia este bolnava.


Oana,mamica de Robertzel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Cam periculoasa "prietena" ta. Cred ca ai facut foarte bine sa iti iei baiatul de langa ea. Tine-l la distanta...
Pupici.

YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Oana, nu vreau sa fiu carcotasa dar cre dca si tu ai o mare parte de vina ca ai lasat ca lucrurile sa ajunga pana acolo..semnale de alarma au fost de la inceput..cine stie..poate prietena ta are o problema(adica asa pare din ceea ce-ai descris tu) si eu persoanl as incerca sa lamuresc putin situatia cu ea..si pe urma sa iei masurile necesare
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Eu as fi scos-o de mult din peisaj.Clar ca nu era intreaga la minte si sa iti mai loveasca si copilul,imi este mila de fetita ei sincer.Foarte bine ca ai luat aceasta decizie si nu ai tinut cont de prietenia voastra.Am avut-o si eu o astefel de prietena si devenise sefa pe viata mea si am exclus-o,ma gandeam ca atunci cand va venii pe lume fetita mea imi va tine cont si cum o imbrac,cum o alaptez,s.a.m.d.
Sa-ti traiasca puiul.


"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Eu una chiar cred ca e nebuna "prietena"...scuzele mele...
Bine ca ai inscris baietelul la o alta cresa si te-ai descotorosit de asa "prietena"...auzi sa se atinga de copilul altuia.

Multa sanatate puiutului.

Ali si IARINA (16.02.2006)
www.dropshots.com/ali-iarina" target="_blank"> poze si filmulete Iarina (1), www.dropshots.com/ali-iarina2" target="_blank">(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Si eu zic ca ai facut foarte bine sa o indepartezi pe asa zisa prietena...pai cum sa-si permita sa dea in copilul tausi la cum evoluau lucrurile poate in scurt timp il lua la ea acasa

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

clar are o problema, dar, asa cum au zis s-a mai scris, nici tu nu ai intervenit. important este insa ca ai tras linia; acum trebuie sa fii ferma si sa nu te mai vezi cu persoana respectiva sub nici un motiv.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri
------------------
lumea in care traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eroare iti apartine tie 100% si sotului tau. Stiai si din motive care mie personal imi scapa nu ai facut nimic o mare perioada de timp.

Acum ceea ce nu prea mai inteleg ar fi sensul acestui topic, povestea este inchisa definitiv, deci?
M-a suprins si ma surprinde titlul. este extrem de contradictoriu mai ales citind informatia scrisa de tine.
"Prietena nebuna"
1. Nu stiu daca o astfel de persoana as putea sa o includ in randul prietenelor mele
2. Nu cred ca este nebuna in sensul larg al cuvantului dar ca pot sa fie probleme de natura psihica... da posibil.

Recitind raman la parerea ca a fost o greseala a ta si a sotului tau in calitate de parinti directi ai copilului vostru. Fara suparare ok? Este doar o opinie.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

intrebare:„prietena„ era si educatoarea copiluli tau, la cresa??????
dak, da, atunci fa o sesizare, ca nu-i a buna!
si era doar prietena ta sau era mai mult de atat pt fam voastra?
fara suparare, pt intrebari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

tipa lucreaza in invatamant???? Daca a facut o obsesie pt. copilul tau, de ce nu ar face si pt alti copii? Tu ti-ai retras copilul de la cresa aia,OK, dar fa ceva sa opresti asemenea tip de comportament. Abbi are dreptate, o reclamatie, sesizare, discutie cu directorul, cu inspectoratul scolar, habar n-am , dar fa ceva, ia atitudine! P'astia nu-i testeaza periodic un psiholog? Ne lasam copiii pe mana unor dezechilibrati psihic?

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

prietena era ingrijitoare la cresa...dar tot e "periculos" fiindca intra in contact cu multi copilashi

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput