Terapie Vojta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Eu sunt un tatic.Am si eu o fetita care sufera de tetrapareza spastica.De curind am inceput si noi terapia Vojta.Am fost doar de doua ori la spitalul din Sibiu la interval de 6 luni.Noi suntem foarte incintati de rezultate si sincer ne pare rau ca nu am inceput m ai devreme.Alexandra are 6 ani.E adevarat ca este destul de dura dar parerea mea este ca rezultatele sunt cele care conteaza.De la 7 luni Alex face si terapie Bobath de 3 ori pe saptamina si vreau sa va spun ca la inceput cind il vedea pe kinoterapeut plingea si reactiona destul de"urit".Acum abia asteapta sa mearga la exercitii de aceia eu cred ca, conteza mult si omul cu care lucreaza copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Remus adevarul este ca Sofia urla cand o vede pe fizioterapeuta si pe strada. A urlat din secunda in care a vazut-o prima data iar femeia nu apucase nici macar s-o pipaie.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Deci noi avem noroc ca Andrei o place macar pe fizioterapeuta cu care face Bobath. Imediat cum o vede incepe sa se ranjeasca tot la ea. Cat despre cel cu care face Vojta, nici nu ma mic ca nu il place, la ce il chinuie.
Am facut si eu asa cum ai zis tu, Papadie, de 2 ori pe zi. Tot greu imi e, dar poate ca e mai bine asa, un pic, decat sa nu fac deloc pentru ca mi se pare prea mult de 4 ori pe zi.
Ce sa zic, rezultatele, fizic vorbind, chiar si cele imediate, sunt incontenstabile, tuseste imediat foarte bine, din adancul plamanasilor (noi am aplicat o pozitie speciala pentru respiratie, cumva pe burtica, cu un piciorus atarnat si cu presopunctura pe cot), dupa aceea e roziu si frumos, dar urla de ti se rupe sufletul.
Am observat si niste probleme in plan psihologic, asa ca inca imi mentin rezervele. De exemplu, dupa ce "il chinui", plange si nu vrea sa faca contact vizual cu mine, are o perioada cand da din ras in plans, deci e instabil, uneori se tanguie...
Asa ca tot nu sunt convinsa ca pentru Andrei e metoda potrivita, dar nu ma grabesc sa intrerup, ii mai dau o sansa.
Remus, terapia o faci tu cu Alex sau mamica? Cine e "politistul rau"?

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Multa sanatate la puiutzi

Oana Rusu - mamica de Paul-Victor, din 21 iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

M-ati impresionat mamicilor, cata putere aveti!

Multa, multa, multa sanatate puilor dragi si multa putere voua, sunteti minunate!

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Am ieist ieri cu Sofia din spital. Voiam sa va atrag atentia ca mi s-a spus ca NU FACEM VOJTA atata timp cat are infectie plus urmatoarele trei zile dupa tratament(a avut o prapadita de angina, combinata cu un virus mai vechi pluso mare deshhidratare- sambata si duminica din cauza gatului n-a baut si n-a mancat).
Vorbim mai incolo ca acum plecam cu Catrina la spital care vomita tot ce prinde:(



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Papadie, multa sanatate si putere!!!

Oana Rusu - mamica de Paul-Victor, din 21 iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tissy spune:

Buna tuturor!
Si fiul meu a facut Vojta si a dat rezultate excelente. E adevarat ca ti se rupe sufletul cand ii vezi cum plang. La primele sedinte am inceput sa plang si eu, am zis ca nu pot sa fac asa ceva cu copilul meu, dar pana la urma am reusit. Eu in timp ce faceam exercitiile cu el ii spuneam poezii, ii cantam, ma strambam...doamne cate nu faceam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna tuturor.Ma bucur sa vad parinti care in ciuda ''dureri''fac tot ce este posibil omeneste pentru copilasi.Este foarte greu sa ti vezi copilul plingind fara lacrimi dar cred cu tarie ca daca vorbim cu copilasul in timpul exercitiilor acesta suporta altfel.Doina in privinta vinatailor eu cred ca apasati prea tare.Sotia mea Ii face exercitiile si nu apar acele vinatai de care spuneti sau cel putin nu atit de vizibile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Sa va spun si eu ceva despre clinica de la Sibiu si despre metoda Vojta, ca tot ne aflam in Sibiu pentru tratament.
Intr-adevar locul este foarte aglomerat, acum se fac deja programari pentru anul viitor. Atentie! Daca aveti un copil foarte mic(2-3 luni) veti avea intotdeauna prioritate ! Se vor da peste cap si va vor primi urgent pt ca asa cum s-a mai spus pe forum, metoda Vojta da rezultate mari la copiii foarte mici, care nu au putut achizitiona inca posturile gresite.
Daca nu reusiti sa va programati pentru internare sau daca nu suportati conditiile din spital, mai exista varianta sa stati in oras si sa veniti de 2 ori pe zi la terapie. Eu va recomand aceasta varianta.
Trebuie sa va mai spun depre Vojta ca este foarte important sa faceti cu un terapeut cu experienta. Nu este suficient ca un terapeut sa faca cursul Vojta sau sa invete miscarile. Exista in Bucuresti 3 persoane care fac Vojta, din care noi am cunoscut 2 care nu fac corect. Si asta datorita faptului ca nu au experienta, doctorii cu care lucreaza nu le trimit pacienti pentru Vojta.
Daca doriti mai multe detalii, cu mare placere pe PM.

Mergi la inceput