Cu nervii intinsi la maxim.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

am sa povestesc acum o intamplare fara pretentia ca asa sunt toti copiii. o prietena cu o fetitza de in jur trei ani isi lasa fetitza la bunici si pleaca intr-o delegatie mai lunga si departe de casa. da telefon si vrea sa vorbeasca si cu fetitza. fetitza refuza. si de cate ori suna telefonul isi acoperea urechile cu manutzele. pur si simplu in perioada de trei luni cat mama a fost plecata a refuzat sa vorbeasca cu ea. si nu ca sa se menajeze. ci pur si simplu era suparata pe mama ei. de unde stiu? nu a vorbit cu mama ei nici cand ea s-a intors. apropierea intre ele s-a produs. treptat.
m-am gandit de multe ori la ea, mai ales cand eram prin delegatii. ii multumeam lui Dumnezeu in fiecare seara ca fimiu a vrut sa vorbeasca cu mine si in seara asta.
si acum ma doare sufletul cand ma gandesc la ea si incerc sa inteleg ce era in capshorul si sufletzul ei. acum e la casa ei, inca nu are copii. probabil ii va lasa si ea la bunici cand va fi nevoita cu toate ca a promis ca nu o va face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Chiar credeti ca un copil de 3 ani si-o luna pricepe cum ii treaba cu vb la telefon ?
Si vin eu si vorbesc cu ea,imi aude vocea si banuiti ca stie ce-i ala telefon? nu.isi aduce aminte de mine si incepe sa planga.am incercat ,nu va faceti probleme.




flaviuta,si fetita mea tot 3 ani avea in perioada respectiva.stia ce e telefonul,fiindca de cind a inceput sa lege 2 vorbe o puneam sa vorbeasca la telefon cu bunicii din romania.in schimb sa nu crezi ca purtam discutii filosofice,sau ma imbarbata,sau imi dadea citate din clasici la telefon... imi povestea ce a facut la cresa,ca a durut-o putin burtica da a facut un big poo si i-a trecut , ca tati a varsat oala de mincare si e murdar in casa,ca tati a trecut cu masina pe rosu...(de obicei la fazele astea se intrerupea brusc legatura ).
insist cu aspectul asta fiindca desi,sincer, si nu-mi sari in cap,n-am inteles prea bine ce te tot framinta,copilul te poate readuce cu picioarele pe pamint,iti arata unde ar trebui sa-ti stea mintea de fapt si in acelasi timp faci un bine si copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

flaviutza, scuze ... poate nu a fost subiectul potrivit pentru mesajul meu anterior, da' venind vorba de telefoane mi-am amintit intamplarea.

la plafar nu gasesti ceva cu efect calmant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Speed a mea inca nu intelege. e copilul meu si il cunosc.cel putin conceptul de distanta nu il intelege sincer nu i-am pus telefonul la ureche de prea multe ori.oricum ultima data cand am vb cu ea a intrebat "pe mine cand ma iei la bloc" desi era super happy inainte.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Am intrebat un lucru,am cerut pt prima data o mana de ajutor.si chiar l-am cerut sincer . macar un nume de pastile usoare sa-mi fi dat cineva.ca asta am cam cerut in final.

Dar nu. stau acusi si vorbesc despre cat de ok e sa vb sau nu cu fi-mea,cand problema e clara, stiu cum sta treaba.

Ba mai mult, o admir pe Conchita care incearca cumva sa ma ajute demonstrandu-mi ca de fapt eu sunt o mama taaaare proasta. nu de alta,dar am chef sa vb cu Xulescu la telefon,dar cu fi-mea nu!

Pai Xulescu ala suna pe fix,ca-i gratis si vorbesti cate 2 ore , si cine naiba stie cine suna? raspund,ca omul. ca de multe ori nici cu x-ulescu n-as vrea sa vb.



Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale



te inseli amarnic, n-am vrut sa demonstrez ca nu esti mama buna, ci sa-ti reamintesc prioritatile, chiar daca stilul meu fuse de dush rece. nume de pastile? extraveral - e pe baza de plante. solutia pentru nervii tai? dushul rece. eu alta solutie nu vad. sa-ti reamintesti ca esti mama si sotie, deci ai alte responsabilitati decat alea de adolescenta intarziata si usor iresponsabila (cum am fost toate la varsta adolescentei) fata de ecsi care te suna numai cand au ei nevoie (sau nici de asta nu ti-ai dat seama pana acum?).

copila ta la 3 ani stie cine e mami. la 3 ani e in stare sa vada ca mami lipseste de langa ea. daca ti-ar auzi vocea la telefon, ar intelege ca nu ai parasit-o. adica la 3 ani intelege de palmuta la fund, da' nu intelege ca e mami la telefon?! mai, sa fie.

si da, mi-e greu sa inteleg cum poti sa stai fara copil atata vreme (sa o auzi macar), timp in care iti indepartezi si sotul, si pentru ce? sa iti cainezi ecsul? ce sa fac, mai frate, daca mi se pare ca esti ca olteanu care, cand n-are ce face, pune batu in pamant, isi agata haina si se apuca sa o pazeasca. fetele ti-au dat sfaturi despre ecsulescu. io nu ma incumet, ca nu ma pricep. da' poate iti ajuta si dushu meu rece, chiar daca nu vrei sa recunosti.



Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

pai normal ca te intreaba cind o iei la bloc ca doar esti mamica ei! trebuia sa-i spui ca "maine" sau "saptamina viitoare",ca oricum la virsta asta nu prea stiu ei prea bine cum sta treaba cu azi,maine ,poimaine,ieri etc (cel putin a mea nu stia) dar macar intelege ca va fi dusa la bloc cindva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Speed a mea inca nu intelege. e copilul meu si il cunosc.cel putin conceptul de distanta nu il intelege sincer nu i-am pus telefonul la ureche de prea multe ori.oricum ultima data cand am vb cu ea a intrebat "pe mine cand ma iei la bloc" desi era super happy inainte.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale



m-ai confuzat de tot. prima oara ai zis ca ai auzit-o pe ea intreband prin casa "cand ma ia mami la bloc", atunci cand ai vb cu sotul tau la telefon, caci cu ea nu ai vb de cand a plecat. acu zici ca ai vb. ok, bine ca ai vb. bine pentru ea, adica, am inteles ca tie nu iti face bine, dar iti admir efortul de a te stradui pentru fiica ta.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Flaviutza, incearca sa te calmezi, licenta nu e chiar asa grea. Iti vorbesc din experienta, am dat-o vineri! In conditiile in care am un copil in clasa I(cine a trecut prin asta stie ce inseamna) si din martie mai am o papusica. + o bunica in grija de 85 ani cu o comotie cerebrala la activ care uneori imi spune "mai baiete". Nici un ajutor, adica al sotului care mai face cate ceva spre seara cand vine acasa. Licenta la psihologie cu 9,60. N-am fost prima, au fost 11 inaintea mea din 80 de studenti. Dar sunt multumita.

Si nu stiu daca e bine sa iei pastile, eu cel putin ma feresc de ele. Incearca sa te linistesti si sa mergi inainte. Si linistea o gasesti in tine nu in pastile, nu in faptul de a fi prima.
Parerea mea.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
http://good-times.webshots.com/photo/2170741900096653195HHMfnq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Clover

Si cum toata viata ta e in 10 luntre, solutia e si virtual sa deschizi mai multe subiecte. Dupa cum spuneam si dincolo, iti accentuezi singura starea de haos.

Cred ca ar trebui sa scrii pe o foaie "In viata nu voi fi mereu #1" si sa ti-o lipeste deasupra locului unde stai cel mai mult. S-ar putea insa sa fie nevoie sa pici fizic si sa ajungi in spital ca sa realizezi ca trebuie sa iti stabilesti prioritati. Si la faza cu spitalul vorbesc la propriu, 2 ore de somn pe noapte e reteta perfecta.

Grow where you're planted.





Nu am postat decat doua subiecte in genul asta in toata activitatea mea de 2300 de mesaje. daca tie ti se pare virtual faptul ca in doua mii jumate de posturi eu am cerut de doua,atat,de doua ori un sfat inseamna ca e grav.

putea sa-mi moara si papagalul din colivie,daca eu ajung sa spun unor straini ca sunt la pamant asta inseamna ca e grav pentru mine.

Si pe unii ca tine ii doare in cot. sau isi rad in barba,vezi primul mesaj pe pagina asta.

Pentru mine e de ajuns cat sa concluzionez ca nu are rost si sens sa mai activez pe acest forum.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cam cat timp crezi ca ne ia noua sa iti scriem un mesaj ca ultimul meu mesaj de la topicul celalalt. Ei bine, cred ca mi-a luat vreo juma' de ora. Si nici nu mi-am ras in barba, si nici n-am rad ca vrajitoarea ca rea cand o otraveste pe Alba-ca-zapada. Ti-am citit ce ai scris la subiectul celalalt(toate mesajele) de vreo 5-6 ori ca sa incerc sa pricep mai bine, sa vad ce imi scapa din peisaj.

Ce vreau sa spun e ca tu nu vrei sa privesti lucrurile altfel decat ca tine si din cauza asta probabil nu vei intelege nici ce comunic acum.

Iar ca regula generala, nu face un obicei din a-ti jigni sotul azi si de a-l pupa maine ca e foarte debusolant penrtu celalalt. Sau pupa-l toata ziua sau injura-l toata ziua.

N-am stat sa-ti numar subiectele, ca nu tin carnetele cu cine ce scrie, dar e mult mai practic sa ai un singur subiect cand grosso modo e vorba de acelasi lucru.

Iti doresc sa ai puterea sa te maturizezi, n-am idee cum pentru ca te autodistrugi despre cum ai zis. Si desi recunosti asta, e mai usor sa dai vina pe cei din jur.

Si ca ultima idee citeste http://chronicle.uchicago.edu/991202/sleep.shtml

Intre noi doua, chimia organimului meu e mai stabila. Ti-ai pus problema sa dormi 10 ore si sa vezi dup-aia cum stai? Si ca sa fie clar: nu vorbesc in bascalie.

Grow where you're planted.

Mergi la inceput