educatia copilului-sfaturi practice

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Apropo de jucarele imprastiate, haine si papuci puse aiurea, strans masa, spalat pe dinti etc etc.

Copiii mici invata cel mai bine prin puterea exemplului,nu prin puterea cuvantului. asta am aflat-o si eu din carti de specialitate.si am aplicat intocmai. am intrat in casa,mi-am pus hainele la locul lor,pantofii la locul lor, am mancat ,am strans /spalat ,masa, m-am jucat am strans jucariile. dupa masa la spalat pe dinti si asa mai departe.

Am ajutat-o si pe ea sa faca aceste operatii ,odata cu mine.si acum e foarte ordonata, isi aranjaza totul in urma ei,pantofii ii pune la linie cand se descalta, dupa masa e prima care merge la spalat pe dinti,etc.


la astia mici functioneaza mult mai mult decat "du-te si spala-te pe dinti ca asa fac copiii cuminti"

Functioneaza acum,la 3 ani. nu stiu dupa ce va fi.dar sunt curioasa .

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eh, probabil ca nu functioneaza la toti copiii. Tati nostru e un maniac al curateniei si ordinii. Deci Deiu ar fi avut de unde sa vada. El insa nu si nu. Si acum, de cind sint 2 copii, s-a mai dat si tati pe brazda, ca oricum tot degeaba incerca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Probabil ca era mai bine daca-l lasam pe el sa termine. Simina, ma gindesc ca le pun intr-un sac si le ascund o vreme.
Nu pot spune ca sint ordinea intruchipata, am mai spus asta. Nici cerintele mele nu sint mari. Sa manince intr-o jumatate de ora, sa nu mai arunce hainele pe jos cind se schimba (nici noi nu le aruncam asa), sa-si aminteasca singur care e rutina cind vine de la scoala (spalat pe miini, pregatire pentru masa). De exemplu se spala pe miini (dupa ce-i amintesc eu), se aseaza la masa, ia o lingura-doua de supa, dupa care isi aminteste ca n-a fost la toaleta. Merge la toaleta, dureaza la nesfirsit, se aseaza la masa, mai ia vreo lingura de supa (la insistentele mele, ca intre timp s-a pus pe povesti si uita de ce sta la masa) si isi aminteste ca ii e sete.
Cam asa merge treaba, eu insist, ii amintesc pe toate tonurile posibile ce are de facut, pe urma ii spun ca trebuie sa termine in nu stiu cite minute, alteori ii dau eu cu lingura... Si uite asa!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


De exemplu se spala pe miini (dupa ce-i amintesc eu), se aseaza la masa, ia o lingura-doua de supa, dupa care isi aminteste ca n-a fost la toaleta. Merge la toaleta, dureaza la nesfirsit, se aseaza la masa, mai ia vreo lingura de supa (la insistentele mele, ca intre timp s-a pus pe povesti si uita de ce sta la masa) si isi aminteste ca ii e sete.
Cam asa merge treaba, eu insist, ii amintesc pe toate tonurile posibile ce are de facut, pe urma ii spun ca trebuie sa termine in nu stiu cite minute, alteori ii dau eu cu lingura... Si uite asa!
quote:



Exact la fel patim si noi cu Vlad. Zici ca e dus cu pluta cand e vorba de activitati cotidiene - mancat, spalat, etc. Ma obliga in felul asta sa-l cical. Iar eu nu sunt cicalitaore de felul meu. Uneori ma simt ca o ciocanitoare nebuna. Iar el parca e din ce in ce mai "poet".


alice

Mergi la inceput