educatia copilului-sfaturi practice

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Scuza-ma pentru remarca , da' nu pot sa ma abtin: tampita noua suplinitoare!
Ce se cred frate unii de-si dau cu parerea intr-un mod atat de bizar?

Doamne cu puterea Ta, ajuta-i micutei Diana sa se faca bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

simali, incearca sa te obisnuiesti cu faptul ca unii educatori se vor simti amenintati in autoritate si mai ales in cunostinte de baiatul tau. Imagineaza-ti, de exemplu, trebuie sa ai un anumit caracter sa nu te simti frustrat sau sifonat cand te contrazice in public un copil si, mai ales, cand are dreptate, sa admiti "nu stiu". Eu asta cred ca e motivul. Ma tem, insa, ca se va mai intampla. Din pacate, din cauza presiunii, in situatiile astea, copiii tind sa cedeze psihic (e si normal) si sa faca exact ce vor acei adulti sa demonstreze.

E muuult mai usor pt un dascal sa lucreze cu copii care nu ies in evidenta. Daca mai vine vorba de diferenta dintre cunostinte si aptitudini sociale, serveste-le teoria cu asincronia, pt ca asta se intampla de fapt.

pt baietelul tau, sper ca nu mai e suparat

edit: gramatik asta ...


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Initial creeata de speed

ce m-a necajit putin e faptul ca are mici (dar mici) probleme la "social development", de genul ca uneori se lasa distrasa si tot uneori doar e ...inceata.


Nu esti singura, eu sunt de-a dreptul ingrijorata ca report card-ul lu' fi-miu incepe cu :"Luca is a very relaxed child, he does everything at his own pace". Nu mai zic cat de usor e de distras.
Recomandarea profesoarei a fost sa-l invat sa "manage his own time", din pacate insa nu-mi reuseste mai deloc.

Citesc si eu ce ziceti, poate imi vine vre-o idee ce sa fac cu el, ca mi-e groaza ca incepe clasa 1 (in split class).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fetelor, vad ca avem copii cam de aceeasi virsta. Citind pe aici m-am gindit ca poate e doar o faza, cam ca si "terrible twos". Ca avem si un "exemplar" din ala!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Cricor

[quote]Initial creeata de speed

Nu esti singura, eu sunt de-a dreptul ingrijorata ca report card-ul lu' fi-miu incepe cu :"Luca is a very relaxed child, he does everything at his own pace".



Si eu am un melcusor...dar al meu are 9 ani...In report card si lui i-a spus "Excellent student, pleasure in clasroom but needs to manage his time better"...ala e. Nick e incet dar nu intodeauna...chestiile tare plicticoase (de exemplu traduceri) le face incredibil de incet (e mai amuzant sa vezi cum se usuca vopseaua pe pereti) dar ceea ce ii place face intr-o goana. Nu vreau sa mai zic cit dureaza pina se schimba de haine la gym...

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ieri a fost ultima zi de scoala asa incit joi seara ne-am pus sa scriem felicitarea pentru "miss". micuta mea a zis ca vrea sa scrie asa:draga miss j..,esti cea mai buna invatatoare,imi va fi tare dor de tine,sper sa ai o vacanta placuta,multumesc ca ai avut grija de mine,etc etc.eu i-am scris ce a vrut ea pe o foaie si ea urma sa copieze pe felicitare (ca nu stie sa scrie inca toate cuvintele).zis si facut,a disparut in camera ei iar dupa mai mult de o ora a venit toata nadusita,pe felicitare scriind doar "draga miss j..,imi va fi tare dor de tine" si tinguindu-se ..chiar trebuie sa scriu tot-tot?? pina la urma am renuntat la restul dar i-am spus sa faca macar un desen frumos.asta a facut foarte rapid ca ii place sa deseneze...a venit cu un desen cu miss intr-un cimp plin de flori,i-a desenat un par lung portocaliu -tipator,o minijupa si niste picioare lungi si sexy de papusa barbie. cred ca desenul asta a multumit-o pe miss mai mult decit toate cuvintele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

speed,ce frumos....



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu tocmai l-am pedepsit pe Alexandru.
Copiii au camera lor de joaca, dar o multime de jucarii au ajuns la el in camera - intr-o dezordine de nedescris.
I-am adus doua cutii in care sa puna jucariile. Dupa citeva minute il gasesc jucindu-se, il avertizez ca daca o tine tot asa iau jucariile fetei si le duc la locul de joaca si jucariile lui le pun intr-un sac si nu le mai vede.
Mai trec niste minute, merg la el in camera, gasesc o biata jucarie intr-una din cutii si pe el jucindu-se...
L-am scos afara din camera, i-am interzis sa mai intre si am zis ca eu le sortez si jucariile lui... bye-bye!
Acuma ma gindesc ca mai bine il puneam tot pe el sa faca treaba asta, ca pina la urma tot eu am ajuns sa le adun.
L-a luat valul...
Sotul zice ca asa fac si eu. Nu-l pot contrazice, din pacate.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ramona, nu-i asa ca doar o sa-i ascunzi jucarelele? Noi asa faceam cu Deiu cind era mic si le lasa aiurea. Si el credea ca i le-am aruncat. Sa vezi surpriza si bucurie cind dupa o vreme reapareau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ramona,cred ca trebuia sa-l lasi sa termine singur..si eu patesc din astea de multe ori,o trimit sa faca ceva,sa se imbrace ,sa se spele,sa-si stringa jucariile etc si o gasesc dupa o mare perioada de timp in acelasi stadiu.cu foarte putine exceptii (presata de timp fiind) am insistat sa-si termine treaba.nu stiu daca e bine sau nu ca rezultate vizibile tot nu avem...

Mergi la inceput