Depresie- va cer ajutorul !

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mie cel mai bine mi-a facut masajul!
Am facut o depresie puternica dupa ce mi-am dat gradul didactic I. De a doua zi am urat sa ma trezesc dimineata, ma durea fiecare muschi, fiecare bucatica din corp.
Uram sa ma trezesc dimineata.
Doctorul meu de familie a zis ca e un moft. Ca sunt puternica, ca sunt vesela mereu, de unde am scos-o ca e depresie?
Am inceput sa slabesc, sa mananc f putin, sotul meu avea grija macar sa beau lichide....ca altfel nu se intelegea cu mine.
Si intr-o zi, cand eram in floarea depresiei, cand nu ma dadusem jos din pat o dimineata intreaga, a venit pe neastepate la noi in vizita viitoare, pe atunci, si actuala sotie a fratelui meu. Si mi-a facut un masaj din cap pana in varful picioarelor. Parca beam apa vie.
A venit 2 saptamani zi de zi. Si husbandul imi mai facea seara unul, asa cum se pricepea.
Depresia a ramas doar un episod urat. Nu mi-am putut explica mult timp ce a declansat-o! Tocmai finalizasem cu nota maxima un examen final in cariera, la nici 30 de ani. Ne mergea bine, ne intelegeam bine.
Mai tarziu, cineva, dr, mi-a spus ca efortul a fost atat de mare incat s-a produs un dezechilibru chimic major.

Incearca cu masaj


Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Din tot sufletul va multumesc pentru sfaturi si incurajari. Inseamna foarte mult pentru mine.
Cei apropiati(adica sotul,mama mai putin, ca nu avem prea multe rude) incearca sa ma ajute cat poate cu cei mici dar oricat s-ar stradui nu cred ca intelege prin ce trec. Si mai mult, nu intelege ca in unele momente starea mea nu depinde doar de mine. Incerc sa gasesc o solutie astfel incat in toamna sa incep serviciul.
Psihoterapia vad ca merge foarte bine, cand plec de acolo ma simt alt om. Bine, acasa in rutina zilnica mai am caderi dar ma lupt sa le depasesc singura. Nu am mai plans. Sunt si ffff obosita si nedormita. Chiar noaptea trecuta m-am trezit de cel putin 10 ori la astia mici. Si ziua e greu sa ma pot odihni.
Ideea cu masajul e grozava. Eu am facut o perioada scurta masaj anticelulitic si imi amintesc ca ma simteam minunat dupa. In masura in care financiar ma voi descurca voi incerca si masaj de relaxare. E o problema si asta cu banii, recunosc, mereu a fost. Si psihologul costa destul de mult, e un efort pentru noi. Dar acum cel mai important e sa-mi revin.
Azi am fost si la endocrinolog din nou(am gusa nodulara si hipotiroidie_)si mi-am facut din nou analizele, sa vad cum or iesi.
M-am intins cam mult dar imi face bine "sa vorbesc" aici cu voi.
Va pup.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Multa putere in continuare, mergi mai departe pe drumul asta si vei vedea, cu timpul, imbunatatirile!!




Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CORNELIA scumpa mea, unde am fost eu cand tu aveai starile astea????? cum de abia acum am vazut mesajele tale???????? sper din suflet sa fii mai bine, scrie-ne sa vedem ca esti ok!
DIn cate mi-am dat seama, esti pe drumul cel bun....ma gandeam, dupa 16 iulie cand termin si eu cu examenul, ce zici daca ne intalnim, la tine, la mine, nu conteaza unde, vin si eu cu Paul si stam cu copiii sa se joace, iar noi mai schimbam o vorba, o barfa mica, eeee? ce zici? sau in parc, unde ti=e tie mai bine!!!! cand ai nevoie sa vorbesti cu cineva, pune mana pe telefon si suna-ma ..mai ai numarul meu???? cand vine sotul de la serviciu si poate sta cu baietii, da-mi un telefon si ne mai povestim....ca si eu as vorbi cu cineva iar tu mi-ai fost mereu draga!!!!! De fapt, de sunat, poti sa ma suni oricand vrei tu...nu neaparat dupa 16! eu nu mai am numarul tau cred ca l-am pierdut...daca ai timp, tirmite-mi pe PM nr tau si te sun eu...cum vrei tu!!!

Pupicei, sanatate multa!!!!
Cu drag, te pupa Onitza

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

masajul: poate gasesti pe cineva sa vina acasa de cateva ori, apoi daca cineva din familie observa ce si cum, poate sa iti faca.
Poti sa gasesti pe net harti ale talpilor, ale mainilor, ale urechilor, cu punctele de presiune

Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CORNELIA cum mai esti????
N-ar fi mai bine pentur tine sa investesti banii pe care ii dai la doctori in masaj?? si eu cred ca are efecte benefice..dar cum stii tu ca iti prinde mai bine!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

CORNELIA , draga mea , poate fi foarte frumos un dezechilibru hormonal . Ti-ai facut niste analize ?

Floarea pasiunii este un remediu foarte bland si eficient in depresiile de orice fel . Majoritatea "naturistilor" il recomanda . Nu are nici un fel de efecte secundare .

Sanatate maxima !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CORNELIA iti mai dau si eu un sfat: e testat pe propria piele da' sa nu dai eram o data nervoasa rau de tot, chiar mai aveam un pic si ma incuiam in camera sa bocesc, ma enervasera si ala micu' si ala marele ..buuuuuuuun, seara dupa ce l-am culcat pe Paul, barbate-miu vine cu idei de ..de parca de asta imi ardea mie cand eram rosie de manie....dar cum greu ii rezist.....chiar si nervoasa...am acceptat sa ne iubim..si a functionat!!! ziceai ca mi s-au sters toate necazurile de pe lumea asta! nu era vorba doar de faza din timpul zilei, stii...erau mai multe, se stransesera si am explodat....incercati si voi , poate reusiti un happy end!!
Bafta!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Buna fetelor. Eu parca sunt mai bine. Adica am reinceput sa ma simt normal, sa pot avea grija de cei mici si de casa. Mai am stari din acelea nasoale dar mai rar si le depasesc singura. Mi-e teama insa cum va fi cand voi intrerupe tratamentul. Azi merg la psihiatra la control si miercuri la psiholog. Nu mai iau Anxiar decat dimineata, o jumatate de tableta impreuna cu Cipralexul, pt ca altfel imi da o stare de agitatie. Ciudat e insa ca ziua nu pot manca insa seara ma apuca foamea, si noaptea cand ma trezesc astia mici. Dar pana in ora 8 seara abia daca inghit ceva. Beau multe lichide macar. Nu am mai slabit, ma mentin deocamdata.
onitza, din pacate sfatul tau nu prea merge. Din cauza depresiei aveam deja libidoul foarte scazut iar Cipralexul accentueaza acest aspect neplacut. E una din reactiile adverse. Sper sa treaca cu timpul.
Va pup pe toate si va multumesc ca ma cititi.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CORNELIA cum mai esti???? daca ai timp, mai treci pe aici si spune ce mai faci...ok???? ma gandesc la tine.. copiii ce mai fac???

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput