copii cu intarziere pervaziva de dezvoltare

copii cu intarziere pervaziva de dezvoltare | Autor: sivriu

Link direct la acest mesaj

multumesc pentru intrebare, Umflatel, nepotelul meu este bine.A fost cu el la un medic psihiatru din Bucuresti care i-a linistit intr-un fel.
A negat cele doua disgnostice date de medicii din Constanta, respectiv intarziere pervaziva de dezvoltare.Datorita faptului ca a avut o nota mica la nastere(7), are repercursiuni asupra vorbitului, si este hiperactiv.Are un tratament cu niste vitamine pana in octombrie cand vor merge iar la control.I-a asigurat ca nu este suspect de autism.In ce priveste adresa de e-mail a mame lui, am sa-i cer acceptul.O zi buna.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

draga sivriu,oricum ai spune-o,in traducere,suna autism,acum depinde cat de grav este...am vazut ca esti din constanta,sper ca nu ati fost la "renumita" doctorita MATARANGA,dar daca totusi da,va sfatuiesc sa o schimbati cat mai curand....sunt foarte multe de discutat pe acesta tema,asa ca daca ai intrebari si te pot ajuta sunt aici!
a,am uitat un lucru esential,sa ma prezint,ma numesc mihaela,din constanta,mama lui mihaita,diagnosticat anul trecut cu dezv pervaziva de dezvoltare,iar anul asta cu autism,de asta mi-am permis sa iti spun aceste lucruri,si care si noi am fost la mataranga!
deci,daca te mai pot ajuta cu ceva,cu cea mai mare placere!toate cele bune,si nu in ultimul rand,nu disperati,numai moartea nu are solutie pe acest pamant,iar ce nu te omoara te face mai puternic!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sivriu spune:

ma bucur Mihaela ca esti din cta, sincer acum nu stiu numele medicilor la care a fost cumnata mea cu Teo(nepotelul)dar am s-o intreb.Din ce am mai citit intre timp despre aceasta boala, intr-adevar este o forma mai usoara de autism.Tu imi spui ca dupa un an copilului tau i s-a pus diagnosticul de autism;sa inteleg ca a evoluat boala s-au este o a doua parere a altui medic?Cum te descurci zi de zi?Cati ani are copilul tau?Urmezi o terapie anume?Ai speante ca va fi un adult independent?La ce medic esti?
Scuza-ma mihaela pentru interogatoriu, sunt in momentul cand am in minte numai intrebari fara raspuns.La revedere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sivriu, iti explic eu pe scurt cum sta treaba.

la 3 ani, daca NU are comportamente autoagresive si ticuri(stereotipii mai exact) iar in rest prezinta urmatoarele:

-lipsa limbajului vorbit
-nu-i poti capta atentia (uneori sunt copii care nu raspund nici la nume,ai senzatia ca vorbesti cu peretii)
-nu raspunde la comenzi simple de genul adu aia,ailalta


primeste diagnosticul de TPD.


daca in plus are

-ticuri,manii,stereotipii de genul invartitul rotilor la infinit, anumite comportamente ciudate,miscari ale partilor corpului ciudate

-agresivitate si autoagresivitate


atunci e autism clar.



Ce se intampla pe parcurs...copilul face mici progrese(daca nu face ABA) insa foarte mici. copilul prietenei mele a ajuns la 4 ani sa execute cateva comenzi sa intoarca privirea cand e strigat,sa pronunte cateva cuvinte bisilabice.

deci progrese....dar foarte foarte mici in comparatie cu VARSTA CRONOLOGICA. deci prapastia dintre achizitiile copilului si achizitiile normale pentru varsta lui se adanceste...desi paradoxal copilul progreseaza.

la 3 ani inca e oarecum APROPIAT de normalitate un copil care nu vorbeste,care nu e atent si care nu raspunde la cerinte...LA 3 ANI E NORMAL un vocabular de 50 cuvinte,unii isi dau mai greu drumul


In schimb la 4 ani un copil cu intarziere de dezvoltare abia va spune cateva cuvinte,abia va intelege cateva comenzi...pe cand copiii normali spun povesti,poezii,intreaba neincetat una,alta...sunt aproape autonomi .


de aia la 4 ani e clar autism.



Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Initial creeata de sivriu

nepotelul meu a fost diagnosticat cu intarziere pervaziva de dezvoltare.Ma puteti ajuta cu date generale despre aceasta boala?exista tratamente sau terapii.Se vindeca in timp?Va multumesc mult!



1)pe scurt,scurt:

intarziere pervaziva de dezvoltare. exact cum spune titlul, o intarziere GLOBALA , ce include toate domeniile a dezvoltarii.

NU E O SIMPLA PROBLEMA DE LIMBAJ.

E O PROBLEMA DE INVATARE.

Copilul normal invata intuitiv,legaturile se fac rapid...te trezesti cu el la 8 luni ca face papa. copilul cu ORICE forma de autism nu face conexiuni..nu GENERALIZEAZA.

dau exemplu. pentru el, APA desemneaza doar apa din sticluta verde din care il serveste mama. el nu generalizeaza, nu realizeaza ca tot apa e si aia din balta si aia de la ploaie.

deci legaturile nu se formeaza. la fel cum construiesti o casa. el nu poate invata notiunile de la nivelul doi de caramizi,pentru ca NICIODATA,DE UNUL SINGUR,NU VA REUSI SA PUNA CARAMIZILE DE LA NIVELUL UNU.

Ei sunt invatati prin ABA sa invete. prin repetari de mii de ori a aceleiasi sarcini, a celuiasi cuvant(apa) in diverse ipostaze.

Acum vei intelege duritatea raspunsurilor 2 SI 3.

2)exista tratamente sau terapii?

Singura terapie e ABA. ca la carte,40 ore pe saptamana. recuperare aproape completa (chiar completa uneori) in cazul copiilor cu diagnostice mai usoare cum e PDD (pervasive developpement disorder).

altceva, gen logoped,4 ore la centru special pe zi ,la fundatii sau alte chestii vor aduce progrese minore.


3) Se va vindeca in timp? da, cu ABA. nicioadata fara interventie.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

flaviuta,daca nu ecu suparare,de unde stii tu ca se vindeca?stii vreun caz concret?ai vazut tu copil recuperat?esti mamica de copil autist recuperat?uneori imi dai senzatia unui doctor experimentat,care nici macar ei nu spun ceea ce pretizi tu ca stii!
no ofense,but....imi dai de gandit,mai ales ca ai "vorbit"in toate subiectele de genul asta!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

sivriu,baietelul meu a fost diagnosticat dupa un an pt ca in general,medicii,nu isi asuma punerea unui astfel de diagnostic,si le-au convenit sa ma tina un an,cu zicala ca toatul va fii ok>nu pot sa iti zic eu ca se va recupera,caci nu sunt dumnezeu,dar sper acest lucru pt baietelul meu,ca orice mama de altfelcu mihai ma descurc bine,a refuzat orice colaborare cu logoped sau psiholog,in schimb de anul trecut din sept,merge la gradi cu program prelungit,doarme,mananca acolo,si merge singur,neinsotit,ii place,si i-a prins tare bine colectivitatea,a facut progrese,multe!sunt multe de discutat,despre acest subiect,as putea vorb ore in sir,daca te mai pot ajuta cu cecva,cu placere!si curaj,trebuioe sa luptam si sa speram pt micutii nostrii,ca va fii bine!eu asa vreau sa cred!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Nu sunt medic dar cunosc doi baietei si o fetita, diagnosticati cu autism si recuperati (si) prin metoda ABA.
Pe fetita am vazut-o personal, despre baietei doar am discutat cu parintii.
ABA functioneaza daca este aplicata corect si daca parintii se implica si ei, nu asteapta minuni doar de la tutori.
N-as zice ca e singura metoda care da rezultate, este poate cea mai raspandita. Mai sunt si alte metode despre care se vorbeste mai putin dar se aplica si in Romania (adica parintii au cumparat din strainatate manuale si lucreaza cu copiii acasa). Mai multe amanunte gasiti pe www.autism.ro

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by umflatel

flaviuta,daca nu ecu suparare,de unde stii tu ca se vindeca?stii vreun caz concret?ai vazut tu copil recuperat?esti mamica de copil autist recuperat?uneori imi dai senzatia unui doctor experimentat,care nici macar ei nu spun ceea ce pretizi tu ca stii!
no ofense,but....imi dai de gandit,mai ales ca ai "vorbit"in toate subiectele de genul asta!

mihaela






Lucrez cu un copil autist. de fapt cu tulburare pervaziva de dezvoltare.

Copilul meu a fost suspect de asa ceva.din fasa. pentru ca s-a nascut cu hipoxie grava , apgar 2 .

am citit si eram membra pe autism.ro inca din momentul 0. cand am inteles ca un creieras lezat (fie suferinta la nastere fie alte probleme) are capacitatea de a se regenera si de a recreea conexiunile distruse fenomenala PANA IN 3 ANI si mare pana la 6 ani.

daca te confrunti cu problema asta si stiu ca te confrunti, probabil ca ai dat de informatia asta:

autismul si celelalte sin spectru au sanse enorme de recuperare la varste mici.

DUPA 7 ANI NU SE MAI POATE FACE NIMIC.


Ca sa continui....am lucrat cu copilul dupa ABA adaptata. se poate face aba adaptata si cu un copil normal pentru a-i stimula dezvoltarea.

rezultate: la 16 luni ma plangeam ca e hiperactiva ,ca nu raspunde la nume(inclusiv pe forum) .dupa aproximativ 3 ani de invatare structurata(aprox 30 minute/zi) ,in joaca, din placere ,la ultima evaluare(i-am facut periodic,data fiind recomandarea neurologului , la 6 luni, ultima si cea finala la 2,7 luni ani pe Raven matrici progresive si portage) i-a iesit un IQ de 140 puncte. si a tras-o mult in jos partea cu limbajul, atunci inca nu vorbea conform varstei ci conform varste de 2 ani.

Acum picteaza ,combina acuarele , scrie cu litere de tipar la nivel de 6 ani, citeste binisor. pune intrebari mai mult decat inteligente,iti redau cateva:

" unde au florile gurita, pe unde se hranesc"
"cine i-a facut poze(icoanele) lui Isus "
"cum nu cade DOAMNE Doamne din cer"
"ce inseamna evitati abuzul de zahar si sare(spotul de la tv) "
"de ce e rece ploaia"


se poate. se poate recupera. important e sa se vrea.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

flaviuta, o.k. pot intelege mesajul "orice copil cu care se lucreaza va evolua" dar, ce relevanta au performantele copilului tau in ACEST context ? Inteleg ca te-ai temut tu de diverse probleme din cauza acelei hipoxii la nastere, si ca ai stat cu ochii pe copil si v-ati "jucat structurat" timp de o juma de ora pe zi, dar, hipoxia la nastere nu inseamna autism si nici 30 de minute de stimulare zilnica a unui copil normal nu se cheama ABA.
sivriu si umflatel, intaresc si eu ce a zis Witchie, mergeti pe www.autism.ro, gasisti acolo documentatie si parinti aflati in aceeasi situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by cristina_t

flaviuta, o.k. pot intelege mesajul "orice copil cu care se lucreaza va evolua" dar, ce relevanta au performantele copilului tau in ACEST context ? Inteleg ca te-ai temut tu de diverse probleme din cauza acelei hipoxii la nastere, si ca ai stat cu ochii pe copil si v-ati "jucat structurat" timp de o juma de ora pe zi, dar, hipoxia la nastere nu inseamna autism si nici 30 de minute de stimulare zilnica a unui copil normal nu se cheama ABA.
sivriu si umflatel, intaresc si eu ce a zis Witchie, mergeti pe www.autism.ro, gasisti acolo documentatie si parinti aflati in aceeasi situatie.





Personal cunosc un singur copil cu note autiste recuperat aproape complet. se numeste Adi, merge inca lunar in TM . a luat si tratament medicamentos. are 8 ani si va merge in clasa 1. la 4 nici nu spuneam "mami"(din spusele fetelor de la terenul de joaca)

acum e aparent perfect normal, nimeni nu realizeaza diferenta. care diferenta exista totusi.de exdemplu cand se harjoneste cu aia mici, nu intelege ca el e mai mare si trebuie sa isi dozeze forta cand trage de maini un copil de 2-3 ani. nu intelege nici glumele,nici contextele sociale. de exemplu i-a spus maica-sa ca e cu capul in nori si imediat a verificat daca are capul in nori...in rest,citeste scrie, intelege,invata ca un copil de 8 ani.


Cunosc de cand era de cateva luni un copil diagnosticat cu tulburare pervaziva. ma rog permanent de maica-sa sa isi bage netul sa intre in contact cu lumea autismului.am lucrat o perioada cu el, acum am licenta,nu mai pot.

la 3 ani inca asteptau minunea. i-am batut urat la cap sa-l duca la primul control. diagnosticul a fost Tulburare pervaziva de dezvoltare.nu raspundea la nume, nu vorbea deloc, doar ca nu avea stereotipii.

Cea mai mare greseala pe care eu consider ca au facut-o e ca au rasuflat usurati "uf...nu e autism" . doar ca nu vorbeste si nu e atent. nu inteleg ca nu faptul ca nu vorbeste e problema...acest lucru e doar varful aisbergului...doar o consecinta a faptului ca NU POATE INVATA in ritmul firesc al celorlalti copii.si ca nu va vorbi pana atunci cand va fi rezolvata problema deficitului de atentie si a insusirii limbajului receptiv(sa inteleaga ce ii spui, ce i se cere)


Denis a mers intre 3 ani si 4 ani la centru special. gradi speciala. unde da, a progresat. dar prea putin. pentru ca nu s-a lucrat structurat cu el.

Acum are 4 ani si parintii au intrat din nou in priza. in final au inteles ca nu se va rezolva de la sine si acum vor sa invete ABA si sa reluam ca lumea programul.

Vreau sa fac asta, vreau sa o conving sa-si bage odata netul acasa si sa intr in legatura cu voi. nu o fac pentru vreo recompensa ,iubesc copilul ala pur si simplu e atat de frumos si are niste ochi inteligenti...parintii sunt painea lui Dumnezeu, m-au ajutat in multe neconditionat...

dar ma lovesc de un zid invizibil. acela ar negarii ,parca fug de informatie ...fug de ceea ce ar putea intelege despre autism.

ma doar enorm sufletul cand o aud "hai spune cu mami "mama" ,il roaga il implora si el priveste absent prin geam...

Din pacate din ceea ce am vazut si pe aici pe forum, multi asteapta o evolutie buna de la cateva ore la logoped si cateva pastile de Risaturn...si asta vine din neintelegerea mecanismului dezvoltarii psihomotorii ...la o privire simpla,neavizata...e atat de usor sa vorbesti...auzi ce spune mami si repeti...intr-o zi o sa inteleaga el lucrul asta...

...de fapt...e foarte greu sa vorbesti atunci cand ai o problema din spectrul autist..




Apropo, copilul Anei Stroe(n-am mai vazut-o ) este recuperat.are 7 anisori. prin ABA la centruL Horia Motoi. fondat de tatal lui Radu..si el recuperat.

intr-adevar...asa cum spunea si fondatorul site-ului autism.ro si centrului horia motoi...ceva tare raman..insa sunt insignifiante comparativ cu restul





Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput