Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Merci mult acina Daca mai face Manu o criza de dermatita chiar ma duc pana acolo! Deocamdata mai face din cand in cand bubite pe fata care sunt tinute foarte bine in frau de crema mustela...
Eu am fost la un homeopat cu ea in timpul unei crize de dermatita - mi-a dat numai carcarea carbonica (3 lingurite in total) si in plus mi-a zis ca nu are mare lucru si trece total (cu toate ca atunci avea o crustulita pe gusulita). Crusta a trecut (au fost cam 6 lingurite in total cam in 1 luna ca a prelungit tratamentul), dar bubitele pe fata apar (micute si rosii) si daca nu o dau cu crema se inrautatesc (se inmultesc). Si homeopatul mi-a zis ca nu e cazul sa ii fac teste de alergie... Acum eu nu am auzit numai lucruri bune despre respectivul homeopat (mi s-a zis asta dupa ce am fost la ea) - si inca ma gandesc daca ma mai duc acolo sau in alta parte.
Sigur ca nu ii dau tratament dupa ce citesc pe net sau ce au primit altii - din cate stiu eu tratamentul homeopat este strict individualizat
multa sanatate si pielicica fina fina!

Anca de Manu 02.06.2007
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela07 spune:

Buna seara,

sunt noua pe forum desi fetita mea are 4 luni jumatate. Are pe picioruse insulite de piele uscata. Ni s-a spus ca are atopie. Am inceput sa o dau cu o Atoderm. Mentionez ca o alaptez la san exclusiv. Puteti sa-mi spuneti ce as putea sa fac sa nu evolueze boala? Am o programare la un alergolog saptamana viitoare dar nu sunt foarte increzatoare. Eu am astm alergic si probabil de la mine a mostenit aceasta predispozitie catre alergie. Exista alimente pe care eu nu ar trebui sa le mananc avand in vedere ca alaptez? Am citit pe forum despre DA si m-am inspaimantat. Slava Domnului ca nu este asa de grav inca dar poate este ceva de facut ca sa nu evolueze in mai rau?

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

Din experienta personala si din experienta unor doctori homeopati sau alopati iti recomand urmatoarele alimente:
Grupa 1: Mai bine nu sau foarte putin
Evitati alimente ca: alimente cu conservanti (benzoat de sodiu), nuci, peste congelat (puteti consuma numai peste proaspat: proaspat insemnand pescuit de 1 zi si necongelat), rosii, capsuni, citrice
Grupa 2: Moderat
Alimente permise cu moderatie si cu timp limitat: spanac + fasole+ mazare(dau colici la copil, dureri stomac), varza , oua gaina (alergen slab), carne pui (are colesterol si nu face bine la DA)
Grupa 3: Fara restrictii
Alimente permise fara restrictii: lapte de capra, branza de casa (se fierbe 1 l lapte si cand ajunge la punctul de fierbere se pun 3-5 tablete de calciu lactic (zdrobite), oua prepelita + carne prepelita,
paine de casa, castraveti, ardei gras, mamaliga, piure de legume sau de cartofi, miere, visine, mere, fructe de sezon
Materialul este ca titlu informativ, nu este obligatorie luarea lui ca exemplu de dieta pentru mamici.
D.A. este un dezechilibru in organism cauzat de folosirea de antibiotice pe copil pentru diverse afectiuni, de istoric familial, de mediul de viata, de alimentele rele sau derivati chimici straini de organism.
Ca homeopati in Buc. pot da nume: Pavel Chirila (Voluntari), Mariana Trifa (P-ta Amzei), Fundatia Similimum (Str Decebal), Luminita Sarca (C. Dorobanti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela07 spune:

Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

La Multi Ani! pe anul 2008.
Sanatate si prosperitate la toti.

Ce mai fac copilasii cu D.A. si parintii lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

Cataset vroiam sa stiu daca ai obtinut rezultate notabile cu tratamentul homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

La multi ani fetele si multa sanatate, acu v-am descoperit si eu. Am doi copilasi cu dermatita atopica diagnosyc pus in urma cu 2 saptamani de un medic dermatolog din Iasi. Pentru acest lucru ni s-a recomandat regim alimentar si Bepanthen la nevoie, voi ce ziceti?? Cel mai tare ma ingrijoreaza la fetitza (1.9 ani)ca la ea se vede cel mai tare cand ii apar petele. Baietelul are portiuni (cei drept nu prea vizibile dar eu le stiu) unde este galbior. Stiu ca acu 2 ani pt baietel Tot o doamna profesor pediatru din Iasi ne-a recomandat Trixera, dar de data asta medicul la care am fost nu ne-a zis nik de Trixera, ce sa fac sa mai merg si la alt medic?? Oare chiar nu exista remediu pt asha ceva??
Multa sanatate la mamici si pitici
Silar - Mamy de Mihatia (07.02.2004)si Mariuta (03.04.2006)



sil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

quote:
Originally posted by silar

La multi ani fetele si multa sanatate, acu v-am descoperit si eu. Am doi copilasi cu dermatita atopica diagnosyc pus in urma cu 2 saptamani de un medic dermatolog din Iasi. Pentru acest lucru ni s-a recomandat regim alimentar si Bepanthen la nevoie, voi ce ziceti?? Cel mai tare ma ingrijoreaza la fetitza (1.9 ani)ca la ea se vede cel mai tare cand ii apar petele. Baietelul are portiuni (cei drept nu prea vizibile dar eu le stiu) unde este galbior. Stiu ca acu 2 ani pt baietel Tot o doamna profesor pediatru din Iasi ne-a recomandat Trixera, dar de data asta medicul la care am fost nu ne-a zis nik de Trixera, ce sa fac sa mai merg si la alt medic?? Oare chiar nu exista remediu pt asha ceva??
Multa sanatate la mamici si pitici
Silar - Mamy de Mihatia (07.02.2004)si Mariuta (03.04.2006)



sil



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

quote:
Originally posted by silar

La multi ani fetele si multa sanatate, acu v-am descoperit si eu. Am doi copilasi cu dermatita atopica diagnosyc pus in urma cu 2 saptamani de un medic dermatolog din Iasi. Pentru acest lucru ni s-a recomandat regim alimentar si Bepanthen la nevoie, voi ce ziceti?? Cel mai tare ma ingrijoreaza la fetitza (1.9 ani)ca la ea se vede cel mai tare cand ii apar petele. Baietelul are portiuni (cei drept nu prea vizibile dar eu le stiu) unde este galbior. Stiu ca acu 2 ani pt baietel Tot o doamna profesor pediatru din Iasi ne-a recomandat Trixera, dar de data asta medicul la care am fost nu ne-a zis nik de Trixera, ce sa fac sa mai merg si la alt medic?? Oare chiar nu exista remediu pt asha ceva??
Multa sanatate la mamici si pitici
Silar - Mamy de Mihatia (07.02.2004)si Mariuta (03.04.2006)



sil



buna,

iti recomand sa incerci ATOLYSeste un emolient pe baza de uree,are zn,cu,si este special pt piele cu tendinte la atopii,nu are ,iros si este hipoalergen
daca vrei sa vb mai multe apeleaza-ma pe ym

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Multumesc mult ela27oana pt sfat. Duminica seara plecam iar la Iasi pe la doctori sa vedem ce mai zik, o sa mergem la D-na profesoara Gottia ca dansa a decoperit dermatita atopica la MIhaita acu vreo 2 anisori, sa vedem ce zice si de Mariuta, oricum noi avem mai multe problemutze si tot vroiam sa mergem la dansa. Sper sa fie bine, o sa intreb si de ATOLYS, cum ziceam cealalta d-na dermatolog ne-a recomandat Bepanthen, si sincer nu vad care-i legatura ca se stie ca Bepanthen este pt dermatita de scutec.
Mai vorbim la intoarcere
Multa sanatate si grija la viroze

Mihaita Adrian(07.02.2004) Si Maria Corina Alexandra (03.04.2006)


sil

Mergi la inceput