Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Mai primiti o mamica necajita in club?

Si Vladutz al meu a fost diagnosticat cu dermatita atopica, dupa ce pediatra m-a trimis o luna jumatate acasa, dupa fiecare insistenta a mea, cu diagnosticul de dermatita de contact. Intre timp problema s-a agravat, s-a intins la toate incheieturile, gat, barba, ba chiar si pe spate. Acum suntem pe Zyrtec si astept un preparat de la farmacie.

Deocamdata il ung cu Bepanthene (Silar, sa stii ca tine iritatia in frau mai bine decat Atoderm , Exomega si alte creme cosmetice, cel putin la Vlad).

Deocamdata ma documentez, intens de vreo saptamana. Inca n-am reusit sa termin primul capitol, dar incet-incet vin la zi.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anndrommeda spune:

Ma numesc Laura si nu sunt inca mamica. Insa de la o luna am DA. IN prezent am 26 de ani si inca ma lupt cu aceasta boala. Pana acum am tinut-o sub oarecare control cu unguentele pe baze de corticoizi, la recomdarea numerosilor dermatologi la care am fost de-a lungul acestor ani. Astfel, am dezvoltat o dependenta urata fata de corticoizi, piele mi s-a subtiat, mi-au ajuns la inima si rinichi.
La mine se manifesta urat de tot...atat pe fata cat si pe corp.
De 2 saptamani nu mai folosesc unguente cu cortioid si ieri am fost in sfarsit la o dermatoloaga care pare ca stie ce face. Mi-a luat probe din rani si a zis ca e necesara crearea unui autovaccin. Azi mi s-au facut exudatele faringiene si nazale. Astept rezultatele sapt. viitoare.
Ca si creme ma dau cu Trixera de la Avene (o folosesc de 2 ani, dar pana acum in alternanta cu cele cu corticoizi - Locoid, Elocom etc), A-Derma, Lipikar de la Rocher-Posay. Mi-a zis ca trebuie sa vedem cu care ma simt bine.
Iau si Telfast, antihistaminic si vitamina A forte. Si trebuie sa rezist pentru ca in prezent chiar arat oribil si mai lucrez si cu publicul.
In paralel fac si tratament cu ceaiuri si bitter suedez.
Ma tot rog sa se vindece ranile si sa mearga macar de data asta tratamentul!
Sper ca nu v-am plictist cu lunga mea poveste, dar nu vreau sa se repete istoria cu alti copii...deci in nici un caz nu folositi unguente sau creme cu cortizoni! Poate fac bine pe moment, dar efectele in timpsunt mult mai rele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ioana3012
Trimis la - 15/03/2008 : 10:15:17
--------------------------------------------------------------------------------

Buna mamicilor,
Fetita mea are 3 luni si o alptez numai cul laptic de la tatica, are bubite pe obrajori, pe frunte si pe langa urechiuse, dr. dermatolog a zis ca are dermatita atopica. Am inceput tratament cu Advantan Milk, ii dau o data pe zi, si pentru pielea uscata ii dau cu o crema hidratanta.
As vrea sa stiu cine s-a mai intalnit cu o asemenea problema si daca ma poate sfatui cum sa protejez copilul si sa evit reaparitia acestor bubite. Va multumesc din suflet.
O primavara frumoasa si fara alergi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daraban spune:

Ma bucur ca am dat peste subiectul asta,dar in acelasi timp sunt trista cand vad atatia copilasi ce sufera de dermatita asta urata.
Si ferita mea Delia are DA.
De vreo 6 luni.
Acum are un an.
Am observat ca ea nu are mancarimi,slava Domnului.
I-a aparut prima data pe fata o pata mica,s-a extins pe barbita,apoi pe spate ,manute,piept i-au iesit bubite.
O dau mai rar si cu cortizon cand sunt fff rosii bubitele.
Dar la un moment dat i-am schimbat toate cosmeticele si detergentul de haine.
Si am obs ca se amelioreaza ffff bine pata de pe fata,chiar pare sa dispara.
Cosmetice am luat Klorane bebe si o crema Vea Lipogel cu vit.E,care hidrateaza f bine pielea.Deocamdata sunt multumita de ele,sa vedem cum va fi mai incolo.

Va doresc tuturor sa scapati de necazul asta,asa cum imi doresc si mie.
Sanatate tuturor!

dana si delia (11.03.2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

Buna,

si baietelul meu a fost diagnosticat cu dermatita atopica de la varsta de 2 luni . initial, i-au aparut niste bubite mici si rosii care apoi s-au unit si au format o eczema. am folosit cutaden si au disparut, dar la cateva saptamani au reaparut pe obrazul drept si nu au mai disparut. din cand in cand, se formeaza o crusta, care la baie se inmoaie si cade, pielea ramanand ca o rana deschisa.
dr de familie ne-a spus ca va trece cu varsta si sa nu folosim decat creme hidratante.
totusi, am incercat si cu bepanthene si s-a simtit o ameliorare.
la baie folosim sapun si sampon klorane, iar pt hidratare crema avene trixera.
in rest, am grija sa il curat cat de des posibil, ca sa nu se infecteze.
asteptam sa treaca timpul si ne rugam sa nu se extinda.

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

nu stiu daca va ajuta cu ceva dar fetita mea cea mare a avut aceeasi problema pe la un anisor, facea atit de puternic incit in unele locuri chiar singera,am mers pe la dermatologi insa nici un tratament nu se cunostea decit pe perioada administrarii apoi aparea parca mai rau iar la un an si 8 luni am mers la mare unde pur si simplu o dadem cu crema de protecti solara nivea pt bb. si i-a disparut definitiv.Acum are 9 ani si nu mai are nimic.Sincera sa fiu nu stiu ce a ajutato mai mult crema,apa sau soarele sau poate toate.Va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

fetelor,
Eu i-am dat baietelului meu cu Exomega de la A-derma, insa nu am vazut rezultate spectaculoase. I-am luat apoi Mustela Stelatopia si e mult mai bine. Bubitele de pe corp i-au disparut total, pe fata ii mai apar din cand in cand. Acum il dau in continuare cu Mustela pe fata o data pe zi.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andini spune:

Baietelul meu are dermatita atopica de la 6 saptamani.Am mers la 5 doctori si am primit tot atatea tratamente. Unii au spus ca ar avea chiar dermatita seboreica...BB are acum 5,5 luni si tratamentul care a dat cele mai bune rezultate si care este inofensiv este o capsula de AC SYMES pe zi (impartita 1/2 dimineata si 1/2 seara) si crema de intretinere Trixera de la Avene. Il spal cu sapun lichid Pon-Emo si pe cap cu Sanosan.
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

iaca-ma si pe mine cu una bucata pruncuta careia i s-a declansat o dermatita atopica de vreo 2 saptamani
inca nu i s-a confirmat diagnosticul, a vazut-o doar un pediatru
intentionez s-o port la dermatolog, alergolog, imunolog...
n-am avut timp decat sa frunzaresc topicul dezvoltat de voi, vreau sa-l aprofundez zilele astea
intre timp tot incercand sa ma luminez am dat de un articol incurajator

http://grande.nal.usda.gov/ibids/index.php?mode2=detail&origin=ibids_references&therow=360666

This natural medicinal product, AOA, has been applied to the treatment of both cataract complicated with atopic dermatitis and male infertility. Approximately half the patients tested have shown marked improvement.

Bendis, 1an si 3 luni solidarietate :-))
Felix, 3 ani
botezul muntelui
Bendis si topoganul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Andini cum arata dermatita la puiul tau?Fetita mea are pe frunte ,la subrat si incheieturile picioarelor pielea rosie si uscata care se descuameaza.Mie dermatologul mi-a spus ca-i dermatita seboreica si sa-i dau pe unde este ff rosie cu advantan si crema trixera dar trece fff greu.

Mergi la inceput