Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crismary spune:

Am si eu un baietel de 3 luni care a fost diagnosticat la inceput cu dermatita seboreica, apoi cu cea atopica. In final se pare ca le are pe amandoua. Si toata "distractia" a inceput inca de la 3 saptamani . Din pacate medicul pediatru nu are experienta in tratarea acestei boli si ne-a recomandat tot felul de tratamente, chiar si homeopate care inteleg ca nu au cum sa dea rezultate la o varsta atat de frageda...nimic nu a functionat, ba din contra. Daca la inceput aveam dermatita doar pe fata si putin pe cap, totul s-a extins pe intreg corpul...mai putin pe spate.
In fine...am ajuns la dermatolog. De o saptamana urmam sfaturile acestuia si semnele sunt incurajatoare. Obrajii s-au curatat iar pielicica e din ce in ce mai hidratata, iritatiile se calmeaza. Iata ce da rezultate in cazul nostru:
- baita o data la 2 zile cu produse hipoalergenice din gama SebaMed (sampon si sapun)
- hidratare cu apa termana de la Avene, apoi cu crema Lipikar Baume pe intreg corpul (timp de o saptamana i-am aplicat si pe fata si pe cap fara probleme) iar pe fata si cap cu Dudray A-Derma. Il dau cu crema dimineata si seara.
- hainete spalate de mana cu sapun pentru copii si la masina fara detergent la 90 de grade (inteleg ca exista detergenti hipoalergenici dar inca nu am gasit)
- ni s-au recomandat si creme cu cortizoni pentru iritatii foarte puternice si deschise (Fucidin in combinatie cu Travogen care are putin antibiotic, sau daca astea nu functioneaza Locoid)...dar slava Domnului inca nu a fost cazul sa le folosim.
- f.f.f.important: alimentatia. Pentru ca nu am avut suficient laptic i-am dat completare NAN H.A.1 (hipoalergenic). In ceea ce priveste lapticul meu am observat ca daca eu mananc produse care i-ar putea fi alergice bubitele reapar. Astfel incat am inceput un regim f. drastic. Am citit despre posibilele alimente alergice (lapde de vaca, peste, oua, cacao, alune, etc....)le-am eliminat pe toate timp de o saptamana si acum incep sa le consum treptat, urmarind reactiile pe pielea bebelusului. Nu ma intrebati ce mai mananc si din ce mai fac laptic ca nici eu nu mai stiu.
Ceea ce pot sa spun e ca, in sfarsit, dupa mai bine de 2 luni incepem si noi sa vedem luminiata de la capatul tunelului. Speram sa ne descurcam tot asa si de acum incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

crismary cred ca si fatita mea la fel are seboreica si atopica...am fost la cel mai bun dermatolog,profesorul Giurcareanu de la Elias iar el spune caeste decat seboreica...dar nu mai trece si simt ca inebunesc.Eu o spal cu bioderma iar pe fata si corp cu trixera de la avene.Nu mai este ca la inceput dar tot rosie este si o mananca asa de tare de se scarpina pana i-si da sangele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Fica mea de 6 luni are dermatita atopica si am folosit tot felul de tratamente de la doctor dar nici acum nu i-a trecut indeplin,mai are pe fata,barbie,ceafa,pe picioare si pe dosul bratelor,cel mai grav e la ceafa unde ii curge si sange cum se scarpina.Am aflat azi ca apa sarata ajuta(cea de mare)si trebuie sa fie hidrat copilul cand are dermatita,mamele ce alapteaza sa bea cel putin 2.5 l apa/zi,iar pentru cele ce dau lapte praf apa fiarta racita sa-i dea copilului(cam 50ml/zi).
Sanatate puiutilor vostri.

Loredana-Bianca Alexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

buna
revin
as putea intelege care-i explicatia/motivatia referitoare la DA si apa de mare
am inteles ca multor copii episoadele de eruptie s-au vindecat la mare
dar de ce la mare? care sunt factorii? soarele? apa? numai unul din cestia? amandoi?
eu alaptez si am citit ca declansarea unui episod de DA poate fi conlegat si cu introducerea in alaptatia mea a unui aliment la care fata e alergica..deci imi reevaluez alimentatia
balaceanu, referitor la minimim 2,5 litri de apa pe zi pentru mamele care alapteaza cred ca pentru mine ar fi sinucidere curata
cu greu ajung sa beau 2-3 pahare de apa pe zi
dar mananc supe, fructe, legume crude..
astea nu se pun?


Bendis, 1an si 3 luni solidarietate :-))
Felix, 3 ani
botezul muntelui
Bendis si topoganul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Gazzela si fructele conteaza sigur ca da,uncearca sa iti faci ceaiuri amestecate(cumparate de la plafar),menta,tei,maces, coada calului/a soricelului(amandoua)si bean 2-3 cani pe zi(in loc de cafea).si nu in ultimul rand cand iti simti buzele uscate si sunt crapate bea putina apa(1-2 inghitituri).Nici eu nu puteam bea apa si acum cred ca beau cel putin 1.5 l/zi
Succes!

Loredana-Bianca Alexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Gazzella am uitat sa mentionez ca expunerea la soare ajuta(dar nu prea mult)in general sarurile din apa ajuta la dezexfolierea pielii.
Cineva de aici mi-a spus ca mergea in Spania cu copilul care avea dermatita(sangera)tot la 2-3 luni si statea cateva saptamani bune,pana la urma a crescut din ea.
Noi stam la mare(dar e atat de rece,brrr),am spus ca la vara o sa o ducem la mare la noi.

Loredana-Bianca Alexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

nu pot fara cafea
sunt dependenta, fara cafea nu-i bine nici sa mi se adreseze careva dimineata pentru ca risca
dar m-ai facut curioasa cu ceaiurile, au vreun efect anume in DA?

asa..si despre factori genetici si DA
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16550169

si mai am o veste buna
copiii cu o predispozitie genetica (ambii parinti cu DA - 60%) au sanse mari sa nu faca DA daca mama asimileaza doze semnificative de vitamina C din surse naturale, deci nu suplimente

cine plateste si abonamentul poa' sa citeasca articolul aici
http://www.nature.com/ijo/journal/v31/n2/full/0803394a.html

(Bibliografia. Rich-Edwards JW, Stampfer MJ, Manson JE et al. Breastfeeding during infancy and the risk of cardiovascular disease in adulthood. Epidemiology 2004;15(5):550-56.)

DA este asociata si alergiilor la dif alimente
dar eu nu as scoate di alimentatia mamei care alapteaza portocalele, citricele in general, surse bune de vitamina C, decat daca as avea si confirmarea declansarii unei reactii agresive la copil dupa consumul de portocale facut de mama






Bendis, 1an si 3 luni solidarietate :-))
Felix, 3 ani
botezul muntelui
Bendis si topoganul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

Buna. Baietelul meu a fost diagnosticat acum o luna de catre un dermatolog ca avand DA.
Atunci cand il scoteam afara ii apareau pe obraji si maini basici, de parca ar fi fost urzicat. Treceau intr-o jum - o ora. I-am dat trei zile cate 1 ml de Peritol si au disparut. Mai are acum doar pe fata cate 1-2 bubite ca un cos, dar pe-acestea le avea si inainte. Nu le-am dat importanta intrucat erau razlete si nu-l incomodau pe bb.
Intrebarea mea este: daca ar fi DA, basicile n-ar fi trebuit sa reziste si in casa? De ce apareau doar afara? Dr la care am fost mi-a spus ca ar fi cauza in alimentatie si nu in aer/vant.
Oricum, incerc sa depistez posibilii alergeni alimentari pe care i-am dat in acea perioada.
Mi-e teama insa de o revenire spectaculoasa a bolii. (in caz ca o are, ca eu nu-s asa convinsa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andini spune:

Bursucelu, exact asa cum ai descris tu avem si noi...ma rog, acum suntem muult mai bine in urma tratamentului si a regimului meu alimentar. II dau cate 1/2 capsula de AC ZYMES de 2 ori pe zi si crema Trixera dupa baie si de cate ori este nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andini spune:

aa, si am uitat sa spun... cand era in eruptie puternica si avea mancarimi/usturimi ii dadeam seara, la culcare cate 5 picaturi de zyrtec , cam o saptamana.
Sanatate si o piele de invidiat!

Mergi la inceput