Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danicris

Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti cum se face apa aceea cu tarate si cum se foloseste. Baietelul meu are doar o pata pe obraz da' nu-i trece de vreo 3 saptamani. E adevarat ca nici nu i-am dat decat cu Pediatril de la Avene la inceput si de vreo 2-3 zile cu Trixera.
Sa-i iau mai bine apa termala de la Avene ?
Sunt asa necajita ... mi-e teama sa nu-i apara si altele.
Multumesc frumos.
Aaaaa, inca ceva : dupa ce-i dau cu Trixera se inroseste pata vreo 2-3 ore. Sa-i mai dau sau sa schimb crema ?





Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008


dani, vreau doar sa ti spun ceva din experienta noastra, deci nu generalizez; la varsta de 6-7 luni fetitei mele i a aparut o pata mica pe obraz(mai jos) si i am dat cu toate cremele; am fost si la multi dr(dermato,pediatrie); eram disperata ca stiam pata acolo de cateva saptamani dar doctorii nu m au bagat in seama; cam dupa o luna i a aparut o pata asemanatoare pe celalat obraz... dupa inca o luna(pe la 8-9 luni) petele s au marit(http://www.dropshots.com/ckristina#date/2008-04-01/22:29:53), s au inmultit; mergeam pe la toti dr din orasul meu si ii dadeam cu toate cremele posibile chiar si pt micoze/ciuperci(ca diagnosticul asta il avea); dimineata parea ca dispar dar spre seara era la fel; la varsta de 1 an i am facut toate analizele , inclusiv ig urile si e alergica la laptele de vaca(la proteinele din el);
daca as fi in locul tau, tinand cont de experienta mea as schimba laptele(daca papa formula) sau n as mai bea eu (daca as alapta)
multa sanatate si sper sa nu fie alergie

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Si fetita mea are DA. Pana acum am reusit sa o scap de pata de pe obrajor, insa nenorocirea i-a aparut foarte rau pe manutze la degetele mari si mai nou pe barba .
Am incercat o groaza de creme fara prea mare efect. Ultima chestie recomandata o crema Advantan (recomandata de un dermatolog din Romania). De aici mi-au dat o crema cu Hidrocortizon dar pe care nu pot sa o folosesc foarte mult.
Folosesc detergent special, o spal cu sapun Lipikar de la La Roche-Posay, ii dau cu crema hidratanta dar nimic nu ajuta .
Manutele dupa dat cu creme intensiv incep sa arate mai bine, dar cand sa zic ca am scapat incepe sa le frece cu sarg de asternut sau orice intalneste in cale pana ii da sangele si apoi ... o iau de la capat.


Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

A avut si fetita mea DA, dar la ea au functionat Stelatopia si Stelatria de la Mustela. I le alternam si intr-o luna si ceva a disparut si nu a mai reaparut de atunci. Disperam inainte ca reuseam s-o tratez pe fata si ii reaparea dupa ureche, sau in ureche. Apoi iar se muta pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si noi prezent la dermatita atopica.
La noi a mers Fucicort, tot pe baza de hidrocortizon, tratament de 12 zile, desi dupa 7 s-au atenuat in sensul ca au disparut, iar daca asta nu ar fi mers, Elidel.
Ca si intretinere a pielii ptr baie ni s-a dat Atoderm gel moussant de la Bioderma iar dupa baie Avene- Trixera.
Am fost aici la 3 medici si ne-au dat 3 creme diferite dara nici un succes, iar tratamentul de mai sus l-am obtinut in Ro la dermatolog Mihaela Rosca de la spitalul Floreasca, careia-i multumesc pe aceasta cale.

Edit: si la Andrei se inroseau bubitele dupa ce dadeam cu Trixera, probabil ca actiona, insa pe urma disparea roseata. Ai rabdare ca se va atenua, ptr ca de disparut nu dispare cu desavarsire aceasta dermatita, decat cand ajung la pubertate.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Hello mamici,
Andreas are 2,5 ani, pe la 1 ansi ceva a avut un episod urat de dermatita atopica si dupa cativa dr pediatri alergologi dermatologi si analize din care nu reiesea decat o mica intolorenta la lapte(parca 0.8)i-am dat din proprie initiativa lapte Alfare de la nestle si i-a trecut miraculos fara sa folosesc ulterior creme pentru DA.Acuma dupa 1 an, are ceva pe manute, este agitat, are cearcane si lipsa mare de apetit, iarasi din analize nu iese nimic dar el dupa niste afte infectate in gat si tratament cu antibiotic brusc nu a mai mancat ca inainte.Deja dureaza de un an, medicii nu gasesc nimic.Cred ca ii voi scoate laptele de tot si asa nu prea ii placea dar ma rog sa inceapa sa manance ca e din ce in ce mai slab.Intr-o zi a mancat un kivi de dimineata pana la ora 14.00.!


Adrianasi Andreas(28.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Ne-a pus si noua ieri diagnosticul DA.
Cred ca e o forma usoara sau nu e deloc, nu stiu!
Copilul are pe obraz un fel de cosuri de culoarea pielii, fara mancarimi, fara sa-l derajeze; DE 2 sapt ii curge puternic din gurita ,ieri i-a iesit primul dintisor, si a facut in jurul gurii acele pete rosietice.
L-am uns de 2 ori cu Baneocin amestecat cu Afloderm, cate o bobita din fiecare si nu mai e rosu deloc, dar pe pometi se mai simte inca aspru.

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

buna.
si baietelul meu are o dermatita "ïncapatanata". il chinuie mancarimile si ii iese lichid din bubite. nu stiu ce sa mai fac. am vazut 2 dermatollogi pana acum, dar tratamentele acestora nu au dat rezultate, ba dimpotriva, parca au agravat problema.
cei care ati folosit tratamente homeopate, la cat timp s-au vazut primele rezultate?
ce tratamente ati facut si au dat rezultate?
cum a evoluat dermatita in timp?

va multumesc anticipat pt raspunsuri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Angelli analize la scaun i-ai facut? Poate are candida si asta poate scadea pofta de manacare. Multa sanatate!

Vioser la noi a mers foarte bine o crema homeopata "Halicar". Eu am luat-o din Italia. Dermatita ii trecea in maxim o saptamana (depinde cat de tare se agrava intre tp) apoi ii dadeam ori de cate ori ii mai aparea. A fost de departe cea mai eficienta crema pe aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Si Seby a avut dermatita atopica cat a fost bebe,,,
L-am tratat in timp cu Acidophilus de la Calivita,,,
praful unei tablete in putina mancare.o tableta pe zi,, i-a curatzat tenul,,,
Am mai scris-o si o tot repet ptr ca pe noi chiar ne-a ajutat.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liteon52 spune:

Fetele, citesc forumul de vreo 3 ani dar inca nu am postat pana acum.
Sper sa fiu de folos si cu informatia aceasta:
La noi, pentru Alex un baietel de 2 ani si 10 luni, am scapat sper definitiv de manifestarile dermatitei atopice prin spalare zilnica pe corp cu Cu-Zn Gel Nettoyant de la Uriage si spaland rufele exclusiv cu detergent antialergic Amway.
Gel cupru-zinc am gasit de la PharmaPlus; produse Amway de la distribuitor

Mergi la inceput