Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

fetelor, intreb si eu, ati citit cu atentie intregul topic si cele anterioare?
eu nu prea cred in toate creminele astea

si un articol peste care am dat de vreo cateva zile:

http://adc.bmj.com/cgi/content/full/94/1/11?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&author1=Bernt+Alm&andorexactfulltext=and&searchid=1&FIRSTINDEX=0&sortspec=relevance&resourcetype=HWCIT

Dairy products, omega-3 fatty acids and a diet containing lactobacilli have been suggested to be protective factors against the development of atopy.

[...]

This is compatible with the findings of Kull et al, who found that regular fish consumption in the first year of life was associated with a lower risk of eczema at 4 years of age. It has been suggested that a high ratio of omega-6 to omega-3 fatty acids, as is common in western diets, could contribute to the pathogenesis of allergic disease. The fact that fish is rich in omega-3 fatty acids could partly explain the effects found in this cohort. However, we found no influence of the type of fish ingested (lean/white or fat/oily) in this study, which is compatible with the CAPS study and recent data from Norway. The Norwegian study reported beneficial effects on the risk of developing allergic disease if the child ate fish, especially lean fish, but neither the CAPS nor the Norwegian study found that omega-3 fatty acids reduced the risk of allergic disease, including eczema. This makes it somewhat difficult to ascribe the effect to omega-3 fatty acids only.

intrigant aspect
eu merg mult pe introducerea acestor acizi, dar sursele nu sunt de origine animala (ea in fiecare zi in suc sau lapte sau ce vrea ea consuma o lingurita de ulei de in)
oricum dermatita ei nu pare sa faca ochi, deocamdata :)


si un alt aspect, cautati sursele de vitamina E, eu ma descurc cu uleiul de germeni de grau, dar poate sa fie si ulei de susan
ii dau cate o lingurita cand si cand sau tot asa..i-l pun in lapte, suc, etc
iar cand o vad cu pielea usor uscata ii aplic direct pe piele

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9638503


Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui gazzella

fetelor, intreb si eu, ati citit cu atentie intregul topic si cele anterioare?
eu nu prea cred in toate creminele astea


Atat timp cat nu se ajunge la cauza si se trateaza doar efectul, cu cremine de la farmacie sau facute in casa, e normal sa nu dispara dermatita atopica.
Trebuie gasit alergenul si inlaturat, iar dupa aceea dispare si dermatita atopica.
Cremina are doar rolul de a reduce pruritul si de a inlatura uscaciunea pielii, iar nu de a vindeca.
Iar pe baiatul meu cremele cu vitamina E acetata VEA chiar l-au ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. Am fost azi la dermatolog, si mi-a recomandat produsele Seba-med. A mai folosit cineva? Am cumparat azi sapun pentru baie, ii fac in seara asta baie cu el, sa vad cum reactioneaza. Azi mi-a zis ca ar fi doar o forma de alergie, nu dermatita atopica. Sper sa scapam de asta cat mai repede, ca deja m-am cam saturat....
Inca ceva, stiti cumva daca e indicat sa facem vaccinurile obligatorii? Inca nu i l-am facut pe asta de la 2 luni, ca m-am temut sa nu aiba vreo reactie ciudata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ady80

Buna. Am fost azi la dermatolog, si mi-a recomandat produsele Seba-med. A mai folosit cineva? Am cumparat azi sapun pentru baie, ii fac in seara asta baie cu el, sa vad cum reactioneaza. Azi mi-a zis ca ar fi doar o forma de alergie, nu dermatita atopica. Sper sa scapam de asta cat mai repede, ca deja m-am cam saturat....
Inca ceva, stiti cumva daca e indicat sa facem vaccinurile obligatorii? Inca nu i l-am facut pe asta de la 2 luni, ca m-am temut sa nu aiba vreo reactie ciudata.


Alexia le-a facut pe toate fara reactii adverse majore. Doar la cel de 6 luni a facut putina febra. Cat priveste alergia, eu am intrebat pediatra daca poate face ROR-ul si mi-a zis ca da. Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. De reactiile obisnuite nu ma tem (putina febra, maraiala etc) ma dem de reactii periculoase, vreo eruptie violenta, soc etc. Oricum cred ca ROR nu i-l fac, ca fata cea mare mi-a reactionat tare ciudat la el, vreo 2 saptamani am crezut ca inebuneste. Ma gandeam ca nu-i mai trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ady80

Buna. De reactiile obisnuite nu ma tem (putina febra, maraiala etc) ma dem de reactii periculoase, vreo eruptie violenta, soc etc. Oricum cred ca ROR nu i-l fac, ca fata cea mare mi-a reactionat tare ciudat la el, vreo 2 saptamani am crezut ca inebuneste. Ma gandeam ca nu-i mai trece.



Spune-ne mai multe despre ce a patit fetita ta cu ror-ul, ca si noi va trebui sa-l facem curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Spune-ne mai multe despre ce a patit fetita ta cu ror-ul, ca si noi va trebui sa-l facem curand.

Dupa ce i-am facut acest vaccin, vreo 2 saptamani nu a mai vrut sa manance ( abia daca rontaia 1-2 biscuiti, si ea de obicei manca foarte bine), nici lapte nu-i trebuia, nici ceai, plangea intruna, era nervoasa, arunca cu tot ce avea in mana, ma gandeam ca innebuneste. Singurul lucru bun a fost ca am scapat de biberon in perioada aia. Oricum nu e obligatoriu ca toti copii sa aiba asa reactii, dar daca am patit-o, nu mai am curajul sa trec prin asta inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

ady80, tocmai s-au inchis cateva subiecte pe aceasta tema, a vaccinurilor si-a dermatitelor, alergiilor (printre altele)
mergi cu cateva pagini in urma si citeste, tot la "Parintii intreaba, parintii raspund!"


Bendis (2 ani, 2 luni) si Felix (4 ani, 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti cum se face apa aceea cu tarate si cum se foloseste. Baietelul meu are doar o pata pe obraz da' nu-i trece de vreo 3 saptamani. E adevarat ca nici nu i-am dat decat cu Pediatril de la Avene la inceput si de vreo 2-3 zile cu Trixera.
Sa-i iau mai bine apa termala de la Avene ?
Sunt asa necajita ... mi-e teama sa nu-i apara si altele.
Multumesc frumos.
Aaaaa, inca ceva : dupa ce-i dau cu Trixera se inroseste pata vreo 2-3 ore. Sa-i mai dau sau sa schimb crema ?





Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

[quote]citat din mesajul lui Danicris

Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti cum se face apa aceea cu tarate si cum se foloseste. Baietelul meu are doar o pata pe obraz da' nu-i trece de vreo 3 saptamani. E adevarat ca nici nu i-am dat decat cu Pediatril de la Avene la inceput si de vreo 2-3 zile cu Trixera.
Sa-i iau mai bine apa termala de la Avene ?
Sunt asa necajita ... mi-e teama sa nu-i apara si altele.
Multumesc frumos.
Aaaaa, inca ceva : dupa ce-i dau cu Trixera se inroseste pata vreo 2-3 ore. Sa-i mai dau sau sa schimb crema ?




Se pune intr-un tifon sau saculet un pumn de tarate de grau, si se pune la fiert in apa pentru baie. Se spala copilul cu apa asta. La noi nu a functionat "reteta " asta, ba chiar mi s-a parut ca arata mai rau decat atunci cand o spalam cu ceai de musetel. Eu acum o dau cu crema de galbenele melkfeet sau cu bephanten ( cand e mai tare)

Mergi la inceput