Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna
Nu mai e nimeni pe aici?
Si eu am un bebe cu DA si voiam sa va intreb daca din aceasta cauza se poate ca el sa nu ia in greutate. N-am citit din urma ca sa vad daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.
Multumesc

Alina mami de Alexia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Buna si fetita mea a avut DA si exact cum spui tu aveam mereu probleme cu luatu in greutate.Dar acum ia trecut si stam bine si cu papa si cu greutatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

din ce am citit in literatura de specialitate nu exista o corelatie intre greutatea copiilor si DA
deci eu as fi inclinata sa spun ca nu din cauza DA nu iau in greutate nou-nascutii
dar care e curba de crestere a fetitei?

Felix (3 ani si 11 luni) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Alexia s-a nascut cu 3.300kg
la o luna - 4.2 kg
2 1/2 luni - 5.8 kg
4 luni - 6.1 kg
5 luni - 6.3kg
6 luni -6,5 kg
7.5 luni- 6.8kg
Ne-a trecut pediatra pe lapte din soia(pregomin), i-a scos lactatele, oul si glutenul si am luat 500 g intr-o luna. Acum la 10 luni trebuie sa mergem iarasi la control, insa dupa cantarul meu are 8,3 kg. De cand ne-a schimbat laptele nu mai avem probleme cu bubitele. Insa nu avem un diagnostic; pediatra spune ca ar fi ba din cauza de DA, ba intoleranta la lactoza, acum mai nou e alergie...
DA o are de la 2 luni jumate si tot atunci au aparut si problemele cu luarea in greutate

Alina mami de Alexia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

eu i-as face teste ca sa verific o eventuala intoleranta, alergie
DA poate sa se verifice datorita unor intolerante sau / si alergii, dar nu neaparat
e posibil sa nu fi luat in greutate datorita intolerantei la proteina de lapte; oricum la cum expui situatia as insista cu testele pentru stabilirea eventualelor intolerante, alergii
nu stiu daca ai citit intregul topic
noi am avut o regresie, am insistat cu o combinatie: ulei de germeni de grau pe corp, ulei de in uz oral si eventual crema de la weleda cu un continut mare de zinc (cand era toata rani)
pentru mancarimi as folosi tinset


Felix (3 ani si 11 luni) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

salut
din experienta mea cu un copilas diagnosticat cu DA la 3.5 luni si care acum slava Domnului e vindecat, doar o usoara sensibilitate dar nu la ceva anume, e o chestiune ereditara, si eu am o usoara sensibilitatea alergica dar care se manifesta doar prin eruptii pe piele si...cred ca deja le pot numara pe degetele de la o mana in ultimii 3 ani, pot sa va spun ca e cel mai bine sa fie cautata cauza alergiei...tratarea efectului e de scurta durata si nu da rezultate in timp. introducerea laptelui din soia mi se pare o solutie extrema in ideea ca bebelushul nu a fost testat la intoleranta la lactoza. tudor al meu a baut mai bine de jumatate de an lapte praf nestle alfare delactozat complet nu lapte din soia, dr. care l-a tratat a zis ca nu e cazul de asa ceva...si regimul lui alimentar pana dupa varsta de 1 an a fost unul ffff drastic, mi-era si mila de el dar lua totusi in greutate, nu cred nici eu sa existe vreo corelatie intre DA si cresterea in greutate. si antihistaminicul nu ne-a lipsit vreme de mai bine de juma de an din medicatie. la nevoie am mai folosit si crema cu cortizon dar numai elocom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. Vad ca nu a mai scris nimeni demult la subiectul asta, dar sper sa mai fie mamici interesate de el. Am si eu o fetita, diagnosticata cu DA, are 2 luni jumate si de la o luna ne luptam cu aceasta boala. La o luna a avut o criza destul de puternica, de atunci nu i-am mai spalat hainutele cu detergent, si am evitat anumite alimente. De atunci nu a mai avut asa de tare, dar nu i-au trecut cu totul bubitele. Ea are pe fata, gat, sub brat, a avut si pe spate si pe burta. O spal cu ceai de musetel si o dau dupa baie cu crema de galbenele. Pana acum nu am spalat-o cu nici un fel de sapun, sampon. Voi ce sapun/sampon folositi pentru bebelusii vostrii? Ma si tem sa incerc sa o spal cu altceva decat ceai, sa nu cumva sa se umple iar de bubite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

eu i-as scoate total detergentii din baie, etc
inclus creme de corp "pentru copii", care in foarte putine cazuri sunt chiar pentru copii, adica fara tot felul de ingrediente destul de nesanatoase pentru ei
pentru baie, pune putin amidon de orez in apa si gata
un copil de 2 luni nu are de ce sa fie mai bine spalat
pentru cand o scoti din baie ai putea sa-i dai cu ulei de germeni de grau, asigura-te sa nu contina conservanti

o alaptezi? daca da, treci pe o dieta specifica pentru ca e posibil sa fie alergica la ceva


si mai intereseaza-te despre ceaiul de musetel...eu as renunta o perioada la el....

Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ady80

Buna. Vad ca nu a mai scris nimeni demult la subiectul asta, dar sper sa mai fie mamici interesate de el. Am si eu o fetita, diagnosticata cu DA, are 2 luni jumate si de la o luna ne luptam cu aceasta boala. La o luna a avut o criza destul de puternica, de atunci nu i-am mai spalat hainutele cu detergent, si am evitat anumite alimente. De atunci nu a mai avut asa de tare, dar nu i-au trecut cu totul bubitele. Ea are pe fata, gat, sub brat, a avut si pe spate si pe burta. O spal cu ceai de musetel si o dau dupa baie cu crema de galbenele. Pana acum nu am spalat-o cu nici un fel de sapun, sampon. Voi ce sapun/sampon folositi pentru bebelusii vostrii? Ma si tem sa incerc sa o spal cu altceva decat ceai, sa nu cumva sa se umple iar de bubite.


Noi pt bubite folosim cu succes o crema de la mustela pt ten atopic. Cauza bubitelor erau lactatele si oul(chiar si atunci cand alaptam). Asa cum a spus si gazella, vezi sa nu fie o alergie alimentara. Daca papa lapte praf poate ar trebui sa treci pe o formula hipoalergenica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliviutza spune:

Si Matei are DA de la o luna, acum avem 7 jumatate si tot ne apar bubitze pana si in cap. Il dau cu Lipobase Repair dar e mai mult apa de ploaie si cu Triderm cand se inrautateste situatia (acestea au fost indicatiile doctorului). Nu am identificat de la ce e, i-am scos pe rand toate alimentele dar fara efect, mai ramane laptele pe care il consuma tot timpul (Humana).. Oricum sunt perioade cand nu are deloc si altele cand e plin.
Doctorul spune ca dupa 1 an se imbunatateste situatia.
L-am dat si eu cu Mustela pt piele atopica dar nu e buna de nimic. Oricum daca le verifici compozitia sunt printre cele mai periculoase produse pentru bebelusi (uitati-va pe www.cosmeticsdatabase.com).
Macar nu il deranjeaza, in greutate ia bine, asa ca asteptam sa treaca

Mergi la inceput