Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Fetita mea de 4 luni si jumatate a fost diagnosticata cu DA. Pe fata ai impresia ca este arsa.
Am tot citit pe forum ce s-a scris despre DA, dar nu am gasit pe nimeni care sa se confrunte cu problema ei- ea are si la ochi si pe cap- spre ceafa aceste bubite. Pe cap initial i-au supurat, curgea un lichid galben care mirosea si urat. Timp de o saptamana i-am dat la recomandarea dr cu fucidin, dar acum l-am intrerupt pentru ca nu aveam voie sa-i dau mai mult de 7 zile cu el. Acum pielea capului este rosie, cu bubite, iar in unele locuri au aparut niste cojite galbene. Sunt disperata ca nu stiu cu ce sa-i dau pe cap.
La fel si cu ochisorii- la ambii are bubite si cruste si nu stiu cu ce sa-i dau. Dr mi-a dat un antibiotic pentru ochisori, dar n-a avut nici un efect.
Pe fata si pe corp ii dau de 9 zile cu Trixera si nu se vede absolut nici o imbunatatire.
La voi cat timp a durat o asemenea criza pana cand au dat inapoi bubitele si crustele?
Va rog ajutati-ma cu sfaturi- cu ce sa-i dau la ochi si la cap, ca pe fata si pe corp vad ca nimic nu are efect.
Si inca ceva- pe ea nu o mananca pielea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Offfff Ioana! Imi pare tare rau sa aud ca bebelusa ta e asa rau din cauza DA.
Pentru crustele si iritatiile de pe cap iti recomand din toata inima uleiul de migdale dulci. Se gaseste usor, la plafar si e ieftin. Piciul meu a scapat de crustele si iritatiile de pe capusor. Nu mai avea deloc par si acum are un perisor des si frumos de nici nu zici ca a avut vreo problema. La el si-a facut efectul foarte repede. In fiecare seara il spalam cu samponul spuma de la Mustela dupa care aplicam uleiul.
Pentru restul corpului lui Tudor ii merge foarte bine cu A-Derma Exomega. Am incercat si Trixera, a fost ok, dar lui ii merge mai bine cu Exomega. Eu zic sa mai astepti putin si sa il dai cu Trixera in continuare, dupa care eu zic sa incerci si alta crema pentru atopici (vezi ca sunt mai mult pe piata)
Nu stiu ce sa iti zic de ochisori, noi nu am avut problema asta.

Numai bine

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

quote:
citat din mesajul lui Tia

fetelor,

eu nu sunt convinsa ca puiul meu are dermatita atopica, desi medicul dermatolog asa l-a diagnosticat

alexandru are 3 ani si vara aceasta a inceput prin a se umble de bubite mici si rosii pe o parte a burticii, nu-l mananca, nu se scarpina, nu-l dor...arata ca o "spuzeala" de la caldura sau transpiratie.

a avut o perioada in care erau mai vizibile, apoi s-au estompat ca deja incepusem sa cred ca i-au trecut. dupa un timp au inceput sa apara si pe piciorul drept, pe pulpa, mai nou si pe o manuta...pare sa se extinda, dar are zone foarte mari de pe corp fara nimic.

nu am putut sa asociez cu nimic aceste "aparitii", medicul dermatolog spune ca nu e nici de la soare/ caldura si nici de la mancare - s-ar fi umplut pe tot corpul de la inceput.

mi-a spus ca este dermatita atopica, dar fara sa identifice cauza. mi-a dat crema emolienta de la Avene si Claritine sirop. suntem in tratament de 2 zile si nu vad nici o imbunatatire.

voi ce parere aveti? imi puteti recomanda un dermatolog? as mai asculta o parere..

multumesc




Tia, daca nu-l mananca s-ar putea sa nu fie DA. Alergiile sunt insotite in general de mancarimi. Si daca e atopica, e putin probabil sa-i gasesti cauza. Ca de aia se cheama atopica :). E de fapt alergia la orice factor extern.



Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Ioanacarmen, baiatul meu a fost diagnosticat cu DA cam la 5 luni, desi era iritat de pe la vreo trei. Ba era dermatita de contact, ba spuzeala, ba cine stie ce. Ni s-a recomandat tratament cu zyrtec si un unguent preparat in farmacie, cu cotizon si antihistaminice, aplicat local, dar nu pe fata, o data sau de doua ori pe zi. Pediatra care mi-a recomandat tratamentul mi-a spus ca zyrtec-ul se administreaza timp indelungat, pentru a avea efect de lunga durata. I l-am administrat o luna. Dupa trei saptamani s-a vazut o imbunatatire vizibila, apoi vindecarea a fost chestie de o saptamana jumatate, cu hidratare intensiva. Cel mai bine a reactionat la un lapte de corp cu galbenele de la Weleda.



Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Am incercat si cu Trixera si cu Mustela- imediat dupa ce le aplic, piela se inroseste foarte tare si ramane asa cateva ore. In concluzie ii fac rau ambele creme. Chiar nu stiu ce sa-i mai fac. Au trecut 2 saptamani si vad ca se agraveaza totul.
Am mai fost inca la 2 dermatologi si mi-au zis ca este o DA infectioasa si drept urmare mi-au dat sa-i administrez Augmentin si Fucicort. I-am dat aseara Fucicort si nu vad nici o imbunatire, cu toate ca am citit ca dupa prima aplicare a unui corticoid incep sa se vada efectele. Mi-e frica sa-i dau multe zile cu aceasta crema, dar pe alta parte, fata ei si corpul, arata ca o carne vie, ca o arsura plus ca e pe o suprafata foarte mare intinsa.
Voi ati dat pe fata lor cu crema cu cortizon sau nu?
A mai folosit cineva Fucicort?
slippers76, pediatra mi-a recomandat sa-i dau zyrtec dar am vazut ca in prospect spune sa nu se dea copiilor sub 6 luni, iar a mea are 4 luni si jumatate...
Alinutzaa o sa caut si eu uleiul de migdale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

ioanacarmen, asa cum descrii tu situatia e tare urata...
am o cunostinta care era intr-o situatie asemanatoare
la ele a functionat astfel: a luat fetita la vreo 2 luni si-a dus-o undeva la un spital din Torino, care se ocupa de astfel de cazurri (astea deja sunt urgente)
i-au facut o serie de teste alergologice si cum dermatita ei era conlegata unor alergii mama a scos din alimentatia ei diferiti alergeni
si acum ajunsa aici te intreb e alaptata fetita?
daca da, tu esti alergica la unele alimente?
ai notat o relatie intre alimentatia ta si episoadele de DA ale fetitei?
si musai cauta un spital sa-i faci asemenea teste
testul PRIK e relevant dupa prima luna de viata (cel putin asa se sustine pe aici)
nota: nu-ti sugerez sa n-o mai alaptezi, deci fetita daca e alaptata va fi alaptata in continuare, dar tu vei elimina din dieta ta unele alimente
iar in paralel, incepe sa-ti procuri ulei de in uz alimentar pe care sa-l consumi zilnic in relatie cu alte uleiuri (trebuie vazut daca e o simpla carenta de acid gras omega 3 datorata neintroducerii acestuia sau metabolizarii dificile)
iar pentru ea ulei de germeni de grau cu care s-o ungi usor
tot ce ti-am sugerat mai sus este fara efecte secundare, deci poti sa mergi linistita astfel mai departe fara sa te temi pentru fetita

Bendis, 1 an jumate solidarietate :-))
Felix
botezul muntelui Pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Gazzella, eu ii dau numai lapte de la san. In ceea ce priveste alimentatia mea,eu nu consum decat carne de pui,gratar de porc si supe. Nu- legume, lactate, fructe...De cand am nascut-o nu am modificat absolut nimic in alimentatia mea, mananc aceleasi lucruri in fiecare zi.
In schimb eu sunt alergica la praf, mucegai, alergeni si asta de vreo 20 de ani. Testul prick, practic reprezinta testul pe care il fac si eu la alergolog, deci nu e ceva special pentru categoria ei de varsta si am citit ca rezultatele nu sunt concludente la o asemenea varsta si in plus pot da si reactii periculoase- ca de exemplu soc anafilactic, deces. Si ca s-o intepe pe toata mana iar nu mi se pare in regula pentru varsta ei.
Chiar nu stiu ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

referitor la alimentatia ta, pana cand i-ai face ei testul prick eu as elimina toate alimentele la care tu esti alergica cautand totusi sa-mi asigur o alimentatie echilibrata adica chiar si legume (am in vedere chiar si fasolea), fructe proaspete, etc



Bendis, 1 an jumate solidarietate :-))
Felix
botezul muntelui Pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

testele prick se pot face la oric varsta, am citit pe site-ul celui mai mare spital de copii din italia... banuiesc ca nu zic minciuni...

daca zici ca esti alergica la praf mucegai si etc banuiesc ca te-a mostenit... din pacate!!! eu as face testele respective totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


O amica are un bb de 3,5 luni care, se pare, are o forma mai grava de Dermatita atopica. Tocmai m-a sunat de la Spitalul de copii din Pitesti; medicul de acolo vroia sa-l interneze pe bb si sa-l puna pe cortizon i.v.

Inainte de aceasta, mamica lui ar vrea sa mai afle o a 2a parere si ar veni pt aceasta la Bucuresti, chiar de azi.

Puteti sa ma indrumati spre un dermatolog pediatru cu adevarat bun, care sa-l poata consulta maine??

Va multumesc.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput