FIV 124

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Avalonica apropo de ecuatia matematica 1pg/ml=3,67 pmol/l, daca stiam lucrul asta acum 2 ani, as fi dat pe spate tot Eliasul, mi-ar fi dat diploma de doctoranta pe loc.
Dar sa incep cu inceputul......
Ma duc eu la un medic cu renume din spitalul mai sus desemnat, ca nu puteam sa nu-l includ in palmares, si dupa ce priveste analizele mele hormonale pret de cateva secunde decreteaza: PROBLEMA E LA ESTRADIOL, E GRAV, E MULT PREA MARE, AR FI BUN UN FIV, DAR IN ROMANIA ACESTOR ZILE, INCA NU VA PUTEM OFERI.
Eu dau sa ma uit pe caietul meu de note si citesc cu voce tare: estradiol 205 pmol/l, valori normale in faza foliculara 46-605.
Protestez eu de zor ca stau chiar spre limita inferioara insa verdictul era dat, nici macar recursul nu mi-a fost acceptat.
Ar merita sa ma intorc si sa zic cum ca valoarea de 205 pmol/l, daca se imparte la 3,67, rezulta in unitatea de masura pg/ml, care se preda in scolile romanesti, fix 55,8, ceea ce este sub acel 60 sau 80, acceptat pentru un diagnostic de femeie "sanatoasa".
In 2 ani de infertilitate n-am gasit cheia fertilitatii, dar incep sa fiu de folos spitalelor si poate chiar si medicilor, cu pacienti ca mine se mai lumineaza si ei si astfel isi merita banii pe care ii incaseaza cu bruma de medicina pe care o stiu.......
Cu cat noi suntem mai nestiutoare, cu atat ne uitam la medici ca la niste sfinti, dar dupa ce ne luminam noi, deja avem pretentii de la sfintii nostri.........
Poate de aceea mi l-am ales pe Monsenior, ca sa pot afla si eu ceva nou si util despre infertilitate, de la unul care sapa de mult in ale FIV-ului...... Pana acum nu l-am prins pe picior gresit, dar sunt vigilenta, ceea ce e benefic pentru amandoi..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Vezi, mai Oana, asta-mi place mie la tine, ca prinzi ideea din zbor si o detaliezi atat de bine incat meriti toate laudele pe care fetele ti le aduc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Simonette, te felicit din tot sufletul pentru sarcina, acum vei avea doi copilasi si o meriti din plin! Eu sunt cea care te pupa de zor pe obrajiori cand erai si tu incepatoare in ale forumului( aveam alt nume atunci), m-ai cucerit prin felul tau exuberant de a fi si de a-ti manifesta sentimentele! Te pupic si acum pe obrajiori si iti doresc o sarcina usoara si un bebelus minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Medamaya1 - Felicitari pentru reusita!!! Cu asa valoare a BHCG-ului ai sigur cel putin 2 simburei. Sa ai parte de o sarcina usoara si numai bucurii!
Simonette foarte emotionanta povestea ta si interesanta. Chiar am mai auzit cazuri asemanatoare cu al tau. Sa dea Domnul sa te bucuri de ingerasii tai toata viata!

6+
http://bd.lilypie.com/MVJYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

sor'meaaaaaa felicitariiiii ma bucur din tot sufletul..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athy spune:

buna ziua fetelor .Smonette felicitari sa ai parte de o sarcina usoara la termen si de bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

simonette, medamaya1, felicitari si bebei sanatosi si frumosi peste 9 luni

mona 11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Moana, draga mea...! Ti-am scris mai devreme toata istoria...un mesaj cat o coala A4 si la sfarsit mi l-a sters Luca Nu mai am rabdare s-o iau de la capat! Sa stii ca mi-amschimbat nr de tel! Nu...nu am mai luat nici un ceai in vederea unei sarcini...totusi in sufletul meu nu am reusit niciodata sa ma detasez complet...am sperat ca pana la urma se va intampla, cand va veni timpul! Chiar inainte cu cateva ore de a face testul de sarcina, ii ziceam sotului ca as vrea sa incercam in iarna la Marinescu! Si discutam ca Luca ar fi bine sa aiba macar 3 ani, ca sa poti sa ii exlici ce este un bb fara ca sa vrea sa-i scoata ochii!Numai ca simtindu-ma obosita in ultimile zile cam fara motiv, si intorcandu-ma din parc cu Luca, am trecut pe langa o farmacie si am intrat sa iau un test. L-am facut in sila...am iesit din baie sa-mi verific mesajele pe net (Nu ca alta data, cand tremuram cu ochii pe el)dupa 5 minute m-am dus sa vad...si cand am vazut II....iti dai seama!
AvalonCred ca stiu cine esti!
Iti multumescdin suflet pt urari! Pupici multi si tie si Oanei si la toate fetele inimoase!
Liana, scumpa mea, ti-am raspuns pe mess...dar nu stiu unde ai fugit! Pup fata!

[b]Simonette
4+




poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Moica 11 de mai vrei programare intre 1-15 spetembire te rog sa imi cominici p enet mai in special la fiv in ungaria si sa imi scrii si numele intreg.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Michy, Dany imi inchipui ce e in sufletul vostru...imi pare tare, tare rau

Simionette si Medamaya felicitari !!! Sarcina usoara si la termen va doresc sanatosi, frumosi, voiosi si norocosi sa aveti

Eu am strans analiza cu analiza, dosarelul deja e mare...acus , acus intru si eu in hora.

toate fetele fara deosebire


" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler

Mergi la inceput