FIV 124

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madlen spune:

simonette, medamaya1, felicitari!
M Oana, trebuie sa recunosc ca citesc pe nerasuflate postarile tale. Tot respectul pentru modul de abordare a problemei. Adevarul este ca daca am fi multi dintre noi mai rigurosi, mai atenti cu ce ni se intampla, am avea sanse sa schimbam ceva in sistemul acesta care e cum e...

Danyalo, Micky2007, imi pare tare rau


You live only once, but if you live right, once it.s enough.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Moniland, madlen, saru`mana! Sa dea Dumnezeu sa aveti fiecare parte de in burtici, sanatosi si zglobii!



poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

simonette felicitari din toata inima!!! Asta da surpriza. Iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Adhnana 24 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Simonette eu te stiu de mult, dinainte sa postez pe forumul asta, cand doar citeam si numaram zilele impreuna cu tine (de vreo 2 ori), pe topicul "endometru...". Apoi am auzit ca ai infiat si m-am bucurat iar acum aflu ca esti gravidutza. Ma bucur mult, mult de tot pentru tine!! Sa fii in continuare o mamica fericita si sarcina asta sa fie usoara si frumoasa!

Adhnana, Cristal v-am scris PM

Fetelor va aduc aminte ca diseara este intalneala in Cismigiu, la Monte Carlo, la ora 6. Asteptam cu drag si pe cele anuntate si pe cele neanuntate!


toate FIV-oasele!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Adhnana
Doamne ajuta si pt tine si puiutul tau!

Simonette4+



poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Andrada, esti o dulce! Multumesc din suflet..sa te auda Cel De Sus! Si bafta multa sa ai!!!

Simonette4+



poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Luck mi se intampla toate numa' mie, ca le si caut cu lumanarea, dar asta mi-e materialul.......
Si ca sa vedeti ca deja am devenit "spiritul Giulestiului", ma duc eu adormita azi la Giuly, dau peste o aglomeratie de zile mari, de ziceai ca a venit septembrie deja si ma trezesc cu nasul in madam Sherica, care venise pentru cerclaj la Monsenior. Stiam eu ca am un scop anume pentru care ma duc, ca in ziua 8 pe la mine prin interior nu prea a fost mare lucru de vazut, iar tratament de FIV 2 nu primesc decat dupa ce ma vede Monseniorul pe tot parcursul acestei ovulatii, deci simteam ca vizita mea la Giuly trebuia sa aiba un scop mai nobil decat "cel de ziua 8" si asa a fost.......
Am tras cu Sherica un chef pe cinste pe la toate cozile de la internari, pana cand au bagat-o in camasa de forta si au adormit-o pentru a-i pune fundita Alesiei. Deseara, dupa ce ne intoarcem din Cismigiu trecem pe la geamul ei cu chitara si stam ca studentele sa pufaim pe pervazul spitalului, ca da geamul de la celula ei, chiar in dreptul locului meu preferat de parcare, parca-i un facut........
Aaaa si luam de la Monte Carlo la sufertaj niste trufandale pentru fata si i le dam la botul geamului, sa tina minte ziua de azi ,toata viata ei de mama........
VICTORIA am vazut ca ai scris pe prima pagina. Din FIV-ul tau eu am avut multe de invatat, nu mai tragi niciun loz????
Simonette ca sunt minuni pe lumea asta stiu, dar cand ele "lovesc" in cei dragi e mai mare dragul sa privesti. Ai facut vreun tratament sau ai prestat la liber, pana s-a intamplat minunea? La voi unde era buba, ca nu mai stiu exact si ma tot intreaba fetele?
Valeria ne rugam sa creasca "doamnele" mari, frumoase si roditoare........
Marrinel deci cu FSH-ul stau de nota 10, cu estradiolul la fel, singura problema e ca de la un raport constant FSH/LH de 1,2, am sarit la 2.02, ceea ce e inca bine, dar tendinta nu-i prea buna. Monseniorul n-a zis nimic de raport, a zis ca o sa tina seama de asta cand stabilim medicatia de FIV 2. Tu faci FIV 2 in iulie, adica apuci punctia la finele lui iulie si betaHCG in august?
Miky si Moni in primele 2-3 luni de la FIV e normal sa fie ceva deraglari, dar nu e o regula. De exemplu, CM-ul vine la 28 de zile cu conditia sa ovulezi in ziua 14 si sa ai faza luteala de 14 zile, ori sa ovulezi in ziua 12 si sa ai o faza luteala obisnuita de 16 zile. Eu insa am faza luteala de 16 zile, chiar 18 zile, iar de ovulat, ovulez ba in ziua 12, ba in ziua 16, cel putin asa mi-a aratat ecograful pret de 1 an de urmarire a ovulatiei. Luna trecuta am ovulat in ziua 16 + faza luteala de 16 zile = CM in ziua 32, ceea ce nu inseamna dereglare, ci doar ca asa functioneaza organismul meu. Faptul ca am o faza luteala lunga demonstreaza ca stau bine cu progesteronul, ceea ce a dovedit si analiza progesteronului.
Zouzou si Kora fiecare clinica lucreaza dupa niste kit-uri standard. Kit-urile "clasice" mi s-a spus ca sunt cele care folosesc metoda "electrochemiluminiscenta" si la aceste kit-uri valorile normale sunt 4-13 mUI/ml pentru FSH.
MedLife a mers cam pe aceleasi kit-uri, metoda fiind denumita la ei MEIA (exista rubrica unde este trecuta metoda de prelucrare a analizei), insa din luna februarie au cumparat niste kit-uri noi, care folosesc metoda CMIA, cu alte valori de referinta.
Indiferent de metoda dupa care a fost prelucrat sangele, eu am aceeasi valoare (in jur de 7), problema apare la interpretarea rezultatului. Explicatia sefei de laborator e ca cei care au scos pe piata aceasta metoda CMIA, in urma unor studii pe n-spe mii de femei, au tras concluzia ca valorile de referinta sunt 3,35-21,63 mUI in faza foliculara.
La fel, in ianuarie aveam un LH de 4,53, intr-u interval de referinta de 1-18 mUI/ml, iar in iunie am valoarea de 3,20, la un interval de referinta de 2,39-6,60 mUI, muuuuuuult diferit.
O clinica care se respecta ar trebui sa nu schimbe peste noapte aceste kit-uri si sa vina cu astfel de diferente de intervale de referinta, cu atat cu cat aceste kit-uri UNICAT "revolutioneaza" toate studiile medicale de pana acum.
Sefa de laborator m-a sfatuit, ca in acest caz sa nu ma iau dupa intervalul de referinta, ci dupa valoare, eventual sa nu ma panichez de valoare si s-o raportez, la valorile "normale" de referinta, adica sa fac niste fractii si medii matematice.......
Am vrea ca medicina sa fie o stiinta exacta, dar e o stiinta care "orbecaie", pe bani multiiiiiiiiii, din care trebuie sa tot extragi radacini patrate, pana da norocul peste tine, ca din calcule matematice sigur nu scoti sanatatea mult visata si rezolvarea problemelor medicale.............


Madlen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

MOana, scuze ca intervin dar treceam pe aici, am citit postarea ta si m-ai lasat paafff! felicitari pt. cate cunostinte detii in domeniu! dar din pacate asta nu e un motiv de bucurie...

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Andriusca la cate lamai mi-a servit destinul, am devenit profesionista in limonade, deja jonglez cu "arta cooking-aritului de limonade".......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

quote:
Originally posted by M Oana

Andriusca la cate lamai mi-a servit destinul, am devenit profesionista in limonade, deja jonglez cu "arta cooking-aritului de limonade".......




that`s the spirit
andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput