Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pe cel mare intentionez sa-l dau la inot la vara, la 3 ani si in iarna viitoare sa-l pun pe skiuri. La fel voi face si cu cel mic cand se va apropia de 3 ani. Apoi mai vedem...mi-ar placea sa faca si tenis de camp...dar poate cand vor creste isi vor dori alte sporturi. Oricum imi doresc sa-i tin departe de fotbal.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghlo spune:

Eu stiu ca la inot se pot duce copilasii si la 1 anisor. Exista cursuri speciale pentru ei si sunt foarte indicate pentru dezvoltare musculaturii. Un alt sport, care se poate practica de la 3 ani este schiul, care, spun pediatrii, ar fi cel mai complet sport pentru un copil, fiind unul dintre activitatile care dezvolta simturile foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scritube spune:

din experienta personala spun ca sporturile grele:
- haltere
- sala de forta

ar trebui practicate la o varsta de peste 14 ani

daca nu ar putea incetini procesul de dezvoltare a corpului copilului.

Alte sporturi cum ar fi atletism / fotbal / tenis se pot practica si mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si noi suntem fani sport. Fetita mea (4 ani si 8 luni) face sport destul de mult. La gradi face de doi ani gimnastica de doua ori pe saptamana si dansuri o data pe saptamana. Mai merge de aproximativ un an si la o scoala de dans, iar din octombrie anul trecut face inot de doua ori pe saptamana. Ea a fost un copil micut si fragil, dar acum are un tonus extraordinar, musculatura frumoasa, mobilitate foarte buna, desi este slaba, are doar 15 kg (nici nu cred ca ar avea cum sa fie altfel la cat se misca).
As vrea sa facem si alte lucruri, dar din pacate timpul nu ne permite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia28 spune:

Eu am fost cu fetita mea ieri la o proba pentru dansuri. Dar din pacate, de cum ne-a vazut doamna, a zis "vai, nu, e prea mica"> Alexandra are 3 ani si ne-au recomandat sa mai asteptam. Am vazut si eu grupa deja formata, cred ca cel mai mic copilas avea 5 ani.
Asta e...mai asteptam. Oricum, in orasul in care locuiesc nu am foarte multe variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Octopusu, pentru sectorul 6 - Dr. Taberei, cam ce centre sportive pentru copilasi sunt?
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

octopusu, imi dai cateva informatii despre unde as putea merge cu un baietel de 2 ani si jumatate?
Multumesc din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

Va rog poate cineva sa-mi recomande un instructor de tenis de camp? Baietelul meu are 7 ani, a facut si anul trecut dar nu vreau sa continuam cu acelasi instructor pentru ca nu face mare lucru cu el. Daca stiti pe cineva, v-as fi recunoscatoare

Multumesc
mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

In Dr.Taberei, cel mai mare centru sportiv este clubul Steaua.

Citat:
citat din mesajul lui danielatt

Octopusu, pentru sectorul 6 - Dr. Taberei, cam ce centre sportive pentru copilasi sunt?
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

La aceasta varsta, din cunostintele mele, nu se poate practica, decat inotul, in centrele specializate pt aceasta varsta.

Citat:
citat din mesajul lui danielatt

octopusu, imi dai cateva informatii despre unde as putea merge cu un baietel de 2 ani si jumatate?
Multumesc din nou

Mergi la inceput