Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Facem si noi baschet de la 7 ani (are 10 acum Bogdan)desi la inceput dorea fotbal.Dupa ceva timp s-a obisnuit iar acum e "dependent" de el. Are 5 antrenamente pe saptamana de cate 0 ora si jumatate.Mereu il intreb daca nu e obosit si daca mai vrea sa mearga si de fiecare data imi spune acelasi lucru :merg in continuare ca-mi place.Poate nu o sa faca performanta desi el asa viseaza dar l-a ajutat mult sa creasca f frumos.
Pe micuta de 5 luni o sa o ducem la piscina la inot pt bebe,apoi cand o fi mai marisoara vedem ce inclinatii are.

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

eu merg cu fetita mea de la 2 ani la innot, si cred ca-i face foarte bine, adora sa stea in apa(am intrerupt de un timp fiindca are probleme cu urechile), dar nu ducem lipsa de sport, o data pe saptamana mergem la un curs organizat pentru copii (catarat, echilibru, la bara)deasemena si la ski, patinoar.Este intr-adevar fantastic cat de repede pot copiii sa invete.Eu am inceput odata cu fata mea sa skiez ,,dar inca nu pot stapani cum stapaneste fata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
am citit de curand pe net despre recomandarile medicilor in privinta
varstei la care copiii pot incepe practicarea unui anume sport.f.f.important.De exemplu,medicul meu de familie considera ca tenisul pana la varsta de 6-7 ani este periculos pentru coloana vertebrala si mai nu stiu ce articulatii.Asa ca cel mai bine consultati si un medic care cu siguranta poate da un sfat.
Fetita mea a inceput cu inotul la aproape patru ani,iar apoi
balet.Acum ne-am oprit.Asteptam sa inceapa scoala sa o inscriem acolo la dans.Despre role, ok;fac miscare.Eu nu sunt de acord cu parintii care isi lasa copiii sa mearga pe ele fara echipament de protectie.
Am vazut si eu la televizor pe cineva de la o asociatie sportiva(cred)
explicand avantajele acelui sport TAG-rugby.Foarte interesant.Stie cineva de la ce varsta se poate practica?(pentru fetite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Tag-rugby se poate practica, atat de fete cat si de baieti incepand cu varsta de 6-7 ani in asociatii si cluburi sportive. De curand acest sport a fost introdus si in unele gradinite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Daca intereseaza pe cineva, ii pot da detalii despre cel mai apropiat club, in functie de zona unde locuieste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
octopusu multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

salutare
cu placere, oricand!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonalaslau spune:

Noi avem 1,9 ani si de 5 luni mergem la inot, de doua ori pe saptamana la un bazin amenajat special pt. bebelusi, unde cel mai mic are 2 luni si totul decurge sub indrumarea unei persoane specializate. Este fericire mare atunci cand vine ora de plecat la bazin, ca sa nu mai amintesc efectele benefice asupra dezvoltarii unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris77 spune:

noi avem o fetita de 3 ani si ma gandesc sa o duc la cursuri de dans.ne tenteaza si ideea de innot dar am cunoscut cateva mamici care au intampinat ceva probleme in sensul de otite destul de urate si conjunctivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

buna
fetita mea are 2 ani si medicul ortoped mi-a recomandat sa o o pun pe role si sa pedaleze cat mai mult pentru a intari muschii picioarelor si pentru a se dezvolta frumos
eu vreau sa o dau si la aikido cand mai creste pentru ca e fetita si nu strica sa stie sa se apere
poate incercam dansul, basketul..... ce ii va place ei
cat despre baietel....are abia o luna asa ca mai e timp
important e sa faca ce sport vor ei
tin foarte mult sa invete sa se apere pentru ca traim intr-o lume cruda si dura si, sincer, nu as vrea sa li se intample ceva ori sa depinda de altcineva
cred ca inotul e sportul care ii ajuta sa se dezvolte armonios, problema e ca are trebui sa invat si eu sa inot

tonylexa mami de ana daria (10.02.2007) si andrei damian (14.01.2009)

Mergi la inceput