Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:





Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Oana, vestile voastre sunt extraordinare!
Ma bucur mult de tot ca si-a mai revenit Sosonica si ca aveti vesti asa de bune. Intr-adevar, parametri de care zici sunt chiar normali. Cat despre frecventa respiratiei, nu iti face griji, asa o are si Andrei de vreme indelungata si, in afara de faptul ca poate consuma mai multe calorii, nu ii creaza probleme.

Eu ii voi scrie medicului ca ii trimiti investigatiile solicitate si te pun in copie, daca te simti in stare si apuci poate ca ii dai si tu un semn.

Acum, ceva relativ la bani.
Sotul meu a mai zis ceva si ar putea avea multa dreptate. Nu imi e clar ce posibilitati exista sau daca exista in Romania pentru Sosonica, dar, in mod normal, daca nu exista posibilitati de tratament in Romania, daca Soso are nevoie de niste interventii speciale care acolo nu se fac, Casa de asigurari (sau statul roman) TREBUIE sa acopere costurile, din cate stiu eu, cel putin pentru zona UE. Nu stiu daca e valabil si pentru SUA. Ce va trebuie este sustinerea unui medic. E foarte important sa obtineti un raport medical care sa spuna clar ca interventia nu se poate realiza in Romania, iar apoi sa va construiti dosarel si sa va duceti cu el in protap. Daca aveti o astfel de scrisoare medicala, vorba sotului, "daca ei va dau afara pe usa, intrati pe geam". Daca prin insistente "normale" nu reusiti, vorba chirurgei noastre de aici, cineva trebuie la un moment dat sa ii dea in judecata, prea isi bat joc de lumea care plateste contributii la greu.

Tocmai mi-am mai dat seama de un lucru. Din mailul doctorului din Muenchen inteleg ca ei va pot organiza si transportul, mentioneaza el acolo si un estimat de 10.000 EUR pentru asta. Pe de alta parte, trebuie sa va ganditi, daca decideti sa faceti operatia in Boston, ca la cei 100.000 probabil ca se adauga costul transportului, care poate trebuie realizat tot cu avion special, iar atunci costurile adaugate pot fi foarte mari. Ce stiu insa este ca pe teritoriul american functioneaza un grup de organizatii care realizeaza zboruri medicale in regim caritabil, dar nu stiu daca zboara si international. Se numesc Air Charity Network (http://www.aircharitynetwork.org/RequestaFlight/tabid/163/Default.aspx).

Noapte buna, odihna placuta, meritati amandoua sa va reveniti.

Doamne-ajuta in continuare. Sosonica si mamica ei, sunteti niste luptatoare!

Va pupam cu drag.

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Buna Oana. Sunt Dragos, tatal lui Andrei. Cred ca esti foarte solicitata, insa mai adaug si eu cateva sfaturi care pot fi utile candva:

1. Orice decizie veti lua, trebuie sa fie a voastra si ori de cate ori va veti uita inapoi NU trebuie sa o regretati.
2. Deschideti si conturi in EURO si USD (vor trebui cel putin pentru transferuri bancare in cazul unui tratament in afara)
3. Deschideti cont la PAYPAL https://www.paypal.com/ - preferat de vestici / americani pentru donatii
4. Deschideti cont la Moneybookers www.moneybookers.com" target="_blank">http://www.moneybookers.com - este o alternativa la precedentul - disponibil si in limba romana
5. Mutati acest fir de discutii pe subiectul de ajutor umanitar
6. Investigati si la CNAS. Cazul vostru este dificil si ar trebui ajutat. Sunteti dati afara pe usa, intrati pe geam. Sunt un morman de ingalati acolo, insa ceva ar trebui sa ii miste. Sunt legi europene care ar trebui respectate. Dosarul trebuie depus la DSP - ul de care apartineti. In acel dosar se cere suportul financiar pentru tratament in strainatate. Lunar se intruneste o comisie care le aproba/respinge.
7. Comunicati la toate ziarele posibile cazul vostru. Sper ca clauza de confidentialitate sa nu acopere decat audio-vizualul.
8. Gasiti o fundatie prin care sa deschideti inca un cont in care firmele sa poata dona bani - unele prefera acest lucru. De asemenea, prin fundatie se poate primi 2% din impozitul platitorilor de taxe din RO care aleg sa va doneze voua acest procent din impozit (aveti colegi, firme, etc - rugat-i fara rusine -nu au nimic de pierdut daca vor completa formularul; statul are suficienti bani pe care ii arunca aiurea).
8. Tineti cont de faptul ca medicii din vest discuta direct numai cu parintii si cu medicul curant.

Va tinem pumnii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Soshonica, fii tare si lupta in continuare. Noi suntem alaturi te tine si ne vom ruga. Doamne ajuta!
Din inima pentru o inima vom dona si noi banuti.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Vai ce vesti bune!

Oana multe imbratisari calde! Sosonica scumpa e chiar o luptatoare! Doamne ce vesti bune!

Nu stiu de ce aici se misca asa greu. Le-am trimis emailul cu informatiile suplimentare dar cred ca pana maine nu primesc alt raspuns. Ce voiam sa va spun e ca la spitalul din Toronto e organizat un fond care poarta numele unui baietel din USA tratat gratis la acest spital pentru ca nu avea posibilitati materiale. I s-a salvat viata si oameni inimosi si recunoscatori spitalului au inceput sa trimita bani ca sa acopere costurile operatiei si tratamentului.Asa s-a laut initiativa deschiderii fondului de care vorbeam si care ajuta in functie de banii disponibili copii din toata lumea sa aiba parte de ingirjirea medicala necesara. Numai ca sumele fiind mari, fondul respectiv acopera anual circa 25-28 de cazuri dupa cum spun ei deci nu multe cazuri, depinde de donatiile din anul respectiv. Oricum eu am cerut informatii si pe email am si sunat, din pacate n-a raspuns nimeni, am lasat mesaj si astept sa ma contacteze sa imi dea detalii. Nu stiu care sunt criteriile si daca i s-ar oferi acest ajutor Soniei da am zis ca merita incercat. Imi dau seama ca transportul ar fi mai usor de facut in Germania si imi par si costurile mult mai rezonabile decat la Boston, dar continui sa cer informatii ca pe o alternativa in caz ca apare ceva si parintii ar vrea sa vina aici.

Eu tare as vrea sa se inceapa strangerea de bani, suma e totusi maricica si oricat de bine e SOnia acum, cred ca nu e timp de pierdut.

Doamne ajuta!

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Scuze, mi-am mai adus aminte cateva lucruri care noua ne-ar fi prins bine / ne-au prins bine sa le stim:

1. Laptele matern este foarte important. Pastreaza-l cu orice pret. Prima raceala a lui Andrei a aaprut dupa ce doina nu i-a mai putut da lapte.

2. Contact fizic cat mai mult cu fetita. Desi in RO toti incearca sa te izoleze de copil, sunt studii facute pe copii prematuri care arata ca un nou nascut cu rpobleme se dezvolta mult mai repede atunci cand simte contactul cu mama. In Bremen era o fetita nascuta cu greutate de 1 kg - Surorile medicale si medicii o puneau pe mamica sa o tina pe fetita direct pe piele in brate!

Ma bucur sa vad ca incep sa se contureze niste solutii. Sper sa ai timp sa citesti tot :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Doina si Dragos multumim din suflet pentru contactul cu spitalul din Germania. asta este o veste nemaipomenita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ce supeeeeeeeeeeeeeeeer! Ma bucur mult pentru orice veste buna in legatura cu Sonia. Kay astept textul si conturile! O sa fie bine!

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

doina, ai vazut ce spune kay despre bani, am citit documentul din boston si e clar. in boston i se cer in avans.
poate ar fi bine sa-i spui in 2 cuvinte cum a fost in cazul vostru, in germania. stiu ca nu vi s-au cerut toti banii inainte.
sincer, n-as vrea ca parintii sa se simta descurajati ca acolo li se cer toti banii in avans...


doamne-ajuta



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by mayaione

Ce supeeeeeeeeeeeeeeeer! Ma bucur mult pentru orice veste buna in legatura cu Sonia. Kay astept textul si conturile! O sa fie bine!

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti





mayaione, acum cateva zile sugera cineva sa se mentioneze data nasterii soniei - pe pagina ei de net. s-a rezolvat in sensul asta? am aruncat o privire si poate am ratat modificarile, eu n-am vazut data nasterii.

fulguleato, nu mai dai si pe la noi prin topic? ;-)


Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput