Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

roxanaz la Bambino s-a vorbit si raspunsul a fost negativ din pacate.

de Dominic 15.05.2007
POZE CU MARIO DOMINIC
www.youtube.com/watch?v=bfEUQ4-IV2g" target="_blank">primele clipe de viata ale lui Domi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

imi pare bine sa aud vesti bune despre fete. cand vorbiti cu Kay va rog sa o intrebati la ce spital din Italia s-a vorbit. la Bambino Jesu in Roma exista cazuri extraordinare rezolvate, din sfera cardiologica, chiar de pe forum de la noi. daca se poate vreau si eu actele pe e-mail pentru a le trimite acolo.

Roxana



am retinut "bambino"...,probabil ca este acelasi spital...,dar au fost refuzati...
tu poti afla mai multe?...,poti intreba la acel spital,cumva?...,poate este altul...,ma gindesc si eu...,asta macar este mult mai aproape decit Boston...,afla tot ce poti,te rog mult...

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

doina, iti multumesc din suflet ca ai postat aici. fetele care aveti posibilitatea sa vorbiti direct cu kay, va rog trasmiteti tot ceea ce a scris doina, ea vorbeste din proprie experienta! andrei era sa moara si a fost salvat in ultimul moment. sonia este acum exact in situatia in care era andrei in ultimele 2 saptamani petrecute in romania: medicii nu fac nimic concret, nu se va stabiliza de la sine, nu va fi transportabila dupa standardele romanesti niciodata; parintii trebuie sa actioneze pana nu e prea tarziu si sa o duca in afara tarii, sa aiba o sansa reala la operatie si la viata!
apoi veti vedea, se vor aduna si banii necesari, forumul asta e plin de oameni inimosi.
ar fi minunat daca marius se implica in acest caz, ce a incercat sa faca pt sara a fost extraordinar.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

dandusa, mai ajungi la spital? poti sa-i duci lui kay print cu ceea ce a spus doina? fiecare zi conteaza enorm...

are cineva actele cu diagnosticul in engleza? sa le trimitem doinei pe mail, sa intrebe la muenchen un chirurg, macar asa, pt o parere...

mail-ul meu: dianarus@gmail.com
sau direct la doina: doina.fagurel@gmail.com

Doamne ajuta


Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Doina,
ce ma bucur ca ai intervenit...,de cum am citit mesajul tau ,am simtit o mare raza de soare...,m-am simtit orbita de lumina lui...,sa-ti explic de ce...
acum citeva zile am inceput sa fac sapaturi pe net,cautind diagnosticul Soniei si remediile...,locurile unde ar putea fi operata,etc...
asa am dat peste pagina unei micute care a fost operata in Munchen la clinica HERZCENTRUM , GROSSHABERN...,uite www.formula-as.ro/reviste_577133din-inima,-pentru-inima-alexandrei-.html" target="_blank"> aici articolul...,uleterior am luat legatura cu tatal fetitei,care mi-a confirmat ca fetita a fost operata acolo...dar din pacate micuta s-a stins la o luna de la operatie...
acum ma gindesc ca ai putea sa ne ajuti cu informatii privitoare la acea clinica...,eu am sa iau legatura cu mama lui Sonia si am sa o rog sa-mi dea actele traduse...,ca sa le poti trimite unde stii tu ca ar putea fi operata...,aici la aceasta clinica...sau in alta parte in Germania...Multumim din suflet ca esti alaturi de noi...
Multa sanatate lui Andrei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Multumim pentru urarile de sanatate pentru Andrei . I le-am transmis si a raspuns "bu-bu!", care trebuie ca inseamna pe limba lui de bebelus "multumesc mult".

Situatia Soniei pare destul de urgenta. Parerea mea e ca parintii sa contacteze direct si cat mai repede un spital.

Niste prieteni de-ai nostri si-au operat fetita de inima in Suedia. In Muenchen exista intr-adevar o clinica specializata pe probleme cardiologice. Eu nu am vazut-o personal, nu stiu mai multe despre ea in afara de ce am vazut pe site-ul lor, www.dhm.mhn.de, "German Heart Centre Munich" sau "Deutschen Herzzentrum München". Linkul il am de la o mamica care isi opereaza copilasul acolo, zilele astea. Clinica pare buna, bine dotata, si, sincer sa spun, as avea mai multa incredere decat in cea din Romania oricum.

Cand ne-am decis sa il tratam pe Andrei in Germania, noi am scris pur si simplu un mail pe adresa clinicii pe care o gasisem, si am avut norocul ca ne-a raspuns o chirurga de acolo. Mamica care mi-a recomandat clinica de care v-am spus a luat legatura cu doctorul Dr. med. Andreas Eicken, Head Senior Physician in "Department of Paediatric Cardiology and Congenital Heart Defects" (http://www.dhm.mhn.de/ww/en/pub/dhm/kliniken_und_institute/kinderkardiologie/klinikteam.htm). Nu cunosc personal spitalul, noi ne tratam in altra clinica, dar problema "de baza" a lui Andrei e de alta natura.

Cel mai rapid ar fi sa sune la spital si sa incerce sa discute direct cu un medic.

Muenchen-ul poate fi o optiune buna pentru ca nu e prea departe de Ro si e accesibil cu avionul. Pe de alta parte, daca fetita este inca in stare rea, trebuie oricum transportata cu avion medical special.

Nu stiu care e starea Soniei, ce infectie are, insa parintii trebuie sa se decida daca isi asuma riscul enorm al transportului. Noi ni l-am asumat si asta i-a salvat viata lui Andrei. Dar E DECIZIA LOR.

Oricum, cat mai repede, trebuie ca parintii sa se decida si sa contacteze un spital si un medic, dupa care va trebui sa le faca legatura cu un medic roman dispus sa discute. Ideea e ca orice zi conteaza. Noi era cat pe ce sa realizam asta prea tarziu... Si dupa ce stabilesc legatura cu medici, tot exista un timp de pregatiri, iar timpul poate fi critic.

Daca cred ca ii pot ajuta cu ceva, ma pot contacta parintii oricand, pe doina.fagurel@gmail.com.

Insa, ce e cel mai important. Desi stiu ca parintii sunt demoralizati si stau cat mai mult cu fetita, EI sunt cei care trebuie sa faca demersurile necesare si EI trebuie sa ia decizia.

Noi am mers pe idea ca, daca ne ajuta Dumnezeu si daca putem sa ii mai castigam o zi si inca o zi lui Andrei, e o mare realizare. Cel mai usor e sa nu te gandesti pe termen lung, ci sa "traiesti" momentul si sa actionezi ACUM.

PARINTII TREBUIE SA SE IMPLICE ACTIV. Noi nu putem face nimic fara ei. Altfel, toate demersurile noastre vor ramane fara efect. Si trebuie sa fie sustinute de DOCUMENTE MEDICALE.

Doamne-ajuta.

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

fetelor, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar taticul alexandrei nu ar fi mai indicat ca persoana de contact? kay este la capul soniei zi si noapte si nu poate raspunde la telefon...
nu vreau sa ne bagam in viata oamenilor... dar e pt sonia, kay nu poate sa fie peste tot...
zic si eu...


Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

sa le ajute Dumnezeu sa treaca cu bine peste tot si sa se bucure de viata!



Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

dianarus si doina, v-am trimis si voua pe mail actele medicale traduse in engleza. daca este nevoie de ele si in germana, doina, spune-mi, si incerc sa rezolv cat mai repede (...insa nu prea pot promite... pentru ca dictionar roman-german de terminologie medicala chiar nu se exista, si aici mi-ar fi destul de greu sa caut chiar si pe google...... dar incerc!!)

in alta ordine de idei, roxanaz mi-a scris pe mail urmatoarele: "pentru umanitare trebuie deschis acolo subiect, actele impreuna cu asumarea cazului de catre o persoana se trimit la admini pe mail. nu uitati de acordul parintilor care nu trebuie sa lipseasca (datorita cazului Sara)." ... deci cam astia ar fi pasii de facut inainte de a trimite documentele la admini...


Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.sonia.as.ro/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Intradevar un membru din familie trebuie sa se ocupe de toate astea, sa nu o mai stresam mereu pe Kay. Nu stim exact ce se intampla si am senzatia ca stam pe loc si timpul zboara in defavoarea Soniei. Cele care-i sunteti apropiate, incercati sa discutati cu Kay despre toate acestea si sa gasiti solutii s-o ajutam.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput