Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Cristiana 70,ti-am urmat sfatul si am luat legatura cu Marius.I-am scris pe P.M.si l-am rugat sa ne ajute...Pentru deschiderea subiectului la umanitare,trebuie trimis un mail cu actele Soniei la administratie...Va rog frumos,daca aveti timp si daca puteti sa faceti asta...poate vorbesc prostii,dar eu cred ca actele sunt cele de pe paginuta Soniei...cred ca trebuiesc doar traduse.

Album foto | Slideshow
excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

dandusa am citit mesajul tau de la intalnirea cu oana si m-au trecut fiorii...inteleg cum trebuie sa te fii simtit. imi pare rau insa ca ultimele vesti nu sunt foarte bune, eu ma rog in continuare in fiecare zi...cum au zis si alte mamici am ajuns sa o indragesc enorm pe sonia si DD trebuie sa fie bun cu ea din suflet ma rog. am vazut site-ul si pozele de acolo desi le-am mai vazut m-au emotionat din nou pana la lacrimi. eu sunt sigura ca [pana la urma fetita asta va fii bine pt. ca atata lume o iubeste deja si impreuna o putem ajuta

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

e f frumos situl, m-am uitat de citeva ori aseara, ma rog si eu ptr micuta sonia si ptr kay, sanatate multa si toate gindurile mele pozitive spre voi, este o luptatoare mica va reusi!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

va rog fetelor,daca va pricepeti sa trimiteti mail-ul la administratia D.C. in vederea deschiderii subiectului la umanitare...

Album foto | Slideshow
excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Dandusa, Chris stiti cumva daca a rezolvat Kay cu contul? Sa-l trec pe cel corect pe pagina Soniei sa nu trimita oamenii degeaba banii.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Eu nu stiu...i-am lasat acum un mesaj...scuze,intru mai tarziu.plange Daphne


Album foto | Slideshow
excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ma gandeam sa trimit un email si la emisiunea "Povestiri Adevarate", poate vor accepta cazul Soniei, au mai ajutat copilasi grav bolnavi, ce ziceti? Ar fi Kay de acord si cu mediatizarea tv?

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Buna,

Prietena mea Diana mi-a scris despre problema Soniei si m-a intrebat daca pot ajuta cu ceva. Adevarul este ca nu stiu daca pot ajuta, dar postez un mesaj aici pentru ca voi cunoasteti problema Soniei si starea ei actuala si eu vreau sa imi exprim disponibilitatea, in caz ca se apreciaza ca pot fi de vreun folos.

Eu sunt mama unui baietel cu probleme, Andrei. Povestea lui "a inceput" tot pe DC (forumul de umanitare, "Situatie critica - Bebelus cu atrezie de esofag") si pe site-ul http://andrei.point.ro. Mentionez site-urile pentru ca poate exista similitudini intre situatii si poate ca experienta noastra le-ar fi de folos parintilor.

Diana m-a intrebat daca pot consulta un medic din Muenchen, pentru a vedea daca ei cred ca o pot ajuta pe micuta. Pentru asta, am nevoie sa stiu ca parintii vor acest lucru (as prefera contact cu unul dintre parinti, daca e posibil) si mai ales de documente in engleza. Banuiesc ca exista asa ceva din moment ce s-a discutat la Boston.

Nu am reusit sa gasesc in ce stare mai e micuta acum. Ideea de baza este ca Andrei a stat in Romania in prima luna jumatate de viata, in spital, intubat, cu diagnostic pneumonie severa. Nu reuseau sa il detubeze, spre sfarsitul perioadei avea episoade de brahicardie si desaturare foarte dese si severe, iar in ultimele 2 saptamani de tratament acolo incepuse sa ii cedeze inima si primea continuu stimulente cardiace. La un moment dat nu prea ii mai dadeau sanse de supravietuire si ne-am decis sa il transferam.

Pentru ca era intubat si sub medicatie, l-am transportat cu avion medical special in Germania, la Bremen (acolo am gasit noi contactul cu un medic). Transportul l-am facut prin German Air Rescue, au fost extraordinari. Andrei a ajuns cu bine. De cand a intrat pe mana medicilor germani, situatia lui s-a stabilizat treptat, fara a mai fi necesare stimulentele cardiace, pe care i le-au taiat imediat, de cum l-au preluat. La cateva zile dupa ce a ajuns, Andrei a fost detubat, iar dupa inca o perioada, i-au putut taia medicatia pentru ca era stabil.

La momentul actual Andrei este in viata, SLAVA DOMNULUI, si e acasa, cu noi. Ce vreau sa spun este ca le doresc parintilor sa isi mentina speranta, credinta, iar daca vor sa o transfere pe micuta, ma pot contacta oricand daca ei considera ca experienta noastra le poate fi de folos sau daca ii putem ajuta cu ceva.

Stiu prin ce trec, si noi sunam la spital si aveam depresii profunde cand auzeam: "Ce sa va spun... Micutul dumneavoastra face rau... Se brahicardizeaza si desatureaza foarte des...". A avut cel putin 5-6 episoade de reanimare in ultimele 2 saptamani inainte de transfer. Si cred ca trebuie sa mentionez si ca, atunci cand i-am intrebat de un eventual transfer in Germania, ni s-a spus: "Facem tot ce se poate. Ce facem noi vor face si ei. Nu poate fi transportat in starea aceasta, asteptati sa se stabilizeze". Daca mai asteptam, nu se mai stabiliza niciodata. Medicii sunt bine intentionati, bine pregatiti (doctorita noastra de pe Terapie Intensiva chiar era foarte buna, se straduia foarte mult), dar nu au intotdeauna mijloacele sau experienta necesare. In cazul nostru, schimbarea era singura optiune.

Orice fac, sfatul meu catre parinti este SA NU PIARDA VREMEA ASTEPTAND MINUNI. Daca vad ca starea micutei merge din rau in mai rau, poate ca e momentul sa schimbe ceva. Noi era cat pe ce sa intelegem asta prea tarziu. Dumnezeu are grija de micuti, ii tine in viata, dar e datoria noastra de parinti sa ii ajutam sa razbeasca.

Nu stiu daca starea Soniei este la fel de grava acum. Oricum, pentru interventii complicate, poate ca in strainatate (Suedia, Germania, Franta, Olanda, Elvetia...) este mai sigur.

Doina, mama lui Andrei

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Ii spuneam Dianei, si m-am gandit ca poate e bine sa spun si pe forumul dedicat Soniei:

"Inca ceva, poate nerelevant dar care poate a ajuta pe mamica un pic sufleteste: am cunoscut o fetita care se nascuse, prematur, tot cu inimioara pe partea dreapta. De fapt, toate organutele ei in interior sunt pe dos. Si spun "sunt", pentru ca fetita a fost operata, a stat in spital o perioada, dupa care a plecat ACASA cu mamica.

Deci, speranta. Daca acolo dau din colt in colt si nu stiu ce sa mai faca, sa nu renunte, poate ca altii stiu si pot face mai multe."

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by mayaione

Dandusa, Chris stiti cumva daca a rezolvat Kay cu contul? Sa-l trec pe cel corect pe pagina Soniei sa nu trimita oamenii degeaba banii.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti





am incercat sa dau de ea...,dar in zadar...,i-am trimis sms...
va spun cum aflu ceva...,i-am spus sa-si deschida doua conturi la BCR...,cum ai spus tu...

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput