Ajutor!!! Avort spontan

Ajutor!!! Avort spontan | Autor: lorely

Link direct la acest mesaj

Acum cateva saptamani am vrut sa “strig” pe forum: am reusit!!! – sunt insarcinata; insa ceva m-a impiedicat. Din pacate, la cateva saptamani s-a intamplat o mare nenorocire – am pierdut sarcina in 6 saptamani. A fost un adevarat soc pentru mine si sotul meu, ne-am chinuit foarte mult sa raman insarcinata, si cand in sfarsit mi-am vazut visul cu ochii, s-a intamplat ceea ce s-a intamplat. Acum incercam sa mergem mai departe….Dumnezeu este mare si sunt sigura ca o sa ne ajute. Acum am mare nevoie de ajutorul vostru: intentionez sa raman din nou insarcinata, dar doctorul mi-a recomandat o pauza de 3-6 luni. Mie mi se pare extrem de mult timp, as incerca mai repede. Voi, care ati trecut prin aceasta situatie, ce ziceti? Cat ar trebui sa astept pana la o noua sarcina? Va rog, am nevoie de ajutorul vostru

lore

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Am trecut si eu printr-un avort spontan in luna martie si tot dupa 6 saptamani de sarcina.Deoarece in cazul meu s-a eliminat totul de la sine si nu a fost nevoie de chiuretaj,nu am avut nici un fel de restrictie pentru luna urmatoare.Cred ca atunci cand treci printr-un chiuretaj este nevoie de o perioada de repaus.Incearca sa te calmezi si indiferent ca va trebui sa o iei de la capat abia peste cateva luni spera si vei reusi din nou.Eu iti inteleg perfect disperarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiongabriela spune:

imi pare rau sa aud asa o veste proasta dar nu dispera sunt fete care stiu ca au ramas insarcinate chiar luna urmatoare avortului spontan si asta fara probleme. doctorii spun ca este necesara o perioada de cel putin 3 luni pt a lasa uterul si in special endometrul sa se refaca. dar nu este obligatoriu, am intalnit cazuri in care luna urmatoare a aparut o noua sarcina.
eu iti doresc sanatate si sa auzim luna viitoare ca esti

simion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

Buna,
imi pare f rau ptr ce ti sa intamplat,intr-adevar Dumnezeu iti va da puterea si taria necesara sa treci peste aceste clipe grele...

dupa parerea mea este bine sa astepti cel putin trei luni...
tb sa se refaca uterul si sa-ti revii putin si tu..

mult succes

laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Atunci cand medicii recomanda perioada de pauza, cu siguranta ca stiu ei ce vorbesc, dar sora mea dupa un avort spontan care a necesitat si chiuretaj, a ramas din nou dupa un ciclu normal si are acum fetita de noua ani (si inca una de aproape doi). Stiu ca se poate, dar nu stiu "in ce conditii"...
Mi se rupe sufletul pentru voi. Sa aveti putere si mult noroc!
karula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Imi pare foarte rau ca ti s-a intamplat asa ceva. Uite, am cautat pe forum si am gasit cate ceva, poate te mai ajuta nitel:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8027
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1379
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5857

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorely spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pentru sfaturi si incurajari. Cu ajutorul vostru am reusit sa-mi mai limpezesc putin mintile. In mesajul initial nu am specificat faptul ca, dupa ce am avortat spontan, am trecut si printr-un chiuretaj. Medicul m-a sfatuit ca sa astept primul ciclu, dupa care sa incep sa iau anticonceptionalele Logest macar o perioada de doua luni pentru ca sa-si revina ovarele. Abia dupa aceea mi-a dat ok-ul pentru pentru o noua sarcina. Am mai cautat pe forum si am gasit cazuri in care fetele au incercat sa ramana insarcinate mult mai devreme, si ..au reusit, chiar fara nici o complicatie. Nu stiu ce sa zic, ma gandeam ca dupa doua luni sa mai fac o incercare, dar de data aceasta trebuie sa ma autoeduc: nu tu stres, efort, oboseala si multe alte lucruri negative, de care am avut parte din plin la prima mea sarcina.
Astept in continuare sfaturile si gandurile voastre. Nu stiu ce m-as face fara acest site si…bineinteles, fara voi. Va pup si numai bine.


lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Totusi, care au fost cauzele avortului? Ce a spus dr?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanam spune:

Imi pare rau! Stiu prin ce treci. Cum aprox. o luna am trecut si eu prin “experienta” asta.
Si mi-e mi s-a recomandat sa astept 6 luni pana la o viitoare sarcina. Oricum cred ca 3 luni chiar trebuie sa asteptam. Doamne fereste sa fie nevoie sa o luam din nou de la capat.

Timpul vindeca ranile!

Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorely spune:

Pt Crinuta. In urma cu un an am fost diagnosticata cu anexita chistica; am urmat insa numeroase tratamente, iar medicul mi-a zis ca nu e nici o problema in a ramane insarcinata. Totusi, dupa ce am pierdut sarcina l-am intrebat care ar fi putut fi cauza, iar el mi-a raspuns ca nu stie exact ce, ca ar putea fi efort, raceala sau orice altceva. Intr-adevar, cat am fost insarcinata am trecut printr-o perioda foarte grea dpdv emotional, sa fie totusi asta cauza……..

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorely spune:

Roxanam, se pare ca suntem destul de multe in clubul celor care au avut parte de o astfel de experienta neplacuta. E greu, dar trebuie sa mergem mai departe. Vreau sa iti pun cateva intrebari: 1) faci vreun tratament in aceasta perioada, pana incerci din nou sa ramai insarcinata? 2) tie ce ti-a spus medicul, ce explicatii a gasit pentru ce ti s-a intamplat? 3) Sa inteleg ca astepti 3 luni pana …..la urmatoarea incercare de a deveni mamica?
Va pup pe toate


lore

Mergi la inceput