am divortat -cum le spun parintilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

michelle esti mortala...ilegala pe toate planurile

parintii tai il stiau pe sotul tau? daca nu, marita-te repede cu altul si spune-le ca e acelasi

sau "ingroapa-l" pe asta

sau da-l disparut

sau inventeaza ceva cu...CIA si FBI

mai trage de timp...

cred ca tu de fapt sfaturi dintr-astea vrei ca restul pe care le-ai primit le stiai si tu singura




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Michelle, imi pare rau ca ai divortat de domnu' cu pielea ca de caltitza . De fapt, fiindca te-a suparat, nici macar nu era o caltitza veritabila, na! :-)

Stiu ca iti este greu sa-i spui mamei, si mie mi-ar fi.
Tu o cunosti cel mai bine. Daca stii ca vestea ar afecta-o foarte, foarte tare, mai bine nu ii spune. Asteapta pentru pana cand va intalniti: tu infloritoare si fericita, cu GC in buzunar si...ce-o mai fi pe-acolo .


Meg67, !

-------------------------
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
-------------------------
Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

M.

Si eu as merge tot pe varianta unei scrisori ( asa cum scria Rufus) daca as fi intr-o situatie asemanatoare si spun si de ce:

- mi-ar fi mai usor sa ma concentrez scriindu-le 3 pagini cu explicatii (de care parintii au nevoie, orice am crede noi) decit vorbindu-le la telefon, prefer sa aiba explicatiile mele, pe care (nu-i asa?) le-as putea imbraca in cuvinte ceva mai dulci si in tot cazul adevarate.
Cind spun explicatii, nu ma refer la justificari. Tocmai ca ...atunci cind ai timp de gindire, poti scrie doar ce este important si sterge ce nu ai vrea sa-i raneasca, surprinda, infurie.

-n-as putea astepta pina sa-i intilnesc fata in fata dar nici nu mi-ar placea sa le-o spun la telefon, e adevarat vocea spunea multe dar gasesc ca si scrisul este foarte personal, intim.
In plus, in cazul unui dialog in timp real, poti primi intrebari pentru care nu esti pregatit si poti raspunde ...ce stiu eu, ceva "gresit", ceva ce n-ai fi vrut sa spui.

-prefer sa le trimit ceva scris, e adevarat ei vor citi si vor ras-citi ( ...scripta manent) dar eu cred ca asta ar fi in avantajul meu, fiindca vor asimila cu mai multa atentie, pe cale vizuala, ceea ce fiica lor draga le scrie cu sinceritate!

Michelle, eu cred ca parintii tai vor intelege ce s-a intimplat cu voi, vor intelege si divortul ( dupa ce le vei explica) si tocmai fiindca nu mai vrei( parca asa ai scris) sa dai explicatii, poti alege sa le scrii, alegind TU explicatiile!

Atit m-a dus mintea, atit am avut de spus!

Oricum, iti tin pumnii sa reusesti in ce ti-ai propus!






Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

nici eu nu cred ca scrisoarea este cea mai buna metoda.
parintii isi pot inchipui ca esti inecata in lacrimi si suspine ,si de aceea ai recurs la scrisoare......si cind colo tu esti libera si happy,un pic ilegal ,dar tot happy.
cum spunea MEG cred ca tu stii cum ar trebui sa-ti abordezi parintii,f bine.

multe femei care divorteaza ti-ar invidia sigur optimismul.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cum sa trimita scrisoare? Unu ca poate nici nu ajunge ca e un topic pe tema asta si doi ca fac naibii parintii infarct cand citesc vestea. Eu nu m-as risca. Trebuie sa le spuna sau la telefon sau cel mai bine fata in fata sa vada ca ea e bine.

Michelle, poate o sa reactioneze ceva de genul "Lasa ca-i mai bine ca oricum nu ne placea". Cine stie, poate nu e dracul asa negru. Oricum casatoriile astea interculturale sunt mult mai dificile decat una obisnuita.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

cred ca cel mai bun lucru e sa fi sincera...eu cred ca parintii, chiar daca se supara, sunt capabili sa treaca peste orice pentru copiii lor...fa-ti curaj si spune-le, poate nici nu va fi atat de rau cum te astepti
...si oricum timpul le rezova pe toate...asa ca putina rabdare, si totul se va rezolva pana la urma!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic ca ceva-ceva tot stiu ei...de la distanta dar tot simt mei.
Eu mereu ramin surprinsa de cite "stiu" surorile mele fara sa le spun nica...
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Ce-ar fi sa dai putin timpul inapoi?

Adica la urmatoarele convorbiri telefonice, cind te intreaba de sot, zi-i mamei ca lucrurile nu stau tocmai roz, ca veti vedea voi, dar ca tu nu prea crezi ca o sa fie ok... Si in timp... s-o obisnuiesti cu ideea ca se va termina cu un divort... Si in ceea ce-i povestesti, foloseste adevarul, adica exact acele lucruri care au dus la divort... Atunci cind va veti vedea si va vrea sa stie mai multe detalii, sa nu te incurci in minciuni.

Succes!


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LeeAnn spune:

Parerea mea e sa le zici pur si simplu, un divort e o tragedie cand sunt copii la mijloc, altfel, paguba in ciuperci! Nu mai mergea si gata,daca tie iti e mai bine asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Eu cred ca le-as spune la telefon.
Si cred ca as transforma totul in " vai mami, bine c-ai scapat de el".
Nu stiu ce vina poarta omul, sau daca poarta vreuna. Dar nici ei nu stiu.
Asa ca mai bine se gandesc saracii ca fata lor a scapat de un.....bine ca a scapat; decat sa sufere si sa se gandeasca ca poate.....sau poate....
Si le-as spune ca intentionez sa divortez si sa procesul e extrem de scurt. Asa nici nu se supara ca ai facut-o fara sa-i anunti si ai si mai putine de justificat.
Oricum nu vad cum ai putea explica ultimul an.

Dar chiar cred ca ar trebui sa afle ( de la tine ). Probabil ca banuiesc deja ca ceva nu-i ok.
Si mie mi-e frica de ce zice mama....si are mama mea o guraaaa....si zice cu ea atateaaaa.Alexandra

Mergi la inceput