am divortat -cum le spun parintilor

am divortat -cum le spun parintilor | Autor: michelle7

Link direct la acest mesaj

da da stiu am 28 de ani si inca mi-e frica de ce zice mama
de fapt nu mi-e frica , mi-e groaza... ca mi-e mila de ei ca sunt de moda veche si o sa le fie rusine ca " le-a divortat fata"
m-am despartit de ex in august anul trecut si am divortat anul asta in aprilie .De cate ori sun in romania le tot povestesc de el dar cu juma de gura
dati-mi un sfat cum sa le spun si ce justificare am ca ii informez la un an dupa fericitul eveniment
mi-e cam greu sa ma adun ca eu am si uitat ca am fost maritata
si mi-e o leeeene sa ma justific de nu-i adevarat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Daca e s-o faci prin telefon, ia taurul de coarne, inspira adanc si spune ce si cum dintr-o rasuflare. In locul tau, insa, n-as da detalii cu privire la momentul in care am divortat, ca zau daca mai are vreo importanta.

Te-as sfatui insa sa te grabesti sa le spui, sa nu te trezesti cumva in ziua in care ii anunti ca te mariti (din nou) si ei sa leshine la telefon!

Bafta! Si sa ne tii la curent!

URGENT
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

of.. michelle: nu poti sa "dai " ochii cu ei? poate le e mai usor.... daca esti in carne si oase?!

zi-le ca l-ai prins cu alta? sau ca s-a apucat de baut si nu mai aducea toti banii acas'? sau ca nu vroia copii?

una peste alta imi pare rau ca ai trecut prn asa ceva.. si-nca asa de tanara...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu poci sa dau ochii cu ei ca nu ma mai lasa americanii sa ma intorc ca-s putin ilegal momentan :)
initial nu le-am spus ca sa nu mearga stresati la ambasada cand au cerut viza us. acum ca i-au refuzat de doua ori tre sa zic ceva dar vorba lui tzuni nu in ziua urmatoarei nunti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

te-au divortat americanii char daca esti ilegalista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ma, bafta: dar mama fiind ... stiu ca nu-i usor... vei intelege mai bine cand vei avea un pui...

nici fiica nu-i usor.... ce-i drept... curaj! si inspiratie!

ps: poate ai vreo ruda in tara care sa faca background?!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by miau-miau

te-au divortat americanii char daca esti ilegalista?




nope. is ilegalista pt ca m-au divortat americanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

a, deci ti-ai facut-o cu mina ta. nu puteai sa mai astepti oleaca pina intrai in legalitate?
Si acuma care-i planul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Michelle, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva. Fa-ti curaj si spune-le. Parintii au tot timpul intelegere pentru copii. Iar mama ta va suferi mai mult pentru tine decat ca se va face de ras la vecini. Sunt convinsa de asta. Pentru ea e mai important sa fii tu bine, sa te simti fericita.
In Ro este treaba asta cu explicatiile. Stai si te justifici de n ori. "Uite, dom'le, nu a mers casnicia si basta. N-oi sta atarnata de o persoana numai ca sa nu ma vorbeasca lumea in targ".
De ce asa tarziu? Acum te-ai refacut, acum este momentul sa iti descarci sufletul. Pana acum nu ai fost pregatita.
Hai curaj si sa aveti o discutie cat mai blanda si fara aprinderi!






Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

miau -miau planul meu e sa nu-mi fac planuri. "one day at the time"
singurul discomfort e ca nu pot iesi din us sa-mi vad parintii in rest lucrez full time, am o gramada de prieteni , nici cu date-uitul nu stau chiar asa rau cum credeam ca o sa stau, pe scurt viata e frumoasa dar nu mi-ar strica un greencard


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Michelle, daca ai inceput cu o minciuna, nu vad cum ai putea continua fara o alta deci spune-le si tu ca ai sperat tot timpul ca nu se va intampla asta, ca ai tot amanat sa le spui ca sa nu-i superi, ca nici tu nu ai stiut cum si ce o sa fie, etc. Sau le zici adevarul ca n-ai stiut cum sa le zici si gata...dar spune-le ca esti fericita asa cum esti acum, eu daca as fii parinte asta m-ar interesa cel mai tare.

Mergi la inceput