Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc mult papadie. Poate intr-o zi daca voi avea dispozitia necesara voi asterne cateva cuvinte despre noi pe foaie. Pana atunci multa sanatate si mult curaj.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Na ca scrisei un mesaj si l-am pierdut. Scuze, dar nu mai am rabdare sa reiau tot.

Anna, la multi an iflacailor si mai vrem si noi poze sa-i vedem cum arata la un anisor.

Papa, Macu' tau a fost hipotonic tot timpul sau acu' a venit hipotonia asta...

Loleka, sunt si carti de prematuri, dar probabil ca nu o sa prea gasesti in romana. Iar de intruziune ce sa mai zic, tu crezi ca toate mamicile de aici au nascut odata si s-au gandit ele s-o puna de-un grup? Nu sunti aici mamici cu esente de 3-4 ani, dar care nu ma iscriu la fel de des, lesne de inteles de ce, prematuritatea se vede mai mult in primul an eventual al doilea an si cu asta ti-am raspuns si la problema cu paraleleismul varstelor. In rRo stiu ca se tien cont doar in primul an, aici se urmareste recuperarea pe parcursul a primilor doi ani. Cu cat mai mare prematuritatea, cu atat mai greu se recupereaza diferenta de varsta. Dar cel mai mult vezi diferenta in primul an. Caci una e sa zambeaza ca 2 luni si alta e sa zambeaza bebelusul la 4 luni. Una e sa stea i nfund la 7 luni si alta e sa stea in fund la 9 luni. E foarte important. Dar daca merge la 1 an sau la 1 an si 2 luni deja nu mai e asa perceptibil, nu ti se mai pare iesit din comun. Oricum dupa 2 ani deja nu mai are nici o importanta diferenta de varsta.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Try - tot timpul a fost in urma bebelusilor de varsta ei (ma refer la varsta corectata).



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Si tie ce ti-au spus medicii, are legatura cu prematuritatea ei, e ceva ce o va caracteriza toata viatza? Aceasta hipotonie?


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Nu mi-au spus nimik dar avem programare sa facem analize la muschi. Pediatra spune ca dupa parerea ei e de la prematuritate si trece cu gimnastica. Aia e la spital vrea sa faca analize sa nu fie vreo boala musculara...a zis ca nu crede ca ar fi dar vrea sa elimine orice posibilitate de genul asta.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

ori sunt eu nebuna si vreau sa-mi indes copilul cu papica ori nu mai mananca cum manca odinioara. In ultimul timp spre disperarea mea roade doar 50-60 ml lapte indiferent ca este simplusau ca este cu orez. Nu stiu ce are de nu mananca. Sa apun totul in carca caldurii? E tare usor dar nu cred ca asta ar fi cauza. In rest suntem bine.
In sfarsit am avut si noi o seara armonioasa, fara plansete si bocete ci cu zambete pe fata si binedispunere. A fost o seara memorabila!!!.
Aseara inainte de baita l-am cantarit si surpriza...ce vad ochii mei???? 5040 gr....ura ura ura am trecut si noi pragul de 5 kg ura ura ura si ma mir ptr ca nu a mancat nimic cum trebuie. Si cu astea fiind spuse va pup pana data viitoare!!!


loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Uf ce bate vantul pe aici pe la noi....liniste totala!!! ...ei si lista poate continua. Cam asa se distreaza lumea pe litoral...

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Try la noi problema era ca David statea numai pe varfuri, si cum descrii si tu, nu mergea deloc inainte, ci doar inapoi. In plus talpile erau foarte rigide si la masaj si avea inca reflexul de a prinde cu degetele. De cand a inceput sa se ridice de marginea tzarcului, am inceput sa exersez si mersul, dar l-am incaltat in sandalutele oropedice, la inceput cate putin. Cred ca i-a placut mult pentru ca avea mai multa stabilitate in picioruse. Oricum dupa vreo 2-3 saptamani a inceput sa mearga din ce in ce mai bine ( tinut de manutze, evident). Dar ce mi-a placut cel mai mult la partea cu sandalele oropedice este ca l-au ajutat sa aibe reflexul de a pasi corect pe toata talpa si am scapat de mersul pe varfuri. Eu cred ca Adrian va progresa foarte repede, la de la mersul inapoi si pe varfuri pana la mersul corect au trecut vreo 3-4 saptamani. Va tin pumnii din tot sufletul.
Sheanna cu o mare intarziere va uram La multi ani cu implinirea unui anisor.


Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

multa sanatate pt David si un mic secret e nascut in aceeasi zi cu mine 29 iulie, sa creasca mare si sanatos!

si intradevar sandalele ortopedice sunt de mare ajutor si luivlad a trebuit sa ii pun din cauza de picior plat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

loleka cred ca bebeii nostri sau vorbit Leon mananca de nu-mi vine sa cred .... acum 3 saptamani cand a iesit din spital manca 6x60 ml.. acum de cateva zile mananca cate 100 ml.. il vad aproape lesinat de satul ce e ,si el parca tot ar mai vrea..cauta cu gurita..aseara a avut niste crize de plans si numai cu papa s-a linitit si asta din 2 in 2 ore cate 65 ml...apoi a dormit de la 1:30 la 6.30... e normal oare sa manance atat de mult? Am inteles ca exista o limita de jos , cat e necesar sa manance un bebe in functie de greuate, dar exista si o limita de sus? singurul lucru care ma linistete este ca nu vomita, face kk ... si parca il vad cum creste cu fiecare zi...dar parca totusi mananca prea mult.M-am gandit ca o fi poate o perioada de crestere cand are nevoie de mai multa papa, apoi probabil o sa se linisteasa cum zici ca a facut Dominic al tau...
Or fi oare bebeii nostri mai mancaciosi sau au toti bebeii faze din astea?

Nicoll
Leon

Mergi la inceput