Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Iar am lipsit, am la treaba....facem exteriorul la casa si trebuie sa ma ocup si de mesteri, cu mancarea. Am mare noroc ca Dragos e un cuminte si inca doarme bine dimineata de la 9 la 11-11,30, numai bine ca termin si eu treaba si dupa masa mi-o dedic numai lui.
Luna asta pe 26, face 9 luni. Are 3 dintisori (unul jos si 2 sus). Primul a iesit la 7 luni si 3 saptamani, apoi la o saptamna au iesit ceilalti 2 unul dupa altul. Sta foarte bine in fundulet de pe la 8 luni. I-am repetat radiografia la soduri pentru diplazie si e bine, adica soldurile se formeaza corect. Am voie sa-l pun in premergator atunci cand se va ridica singur in patut, deocamdata nu da semne ca s-ar agata de patut. L-am pus pe olita, dar nu pot consemna, decat ca sta ca pe fotoliu (e din aceea tip scaunel)si se joaca cu cenurile olitei. nu zice decat mama cand are chef, in rest doar chiuie si mai articuleaza cate o silaba fara inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc mult fetelor ca mi-ati intins toate cate o mana de ajutor. E tare bine sa ai pe cineva alaturi de tine. Acum sunt mult mai increzatoare si stiu ca totul o sa fie ok. Multumesc mult.
Acum am o alta dilema: cand o sa gangureasca ( acum zice ceva: ma, ba, ingg ), cand o sa stea in fundulet, cand o sa faca primii pasi...


loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

loleka lasa ca vin si astea cu timpul:) Catrina a gangurit de numaram pe degete de cate ori. Sofia in skimb nu-i tace gurita:))

sanziana da' de ce sa-l pui in premergator?

try te declar Regina explicatiunilor! tare drag mi-e sa te citesc.

SHEANNA ar tb sa-mi prescrii niste lecitina pt ca am trait cu senzatia clara ca le-am urat LA MULTI ANI FERICITI celor doi flacai - de-acuma. Sa va traiasca si sa fie sanatosi si dragastosi! dat fiind ca-st candidata la postul de soacra cred ca nu ma lasa baietii la usa cu tortu-n brate, nu?



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, adrian pana la 7 luni nu pot spune ca gangurea prea mult, doar ziea aaa-uri lungi si de multe ori din gat, guturale. Dar la 7 luni si-a inceput "diversificarea" limbajului si-ainceput si ba-ba-ba si alte sunete diferite, acum zice un aaa care-l termina cu un fel de scuipat, adica scoate limbuta si iese un sunet ca si cand imitam noi partzaitul. Acum tzipa (de bucurie) lucru pe care nu-l facea pana lun asta. Dar, inca o data adrian a fost mai incet si mai retras din multe puncte de vedere fatza de alex (un extrovertit plin de energie carui nu-i tace gura o clipa). Alex mi-a gangurit o gramada de mic. El asa adormea (gangurindu-si) si tot asa se scula, intr-o gangureala. Eram innebuniti sa-l ascultam prin monitor cum face.
Deci depinde si de copil, nu-s toti la fel, si noi ca adulti suntem diferiti, nu? Unii mai vorbareti, altii mai tacuti. Unii copii vorbesc devreme, altii tarziu, unii vorbesc clar, altii stalcit (alex cu greu poate fi inteles de altcineva decat de mine) si nu sunt anormali, ci doar au ritmul lor specific. Nu-ti face probleme. Iar in fundulet ar trebui sa inceapa sa manifeste interes pe la 5 luni, pe la 6 luni ar trebui sa stea in fundulet sprijinit (ajutat), iar pe la 7 luni ar trebui sa stea singur, fara ajutor.
Cu primii pasi e si mai dificil de pronuntat. Sunt copii care pasesc sustinuti la 7 luni (asa cum spunea cineva, desi astea sunt raritati), altii pasesc sustinuti la 10-11 luni. Unii merg in picioare singuri la 10 luni, altii la 1 an si 3 luni. Nici unii nici altii nu-s mai breji sau mai anormali, ci doar fiecare are alt ritm. Unii sunt copii inalti si/sau grasi si deci isi gasesc mai greu echilibrul si deci vor merge mai tarziu, alii sunt micuti si slabuti ca niste sfarleze.

Ignatica, adrain nici vorba sa paseasca, il mai tin eu cateodata de sub brat si incerc sa-l stimulez sa mearga, dar nu duce piciorusele i nfata, ma rog mimeaza el acolo un fel de miscare de dus piciorul in fatza, dar e departe de ceea ce se numeste pasit. Si laba piciorului e de cele mai multe ori curbata si calca anapoda. Uite ca nu m-am gandit sa-i iau niste sandalute ajutatoare si sa-l tin mai mult cu sandalutele i npicioare, asta ii vaajuta laba piciorului sa se mentina in pozitie crecta. Eu ma gandeam sa nu stresez copilu' cu incaltaminte de acum (la alex asa am procedat, prima pereche de incaltari a fost cand a invatat sa mearga). Eu sunt genul care prefera sa mearga desculta si caut sa-mi eliberez mereu piciorul din incaltaminte.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc mult try pentru explicatiile detaliate. Este o vorba: cine nu are batrani sa-i cumpere. Asta nu inseamna ca tu esti batrana ci doar a fost o remarca. Se potriveste bine cu realitatea. Am cautat pe internet , in carti dar nicaieri nu scrie ceva relevant despre prematuri. Parca nici nu ar exista pe fata pamantului. In lume sunt numai copii nascuti la termen si toti sunt perfecti. Ei asta e. Suntem marginalizati.
Stateam si ma gandeam pana cand se tine cont de varsta carectata si varsta reala, caci banuiesc nu pana la sfarsitul vietii. Candva trebuie sa inceteze paralela asta.
Va pup dulce!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Fetelor ce urlete mi-a tras aseara...o repriza pe la 11 si a 2 a pe la 4 dimineata, i-am dat pe gingii cu gel si a adormit de fiecare data in brate la mine. Am observat ca e inflamat tare locul unui canin! Oare asta sa fie?
papadie- eu ma gandeam la premergator, ca sa se poata si el deplasa cumva, ca in patru labe nu avem nici o sansa, cum il intorc pe burta face niste crize, de zici ca-l tai. Nu a suportat niciodata pozitia asta. Cu chiu cu vai si cu multa perseverenta am reusit sa-l fac sa-si ridice capul. Acum daca se rostogoleste pe burta se tine de pantaloni sa nu ajunga in pozitia asta! Nu stiu de ce are oroare de aceasta pozitie ca nu l-am fortat niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by loleka

Multumesc mult try pentru explicatiile detaliate. Este o vorba: cine nu are batrani sa-i cumpere. Asta nu inseamna ca tu esti batrana ci doar a fost o remarca. Se potriveste bine cu realitatea. Am cautat pe internet , in carti dar nicaieri nu scrie ceva relevant despre prematuri. Parca nici nu ar exista pe fata pamantului. In lume sunt numai copii nascuti la termen si toti sunt perfecti. Ei asta e. Suntem marginalizati.
Stateam si ma gandeam pana cand se tine cont de varsta carectata si varsta reala, caci banuiesc nu pana la sfarsitul vietii. Candva trebuie sa inceteze paralela asta.
Va pup dulce!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007



Loleka,
Try a impartasit impecabil din experienta ei de mamica de prematur (Adrian este vitejelul nostru drag, de care suntem toate mandre si care este un pic si al nostru).
Daca o sa ai rabdare sa citesti din primele parti o sa vezi cum se nasc adevaratii eroi.
Aici suntem o mare familie chiar daca, timpul trece, copii cresc si apar astfel lungi perioade de tacere.
Baietii mei au acum un an de cand s-au nascut, la 27 de saptamani. Primele 2 luni le-au petrecut in spital, intr-un incubator (nu e nimic surprinzator, minunata Marie a stat 4 luni in spital dar a iesit, victorioasa, in bratele minunatilor ei parinti).
Sunt multe povesti aici si din toate o sa vezi ca exista o singura concluzie: a avea un copil prematur este in primul rand o mare onoare, sunt fiinte deosebite care au nevoie de o grija speciala din parte noastra. E ca si cum ai avea o floare rara.

dar sa las filozofia la o parte si sa iti dau un link unde vei gasi multe informatii despre prematuri (inclusiv o lista de linkuri)
http://www.meriter.com/living/preemie/parenting/links.htm


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ce frumos ai scris..."flori rare", da sunt intradevar niste luptatori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna ziua fetelor! Sheannamp am sa studiez cazurile voastre printre picaturi caci sunt convinsa ca ati avut multe de spus. Va cred ca sunteti o mare familie si faptul ca v-ati impartasit de mult timp toate ofurile v-a apropiat. Ma simt oarecul o intrusa, parca am venit sa sparg un zid. Si eu am o poveste impresionanta dar as avea senzatia ca nu intereseaza pe nimeni daca o spun. Voi va stiti de mult timp si asta explica multe. Eu le multumesc tuturor fetelor care mi-au intins o mana de ajutor atunci cand am avut nevoie. Bbl meu este mic si noi abia de acum plecam la drum. Si noua ne-a fost tare greu ( am avut o sarcina foarte grea, am asteptat copilul acesta 9 ani iar cand s-a nascut am stiut ca Dumnezeu nu m-a uitat ); am facut preeclamsie, tensiune mare si ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa plictisesc pe cineva sau sa zica cineva: vine si asta cu povesti de adormit copii de parca noi nu stim cat am suferit. pentru fiecare dintre voi!!!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by loleka

Buna ziua fetelor! Sheannamp am sa studiez cazurile voastre printre picaturi caci sunt convinsa ca ati avut multe de spus. Va cred ca sunteti o mare familie si faptul ca v-ati impartasit de mult timp toate ofurile v-a apropiat. Ma simt oarecul o intrusa, parca am venit sa sparg un zid. Si eu am o poveste impresionanta dar as avea senzatia ca nu intereseaza pe nimeni daca o spun. Voi va stiti de mult timp si asta explica multe. Eu le multumesc tuturor fetelor care mi-au intins o mana de ajutor atunci cand am avut nevoie. Bbl meu este mic si noi abia de acum plecam la drum. Si noua ne-a fost tare greu ( am avut o sarcina foarte grea, am asteptat copilul acesta 9 ani iar cand s-a nascut am stiut ca Dumnezeu nu m-a uitat ); am facut preeclamsie, tensiune mare si ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa plictisesc pe cineva sau sa zica cineva: vine si asta cu povesti de adormit copii de parca noi nu stim cat am suferit. pentru fiecare dintre voi!!!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007



Loleka noi am inceput sa ne impartasim experiente -bune sau rele asa cum au fost ele- din dorinta de a ajuta si pe alte femei care trec prin ce am trecut noi. Deci aici este locul in care sa ne spui tot ce simti, tot ce vrei, tot ce trebuie, tot ce s-a petrecut :)
Poti sa scrii separat POVESTEA NASTERII. O sa vezi, de exp. la semnatura mea, ca am scris povesti de sine statoare si le-am pus aici in dorinta de a le incuraja pe mamicile de floricele rare. Tin sa va spun ca florile mele rare au primit nume azi: GURA LEULUI. Ploua tare si n-am iesit si au facut un carnagiu pshilogic azi cu urletele lor :))))))

hai va pup

aaaaaaaa LOLEKA nu stiu daca te-ai prins dar deja esti parte din familia noastra:)



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput