Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Apropo azi a avut doar 2 mese! una dimineata la 7 si una la 13.30, iar de atunci mucles! Pai cum sa creasca copilul asta? Cu aer? Si sa vedeti voi ce se strimba cind ii bag biberonul in gura...! Parca i-as baga cine stie ce...!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franca spune:

Poate vrea sa ii dai sa pape ceva mai bun te anunta ca vrea sa incepi putintel sa ii diversifici papica el este flacau mare nu se mai multumeste numa cu bibe.Noi suntem mai mult in casa asa furtuna este la noi.


Mamica de Mark-Adrian 17.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

loleka, eu nu sunt mamica de esenta tare dar iti scriu pentru ca vad cat te framanti in legatura cu mesele lui Dominic. Fetita mea a patit asa ceva dupa fiecare vaccin antipolio oral (a primit si ceva pe gurita la vaccinul asta, nu?). M-am ingrijorat si eu foarte tare, am sunat pediatra care mi-a explicat ca exista reactia asta, desi rar. Fetita mea isi injumatatea practic toate mesele, uneori manca chiar si numai 50ml. I-a trecut cam in 2 saptamani, fara nici un tratament, desi pediatra sugera ca daca nu-si revine in 2 saptamani sa incercam un tratament cu Peritol. N-a fost cazul, si-a revenit dar n-a fost si nici nu este nici acum o mancacioasa. Asa ca..rabdare, rabdare, Dominic isi va reveni,ai sa vezi!..unde mai pui ca o se faca si mare si frumos!..sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Aalina2003, Dominic nu a primit nimic pe gurita caci noi nu am optat pentru vaccinarea care se face la medicul de familie ( cea clasica ). Noi am facut Pentaxim-ul, vaccinul care la noi costa 150 lei ( direct de la medicul pediatru ). Ar fi trebuit sa nu aiba reactii adverse, dar acum stau si ma gindesc ca totusi este un vaccin, nu? In rest m-am cam saturat sa arunc jumatate din sticla de lapte mereu la fiece masa asa ca am facut doar din 60 ml apa = 70 ml mincarica buna si sa vad io ca papa un bibe si ca ar mai vrea! In rest este tare cuminte si nu-mi creeaza probleme. Mincarea, mincarea cred ca va fi una din problemele noastre curente si dupa ce incepem diversificarea.

Toata lumea l-a laudat pe Andrei, ca a crescut tare bine si la greutate sta excelent. Sunt copii nascuti la termen care poate nu ajung la greutatea lui Dominic. Ca tot veni vorba merg la el ca s-a trezit. Va pup mamici de gigilici!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Franca, tuerai interesata de diversificare dar ca si mine de altfel. Prietena mea Lili a gasit niste informatii despre acest subiect pe site-ul Pampers. Am intrat si am citit cu interes ceea ce scria acolo. E foarte interesant. Iti recomand si tie.

Pupici

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Si uite asa nu am avut somn si am venit sa mai scriu citeva rinduri printre . Pentru Dominic, am incercat iar varianta lapte simplu si cam tot la 4 ore papa, undeva la 50-70 ml lapte si de astia tras asa din greu. Se trezeste si noaptea pe la 2 si mai trage 60 ml. Si uite asa ne chinuim. Basca ca a invatat ceva nou: daca nu ii place scuipa afara, lucru care pina acum nu-l facea. Tot ce curgea din bibe inghitea dar baiatul a crescut mare si trebuie sa ne demonstreze facind lucrul asta odios, care pe mine ma enerveaza: . As vrea sa-l vad si eu macar o data sa ii placa ceea ce maninca.

Ma gindeam ca are deja 4 luni si 13 zile si ma gindeam poate sa-i introduc totusi o masa de legume ( 1-2 lingurite ). Stiu ca ar mai trebui sa astept dar nu stiu ce sa ma mai fac cu el cind vad ca nu maninca sau ca maninca extrem de putin. Am pus totul in seama caldurii ( am dat drumul la aerul conditionat ) si absolut nici o schimbare in dieta. Poate din cauza vaccinului caci vad ca multe mamici se pling de o oarecare schimbare la copii sau poate ceva nu ii place si face mofturele la mincare. El e tare vesel si vioi dar cind vad ca nu .

Stiu ca ma pling toata ziulica de lucrul asta cu mincatul, poate v-am plictisit dar va rog sa ma credeti ca nu mai am rabdare. Am sa incerc sa ma linistesc. Autosugestia.

V-am plictisit destul cu acelasi subiect de n ori pe zi dar am si eu o dambla. Nu vreau sa ma gindesc ce ma asteapta la diversificare. Nu vreau. Cred ca am sa pling cu lacrimi si o sa-mi pling de mila la fiecare ora. Si daca o fi semanind si cu mine ( la capitolul legume = saks ), va dati seama ce am de tras!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata. Pentru ca tot am ajuns de rasul forumului ( clubul scutecelor 0-4 ani), asta e s-a comis si fapta asta, si cu lacrimi in ochi va intreb acum ca poate eu sunt nebuna si poate nici nu ma duce mintea ce de nu am mai avut copii pina acum si pe asta l-am facut la batrinete si nu sunt mama cu patalama la mina, voi ce faceti cind vedeti ca nu maninca decit 50 ml la o masa si mesele la 4-5 ore? Va rabda inima sa-l lasati asa fara mincare? Dar e normal sa manince atit de putin si la perioade atit de mari? Si acum revin obligat ca-l "indesi " ca sa ajunga ca masa, ca de e grasa, "are forme rotunde". Nu vreau sa ajunga ca mine dar nici nu pot sa-l vad ca nu maninca deloc sau mai deloc toata ziulica. Si sa va spun cum face cind ii bag biberionul in gura? Nu vreti sa stiti. E crunt, e jale plinge cu patima. Ii este foame si plinge cu biberonul in gura. Fac cu schimbul: bag suzeta sa se calmeze, trage un pic din ea apoi scot suzeta si bag biberonul. Este crunt si nu as vrea sa fie nimeni in pielea mea. Daca ar fi dupa el ar minca la o masa 20 ml si gata. Mincare peste inca alte citeva ore bune. Credetima ca acum am lacrimi in ochi si ti-e mai mare ciuda cind vezi ca esti criticat.

Va rog sa va puneti pentru putin timp in pielea mea si spuneti-mi voi mie ce ar trebui sa fac sa fie bine si pentru copilul meu, si pentru mine si pentru cei din jurul meu care ma critica.

Imi cer scuze ca am intrat un pic in ofensiva dar mi-a ajuns cutitul la os!


loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, tu zici ca vii si ne stresezi aici cu mancatul copilului, dar uite ca nu ma las nici eu mai prejos si te stresez la randu-mi iarasi cu diversificarea. Copilu' tau nu are 4 luni si 13 zile, ci doar 2 luni si... nu stiu cate zile. Asa ca e stupid sa-i diversifici de-acum.
N-are el nici cea mai mica vina ca ultimele 2 luni de zile si le-a petrecut afara din burta si nu inauntru ca majoritatea bebelusilor. Deci inceteaza sa-l mai tratezi ca pe-un copil de 4 luni. Macar pana face 6 luni de zile. Chiar si cele cateva lingurite ii pot face rau. Eu nu pot fi de acord nici macar cu cerealele pe care tu i le-ai introdus deja pana acum in alimentatie.

Al meu copil cand a iesit din spital avea o luna jumate real si zero corectat. Stii cat manca? nici mai mult nici mai putin decat 44 ml de lapte la fiecare 3 ore. Putin, asa pare, dar asta era ratia lui dpdv medical.
Dupa externare cine-a mai stat sa-i masoare? Nimeni. Norocul meu ca i-am dat sa suga la san si nu am cum sa verific cat suge si cat nu suge.

Legat de refuzul de-a manca ma tem ca tu nu cumva sa ii fi creat bebelusului vreo reactie adversa. Oare ai insistat prea mult cu biberonul si-acum bietul copil numai cand il simte-n gura incepe si plange?
O cunostinta de-a noastra, sora medicala de profesie, isi indopa copilu' cu degetul pe gura ca i se parea ca nu mananca suficient si i-a creat o adversitate de copilul ajunsese sa nu mestece. A trebuit sa-l hraneasca cu mancare pasata pana pe la 3-4 ani cand copilul a fost suficient de mare sa inteleaga ca atunci cand mancam trebuie sa mestecam si sa inghitim. Nu asocia papa cu mestecatul.

Incerc sa ma pun in pielea ta si uite cum as proceda eu: l-as lasa sa manance cat vrea si cand vrea pentru un timp, sa zicem 2 sapt. Tragi linie si vezi care-s concluziile dupa perioada asta. A slabit? A luat bine-n greutate? e vesel si fericit? Mananca la fel de prost sau si mai prost?
Nu vad nimic bun in a insista in continuare sa-i dai peste vointa lui.

Sigur ca toti ne dorim bebelusi buni care mananca si dorm cum trebuie si cat trebuie, dar uite ca nu toti avem norocul asta.
Una din vorbele mele e ca noi, ca mamici, trebuie sa ne adaptam lor, programului lor, si nu invers. Macar pana fac 6 luni, dup-aia poti sa-i mai faci si tu programul.
Stiu cat te roade ca nu mananca, dar nu uita ca pana una alta ai un bebelus sanatos si vesel si ca, desi ati trecut printr-o piatra de incercare mare (nascut prematur), acum totul e bine si cum trebuie.
Si tu esti prea incordata, te simt cum esti. Incearca sa te bucuri mai mult de celelalte fatzete ale rolului de mamica, incearca sa mai lasi de-o parte problema mancatului. Daca te concentrezi numai pe asta sigur ca mintea tzese multe scenarii si nu faci altceva decat sa iti sporesti inutil aceasta grija.

In alta ordine de idei, medicul/pediatrul ce zice? Ce ti-a reomandat? Ce ti-a spus? I-a facut un control amanuntit?
Nu ne-ai mai spus cum sta cu greutatea.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Buna tuturor.Va rog sa ma primiti si pe mine printre voi.
Saptamana trecuta am nascut prematur 2 baietei,la 27 saptamani si 3 zile.
Greutatea la nastere 950 grame si 1002 grame.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by AYUMI

Buna tuturor.Va rog sa ma primiti si pe mine printre voi.
Saptamana trecuta am nascut prematur 2 baietei,la 27 saptamani si 3 zile.
Greutatea la nastere 950 grame si 1002 grame.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118






Sa-ti traiasca si sa fie cuminti si papaciosi! Ai rabdare ca va fi bine, iti spuna una mamica de bebeu de 25 sapt, care sapt. viitoare face 1 an de viata (corectat 9 luni)

Mergi la inceput