Am sufletul zdrobit, ajutati-ma!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

mai,eu nu stiu care e problema voastra cu citatele lui missparker...da' bine le mai zice!!!
Felicia ,tine-o tot asa

ei,probabil ca trebuie sa treci putin pe drumul acela ca sa poti spune cum arata!!!




Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

In situatia in care este angelique,, citatele din carti suna cam asa:
-te duci la medic ca esti bolnav, te simti rau, ai dureri, nu te-ai odihnit de mult si ai nevoie de ajutor si tratament, (nu vb de o banala raceala, ci de o boala mai grea!)
-iar medicul ca sa-ti arate ca el a studiat si e destept, ia o carte de medicina si incepe sa-ti citeasca din ea detalii medicale despre boala ta, termeni medicali, cum a aparut boala si altele,
-si tu asculti tacut si linistit, primesti informatii si in final medicul termina, iar tu pleci din cabinet cu informatii destepte si medicale, dar fara nici un tratament concret pentru boala ta!!!!!
-sau!!! il opresti pe medic si ii spui:"domnule, eu vreau tratament pentru durerile mele, remedii pentru vindecare, caci informatiile astea , acum , in situatia mea nu prea imi sunt de ajutor!!"

Asta era ideea mea, din tot ce am spus in mesajele mele anterioare!
Nu am nimic cu citatele din carti, cu explicatiile documentate si inteligente!!! si eu citesc mult, ma informez din tot ce se poate, dar cand dau un raspuns (in general ma refer!) , il dau cu vorbele mele, sfaturi care sa ajute si sa foloseasca!!

angelique, imi pare rau ca am creat discutia asta, nu e ceea ce aveai nevoie acum, in situatia ta! Sfatul meu este sa te rupi de fostul sot, mai ales ca nu-ti mai este sot, sa-ti stabilesti prioritatile, sa te uiti in urma si sa-ti analizezi viata, sa-ti stabilesti planuri pe termen scurt, sa fii optimista caci toate lucrurile au pana la urma o rezolvare!

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

J G, nu am nimic cu MissParker, nici cu nimeni altcineva care a suferit intr-o relatie sau care are probleme cu sotul.

De aceea e frustrant pentru mine sa vad atacate raspunsurile ei in maniera de gradinita.
Imi pare rau ca gandesti asa, am explicat destul de bine cred in mesajul anterior ce am vrut sa spun.
Nu uita insa ca ce ti s-a potivit tie, nu se potriveste pentru angelique!!!
Tu ai un mod de a aborda problemele, diferit de alte femei, altele sunt diferite de tine!!!(sper sa nu interpretezi gresit si vb asta!!)

Tot ce nu-mi place mie, este ca atunci cand cineva isi pune sufletul pe tava, ne spune probleme personale si intime, cu durere in inima si gandurile imprastiate, vin unii si incep sa dea raspunsuri lungi si sofisticate, diagnostice clare!?!, raspunsuri care nu stiu cat ajuta in momentele respective..??!! Cum spunea principe, o persoana cu inima zdrobita are nevoie in primul rand de oxigen, ca sa poata respira, de tratament ca sa-si vindece cat de cat sufletul si abia apoi de documentare psiho-terapeuta!!

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

tot ce a scris missparker la pag 1. nu are nici o legatura cu citatele...
e doar concluzia ei despre cum reactioneaza unele femei prinse intr-o realtie si despre cum pleaca ele mai departe intr-o alta relatie...
ideea pe care eu am desprins-o e ca mai inainte de toate tb sa fii tu bine cu tine si apoi iti poti redirectiona sentimentele..... in aceeasi relatie sau,eventual in alta noua!

uneori e nevoie si de un dus rece,nu neaparat de vorbe de compatimire....cel putin eu una prefer asa.... decat sa planga cineva cu mine mai bine sa ma scuture putin ca sa vad si partea pe care nu o vedeam

sigur ca acum fiecare ia ce crede ca e bun dintr-o postare!
asata nu inseamna ca daca dai citate sau iti exprimi parerea mai mult sau mai putin placuta pt cei dn jur(sau unii dintre ei!) faci doar o teorie generala si "pacientu'" pleca cu capul mare de la atata teorie....

ca sa nu mai zic ca uneori si teoria asta isi are rostul ei...





Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Sa revin cu completari si explicatii mai in detaliu, precizand totodata ca tot ce scriu eu sunt gandurile mele, iar citatele sunt intotdeauna marcate ca atare, nu plagiez .

Off-topic, multumesc tuturor fetelor care imi citesc si imi apreciaza postarile. Oricum, mi-e clar ca citatele pe care le dau au fost folosite in contextul asta doar ca un pretext de a ma ataca pe mine, dar stati linistite, nu renunt eu asa usor!

angelique, acum ma adresez doar tie. Si sigur ca poti sa treci peste postarea mea, daca nu-ti place ce citesti.

quote:
Originally posted by MissParker

Nu ati fost suflete-pereche, dar nici nu a fost o greseala sa te indragostesti de el. E o experienta de viata din care poti invata multe.
Mesajul = trage-ti concluziile necesare din aceasta experienta pentru ca ea sa nu se mai repete, daca te face sa suferi.
quote:

Nu vreau sa te supar, dar in acelasi timp vreau sa-ti spun niste adevaruri.

Hop si citatul (e unul din preferatele mele):

"Happiness is nice, but truth grants more freedom. Funny thing though: if you're still unhappy, you're probably not seeing the truth, either."

"Fericirea e draguta, dar adevarul aduce mai multa libertate. Ciudat, totusi: daca inca esti nefericit inseamna ca nici adevarul nu-l vezi."
quote:

Cunosc cateva femei in situatii aproape identice. Ele traiesc dupa un tipar care se cheama dependenta (uneori codependenta). Ele se simt mereu victime. Nu sunt constiente de puterea pe care o au, ca femei mature, pentru a-si rezolva problemele si a parasi un cerc vicios in care viata le-a devenit insuportabila. Ca si tine, si ele considera ca "trebuie" sa suporte (betii, agresiuni, jigniri etc. etc. etc.). Si atat timp cat considera asta, vor suporta. Caci limita de durere este la ele foarte, foarte mare.

Mesajul = tu de fapt ai puterea sa nu mai stai intr-o situatie abuziva si sa nu mai suporti "betiile si comportamentul agresiv", deci aici trebuie facut ceva care sa-ti imbunatateasca viata, daca ti-ai dat seama deja ca te-a "distrus aceasta situatie". Daca ai fi fost langa mine, te-as fi luat in brate si te-as fi lasat sa plangi 20 de minute, poate as fi plans si eu alaturi de tine, DAR dupa aceea ti-as fi spus exact acelasi lucru: "Hai, la treaba, incepi si schimba ceva in viata ta, incet-incet, dar fa pasul, fiindca timpul trece si mai tarziu iti va parea tare rau!". Nu te va ajuta cu nimic sa te plangi, sa fii consolata de oameni straini care nu stiu ce cosmar traiesti tu. Ca atare, trebuie sa te salvezi singura, oricat de greu ar fi.

De obicei, sfaturile de a "rezista pe metereze" fara sa faci nimic ai sa le primesti de la femei care fac ele insele acest lucru, dar eu nu vad nimic pozitiv in asta. Iar "consolarea" e ca si cum ai pune doua petale de trandafir pe o rana care supureaza. Am trecut si eu prin asta si, strangand din dinti, am pus cutitul si am curatat rana, eliberand-o de mizerie, de aceea am reusit sa-mi vindec sufletul si sa-mi gasesc jumatatea, cu care acum sunt fericita-fericita in fiecare secunda a vietii mele. Ti-as dori si tie acelasi lucru, de aceea uite, eu te consider un om puternic care vrea sa-si schimbe viata (altfel nu ai fi postat aici si te-ai fi complacut in continuare) si asa ti-am scris. Nu vreau sa te cocolosesc cu vorbe dulci, fiindca stiu ca nu-ti vor aduce nimic. Daca vrei sa ma crezi, bine, daca nu, lantul de experiente nefericite va continua.
quote:

Si se vor pacali ca rezista de dragul copilului, cand se stie ca de fapt copilul ar fi mai fericit fara sa traiasca in conditii abuzive.

Mesajul = te inseli daca crezi ca din cauza copilului nu ai alta solutie, ba chiar copilul ar trebui sa reprezinte motivatia ta sa iesi din acea situatie insuportabila, fiindca TOT ce se intampla acolo se reflecta masiv (negativ!) si asupra copilului. Nu ma refer doar la consecintele imediate, la faptul ca baiatul probabil sufera si el din cauza atmosferei agresive, dar ma refer si la consecintele pe termen lung, deoarece baiatul creste cu un "model de comportament" care numai ideal nu e (ca sa nu zic ca e catastrofal) si e stiut ca intotdeauna copiii vor invata din exemple, din ceea ce li se traieste sub ochii lor, nicidecum din lectii verbale. Ai puterea sa-l scoti acum pe baiatul tau din acest cerc vicios. O solutie exista intotdeauna.
quote:

Pentru a iesi dintr-o situatie (cu partenerul) pe care ele o vad fara iesire, aceste femei au nevoie INTOTDEAUNA de un alt barbat. Si caracteristica principala a oricarei relatii cu un alt barbat va fi intotdeauna mila si dependenta, indiferent cum se mint ele in sinea lor. Sa te simti "protejata" de un barbat nu este rau, dar nu cand vii cu atatea pietroaie in spinare si iti doresti ca altcineva sa ti le ia si sa le care el (caci asta ii va frange lui coloana). Trebuie sa existe pozitii egale pentru ca o relatie sa nu esueze din nou.

Tu singura iti descrii situatia care te-a distrus, apoi adaugi "Cand credeam ca nu mai am nici o speranta sa scap din aceasta situatie a aparut o raza de soare in viata mea". E de inteles ca te-ai agatat disperata de aceasta raza de soare, dar ... acest barbat (sau oricare altul) nu are obligatia sa te scoata pe tine din situatia insuportabila in care te afli. Inca o data: sta in puterea ta s-o faci! Iar dupa aceea barbatul respectiv te va simti ca pe o femeie puternica si independenta, care-si conduce singura viata si, mai ales, care nu se agata de el pentru a scapa dintr-o situatie nefericita. Atunci va sti ca sentimentele tale ii sunt adresate numai lui si nu sunt influentate de dorinta inconstienta de a te lasa salvata de el.
quote:

Barbatul cel nou va fi atras (pe langa emotiile tipice oricarui inceput) de imaginea femeii sensibile si ranite, care isi doreste sa fie salvata. Asta il va maguli si un timp lucrurile vor merge bine. DAAAAR ... curand barbatul va incepe sa simta cum pe grumaz ii atarna tot mai greu un lant de fier: este responsabilitatea pentru viata si fericirea femeii respective, pe care ea i-a asezat-o inconstient pe umeri. Ei bine, nici un barbat nu rezista la tratamentul asta. Desi femeia ii jura ca ea de fapt il iubeste (si crede si ea insasi ca ea este cea care daruieste), barbatul se simte doar sufocat, simte ca i se cere prea mult, iar "iubirea" femeii el o simte ca pe o nevoie, ca pe o disperare.

Uneori asemenea relatii dureaza doua luni, alteori sase luni, alteori si doi-trei ani. Dar toate se termina la fel: cu plecarea barbatului. Iar femeia respectiva, daca nu realizeaza cercul vicios in care se afla, va repeta mereu si mereu aceeasi poveste trista, cu alti parteneri. Pana cand va invata lectia.


Este un tipar. Oricat ne place noua sa ne credem originali si unici, anumite chestii se repeta, cu mici variatiuni, pana cand invatam lectia respectiva. Exista victima, exista salvatorul, aproape fiecare are un tipar in care reactioneaza emotional. Eu am dat aceste exemple, special am vorbit la modul general, pentru ca tu sa-ti dai seama singura ce ti se potriveste si sa ignori ce nu ti se potriveste. Din nou, am incredere ca vei sti ce sa intelegi.

Cred ca toate am trecut prin momente in care am avut sufletul zdrobit. Vestea buna este: indiferent ce crezi tu acum, nu murim din asta, ba dimpotriva, avem sansa sa ne facem autocritica, sa ne asumam raspunderea pentru actiunile noastre care ne fac nefericite si apoi sa incercam sa schimbam ceva. Stiu ca am fost dura, dar ACUM e momentul sa schimbi ceva, cand te doare rau de tot, altfel peste cateva luni - daca-ti trece faza acuta - te vei lasa ispitita sa crezi ca numai el a fost de vina sau ca soarta a fost cruda sau mai stiu eu ce alte motive, ratand sansa de a te autoexamina critic si de a vedea ce ai putea si tu sa faci pentru ca pe viitor sa nu mai ajungi in situatia in care sa te legi atat de total de cineva cu care azi sa-ti faci visuri de viitor, iar maine sa se dea absent la telefon si sa-ti spuna ca are "probleme" si sa dea semne ca doreste sa se retraga "elegant" din relatie. Poate ca ati clarificat acum, intre timp, cate ceva, dar tare as fi curioasa sa ne mai povestesti peste vreo 6 luni cum a evoluat relatia si daca mai exista.

Eu una iti doresc din inima sa poti lua masuri bune pentru viata ta si pentru viitorul tau si al copilului tau. Depinde in cea mai mare masura de tine.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

MissParker, ar trebui sa te faci psiho-terapeut!
Daca nu cumva esti..!

Dar vezi ca e grea meseria, am un prieten aici in Ro, care face asta si... nu vrei sa auzi ce spune despre oamenii care ii calca pragul!


M-am invatat minte si nu voi mai raspunde la astfel de subiecte! Nu am experienta si nici nu am trecut prin astfel de situatii, deci nu sunt in masura sa dau raspunsuri!!


Imi cer iertatre, angelique!!!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Stii karquld, nu cred ca e cazul sa fii sarcastica , Felicia a scris ce a scris ca sa o ajute pe Angelique , banuiesc ca si tu iti doresti acelasi lucru.
In situatiile astea poti fie sa o mangai pe frunte si sa treci mai departe fie sa incerci sa o ajuti sa gaseasca singura solutii.
Cei mai multi adopta prima varianta pt ca e mai usoara si aparent iti da un aer de noblete.
Sa te implici e un travaliu la care nu se angajeaza multi , mai ales ca risca sa-i deranjeze pe primii...
Miss Parker !

P.S Cartea la care cred ca face referinta Felicia este " Femei care iubesc prea mult " de Robin Norwood , excelenta de altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

off topic... kariguald este ff pe dinafara .... si nici ironia nu o manuesti prea bine...


are cineva in format electronic cartea "Femei care iubesc prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

MissParker, ar trebui sa te faci psiho-terapeut!
Daca nu cumva esti..!
Dar vezi ca e grea meseria, am un prieten aici in Ro, care face asta si... nu vrei sa auzi ce spune despre oamenii care ii calca pragul

off topic: halal prieten, care cica se numeste medic; de secretul medical a auzit cumva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Porumbita daca vrei ti-o pot imprumuta. Daca o gasesti in .doc te rog sa-mi zici ca o vreau pentru o prietena, merci!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput