homosexualismul ,tendinta ,moda sau maladie

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by hannen

Flaviutza,nu cred ca Biblia zice asa ceva ,sincer nu stiu ce zice concret despre homosexualitate in afara de faptul ca e un pacat si ca banuiesc ca noi,societatea nu ar trebui sa incurajam pacatul,poate sa incercam sa-i ajutam sa-si vindece sufletul ,sa-i scoatem de pe un drum gresit aratindu-le,explicindu-le....
In fine,ideea nu e sa-i marginalizam sau sa-i ardem pe rug.
Insa acordindu-le drept de casatorie si/sau adoptie suntem intr-un fel "partasi",ii incurajam sa persiste in ceea ce s-au bagat.
Nu ma refer neaparat ca daca nu le dam aceste drepturi ,gata ei renunta la a fi gay,dar poate in viitorul numarul celor care practica nu va creste.Poate nici nu va scade,dar totusi e speranta ca va ramane constant

Visez,stiu







Hannen problema mea e ca, personal, cunosc un singur gay. lesbiene nu. deci nu am asa o...vasta experienta.

In schimb gay-ul ala pe care il stiu e la fel ca mine. om normal adica. si, la fel ca mine, se simte instinctiv atras de barbati. imi povestea ca e asa de cand se stie.

eu ma pun oarecum in locul lui. si nu inteleg de ce anume trebuie sa-i fie taiate din drepturi doar pentru ca se simte atras de barbati. si eu ma simt atrasa de barbati si nu m-a impiedicat nimeni sa ma casatoresc cu unul.

Oricate piedici ar intampina, cei care sunt cu tot sufletul gay nu se vor schimba. vor indura oprelisti si piedici si vor merge inainte. de ce?

simplu. imagineaza-ti ce anume te-ar face pe tine, Hannen sa faci sex cu femei, sa te casatoresti,sa iubesti femei. NIMIC, NU-I ASA?

deci teoria cu "le taiem dreptul la o familie - nu ii incurajam sa creasca numeric gasca homosexualilor" pica. pica urat de tot.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu vreau sa punctez cateva aspecte.

1) Comunitatea gay nu inseamna parade cu iz de balci si nici cluburi de noapte unde fiecare si-o trage cu fiecare pe unde apuca. nu inseamna nici SIDA, nici Cancer cum citeam undeva de ma apucau frigurile.

Comunitatea gay cuprinde acei oameni la fel ca noi, care simt,traiesc si mai ales IUBESC la fel ca noi. vorbesc aici de acei gay veritabili, nu de aia care o fac o data de doua ori cu tenta de experienta si atat sau de demoazelele care ajung lesbi ca au fost dezamagite de masculi.deci sunt oameni ca mine si ca tine.

Cunostiinta asta a mea (barbat ca sex) mi-a spus ca este pur si simplu o femeie intr-un trup de barbat. ca asa se simte si cu asta basta.

ce poate societatea noastra sa-i spuna unui asemenea om?


Ca au si ei poamele lor? cluburi desfranate si restul? dar ce, noi, astia straight nu le avem pe ale noastre? noi nu traim in pacat?

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by J G
Cat despre periculos... daca stam sa ne gandim (daca!) planeta e suprapopulata, resursele ei se apropie de finish... s-ar putea ca expansiunea homosexualitatii sa fie o treapta naturala in evolutie, un command pentru protejarea speciei.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)


Aseara, in CSI, un biolog ii spune unui transvestit care nu avea curaj sa le marturiseasca parintilor ca el este o femeie in trupul unui barbat: "Exista un anume tip de stridie care isi poate schimba sexul in timpul vietii. Poate ca la origine si omul isi putea schimba sexul in timpul vietii, iar ceea ce suntem acum este o mutatie si nu invers. Depinde cum vezi problema."

Etichetele gen "homosexualitatea e un pacat" mi se par de fapt niste etichete ale propriei ignorante.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

tot legat de religie. de fapt de religii, ca vad ca sunt fete din alte religii pe aici si ne pot da amanunte.

1)Exista in Biblie,Coran sau vreo alta scriere descrierea ferma a actului sexual intre doi reprezentanti ai aaceluiasi sex?(aici sigur raspuns afirmativ)

2) bun, cum e privit acest act?

3) cel mai important , care e atitudinea ce trebuie urmata? vreau exemplu clar,citat,nu rastalmaciri personale sau ale nu stiu carui preot/profet etc. deci, concret cum trebuie sa ne purtam cu astfel de oameni?
a) ii ardem pe rug, la propriu sau la figurat
b) ii acceptam tacit, dar nu le acordam aceleasi drepturi (de ex de a intemeia o familie)
c) ii tratam si ii iubim exact ca pe ceilalti semeni ai nostri.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Off topic

Pur si simplu l-am adorat si inteles ( in continuare prezent in viata mea prin muzica lui) pe Freddy Mercury.

El a fost "tot ce se putea mai rau" ca "homosexul" (ca daca se zice homosexulism, poate ca se zice si homosexul, nu te supara principe, mami de print care ai cerut inchiderea subiectului, te tachinez...), avea de "toate" cum s-ar zice: si pene, si machiaj si atitudine ( sa-i zicem specifica drag queen) si AIDS, ba uite ca a si murit din pricina "pacatului".

Sa-mi spuneti, va rog, cind veti avea timp, oameni de toate culorile, culori pe care le respect: chiar ar fi fost atit de neacceptat Freddy Mercury in viata voastra, v-ar fi fost teama sa-l lasati in preajma copiilor vostri ( nu discutam de lectii de pian, ok?, n-ar fi avut el timp de asta)?

Atit am avut de intrebat.
Va multumesc.




Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by hannen


Insa acordindu-le drept de casatorie si/sau adoptie suntem intr-un fel "partasi",ii incurajam sa persiste in ceea ce s-au bagat.
Nu ma refer neaparat ca daca nu le dam aceste drepturi ,gata ei renunta la a fi gay,dar poate in viitorul numarul celor care practica nu va creste.Poate nici nu va scade,dar totusi e speranta ca va ramane constant

Visez,stiu






Hannen inteleg ca primul pacat in religia musulmana e sa nu crezi ca Mohammed a fost profet. Si asta e mult mai grav decit sa fii homosexual, de pilda. Asta nu inseamna ca impiedicam toti crestinii sa se perpetueze ca sa se stinga neamul si sa se invete minte.
La fel si cu crestinii, cei care nu cred in Isus Hristos au mai putine sanse sa se mintuiasca (deloc) decit homosexualii care cred. Asta nu inseamna iarasi ca impiedicam pe cei de alte religii sa se casatoreasca si sa aiba copii.
Intr-un tara fara religie de stat, argumentul religios impotriva homosexualitatii e superfluu,

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Eu vreau sa punctez cateva aspecte. 1) Comunitatea gay nu inseamna parade cu iz de balci si nici cluburi de noapte unde fiecare si-o trage cu fiecare pe unde apuca. nu inseamna nici SIDA, nici Cancer cum citeam undeva de ma apucau frigurile. Comunitatea gay cuprinde acei oameni la fel ca noi, care simt,traiesc si mai ales IUBESC la fel ca noi. vorbesc aici de acei gay veritabili, nu de aia care o fac o data de doua ori cu tenta de experienta si atat sau de demoazelele care ajung lesbi ca au fost dezamagite de masculi.deci sunt oameni ca mine si ca tine.Cunostiinta asta a mea (barbat ca sex) mi-a spus ca este pur si simplu o femeie intr-un trup de barbat. ca asa se simte si cu asta basta. ce poate societatea noastra sa-i spuna unui asemenea om?
Ca au si ei poamele lor? cluburi desfranate si restul? dar ce, noi, astia straight nu le avem pe ale noastre? noi nu traim in pacat?Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

1. se pare ca realitatea infirma afirmatia ta de la punctul 1.Presedintele ASociatiei Accept spune ca parada gay ii reprezinta si prin intermediul ei vor sa devina "vizibili" in societate.Deasemenea,tot realitatea arata ca majoritatea gay-lor duc o viata promiscua.Mai sunt si exceptii,desigur.2.Referitor la poame si desfranate,ele exista,desigur,dar in general societatea incurajeaza(sau cel putin incuraja la un moment dat)moralitatea,nu desfranarea.Din punct de vedere crestin cel putin, faptul ca "traim in pacat" nu e o chestie cu care sa te impaci, ci o chestie cu care te lupti,mergand spre sfintenie.Deosebirea dintre 'noi astialalti" si gay ,din punct de vedere crestin(fiindca vad ca asa ai pus problema) este ca homosexualitatea este considerata un pacat ,ca si desfranarea,sau alte pacate sexuale, si nu o chestie fireasca .Deci a iesi in strada si a obliga pe altii sa considere ca homosexualitatea nu e pacat,este echivalent cu faptul ca cineva sa faca un mars,sau o asociatie,pentru promovarea desfranarii ca normalitate.Ca sa-mi spun si parerea proprie la subiect,personal n-am nimic contra gay-lor,fiecare are pacatele lui,cu care se lupta sau nu,n-or fi facand ei exceptie.Dar cand incerci sa-mi impui prin legesa cred ,sau sa sustin , ca pacatul tau nu e pacat,desi credinta mea imi spune altfel,si cand incerci sa-mi obligi prin lege copiii sa invete chestia asta,deja am o problema,simt ca libertatea mea de constiinta e in mod grav incalcata.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by irina.c.



Ca sa-mi spun si parerea proprie la subiect,personal n-am nimic contra gay-lor,fiecare are pacatele lui,cu care se lupta sau nu,n-or fi facand ei exceptie.Dar cand incerci sa-mi [bimpui prin lege]sa cred ,sau sa sustin , ca pacatul tau nu e pacat,desi credinta mea imi spune altfel,si cand incerci sa-mi obligi prin lege copiii [/b] sa invete chestia asta,deja am o problema,simt ca libertatea mea de constiinta e in mod grav incalcata.

Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica

blogul meu






Irina,

"Pacat"e un termen religios nu legal, iar ei se lupta ptr drepturi legale nu religioase (sint biserici care ii accepta). Nimeni nu impiedica celelalte religii sa-i considere in continuare pacatosi....

A


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Ca sa-mi spun si parerea proprie la subiect,personal n-am nimic contra gay-lor,fiecare are pacatele lui,cu care se lupta sau nu,n-or fi facand ei exceptie.Dar cand incerci sa-mi impui prin legesa cred ,sau sa sustin , ca pacatul tau nu e pacat,desi credinta mea imi spune altfel,si cand incerci sa-mi obligi prin lege copiii sa invete chestia asta,deja am o problema,simt ca libertatea mea de constiinta e in mod grav incalcata.




As vrea sa vad exemple clare cu sursa citata (si link) unde este legea care iti spune ca nu e PACAT. Ca sa fie mai pe inteles as vrea sa stiu de cind legile unei societati dicteaza religia.

Ce e in biluta ta e problema ta atit timp cit nu faci rau fizic sau moral unei alte persoane. Faptul ca sustii public ca o persoana care este de o alta orientare sexuala decit a ta comite un pacat si poate ajunge in Iadul in care tu crezi este susceptibil sa cauzeze un rau moral acelei persoane.

As vrea sa va sursa de unde tu ai dedus ca ai tai copii sint obligati sa invete ca homosexualitatea nu e un pacat (in acceptia ta).


In alta ordine de idei a fi normal dpdv sexual insemna sa fii 90% heterosexual si 10% homosexual. (normal inseamna sa fii in medie si media zice procentajele citate mai sus). Deci cineva care este 100% heterosexual este usor deviant de la norma sexuala. Dar nu este normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by irina.c.

Ca sa-mi spun si parerea proprie la subiect,personal n-am nimic contra gay-lor,fiecare are pacatele lui,cu care se lupta sau nu,n-or fi facand ei exceptie.Dar cand incerci sa-mi [bimpui prin lege]
sa cred ,sau sa sustin , ca pacatul tau nu e pacat,desi credinta mea imi spune altfel,si cand incerci sa-mi obligi prin lege copiii [/b] sa invete chestia asta,deja am o problema,simt ca libertatea mea de constiinta e in mod grav incalcata.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu
Irina,"Pacat"e un termen religios nu legal, iar ei se lupta ptr drepturi legale nu religioase (sint biserici care ii accepta). Nimeni nu impiedica celelalte religii sa-i considere in continuare pacatosi....A
Andrada,din partea mea sa se lupte sanatosi pentru ce vor,atata timp cat si eu am aceeasi libertate.Personal nu sunt de acord cu acceptarea casatoriei lor civile,cu acordarea dreptului de a infia copii,cu exhibitionismul in parade stradale,cu intoducerea educatiei "pro-gay" in scoli; si nu mai detaliez motivele,ca le-am expus in discutii anterioare pe forum,si nu mai are sens.Atata timp cat si eu sunt libera sa lupt pentru chestiile astea,la fel ca si ei,e ok in ceea ce ma priveste.
Dar nu e corect ca eu,sau altii ,sa tacem si sa nu zicem ce credem de frica amenzilor sau mai stiu eu ce represalii,si ei sa-si fluture gratios penele pe strada.
Cam asta am avut de zis,nu mai intervin in discutie,ca exista destule materiale pe net pentru cine vrea sa afle pareri pro si contra.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput