homosexualismul ,tendinta ,moda sau maladie

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

quote:
Originally posted by reiki

J,
Hai sa schimb un pic idea ta preconceputa ca toti suntem inexorabili si banali. Adevarul oricare este el astazi poate fi unul si maine altul. Te intreb, pentru tine ce este adevar absolut, ceva ce nu se schimba si este perpetu, acelasi? Care este punctul tau de echilibru care nu te poate zdruncina?

Nu exista adevar imuabil! Cum zice cineva de aici de pe forum "o concluzie este locul in care te-ai plictisit sa gandesti" Adevarul este in miscare raportat la cunoastere, intelegere, dezvoltare intelectuala. Si de ce as avea nevoie de un punct de echilibru fix?

Daca privesti dincolo de doc(g?)me, acolo unde va opriti unii dintre voi, vei descoperi acea lumina pe care acum nu o poti vedea. Te opresti la usa si spui uite saraci de ei ce inapoiati si ne compatimesti pentru ca avem culori de gri care se pierd in timp ce lumea ta este plina de culoare.

Nu va compatimesc. Este alegerea voastra sa va opriti din cautare, sa luati in brate un "adevar" si sa va lasati mintea sa se odihneasca.

Relax nici nu vreau sa iti schimb ideile nu trebuie sa te enervezi. Doar ca ... depinde de unde privesti, de care parte a porti esti.

Sunt chiar relaxata, dar te contrazici, ai inceput mesajul anuntandu-ma ca tocmai imi vei schimba ideile preconcepute. Multumesc oricum pentru portia de ras!

Si ca sa iti mai dau o dilema inainte de a merge la culcare...
Nu peste foarte mult timp stiinta si religia vor merge mana in mana, pentru ca sa evolueze se vor contopi vor forma o noua cale pe care va merge omenirea.

M-ai spart. Ia sa vedem, de cat timp ne chinuim? Like... 2000 de ani?
Si dilema unde era???? - a doua portie de ras, sarumana!


Mintea umana, spiritul uman poate sa faca orice alegere cu corpul pe care il imbraca ca pe o haina. In ficare dintre noi exista scanteia divina si fiecare dintre noi are libertatea de a alege.

Mintea umana pleaca de la cortex, adica tot corpul ala care o imbraca. Spiritul ramane discutabil, personal merg pe ipoteza "this is the Matrix" (mor de ras!!!)


"lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita

La asta din urma nu pot decat sa raspund cu mana pe inima:

BUFNITELE NU SUNT CE PAR A FI!




J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si acum zi si tu, Reiki, daca n-ai fost ingamfat adineauri! Deci imi schimbai ideile preconcepute (am foarte putine, de genul "prajeala nu e sanatoasa pentru organism") apoi imi tulburai somnul feciorelnic cu dileme...
Si mai zici de Vandal!!

Dar mai incearca!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu stiu ce "tipare" v-ati creeat voi despre religie si nici nu stiu prea bine cum sta crestinismul la capitolul asta deci nu pot sa ma pronunt.
In schimb religia mea merge mina in mina cu stiinta iar cercetatori din diverse domenii (embriologie,oceanomie,astronomie...)care au aplecat atent privirea asupra ei(religiei,cartii) au descoperit nenumarate dovezi ,nu numai a faptului ca nu suntem rezultatul evolutiei din bacterii sau maimute ci chiar o explicatie a felului in care a fost creeat universul.

Religia mea indeamna la "citeste" si "daca nu stii ,intreaba-i pe cei care stiu(oamenii de stiinta)" si ca "cel cu carte va intelege si va accepta existenta lui Dumnezeu mai repede si mai usor decit cel fara carte" -sa refera tot la faptul ca cei care cerceteaza diverse au ocazia sa compare si sa verifice anumite informatii .
Asta era doar asa informativ ,daca are cineva de gind sa lanseze un atac impotriva religiosilor,va rugam sa o faceti la demisol,aici se discuta chestiuni legate de stiinta si evolutie a umanitatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:
Originally posted by J G

quote:
Originally posted by reiki

J,
Hai sa schimb un pic idea ta preconceputa ca toti suntem inexorabili si banali. Adevarul oricare este el astazi poate fi unul si maine altul. Te intreb, pentru tine ce este adevar absolut, ceva ce nu se schimba si este perpetu, acelasi? Care este punctul tau de echilibru care nu te poate zdruncina?

Nu exista adevar imuabil! Cum zice cineva de aici de pe forum "o concluzie este locul in care te-ai plictisit sa gandesti" Adevarul este in miscare raportat la cunoastere, intelegere, dezvoltare intelectuala. Si de ce as avea nevoie de un punct de echilibru fix?

Este ok sa privesti si asa lucrurile. Ce iti doresc este sa nu ajungi sa ai nevoie in viata de un punct fix de care sa te poti sprijini.

Daca privesti dincolo de doc(g?)me, acolo unde va opriti unii dintre voi, vei descoperi acea lumina pe care acum nu o poti vedea. Te opresti la usa si spui uite saraci de ei ce inapoiati si ne compatimesti pentru ca avem culori de gri care se pierd in timp ce lumea ta este plina de culoare.

Nu va compatimesc. Este alegerea voastra sa va opriti din cautare, sa luati in brate un "adevar" si sa va lasati mintea sa se odihneasca.

Pai nici nu vrei sa intelegi din cate vad eu. Nu avem nevoie de compatimire, din contra as spune, daca vreodata vei simti nevoia poti apela la noi. Usa este deschisa trebuie doar sa simti nevoia si sa vrei. "Bate si ti se va deschide"

Relax nici nu vreau sa iti schimb ideile nu trebuie sa te enervezi. Doar ca ... depinde de unde privesti, de care parte a porti esti.

Sunt chiar relaxata, dar te contrazici, ai inceput mesajul anuntandu-ma ca tocmai imi vei schimba ideile preconcepute. Multumesc oricum pentru portia de ras!

Ma bucur ca te amuzi. Daca macar asta am reusit este foarte bine.

Si ca sa iti mai dau o dilema inainte de a merge la culcare...
Nu peste foarte mult timp stiinta si religia vor merge mana in mana, pentru ca sa evolueze se vor contopi vor forma o noua cale pe care va merge omenirea.

M-ai spart. Ia sa vedem, de cat timp ne chinuim? Like... 2000 de ani?
Si dilema unde era???? - a doua portie de ras, sarumana!


Pentru asta nu cred ca va trebui sa astepti atat de mult. Daca ai "noroc" vei prinde schimbarea daca nu poate cand te vei naste data viitoare. Ma bucur sincer ca razi. Inseamna ca nu te stresez chiar daca nu esti deschisa si nu vrei sa te chinui cu "noutati".

Mintea umana, spiritul uman poate sa faca orice alegere cu corpul pe care il imbraca ca pe o haina. In ficare dintre noi exista scanteia divina si fiecare dintre noi are libertatea de a alege.

Mintea umana pleaca de la cortex, adica tot corpul ala care o imbraca. Spiritul ramane discutabil, personal merg pe ipoteza "this is the Matrix" (mor de ras!!!)

Adica totul este materie. Spiritul e o ...chestie, care nu poate fi demonstrata... Si mai zici ca sunt inchistat si fixat in 2000 de ani de religie...



La asta din urma nu pot decat sa raspund cu mana pe inima:

BUFNITELE NU SUNT CE PAR A FI!




J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



"Si acum zi si tu, Reiki, daca n-ai fost ingamfat adineauri! Deci imi schimbai ideile preconcepute (am foarte putine, de genul "prajeala nu e sanatoasa pentru organism") apoi imi tulburai somnul feciorelnic cu dileme...
Si mai zici de Vandal!!

Dar mai incearca!"

Nu am intentionat sa fiu ingamfat daca asta am transmis ini cer scuze tuturor.

J, nu trebuie sa schimbi nimic daca nu simti nevoia. Adevarul este intr-o continua evolutie ai dreptate, difera de nivelul nostru de evolutie sprituala cat din el intelegem. Cu cat esti mai evoluat cu atat intelegi mai mult din el. Ce am incercat a fost doar sa iti arat ca nu trebuie sa ii privesti pe crestini, in bloc, ca pe niste docmatici. Dar tu nu vrei sa ii vezi altfel si de asta nici nu faci nimic in privinta asta. O viata frumoasa sa ai, cu cat mai putine... "prajeli".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Ca tot ati dat-o pe religie! imi explica si mie cineva UNDE ANUME in Biblie spune ca trebuie sa-i tratam altfel pe "diferiti" , sa ii marginalizam,umilim,etc.

Si mai ales sa-i lipsim de dreptul de a avea aceeasi viata ca si noi, sa-i lipim de zid, sa-i lipsim de drepturile elementare cum ar fi ala de a intemeia o familie, de a adopta un copil samd.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Flaviuza, Biblia e plina de atrocitati si de exemple cum a fost invins diavolul sau cei "posedati", cei care nu corespundeau regulior rigide si cadrelor stramte impuse de cei cu sceptrul puterii in mana. Cu putin timp in urma citisem ca intr-o tara (nu mai stiu care) se propusese interzicerea Bibliei sub 18 ani, tocmai pentru ca e plina de omucideri in numele dreptatii.

completare: chiar cu putin timp in urma am vazut pe un canal german un documentar cu inscenari inspirate din crimele biblice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Flaviutza,nu cred ca Biblia zice asa ceva ,sincer nu stiu ce zice concret despre homosexualitate in afara de faptul ca e un pacat si ca banuiesc ca noi,societatea nu ar trebui sa incurajam pacatul,poate sa incercam sa-i ajutam sa-si vindece sufletul ,sa-i scoatem de pe un drum gresit aratindu-le,explicindu-le....
In fine,ideea nu e sa-i marginalizam sau sa-i ardem pe rug.
Insa acordindu-le drept de casatorie si/sau adoptie suntem intr-un fel "partasi",ii incurajam sa persiste in ceea ce s-au bagat.
Nu ma refer neaparat ca daca nu le dam aceste drepturi ,gata ei renunta la a fi gay,dar poate in viitorul numarul celor care practica nu va creste.Poate nici nu va scade,dar totusi e speranta ca va ramane constant

Visez,stiu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

J G,

Vezi ca tu nu esti sub influenta "opiumului popoarelor" si s-ar putea sa ai rezistenta scazuta la acest maraton.

Cine are nevoie atat de disperata de un punct fix de care sa se poata sprijini nu este deloc de invidiat. Iar cand acel punct fix este religia...

Viata e schimbare, iar progresul personal e o chestiuta tare frumoasa, daca reusesti s-o traiesti.

Mie personal mi se pare mai periculoasa pentru societate incremenirea in proiect decat homosexualitatea.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Din cate stiu eu, Biblia spune ca sexul inafara procreari este un pacat, ca si alte metode de contraceptie...

Deci, asta inseamna ca vrei 1 copil ai contact sexual odata in viata (fie ca esti barbat, fie ca esti femeie), vrei 2, doua...si tot asa!!!!
Atunci, dupa logica asta, toti cei care produc/cumpara/folosesc orice mijloc contraceptiv sunt niste pacatosi sau incurajeaza pacatul...
Deci, Biblia, ca orice carte/lege este foarte interpretabila...fiecare vede/citeste ce ii convine in ea (de asta copiii nascuti cu un semn din nastere erau ucisi pt ca erau "marcati de diavol", vrajitoarele / vracii arsi pe rug ca au facut pact cu diavolul si tot asa...interpretare)...


Daca vrei sa accepti orice om diferit de tine, atunci iti deschizi sufletul si iti iubesti aproapele, daca nu vrei sa accepti spui ca este posedat si trebuie vindecat (arsi pe rug, marginalizati sau lipsiti de anumite libertati)...
Ambele variante vin tot din Biblie...
Asa ca fiecare interpreteaza cum vrea, dupa cum ii e sufletul!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ai dreptate Felicia, de aceea ocolesc discutiile de gen. Marturisesc ca uneori ma sperii citind anumite posturi, din perspectiva "in ce lume s-a nascut Carla". Atunci se intampla sa reactionez.

Cat despre periculos... daca stam sa ne gandim (daca!) planeta e suprapopulata, resursele ei se apropie de finish... s-ar putea ca expansiunea homosexualitatii sa fie o treapta naturala in evolutie, un command pentru protejarea speciei.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput