Copilasi din 2002 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Hello mamicutele dragutele !

Ieri am avut un eveniment important: Bogdan a implinit 4 ani si jumatate, adica momentul din care am convenit ca va dormi singur si va sta pe WC fara colacel. S-a culcat singur, dar dupa 15 minute a inceput sa plinga ca el nu vrea sa doarma singur. Bineinteles ca l-am linistit si i-am promis ca ma culc linga el in pat, asa s-a linistit si a adormit. Dar aproape toata noaptea a stat lipit de mine , cum ma trageam mai departe de el cum incepea sa plinga. La un moment dat am vrut sa merg la toaleta, nu vroia sa ma lase, dar pina la urma a venit si el cu mine .
Mi-a promis ca la 5 ani o sa doarma singur, dar va dati seama ca probabil si atunci va fi la fel. Mai incerc, dar nu insist prea tare, ca nu vreau sa-l stresez prea tare, va renunta el pina la urma sa doarma cu mine.

Cit priveste colacelul, nici cu ala n-am avut succes. Azi dimi cind a vrut sa faca kk, tati n-a vrut sa-l puna pe colacel si a inceput scandalul, drept urmare tati l-a pedepsit: nu are voie sa mai iasa afara pina la sfirsitul saptaminii. Eu una nu am fost multumita de aceasta pedeapsa, ca acum e frumos afara si el are nevoie de aer curat, nu de stat in casa, dar tati la repezeala n-a gasit alta pedeapsa, iar eu nu eram acasa

Astazi are ultima zi de inot cu gradinita, dar nici de asta nu era incintat, nu vroia sa mearga. Vorbeste sotul cu educatoarea, ca sa vorbeasca cu cei de la inot, sa vada daca poate merge Bogdan pe cont propriu dupa masa la inot. Chiar daca nu invata sa inoate, macar se obisnuieste cu apa, cu programul (fac niste exercitii si cred ca asta nu-i place lui). Eu cred ca e totusi o activitate buna pt. el si sper sa-i mai intareasca si imunitatea

Lara, bine ai mai venit pe la noi. Mii de pupici printesei Ioana din partea noastra.
Ioana, daca nu stiati, e nascuta in aceeasi zi cu Bogdan, parca ceva mai devreme (Bogdan e nascut la 12.15)

Katty, ai gasit CD-ul?

Cornelia, daca il primesc la karate, inseamna ca e OK.

M-am delectat cu toate pozele, cind am putin timp liber, intru pe linkurile date de voi, sau de pe yahoo si-mi incarc bateriile

Miine avem si noi serbare, sper sa fie totul OK

Va pupicesc de va zapacesc.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Salut!

Vad ca au inceput serbarile de sfarsit de an, la Robert la gradinita nu se face, cu o saptamana inainte de vacanta va fi in curte un " barbecue" pentru parintii, copii si educatoare. Dar e in ajunul plecarii in vacanta, avem de impachetat si putin probabil sa participam.
Inca 6 saptamani si luam vacanta, a inceput numaratoarea inversa. Zburam in Romania, de-abia astept!
De la anul va veni o noua educatoare care a stat 3 ani in concediu de maternitate. N-o cunosc, sper sa fie OK. De cea de acum nu pot sa spunca eram pe deplin multumita, cam superficiala. Totusi Robert se atasase de ea si mi-a zis ca-i pare rau ca pleaca. Si pleaca la scoala si prietenul lui, David. Si educatoarea gradinitei s-a schimbat. Si se muta si vecinii de terasa cu a caror fetita Robert se mai juca pe afara. Asta e, cam multe schimbari.
Ieri l-am dus la dr. de familie si i-a facut exudat, rezultatul il luam vineri. Pana la urma nu cred c-a fost scarlatina, ci doar o infectie cu streptococ. In gradinita nu mai este anuntul cu scarlatina, ci a aparut altul cu paduchi!! Chiar la el in grupa sunt, il controlez zilnic in cap, ca n-am apucat sa cumpar sampon preventiv.
Mai degraba pot lua fetitele, ca au perisorul lung.
Maine fac copiii o mica excursie, merg cu trenul intr-un orasel din apropiere ca sa viziteze un spital si se intorc la pranz! E prima data cand Robert merge cu trenul fara mine...

O saptamana buna va doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, mi se pare asa de ciudat ca se anunta ca sunt paduchi :). Dar mai bine sa stii decat sa iti para rau.
Sper sa va iasa bine analizele.
Lui Stefan vad ca i-a dat homeopatul un remediu pentru streptococ si unul pentru stafilococ, o fi asa, preventiv, si pentru cresterea imunitatii pe sectorul asta. Va spun ce si cum pe parcurs, deocamdata schema este destul de incarcata, saptamana asta am rugat-o pe educatoarea de dimineata sa ii dea un remediu inainte de masa de pranz. Ii dau cate ceva de 4 ori pe zi, plus remediile pentru urgente (ieri i-am dat o data, azi ii voi mai da de cateva ori, sa nu ii mai curga nasul, sa i se dreneze sinusurile...). Am are incredere ca i se vor ameliora problemele, poate va scapa detot de ele... rabdare sa am, si voi vedea.

Pupici Luanei, si mie imi placeau tot rochitele albastre cand eram mica. Stiu ca la un moment dat aveam una cu masinute, albastra. Iar acum albastrul este culoarea mea preferata.

Mari, ati mai fost la homeopat pana acum? Si cum a fost, aveti rezultate?

Crig, chiar era calda apa? Ce fain!!!

Cornelia, daca lui ii place la karate, de ce sa nu il dai? Si mie mi-ar placea ca Stefan sa faca asta, sa vedem ce gasim pe tema cu pricina.

Cristina, ce multe schimbari! Pe de o parte este bine, asa invata sa se adapteze! Schimbarile sunt de bine!

Eu sunt obosita azi, ieri am fost si eu pentru prima data la aerobic, credeam ca e mai ok, dar nu, nu era pentru incepatori ca mine, desi scria ca este pentru incepatori... nu ma voi mai duce acolo, poate gasesc ceva mai soft.

Va doresc o zi superba,

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cornelia, si eu ma gandeam la karate...chiar am inceput cu David cand de abia facuse 3 ani, dar a fost prea mic si nu prea asculta de instructor asa ca am renuntat...si el spunea ca nu ii place, dar cred ca nu ii placea sa execute ordine (intre timp cred ca s-a schimbat!!!)

Cristina, si la noi in gradinita am avut epidemie de paduchi...au venit niste asistenti si au controlat toti copii in cap plus educatoarele, secretarele si tot personalul!!!


Nicoleta, si eu merg de obicei (nu in vacanta) la un curs de aerobic...avem o instructoare tare inimoasa care scoate sufletul din noi!!! Ea spune mereu sa nu ne omoram daca nu putem sa facem, si de multe ori chiar nu putem sa tinem pasul cu ea!!!! Plus ca eu nu prea mai pot sa fac multe abdomene, si ea le face in tot felul de stiluri, nici 2 mm nu ma pot ridica de la pamanat!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, la mine a fost prima data cand am mers la aerobic, daca stia ca este asa de alert... nu mai mergeam (de fapt a fost tae-bo/aerobic).
Eu credeam ca e Pilates :(.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Oau, fetelor, ce primire calduroasa! Sunteti foarte dragute, multumesc!
Karina, draga mea ce scump e Bogdan!! Il sarut dulce! Si sa stii ca e putin mai mare decat Ioana, eu am nascut abia la 14.30, am nascut naturel :D si a durat ceva mai mult. Faina zi a mai fost si aia... Sa stii ca tot timpul de ziua ei ma gandesc si la voi! N-am cum sa uit :)
Eu pe Ioana am obisnuit-o de mica sa doarma singurica in patutul ei, si chiar nu vroia sa doarma in alta parte, dar mai nou, ma trezesc in unele zile cu ea langa mine :D Sunt tare shmecheri cand mai cresc Imi mergea mai usor cu vrajeala cand era mai mica, scum trebuie sa fiu mai inventiva.
Stii cum am scapat-o de colacel? I-am zis intr-o zi sa incerce cum fac copiii mai mari si a incercat si desi ii era cam frica, eu, cu o fata mirata i-am zis "oau, uite ca poti! incredibil! poti sa stai ca un copilas mai mare Bravoooo!" si-am chemat si martori la eveniment de-au aplaudat-o toti si de atunci... tot astepta aplauze, ca n-a mai vrut colacelul. Si avea 2 ani si ceva.

Va pup si va urez numai bine! Mai trec pe la voi, ca-mi place :D
Multa sanatate la toata lumea.



www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nicoleta, unele mame nici nu stiau cum arata, intrebau educatoarea si ea le facea, cu lux de amanunte, descrierea paduchilor. Eu ii stiu, c-am avut de cateva ori in copilarie si o data cand eram profa si-am luat de la elevi..
Cand eram mica mai era cum era, ma scapau ai mei de ei dar ultima data, cand eram om in toata firea, mi-a fost asa de rusine sa ma duc la farmacie sa cumpar ceva contra paduchilor incat am stat si-am pandit afara un timp si-am intrat cand nu mai era nimeni inauntru. Si tot mi s-a parut ca se uita farmacista lung la mine .
Aici, dimpotriva, n-am nici o jena sa cer asta la farmacie de fata cu altii, nu-i iesit din comun, samponul sta chiar pe raftul din fata, la vedere cand e epidemie.

Sper sa aiba efect schema de imunizare data de dr. lui Stefan, tinem pumnii!

Cealalta educatoare, de fapt ingrijitoarea- Kinderpflegerin ( ceea ce face ea nu difera cu mult de ce face o educatoare, de asta ii spun asa) e titulara acolo si va ramane, macar nu se schimba toata echipa. Tot ea s-a gandit sa ceara parintilor poze cu copiii ca sa faca album ca amintire pentru cealalta educatoare. Nu stiam ce poza sa aleg si m-am gandit la asta:
http://inlinethumb51.webshots.com/3442/2011291030100717723S425x425Q85.jpg
Dedesupt o sa scriu eu ceva si apoi o sa-l pun pe Robert sa semneze, ca stie sa scrie "ROBERT".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Am fost sa cumparam rochita, ptr serbare, doar ca am plecat ptr o rochita si...s-au facut 3 .O fata are tata. Nicoleta - s-a razgindit Luana si bineinteles ca si-a ales tot culoarea roz.Sa ne spui cum e la Praid.Noua anul trecut dupa ce i-au scos polipii Luanei, ne-a fost recomandat primavara si toamna - salina, iar vara la mare.Asa ca in primavara Luana a fost la salina Turda, iar din 31.07, mergem la mare...poate scapam de raceli dese.
Va pup


Bucuria vine din lucruri marunte...
Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salutari mamici si pitici!
Noi asteptam vacanta, deja zilele astea tare greu il conving pe George sa mearga, mai ales ca dupa o vreme siguuur o sa vrea cu colegii lui, si mie mi se pare vacanta prea lunga. 3 luni???? Sper sa ma descurc, si cu piticoata si cu el, pentru ca am dat deja in oboseala cronica de la noptile nedormite.
Lara, bine ai revenit, ca pe lista erai, dar nu ai mai scris!
Cristina_C, super poza, e o idee excelenta! Cu toate avertismentele... parca mai bine e fara paduchi. La noi ar fi un spray, insa nu se gaseste in farmacii, se ia de la sanepid, dar numai pentru uzul spitalelor se da. Bine ca macar este o solutie acolo, ca aici s-ar trece pe remedii babesti.
Nico, tae-bo e destul de solicitant, insa mai mergi macar o data, pentru ca ai sa te acomodezi. Eu mi-am descarcat programul fitness de la cei cu cerealele si am inceput sa fac exercitiile usoare de acolo, fara abdomene si alte chestii care solicita abdomenul, pentru ca inca ma doare operatia. Am facut tae-bo mai demuuult, si intr-adevar, dupa prima tura nu ma puteam da jos din pat. Insa e mai antrenant decat pilates, eu la astea ma plictisesc rau de tot. Acum depinde si de ce doresti tu si cum te simti. Eu abia astept sa pot sa merg iar la o sala.
Lulu, sa stii ca esti in grafic cu cumparaturile... noi acum cand mergem, cumparam la dublu si... tot asa, dintr-un tricou se fac 5, pantaloni la fel, nu mai zic body-uri si hainute pentru asta mica. Noi am descoperit tricourile de la Irina Schrotter ca sunt de calitate, si cand le gasim, luam mai multe.
Sanzi, pana cand stati in Ro? Eu ajung in jur de 25 august pe acolo. Nu vrea David mai repede "acasa"?
Karina, sa stii ca noi, pana la 4 ani, am dormit singuri... fara probleme majore, insa de la 4 ani... s-a lipit "domnul" George de noi, si nu mai vrea decat cu cineva in pat. Nu are pretentii, cineva sa doarma cu el. Mai nou ne zice ca de la 7 ani va dormi singur, sau... daca ii fac pat supraetajat, insa nu am cum, deocamdata asta mica nu poate dormi asa. Deci... doarme cu tati! La toaleta de la inceput nu a vrut colacel, ii era teama cu el, habar nu am de ce. Insa l-a "incurajat" prietena lui, Ilinca, care a ras odata de el ca face inca la olita, avea 4 ani si un pic. cred ca aia l-a motivat sa faca la toaleta singur. Nu suporta sa stam cu el el acolo. Eu zic sa nu insisti, pentru ca toate vin asa... cand trebuie sa vina.
Cornelia, se pare ca la voi vacanta incepe mai incolo, asta e bine. Te-ai hotarat la ce sport il dai pana la urma?
Katty, super curcubeul din poze, si ce fain v-ati distrat.
Crig, cred ca tare fain acum la mare! Abia astept sa mai merg si eu, ca mi-e un doooor!
Mari, ce mai face Ema ta?
Din cate am citit la ajutor umanitar, Aida a plecat ieri cu Ema in Ungaria, sper sa se intoarca cu bine si cu vestile cele mai bune! Abia astept sa inceapa sa ne scrie aici mai des!
Va pupam pe toate, se pare ca azi va fi foarte cald... nu stiu ce sa fac, sa ies sau nu...
O zi perfecta, Elena

Elena - mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">Gabriela (12.04.2007) si www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Liana, ce sa zic? Asa sunt fetitele, se razgandesc mai des ;).
Intr-adevar se recomanda in anotipurile mai racoroase salina (toamna si primavara), insa la Praid temperatura este mai ridicata, sunt 18 grade inauntru. Si cum vom merge dimineata, problema de diferenta de temperatura va fi numai cand iesim. Eu sper sa fie bine, mai ales ca il vom imbraca si dezbraca, dupa temperatura.

Stefan a inceput sa tuseasca, nu stiu daca de la homeopate sau nu, de dimineata am fost la medic sa imi zica ce sa ii dau, mi-a zis, abia stept sa mergem la Praid ca a apuca disperarea... Parca am auzit si un usor suier, care a disparut dupa ce si-a curatat prin tuse caile respiratorii. Sper sa fie bine, inca mai merge la gradi pana vineri, poate maine si poimaine il ia tanti la pranz.
Nicoleta

Mergi la inceput