mamici de IASI

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Cristinabun, Felicitari pentru fetita! Am uitat
e magazin de gravide si la mall jos? nu stiam..am sa merg sa vad ce marfa au..
Poate facem si o intalnire odata, la un suc/apa plata...ce ziceti?



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Kriss,multumesc din suflet pt felicitari!Super ideea sa iesim toate undeva la o discutie fata in fata ,ar fi f interesant !
Sa dea Dumnezeu sa avem toate cei mai sanatosi,frumosi si mancaciosi bebelusi!
Nu e magazin special pt gravide la subsol ,dar printre hainele de copii gasesti si cateva modele mai deosebite de haine special pt gravidute.
Rochitele pe care vi le-ati luat voi sunt largute la sani?
K si la subsol la mall am gasit o rochita superba dar pur si simplu imi strivea sanii.Si la burtica era mai mult decat suficient de larga pt luna a 8a a 9a.

Cristina 18+ si Amalia Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna ideia cu intalnirea! Stie cineva sa faca o listita de inceput cu fetele adunate?!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Alynta, stiu eu sa fac..dar poate face numai cea care a deschis subiectul..adica gugu



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Atunci Gugu, hai cu listuta!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Alynta eu am nascut la 39sapt si 4 zile deci f.f. aproape de termen.

Nonna din cate am vazut conditiile difera si in functie de clinica in care vei naste si de medicul neonatolog care raspunde de etajul respectiv.

La nastere am prins doua ture de moase asa incat am dat cate 50 lei la fiecare, anestezista 150 lei, dr. 500 lei.
La etajul 5 clinica I unde am fost eu, dupa nastere, copiii erau imbracati - infasati- numai cu pelincutele din spital.
Ce aveai nevoie de acasa erau consumabilele ( pampersi, servetele umede, baneocin pudra sau/si sapromed, bepanthen).
Pt. voi eveti nevoie de vata (eu mi-am facut acasa tampoane din vata invelita in fasa cumparata din farmacie) si tampoane de tip always, tampoane pt. sani, pompa de muls (m-a prins furia laptelui in spital), sutiene pt. alaptat.
Asistentele de la neonatologie sunt cam de doua categorii: cele tinere f. dragute si amabile si cele mai in varsta plictisite de viata, denumite generic scorpii.
Sfatul meu e sa contribuiti la fondul lor de pensie la fiecare inceput de tura ( 7 dim si 7 seara) cu 5 sau 10 lei. Eu am observat un interes mai mare la 10 lei. Astfel sunteti sigure ca copilul vostru are parte de toata atentia cuvenita si beneficiati si voi de mai mult ajutor si sfaturi care va vor fi foarte utile.
Si sa nu uitati si de asistenta de la ginecologie (cea care se ocupa de noi mamele) dar aici mai rar.
Si ar mai fi dr. neonatolog peste care eu una am sarit din motive intemeiate.
Daca mai aveti intrebari va sunt la dispozitie.

katthy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Bine v-am gasit !

Am observat ca in mare parte sunteti mamici de Iasi inca .Va suparati daca mai citesc si eu din cind in cind pe aici si poate mai si scriu cite ceva cind voi avea timp ? Eu tocmai am nascut pe cel de-al treilea copil prin operatie cezariana cu d-na dr Zamfirescu si d-nul dr Lazar .

Nonna ,conditiile din spital nu sunt cu mult schimbate fata de acum 4 ani .Ce am remarcat eu : saltelele de pat sunt noi , dar din burete si te incingi pe caldura asta ;iti permit sa tii copilul si in hainutele tale , dar conditia e sa fie spalate , calcate si sa ceri aprobarea inainte de la dr pediatru (mai ales de la dr Postudor ,despre care toata lumea stie ca e cam severa ).Exista acum si posibilitatea de a sta in rezerva platita .La et 4 e o asemenea rezerva de 2 locuri si costa 500 mii de lei pe zi .Ai frigider ,televizor ,baie ,mobilier din pal ,usa de termopan la intrare ,insa caldura e aceeasi in tot spitalul .Ca sa poti sta acolo dupa ce nasti trebuie sa vorbesti din timp , pt ca sunt multe solicitari, fie cu dr tau fie cu asistenta sefa .

Daca nasteti pe caldurile astea va sfatuiesc sa va luati la voi pijamale mai multe de schimb sau macar tricouri ca o sa faceti sauna nu alta .Sper sa nu aveti ghinionul meu .In ultimile 3 zile ne-au obligat sa purtam camasi de spital ,care dupa cum stiti sunt asa cum sunt .Le puteam schimba in fiecare zi ,dar oricum nu se compara cu cea de acasa

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Katthy, multumesc de raspuns! Sincer mie 5 mil la o nastere naturala,chiar si cu epidurala,mi se pare mult!

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

e adevarat ca epidurala costa?si daca da, cat?
La dr Grigore prietena mea i-a dat la sf. lui martie anul acesta 700 lei.o fi mult, o fi putin..habar nu am..-(cezariana)



Vine bebe
Burtik
Cristina20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Kriss pentru cezariana mai merge 7 milioane! Acum depinde daca ai mai cotizat la medic si pe parcursul sarcinii! Dar pentru o nastere naturala mie 2.5-3 milioane mi se pare suficient!
Ca sa cumperi o trusa de epidurala din farmacie cu tot ce-i trebuie costa 1 mil 200.

Alina-Mirela 38+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput