Un cuvant - sau ceva ce costa mult prea putin

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mercedes:
La acest lucru m-am gandit si eu dar trebuie sa primesc informatii mai multe.

Alessia: este o idee care trebuie sa vad cum se poate aplica concret.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Care aveti drum la centrul de recoltare ? Se poate dona alt grup de sange in contul micutei ??? ??? ???


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Marius deschide messu...

" produsul nu apare intre medicamentele cu autorizatie de punere pe piata din romania. pe flacon tb sa scrie subst activa si exista in mod sigur si la noi dar cu alta den.comerciala pentru acea subst activa"


" am gasit inca ceva in leg cu produsul, subst de baza se num.crisantaspase, este derivat de l-asparaginaza, o enzima care actioneaza prin inhibarea celulelor tumorale dar prez dezavantajul de a se dezvolta rezistenta rapida la actiunea ei. Se asociaza in tratamente antitumorale ( leucemia acuta limfoblastica). Medicam e produs de Ipsen Franta si Grecia.
La noi se poate gasi prosusul similar Asparaginase (Medac, Germania), pulbere pt sol.injectabila de 5000 unitati, respectiv 10.000 unitati, cutia cu 5 fl=846.24, respectiv 1334.06 pret amanunt."

astea-s raspunsurile primite de la depozitul de medicamente.
afla daca e ok ca medicament si sa stim daca intre timp s-a facut rost sau nu de el...

Mariaa


<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt pe teren nu am cum sa deschid messenger-ul. Intreb daca e Ok vis a vis de Asparaginase.

Asparaginase nu este Ok - face alergie la el este neadministrabil.

Erwinase poate fi gasit in Germania. Medicii au spus ca ar super Ok daca ar face rost de el.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Care aveti drum la centrul de recoltare ? Se poate dona alt grup de sange in contul micutei ??? ??? ???


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)



Doar grupele compatibile.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PentruSara spune:

Informatii noi si poze pe site-ul

05-Jun-2007 - Dragi oameni de bine,
Nu este un mesaj de tip spam pe care daca il trimiti de nu stiu cate ori peste cateva zile o sa primesti de la Microsoft nu stiu cati bani, nu este nici un interes meschin la mijloc, este vorba pur si simplu de un aproape al nostru pe care stiu ca fiecare putem sa-l ajutam sau sa-l incurajam. Familia Tiponut Adrian si Liliana din Oradea, dupa ce si-au vazut visul implinit de a avea un copil frumos, Sara, la doar cativa anisori au auzit un diagnostic cumplit: Leucemie. Dupa tratamente absolut traumatizante pentru un copil de 1 an si 9 luni, varsta la care i s-a diagnosticat prima data aceasta boala, Sara, rezista ca o eroina la punctii in coloana, perfuzii interminabile, analize peste analize, tratamentul a durat 3 ani si jumatate, se parea ca rugaciunile parintilor si a celor dragi sunt ascultate, astfel ca Sara, desi cu un regim special de viata, nu mai ia tratament timp de un an si cateva luni. Maduva ei parca incepe sa se redreseze si sa produca toate celulele de care corpul are nevoie. Dupa aceasta perioada insa, parintii observa ca racelile repetate nu se prea vindeca complet, loviturile mici fac vanatai mari, o duc pe Sara din nou la analize, unde spre durerea lor li se spune ca boala a recidivat si ca trombocitele sunt foarte mici. De atunci si pana azi, Sara are nevoie periodic de transfuzii de sange, pentru trombocite, grupa A, Rh negativ, si multumim pe aceasta cale tuturor celor care deja ne-au incurajat si care au donat sange. Doctorita care o trateaza pe Sara sustine ca tratamentul cu citostatice este cu sanse de reusita 70 la suta, pe cand incercarea unui transplant de maduva este cu sanse de doar 50 la suta de reusita. In acest context, mai indraznim sa facem un apel la dumneavoastra, pentru ca este mare nevoie de un medicament special care se numeste ONCASPAR - iar daca acesta nu se gaseste, se poate orienta spre altul ERWINASE, insa ONCASPAR este prima preferinta. Sara are nevoie pentru tratament de 6 fiole de ONCASPAR. Medicamentul este foarte scump si spitalul din Oradea nu-l poate achizitiona. Pretul lui in Ungaria este de 1000 de Euro flaconul, iar in Germania de 1450 de Euro flaconul. Daca cineva are posibilitatea sa faca rost de acest medicament, prin vreo casa de asigurari sau caritas sau ceva de genul acesta, parintii nu au nevoie de bani, doar de medicamentul acesta. Dar timpul trece repede, si cu ajutorul lui Dumnezeu, noi, cei din Oradea care simtim impreuna cu familia Tiponut, am reusit sa strangem deja bani pentru primul flacon, adica prima mie de euro, iar in momentul in care scriu, domnul Adrian, tatal Sarei este pe drum spre Ungaria pentru a cumpara primul flacon. Daca te indeamna Dumnezeu sa ajuti in cazul acesta, cu mentiunea ca vom da un raport saptamanal cu privire la tot ce se aduna in contul familie Tiponut, o puteti face folosind conturile deschise la




Avem anumite reguli va voi comunica conturile deschise special un pic mai tarziu.

Marius Pernes




Va multumim mult celor care va veti implica in acest proiect
Cornel Darvasan, 0740116199


Aveti si o galerie foto : /foto.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

marius ..uite niste informatii despre producatori ..poate daca ii contacteaza medici romani ii pot ajuta normal contra cost
...sau poate va dau numele unui distribuitor autorizat din Romania,Ungaria sau imprejurimi


Medical and pharmaceutical information
E-mail : infomed@orphan-opi.com
Tel. : +33 (0)4 37 49 85 85
Fax : +33 (0)4 37 49 86 01 Pharmacovigilance
E-mail : infomed@orphan-opi.com
Tel. : +33 (0)4 37 49 86 64
Fax : +33 (0)4 37 49 85 80

Pharmacovigilance
E-mail : infomed@orphan-opi.com
Tel. : +33 (0)4 37 49 86 64
Fax : +33 (0)4 37 49 85 80


o sa ma mai uit daca il gasesc direct de vanzare pe net ..dar nu prea am vazut


----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

imi pare rau :((((

am dat id-ul tau persoanei de care vorbeam aseara...cand poti intra pe mess, poate va ajuta cumva...
am pus lunk-ul de aici la fetele din Oradea, poate ajuta si ele cu ceva...

pana atunci Doamne Ajuta!
Mariaa





<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Uite ce am mai gasit ... chiar la noi pe forum Danielac cauta un derivat se ASPARAGINAZA

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=80369&whichpage=1

Se pare ca mai sunt funizori in Franta si in Grecia :


http://www.kompass.com/kinl/static/index_kise.php?_Lang=ro&_Keyword=ERWINASE&_Choix=TN

Numele comercial " ERWINASE " a fost gasit în sectiunea Produse si Servicii din profilele companiilor afisate mai jos.

1 - 2 companii dintr-un numar total de 2, Pagina 1 Pagina de referina;
Furnizori Adresa Telefon Fax
Ipsen Pharma Biotech 83870 SIGNES Provence-Alpes-Côte d'Azur [Franta] +33 4 94 10 76 76 +33 4 94 10 76 79
IPSEN LTD 17456 Alimos [Grecia] +30 21 09843324 +30 21 09887911

1 - 2 companii dintr-un numar total de 2, Pagina 1



Acum am vazut mesajul lui PentuSara dar las datele scrise nu se stie poate altcineva are nevoie de ele ...am dat mail tuturor cunoscutilor cu mesajul lui PentruSara adaugand site-ul Sarei si Topicul acesta
----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

O colega a gasit o persoana din Oradea cu A2 negativ dispusa sa doneze. Va suna cat de curand la unul din numerele de telefon ca sa afle cum sa procedeze.

Ina - Carina - Slabim, slabim , la mare ne grabim

Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput