Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 81

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Fetelor din Vancouver,
De vreo 2 zile imi tot spun ca scriu si dup-aia renunt de teama de a nu fi interpretata gresit... dar subiectul revine in discutie, asa ca voi scrie... Este doar un sfat din inima, in cazul in care repet ceva ce deja ei stiu, ma bucur.

M-a surprins ca ati spus ca Laura nu prea stie ce asigurare de masina are nici alte detalii si ca are un avocat oferit de sistemul social.

Ceea ce vreau eu sa stresez aici este, va rog insitati la Laura si Andrei, daca nu ati facut-o deja sa isi citeasca polita cu cea mai mare atentie si sa isi caute un avocat foarte foarte foarte bun si experimentat. Nu vor mai primi o a doua sansa cu compania de asigurari si aici este una din sansele lor pt un viitor mai bun. Sa nu le fie jena, sa incerce sa obtina cat mai multe. Odata ce semneaza, nu mai este "going back". Este cel mai important lucru pe care il pot face pentru Diana, pe langa a-i fi alaturi.

Desigur, sistemele difera chiar aici de la provincie la provincie, dar, in general, compania de asigurare va incerca pe cat posibil sa scape ieftin. Asa sunt ele rentabile, din pacate... De asta ii trebuie un avocat bun, nu oricare. Sa nu se grabeasca, sa se intereseze de termene maxima si sa acorde atentie maxima aspectului astuia. Daca nu se pot concentra acum, sa incerce sa amane.

Imi dau seama cat le este de greu sa isi imparta atentia asupra altor probleme, acum, dar trebuie sa se gandeasca ca o fac pentru Diana si pentru viitorul ei. TREBUIE sa se lupte cu asigurarea, oricat de greu si nesemificativ li se pare in comparatie cu alte probleme. Sper ca am fost coerenta...

Pentru restul fetelor... in Canada, sistemele sociale si de asigurari sunt destul de bune, statul are grija minima de toti, in spitale nu se plateste nimic, si altele. Dar dureaza pana cand vor fi luati in evidente si procesati si pana atunci, daca nu au economii, nu prea vad cum se vor descurca. Eu cred ca din punctul asta de vedere ar fi beneficial ajutorul nostru in prima faza. Cel putin asa cred eu, ca asta le va da un pic de timp sa se informeze si sa poata lua cele mai bune decizii.

Ferigutza, sfaturile tale sunt extrem de valoroase...

Le doresc multa putere!


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

mQQm, f bine zis.
Conchi, ai putea vorbi tu cu Laura, ca tu stii cum sa i le zici, sfaturile astea mi se par F bune,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Dati-mi si mie adresa, va rog.
Multumesc,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

nici nu stiu cum sa incep


multa putere Laura si Diana, sa ne ajute Dumnezeu ca Diana sa se faca bine

fetelor sunteti minunate cu ce faceti, nu stiu unde gasiti atata timp pt asta, ca eu nu gasesc nici sa scriu mesajul asta, asa ca va admir in totalitate

eu vroiam sa va scriu ca eu am trecut printr-un accident acum 5 ani in Toronto, eram noi veniti nu aveam nici card de sanatate, mi-era groaza sa merg la spital ca stiam ca voi plati asa ca nici n-am vrut sa-l las pe tipu care m-a lovit(am vrut sa opresc un chevrolet silverado, un pick-up truck, intr-un centru comercial, cu picioru- asa fac eu glume acum mi-am deistrus glezna si am stat in carje o buna perioada+ inca un an de psysioterapie, masaje, acupuncturi..........)sa sune la 911....na in fine, nici macar nr masini nu l-am avut....

dupa ce am primit cardul de assurance,la vreo luna in fata blocului era o clinica de sport and rehabilitation si am intrat acolo si am inceput in engleza mea de balta sa le explic de accident si de picior

am intalnit niste oameni minunati, care timp de 3 ani de zile au avut grija de oasele mele...intre timp am ramas insarcinata si atunci am inceput cu multe exerciti ca sa-mi intaresc glezna....ei s-au occupat de tot: aveau angajat avocati care asta faceau haituiau firmele de assigurare, in cazut meu fiind un accident minor, nu am primit o suma mare, dar primul an, pana am avut asiguarare privata de la serviciu assig aluia care se uita in stele cand travesra centru comercial, mi-a platit tot: incaltaminte ortopedica, tratamente, avocat, doctori, analize

avocatul a facut tot, a vorbit si cautat in fisele politiei despre accident si toata tarasenia...

a durat cam trei luni cred pana au gasit soferul si un an pana am primit un cec de 5000 $ in mana, restul de 20 si ceva de mii i-am lasat in clinica....a era o clinica privata, probabil la stat nu ma costa atata .....habar nu am, eu nici nu credeam ca o sa primesc ceva, eram bucuroasa ca mi-au platit toate tratamentele, si ca dupa ce m-am deschis un pic la minte, chiar daca eu nu am trecut pe trecerea de pietoni, care era hapta-n vale, ala trebuia sa fie atent cand circula mai ales ca era 26 decembrie

asa cum a mai spus ferigutza in avocat consta totul, nu aveti un avocat roman acolo? un doctor roman de familie care sa va mai indrume? cunostinte printre cunostinte?

m-ai voiam sa va rog cand atzi reusit sa faceti o foaie cu o scurta prezentare a cazului trimiteti-mi-o si mie, nu stiu daca o sa reusesc sa stang ceva banuti, quebecosi astia sunt cam sceptici, dar sa ne rugam pt Diana la biserica putem sa o facem

vreau si eu o adresa din vancouver unde ii putem trimite un pachetel dianei: ce carti ii plac? sau ce desene animate nu are? un ursulet, un iepuras? intreb si eu ca eu am o fetita baiat care se uita la tomas si pune pampersi la ursuletii, si sa nu auda de barbi si printese, de parca ar manca-o

multi pupici Dianei si multa putere Laura

asteptam vesti

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

mQQM, f. bine explicat!
La aspectul asta incercam si eu sa atrag atentia. Este intr-adevar de importanta cruciala ca Laura sa poata trage toate foloasele posibile de pe urma asigurarii auto. Micile mele exemple erau menite sa arunce o privire de ansamblu a nevoilor iesite din comun pe care or sa le aiba Laura, Diana si Andrei..ca familie.
Nu vreau in nici un caz sa minimizez contributia tuturor membrilor DC care se intereseaza si participa in acest caz, fie ea baneasca sau psihosociala...caci este inestimabila. Laura are nevoie de o retea sociala de suport si cred ca fetele care suna,o viziteaza,strang bani,posteaza mesaje aici, etc implinesc minunat aceste roluri de sprijin.
In acelasi timp, precum au subliniat cateva persoane, asigurarea auto trebuie stoarsa de tot ce se poate...si este evident ca interesul lor este sa plateasca cat mai putin, pe cand al Laurei este sa primeasca cat mai mult.

Tineti-ne la curent fetelor care o vizitati pe Laura, impreuna o putem ajuta cat mai eficient.


Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Pucku, multumim de informatii, bine de invatat din experienta celorlalti... dar in cazul tau, e clar ca vina a fost celuilalt... dar ei, daca au fost singurii implicati in accident, ar fi normal gasiti "at fault"... oricum, avocatul se straduieste sa faca ceva, dar nu stiu multe detalii deocamdata..

Laura, ti-am trimis PM, am primit pachetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

quote:
Originally posted by Pucku


vreau si eu o adresa din vancouver unde ii putem trimite un pachetel dianei: ce carti ii plac? sau ce desene animate nu are? un ursulet, un iepuras? intreb si eu ca eu am o fetita baiat care se uita la tomas si pune pampersi la ursuletii, si sa nu auda de barbi si printese, de parca ar manca-o

multi pupici Dianei si multa putere Laura

asteptam vesti

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""





Iti trimit PM cu adresa mea..


Diana are o intreaga colectie de casete cu desene, si multe carti.. ii place mult culoarea "blue", si mai nou l-a descoperit pe "Blue", e un catel care are niste show-uri si pe canalele de copii..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Buna fetelor,
am urmarit evenimentele din umbra si m-am rugat si eu pentru sanatatea Dianei si a parintilor ei. Laura este o fata deosebita si foarte puternica. As vrea si eu sa o ajut si as avea nevoie de adresa ei. Puteti sa mi-o trimiteti si mie, va rog frumos

Multumesc mult,
Claudia

Claudia , Alexandra ( 8 iunie 2004) si Sebastian (18 decembrie 2006)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

quote:
dar ei, daca au fost singurii implicati in accident, ar fi normal gasiti "at fault"...

AncaMaria, o idee pozitiva... argumentul asta e foarte posibil sa nu afecteze negativ deloc situatia.

Chiar daca esti "at fault" esti acoperit exact la fel ca si in cazul in care ai fi "fara vina", in marea majoritate a cazurilor. De asta si insistam ca polita trebuie citita si inteleasa foarte bine, ca trebuie explorata orice optiune.

Doar atat am mai vrut sa adaug...


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna la toata lumea!

Urmaresc subiectul cu interes,pentru ca citeam cu placere postarile Laurei si pentru ca doare drama fiecarui copil de pe lumea asta.
Am mai postat acum ctave azile dar se pare ca postarea mea a trecut nebagat in seama.

Insist si revin cu ideea pe care o propusesem.
Este de laudat si de admirat faptul ca atatia oameni se gandesc la Laura si vor sa o ajute.
Este minunat sa ai un sprijin in momente grele.
Insa.....
Parerea mea,pe care insist,este ca trebuie organizata treaba un pic.
Daca se da adresa Laurei la "n" persoane,daca "n" persoane incep sa trimita bani,plicuri,pachete si mai stiu eu ce catre Laura,atunci,un mic balamuc va incepe in viata Laurei.
Exact de ce nu are ea nevoie.

Hai sa ne gandim un pic la ce este in sufletul ei,hai sa ne gandim ca ea are nevoie sa fie linistita cu fetita ei,sa ne gandim ca are nevoie de putere fizica si morala ca sa treaca peste toate astea....

Anca,cel mai bine este sa desemnati O SINGURA persoana care sa stranga absolut tot,asa cum s-a mai facut la umanitare.Una aici,una acolo.E suficient.Si sa o tineti departe pe Laura de haosul stransului de bani.
E un stres in plus pentru ea.

Daca cititi ultimele pagini,va dati seama de ceea ce spun,fiecare vrea sa ajute,fiecare vrea adresa Laurei,fiecare trimite cate ceva,deja,numai in aceste pagini s-a creat un mic haos....

Nu va suparati pe mine,dar daca vrem sa o ajutam pe Laura,trebuie sa ne gandim mai presus de toate,la linistea ei.Si vreau sa incercati sa intelegeti ce spun,sa nu mi-o luati in nume de rau.

Hai sa ne organizam un pic.....





BRENDA
FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput