Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 129

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusa76 spune:

Buna tuturor!
Am ajuns cu bine in Canada alaltaieri seara - dar abia acum am reusit sa ma asez in fata calculatorului.
Dupa un drum de 10 fusuri orare traversate am ajuns la Vancouver unde ma astepta Laura - da, obosita, dar plina de speranta ca Dumnezeu nu ne va lasa si hotarata sa nu se lase doborata de griji si sa lupte, sa faca orice ca Diana sa se faca bine. Dupa ce am lasat bagajele acasa, am facut un dus rapid si am luat cadourile pentru Diana ne-am grabit cu inima bubuind de emotie spre spital, unde ne asteptau Diana si Andrei.
Acolo, in spatele unor usi de sticla, intr-o camera plina-plina de jucarii, baloane si desene, printre monitoare cu zeci de cifre, cu tuburile de respirat la gat, dintre pernute colorate, i-am vazut fetisoara concentrata la desene animate. Apoi m-a vazut si ea... si i-am citit pe buze "tushusha!" si s-a bucurat mult si ne-am pupat si am mangaiat-o... si mi s-a rupt inima....si am simtit ca sunt iarasi la inceputlui drumului - DE CE?
Da, s-a bucurat mult sa ma vada, s-a bucurat de cadouri, se bucura pentru orice primeste saracuta... si cere mereu cate ceva- Doamne, atat de putine! - sa i se faca masaj, sa fie spalata pe dinti, de fiecare data cu altceva (are 3 feluri de periute cu 3 paste diferite cu arome, pentru copii - probabil pentru arome isi doreste asta) - am spalat-o si eu o data, a vrut ea... si o intrebam daca fac bine, si ea inchidea ochisorii ca da... sa fie data cu lip balm ( i-am gasit in duty free cu aroma de ciocolata si acum numai p-asta il vrea), sa i se faca aspiratie ( se deconecteaza tubul de la gat, care ii introduce aer in plamani si cu un fel de "aspirator" ca la dentist, introdus in tubul de la trahee, se aspira eventualele secretii, pe care noi, in mod normal "le tusim") Aici ma cam speriasem initial gandindu-ma cum poate sta deconectata de la aparatul de respirat. Dar ea are nevoie de 20 de respiratii pe minut, iar procedura asta dureaza doar cateva secunde. Apoi mai vrea sa i se citeasca, uneori, sa i se coloreze si, mai ales sa se uite la desene animate. Adora Tom si Jerry si, mai nou, Chip& Dale - pe care, din pacate, nu i-am gasit nicaieri, nici macar la Amsterdam. Dar i-am promis ca ii voi cauta in continuare.
I-am dat Laurei banii de la voi - mai dureaza putin pana primeste actele contului de la avocat - ele sunt trimise, trebuie sa soseasca.
In momentul asta Laura "trebaluieste" pe langa mine ( nu stie ce sa faca mai intai, pt ca in scurt timp trebuie sa ne intoarcem la spital - Andrei sta cu Diana acum) si-mi spune sa-i multumesc lui PODEANU si CARMENBR de la care a primit plicuri plus un colet de la CARMENBR cu un "cititor de carti" care i-a placut la nebunie Dianei.
La mine mai dureaza putin pana ma "setez" pe ora Vancouver-ului - aseara chiar am adormit intr-un scaun la Diana. In principiu nu prea stam pe acasa decat seara tarziu, dar voi scrie cat de curand si la Umanitare ca sa reactualizez listele cu donatori.
De maine (luni) Laura si Andrei ma vor duce dimineata la spital la Diana ( de la 7:30 la 12:30, cand va veni si ea, unde vom sta impreuna pana seara, cand va adormi Diana) Laura i-a spus deja Dianei ca de maine vine "tushusha" sa stea cu ea cat mami e la serviciu si Diana s-a bucurat - iubita mea!
Am inceput sa inteleg unele cifre de pe monitoarele Dianei ( mi-a explicat Laura) si acum le urmaresc cu atentie, sperand la imbunatatiri. Oricum, orice valoare care devine anormala este semnalizata prin alarma la biroul central al doctorilor si asistentelor din sectie.
Doua valori indicate de monitorul de respiratie s-au imbunatatit in ultimul timp, mi-a zis Laura. Una este cea care indica presiunea de aer necesara Dianei. Daca initial aceasta era de 23 ( sarind de multe ori si de 30!), acum a scazut la 19, targetul fiind 10. Si cealalta - asa numita "presiune varf la varf"- initial era 12, acum este 9, iar targetul este 5.
Din cate am inteles, abia atunci cand acesti indicatori ai respiratiei (si multi altii) vor ajunge la anumite valori se va putea spune ca plamanasii Dianei nu vor mai fi in pericol de colaps si ea va avea sanse sa respire singurica. In caz ca nervii care comanda muschiul diafragmei (care ajuta la respiratie) nu sunt afectati total se va putea incerca recuperarea acestuia - care acum, la fel ca toti muschii din corpul ei care nu sunt folositi, risca sa se atrofieze...
Dar Diana e luptatoare si vrea sa se intoarca acasa cat mai repede si vrea sa se faca bine si ne rugam ca Dumnezeu s-o ajute!

Acum trebuie sa ne intoarcem la spital.
Va pupam si va multumim pentru sustinere!
O sa va mai tin la curent, cum am spus.

DOAMNE AJUTA!

BRINDUSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Brandusa, bine ai venit!

Am sunat si eu astazi acum pe mobilul Laurei dar probabil ca sunteti la spital ca e inchis. As fi vrut sa merg la spital dar din pacate am niste probleme, asa ca mai aman, bine ca esti tu cu fetele, cred ca s-au bucurat enorm cand te-au vazut..

Eu presimt ca in curand va respira singurica, mai e un pic dar ea e o luptatoare.. Doamne Ajuta!



Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Doamne ajuta sa resptire singura cat mai repede!!



http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

multumim de vesti!

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Brandusa, bine ai ajuns si multumim de vesti. Diana va respira singura, nu ma indoiesc de asta nici o clipa si continui sa ma rog pentru ea. si eu am incercat sa o prind pe Laura pe cell, mai incerc, nu-i bai.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Brindusa, bine ai ajuns la Diana si multumim pt vesti! Cu ajutorul lui Dumnezeu, al rugaciunilor noastre, cu siguranta ca puiutul mic se va face bine, curind! Diana e o luptatoare si va invinge!

Multa sanatate i-i dorim, iar pe voi va asteptam cu vesti bune curind!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Brandusa, bine ai venit in Canada ...
multumiri pentru vesti, Diana are nevoie si de sprijinul tau de tine ca sa lupte cu ce-i e dat si ma bucur pentru ea ca o are pe matusica ei alaturi. Asa cum ai spus intr-un alt mesaj ma rog si eu pentru pasii mici care s-o duca spre Diana la recuperarea sperata: sa respire singurica, sa manance bine, sa isi poata controla miscarile, sa se joace, sa se bucure de viata, sa fie iubita si sa iubeasca, sa creasca mare si sanatosa si sa aiba o viata implinita in care tragedia din viata ei sa fie ceva indepartat din trecut. Doamne ajut-o pe Diana Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Bine ai sosit Brindusa si sa dea D-zeu miracole ca suntem asa multi care ne rugam neincetat.

Si Laurei, inca o data, multa putere.


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Brindusa, bine ai venit! Mi-au dat lacrimile citind mesajul tau si gindindu-ma la bucuria Dianei cind te-a vazut.

Cu ajutorul tau acolo ii va fi mai usor Laurei si sigur Diana o sa faca progrese.

Va rog pe amindoua, si pe tine si pe Laura sa nu ezitati sa ma intrebati oricind aveti vre-o nelamurire, sunt bucuroasa sa pot ajuta si eu macar cu atit. Laura are mobilul meu, puteti suna si daca cumva nu raspund lasati mesaj.

Doamne ajuta pe Diana sa se faca bine si sa poata respira singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Bine ai venit Brindusa! Abia astept sa ne cunoastem si-mi para rau ca nu s-a intimplat pina acum insa m-am gindit ca ai nevoie de putina vreme sa te acomodezi cu Vancouver-ul. O sa fac tot posibilul sa ajung fie azi fie maine la voi. Pina atunci, te rog mult sa pupi "ursuletul" Diana (asa-i place ei sa fie numita) si sa-i spui ca vin sa o vad curind.
Joi seara cind am fost la fete la spital eram necajita ca a doua zi, vineri, fetita mea pleca inapoi la Montreal, dar eram super fericita pentru Dienuta si Laura si Andrei ca te vor avea linga ei curind. Vorbeam cu Dienuta si-i spuneam ca o sa vine tushusha maine si ridea cu toata fetisoara. Era atit de scumpa!

Va las acum, multi pupici la toate fetele (si la Andrei bineinteles) si ne vedem curind.

Doamne ajuta!
Lia

Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/

Mergi la inceput