Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 125

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Buna dimineata la fete,

Am fost la fete ieri si desi am ajuns cu inima un pic strinsa pentru ca Laura imi spusese la telefon ca Dienuta nu este si nu a fost prea bine mai toata ziua, am gsit un pui mic adormit. Era intoarsa pe o parte si dormea bine. Si pentru ca nu vroiam sa o deranjam cu vorbaria noastra am iesit cu totii afara la o cafea. Ne-am intors 15 minute mai tirziu si Dienuta era treaza si se uita la pernuta albastra cu o floarea-soarelui pe ea pe care i-a adus-o Luci, fetita mea venita de ma Montreal. Cind ne-a vazut, ne-a zimbit cald si si desi mai era inca somnoroasa ne-a spus Hi la fiecare dintre noi. Si eram destul de multi.
Apoi i-am aratat balonul si iar a zimbit fericita. De cind s-a trezit si pina am plecat, vreo 4 ore in total, a fost o scumpica. Am conversat, i-am facut cunostinta cu Luci, fetita mea, pe care a placut-o din prima, ne-am jucat cu jocuri, am citit povesti, ne-am uitat la desene, am facut masaj la minute, picioruse si la spate, si am zimbit tot timpul. A fost doar trista cind am plecat seara acasa. Nu prea a vrut sa ne spuna Bye, iar noua nu ne venea la nici unul sa plecam. Asa as fi vrut sa o iau de acolo din patut....

Laura era frinta de oboseala. Dimineata la servici unde are de lucru nu gluma, apoi venit la spital si stat cu Dienuta pina noaptea, mers acasa, facut mincare, spalat, calcat camasi lui Andrei, etc. Andrei saracutul ajuta cit poate, dar stiti si voi, tot mami e sufletul casei. Dar Laura nu se plinge, e curajoasa si luptatoare. Normal, ca fiecare mai are si zile mai rele, dar cind o vede pe Diana ca zimbeste si o cheama sa-i dea un hug si un kiss se topeste toata oboseala si sufletul i se umple cu bucurie si credinta ca Dienuta va invinge. Andrei este si el binisor, la servici tot timpul ca sa recupereze ce a pierdut pe timpul spitalizarii si cind nu e prea frint de oboseala vine la spital s-o mai inlocuiasca pe Laura. Sunt un cuplu extraordinar. Se ajuta si se completeaza in tot ce fac.

Zilele trecute i-au dat voie Laurei sa se aseze in pat cu Diana si sa o tina in brate. Va puteti da seama ce-a insemnat pentru amindoua, sa se tina in brate mama si copil dupa atita vreme? A fost extraordinar spunea Laura. Avea lacrimi in ochi si abia astepta ca dupa ce plecam noi sa se aseze din nou in pat cu Diana si s-o stringa la piept si sa-i spuna c-o iubeste si ca o sa se faca bine ca sa mearga acasa. Diana i-a cerut sa o duca acasa, iat Laura, cu sufletul strins de durere i-a raspuns ca nu poate s-o duca acum pentru ca doctorii trebuie s-o faca bine pe Dienuta intii, si dupa aceea o vor lasa sa mearga acasa la ea.
A inteles papusica, Doamne gindesti ca un copil de 4 ani este inca mic si nu inntelege prea multe, dar va jur, Diana este mult mai matura decit virsta pe care o are. Intelege explicatii destul de complexe in ambele limbi, e uimitoare. Va spun sincer, este un copil extraordinar. Doamne te rugam din suflet ajut-o pe Dienuta sa se faca bine. Da-i putere sa respire singurica si sa vorbeasca cu noi. Fa o minune cum numai tu sti sa faci si da-ne-o pe Dienuta inapoi cum a fost!

Fetele, in urmatoarele doua saptamini voi fi mai putin prezenta pe forum deoarece mi-a venit fetita din Montreal si vom fi plecati mai tot timpul. O vom mai vizita pe Dienuta fara doar si poate, insa nu cred ca voi mai avea destul timp sa scriu. Sper sa nu va suparati pe mine. Va dau vesti cind ma intorc daca nu pot inainte.

Va imbratisez pe toate si nu uitati sa va rugati pentru Dienuta atunci cind va rugati pentru puiii vostri.

Doamne ajuta!
Lia


Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pt Diana!!!
nu vreau sa plang,vreau sa fiu optimista....
cineva acolo sus o iubeste....

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Lia, multumim mult pentru vesti.

Nu imi pot ascunde lacrimile atunci cand citesc vesti despre Dienutza...ma rog la Dumnezeu sa aibe grija de DIANA,fetita scumpa si draga si totul sa termine cu bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Multumim pentru vesti. Nu ma pot abtine sa nu intru d enu stiu cate ori pe zi sa citesc ce mai face Diana si sper mereu sa fie ceva de bine.
Micuta de ea, ma tot intreb cum poate fi atat de tare, atat de zambitoare, cred ca Dumnezeu o intareste sa reziste, un copil de 4 ani cat poate sa inteleaga ?? Sper din toata inima sa poata sa respire singura, asta cred ca e cel mai important acum.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Lia, multumim de vesti!
Dienutza poate era obosita sau plictisita, fiecare avem o zi mai proasta citeodata, nu? Cred ca a fost foarte bine ca ati fost cu ea, sigur i-a fost mai bine.

Laura, draga de ea, trebuie sa fie terminata de oboseala si cu serviciul acuma. Bine ca vine tusha Brindusha si o sa-i fie ceva mai usor atunci.

Lia, vacanta placuta cu fetita ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Doamne ajut-o pe Diana sa respire din nou singurica si sa continue sa bata toate prognosticele medicale. Da-le Te rog putere parintilor ei sa continue sa-i fie alaturi in toate incercarile.

Multumesc Doamne ca le-ai dat parintilor Dianei bucuria de a o strange din nou in brate.

Multumiri Lia pentru vesti. Iti doresc o vacanta minunata alaturi de frumusetea ta de fata.

Amandina C



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Ce mai face Diana scumpa si draga!

Ma rog din tot sufletul sa auzim numai vesit bune

Laura, sunt cu gandul si sufletul la tine si familia ta draga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Fetelor acum o ora am venit de la apital.
Am foat in vizita la eroinele noastre.
DE cum am intrat in salon la Diana, am primit un zambet larg( defapt nu eu am primit ci Lion King, leul pe care i l-am dus). Azi a avut o zi buna, dupa cum zicea Laura, si dupa cum am vazut si eu., Era bine dispusa. Ne-a scos limba si ne-am amuzat. E tare haioasa.
La spital m-am intalnit si cu Kefi care venise si ea in vizita la fete.
Asa ca toate trei am primit zambete si scos limba.
Ei bine, la un moment dat ii spune Laura Dianei sa miste capul in stanga si la dreapta si ce credeti? Diana a miscat capusorul usor cand intr-o parte cand in cealalta. Nu sunt miscari largi sau mari, nu stiu cum sa le zic, dar sunt miscari controlate de ea si asta este un lucru bun.
Laura ne-a spus ca i-au scazut si presiunea la oxigen si asta este iarasi un pas inainte. Acum trebuie sa astepte sa nu mai aiba secretii la plamani--ceea ce Laura spunea ca probabil se va intampla in urmatoarea luna si dupa aceea probabil ca ori ii vor schimba tubuletul care o ajuta la respirat ori il modifica pe cel de acum, astfel incat sa-i vina aerul si la gurita si poate atunci o sa poata vorbi sau cel putin sa poata sopti.

Ieri i-au descoperit Dianei o infectie urinara si prin urmare acum e pe antibiotice. Dar azi nu a mai avut febra--sau cel putin nu atunci cand am fost noi acolo. si Diana era mult mai bine decat ieri.

Am si colorat cu Diana. Adica ea alegea culorile si imi spunea unde sa folosesc culoarea respectiva, i-am si citit si i-am facut un pic de masaj, pana a mers Laura acompaniata de Flori(KEFI) un pic afara sa ia o gura de aer. Pe urma s-a plictisit si voia sa se joace la computer, lucru care urma sa-l faca Laura dupa ce am plecat noi.
Cam atata deocamdata. Speram sa auzim numai vesti bune de acum inainte!!

Doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Printesa noastra e puternica si asta e un lucru foarte bun!
De fiecare data cand ne aduceti vesti auzim de noi progrese. EXTRAORDINAR! Diana are puteri magice
Fetelor voi sunteti extraordinare, exceptionale, cred ca nu exista cuvant in dictionar ca sa reusim sa va catalogam. Fara ajutorul vostru Laurei sigur i-ar fi fost mult mai greu...si Dianei, binenteles Va multumim si noi pentru tot ce faceti
Si va mai multumim si pentru faptul ca ne tineti la curent cu progresele Dianei!

Diana, pui mic, Dumnezeu iti e alaturi, iti da putere sa lupti si cu ajutorul lui vei trece peste acest moment tragic din viata ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Bravo Diana draga si scumpa!!!

Mergi la inceput