Juniori de iunie-iulie 2003 (1)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

quote:
Originally posted by aditzu

Buna Fetelor,

Au consultat-o : doctorita ei, Stanciu si d-na doctor Toader Miorita de la Grigore Alexandrescu si toti trei mi-au spus sa las copilu in pace ca: 1. - n-avem ce sa-i dam si 2. - poate isi face anticoprpi si il elimina. Asa ca la recomandarea lor acum ii fac imunizare cu IRS19 - 2 saptamani si apoi vaccin : Pneumo23, ca sa-i facem anticorpi.




aditzu - si pe noi tot stanciu care ne-a zis de bronsita asmatiforma si sigur vor tb sa i se scoata alea si alelalte, apot tot dr. toader, ca la ea am fost ieri de am vazut pneumococul, insa intre timp urmasem tratament cu antibiotic si aseara am repetat exudatul... si intre timp sa il las in pace ca e ok (mie nu-mi vine sa cred - acum parca iar a inceput cu tusea)

uf!

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna,

Romana - nu il cheama altfel
pitzinuca - sincer eu am fost oarecum putin dezamagita de prima vizita la Stanciu, extrem de expeditiv, n-am apucat sa scot mai mult de 2 vorbe si deja mi-a spus ca Irina e cu bronsite astmatiforme, mi s-a parut un sablon. Irina nu prea tuseste , dar n-am apucat sa-i spun asta ca ne-a si trimis la plimbare.
Macar a doua oara cand m-am dus cu antibiograma s-a pupat ca tratament cu ce ne daduse doctora Irinei si cu madam Toader, asa ca a fost ca o confirmare. Per total e OK, dar mult prea aglomerat.

Pa Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

ce ma bucur ca s-a mai animat subiectul nostru

Marox - asa ma gindeam si eu ca va fi cind va creste si Fred, de-aia ma si bucur acum de linistea dinaintea furtunii...Macar la noi va fi mai simplu ca e diferenta intre ei mai mare si cind Fred va fi si el cit de cit vorbitor, Luca va incepe scoala, asa ca nu o sa apuce sa se intersecteze foarte tare . Sanatate multa si sa scapati usor de varicela!

Bobi - care-i treaba cu anemia, e asa de grav? Ai grija de tine si multa sanatate!

Aditzu - vad ca se poarta scoala de soferi, bafta la condus. Am un feeling ca la urmatoarele noastre intilniri (sper ca vor mai fi ...cindva) va bea toata lumea limonada

Maadi - serbare frumoasa!

Cornelia - ce mai faceti?

Sint happy ca dupa ce de asta iarna, dupa vacanta de Craciun, Luca incepuse cu plinsul zi de zi la gradi cind il lasam, acum i-a trecut. Plingea enervant, incepea de cind se trezea cu intrebarea "da' eu merg azi la gradi?", si la raspunsul, evident, ca da, incepea jelania si plinsul. A tinut-o asa cu mine, cu taica-su si bunica, pina acum cind am revenit eu pe metereze dupa nastere, si dupa 2 saptamini l-am potolit, acum ne luam frumos "la revedere" si ne pupam frumos si gata. Mai am de lucru cu intratul in apa, cind merg la inot Luca e in continuare singurul care nu vrea, dar e si cu asta mult mai bine, in w-e am fost la ziua unui prieten care are piscina, si ptr prima data a intrat Luca de bunavoie in ea, s-a jucat si chiar a stat singur in apa. In schimb Fred urla cind il scoatem din baie, niciodata nu plinge in cadita, chiar ii dam cu apa pe fata si nu comenteaza, il apuca insa disperarea brusc dupa ce se trezeste afara...zici ca-i fiul Omului-amfibie

Fetelor, ati vazut curcubeul de duminica? E prima data in viata mea cind vad un curcubeu ca la carte, dintr-o parte pina in cealalta - dublu, si stind pe cer mult timp, nu doar asa citeva minute...m-a impresionat teribil si mi-a parut rau ca Luca dormea, eram in masina, era frint dupa piscina si alergat si n-am putut sa-l trezesc sa-l vada si el.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

La Multi Ani pentru sarbatoritii de astazi: Vlad si Tudor Mihai!

Va multumesc fetelor pentru urarile de sanatate adresate lui Alex!

Magdone, mi se tot explica si tot n-am inteles de ce francezii si in general europenii nu au masini automate. Mie mi se pare o chestie geniala sa nu mai trebuiasca sa te stresezi cu schimbatul vitezelor. Ce-i aia ca nu poti depasi p'ala din fata...vax, mofturi!

Aditzu, bafta la scoala de soferi si sanatate Irinei! Pe unde sta soacra ta, ca si mama tot pe la Tineretului locuieste.

Pitzinuca, e poate o mare prostie ce-ti spun, dar eu ma luam dupa analizele de singe. Daca vedeam ca nivelul fierului e sub limitele normale, ma duceam la doctor si-l intrebam daca-s pe cale sa fac o anemie

Maadi, succes si prezentare frumoasa, fara trac, la serbare!

Romana, nu ma supar pe tine, nu-i nici un secret cum am ajuns in Franta. Pe cind eram studenta am avut o bursa in Franta. Viitorul meu sot era in acelasi camin, a intrat in vorba cu un coleg computerist ca si el si asa a patruns in grupul nostru de romāni. Dupa ce s-a terminat bursa m-am intors in tara, timp de 2 ani am corespondat cind si cind. Apoi el a venit in vacanta in Romānia, in iarna m-am dus eu in Franta. Ne-am hotarit sa ne casatorim, a fost o hotarire fulger...atit de rapida incit am renuntat la biletul de avion si mi-am trimis demisia prin e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
la multi ani ruth! sa cresti mare si sa fi sanatoasa!
andra - vreau sa-ti multumesc pentru ideea cu acea terasa...e super...si eu si stef suntem "indragostiti" de ea!
azi am si eu emotii la serbare...sa vedem ce-o iesi.
aditzu - bafta la condus!
pupici dulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Ruth!
La multi ani Alex!

Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi alaturi d eparinti si fratiori!

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Copiii sunt bolnavi din nou. Febra, tuse, varsaturi noaptea (Maria), febra mare, tuse, senzatie de sufocare - Stefan. Am reusit sa ajung cu Stefan la chirurgul din C-ta care ne-a zis direct operatie.

Ana Maria, o sa il contactez pe medicul vostru, dar nu ma simt in stare acum, nu as putea fixa o data.

Am renuntat la master, cu toate ca nu trebuia sa fac altceva decat cateva referate si sa ma prezint la examene, dar nu am avut timp si vointa nici macar pt. atat.

Ma simt rau. Am facut o groaza de teste de sarcina - negative. Am o intarziere de doua sapt. si ma simt bolnava. Nu am energie, am greturi, dureri de cap, ma dor maini, picioare, abia ma tarasc . Ieri vroia Doru sa ma duca la urgenta, ca ma dureau rau mainile si nu puteam sta in picioare. O sa ma duc la ginecolog, dar am programare am abia in iulie, iar la medicul de fam. ma duc degeaba, ca nici trimitere la analize nu se omoaara sa imi dea.

Cred ca totul se datoreaza stresului si oboselii acumulate: nopti nedormite, griji acasa si la birou.

Ii sperii si pe copii. Ma intreaba de ce sunt bolnava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,

La multi ani sarbatoritilor, multa sanatate fericire si noroc!

Soferitelo, mult succes, rabdare si ....tutun (mai putin). Si la mine au fost groaznice primele ore. Cand i-am spus instructorului ca nu m-am urcat niciodata la volan si ca nu stiu nimic, nici macar toate semnele de circulatie, a crezut ca glumesc. Insa, dupa ce am stat 30 minute sa trecem de sensul giratoriul de la Piata Sudului, s-a convins si m-a luat mai incet si m-a trimis sa fac mai intai orele de teorie. Dar nu-i dracu chiar asa de negru, doar un gri mai inchis.

Cornelia - Multa, multa sanatate copiilor si tie. Imi pare tare rau sa aud ca iar treceti printr-o perioada asa de grea. Va doresc sa o depasiti cat mai repede si sa auzim numai vesti bune de la voi.

Andra - Felicitari, bravo ca ati depasit cu succes faza cu plansul. Si la noi a durat cam o luna, pana ne-am potolit.

Gabitz - Tinem pumnii azi ptr. serbare!

Noi maine suntem cu emotii ptr. serbare. Stie foarte bine poezia dar una este acasa, la gradi si cu totul alta pe scena.

Sanatate multa si pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetele,

Mai intai, LA MULTI ANI pentru Denisa, Vlad si Tudor, sarbatoritii de ieri, si Ruth si Alex, sarbatoritii nostri de astazi!

Apoi, Cornelia - va doresc sanatate multa, copiilor si tie, asteptam vesti mai bune. Legat de viroze, luna trecuta am luat si eu una care se manifesta cam cum zici si tu, numai ca eu am facut si febra. Ca sa ma pun pe picioare, am stat 7-8 zile acasa, din care vreo 6 numai in pat. Ai grija de tine, ca nu e de glumit.

Bobi - anemia o vezi si daca-ti faci o simpla hemoleucograma. Eu iau acum fier + MagneB6, ca nu ma mai puteam tine pe picioare. Analizele le-am facut in iarna, dar am tot neglijat.

Gaby - mai zi-mi si mie o data perioada in care mergeti voi la mare si hotelul, ca am uitat .

Si acum sa ma laud si eu nitel, ca ieri am avut serbarea. A fost mai bine ca-n iarna , parintii nu s-au mai calcat in picioare sa filmeze/fotografieze pentru ca am facut afara in curtea gradinitei si aveai unde te "desfasura" (bineinteles, au fost si exceptii care s-au tot fatait prin fata scenei, desi puteau filma lejer mai dintr-o parte/spate, asta e).
Mariuca a spus frumos poeziile (n-a mai facut senzatie ca-n iarna, ca acum au spus mai mult sau mai putin si altii, dar a fost OK), dar altceva vreau sa va povestesc: La prima ei poezie, de fapt un dialog cu un baietel, partenerul ei nu venise. Asa ca vine fie-mea in fata, ia microfonul, la care educatoarea ii zice "Mariuca, Vlad n-a venit, il mai asteptam putin, da?" Maria nu zicea decat vreau sa spun si eu la microfon . Educatoarea tot cauta s-o trimita la loc, a mea nimic, o tinea una si buna ca ea vrea sa vorbeasca la microfon. vazand educatoarea ca n-are incotro, ii zice "Bine, uite, transmite-i ceva lui mami". La care Mariuca mea, zice, cautandu-ma cu ochii: Mami, mami, unde esti? Mami te iubesc. Mai e nevoie sa va spun cum m-am simtit?

Dar surpriza mare a venit de la doamna de engleza (pe care am fost suparata tot anul), care a pus-o prezentator la sectiunea 'engleza' a serbarii, iar Mariuca a spus o poezioara si apoi au cantat cu totii(dupa casetofon, ei mai mult din maini, decat din gura ).
Faza naspa a fost ca au primit si diplome de engleza, iar eu n-am avut un buchet de flori, nimic, pt ca fie-mea nu mi-a zis nimic.

Altfel, a fost frumusel, copiii au facut progrese evidente, iar dupa serbare le-am facut o mini-petrecere cu sucuri, sampanie si prajituri, de care s-au bucurat tare mult.

O sa pun si poze, dar cand mi-oi face timp sa le descarc.

Va pup si mai vorbim.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

la multi ani Ruth.

La multi ani Alex.
Marox Ce poveste romantica. Am banuit ceva de genul asta dar nici chiar asa incit sa-ti trimiti demisia prin email.

Cornelia Cim adica medicul de familie nici macar trimitere nu-ti da?
Iar tu daca te simti asa de rau du-te la un alt medic generalist care sa vada despre ce e vorba, undeva la o policlinica cu plata, chiar daca platesti consultatia. Vezi ce zice daca iti recomanda sa faci analize, apoi du-te cu recomandarile al medicul de familie.
Sau macar du-te la un medic ginecolog ianinte de luna iulie cind zici ca ai programare. Trebuie sa gasesti unul disponibil inainte. Sau fa-ti analiza singelui: hemograma, calciu, magneziu, fier si analiza din care sa rezulte daca esti sa nu gravida ( asat nu stiu cum se numeste) dar stiu cei de la policlinica.

Nu mai sta asa daca zici ca nu te simti bine.

Sanatate si copiilor. Ca sa poti avea grija de ei trebuie sa mai intii grija de tine. Nu te lasa.

Maadi Si pina la urma conduci? zi de zi?

Aditzu Pe mina ma- aminat pentru luni. Tu cind o sa dai examenul? La teorie tu citesti doar legislatia? Eu am gasit o caret in care si explica si analizeaza regulile de circulatie. Uite chiar ieri am citit despre intersectiile dirijate si nedirijate, explica ce si cum trebuie sa faci ele , apoi face o comparatie reliefind asemanarile si deosebirile dintre actiunile pe care un sofer trebuie sa le faca in astfel de intersectii.
Tu ce stii la proba teoretica trebuie sa stim si cite puncte de penalizare luam in caza de abateri. Mie mi se pare absurd sa tin minte astea si nici macar valoarea amenzilor. Dar daca o fi musai sa le stim le invatam , ce sa facem.

Va pup.



Mergi la inceput