Juniori de iunie-iulie 2003 (1)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetele!

bunica mea l-a adorat, mama il iubeste si eu... am fost aseara la concertul lui Julio Iglesias!
ce sa zic, mi-a placuuuut....

a fost primul concert de dimensiunea asta la care merg (adica am mai fost la spectacole pe la mare, la gradina de vara, dar nu se compara)

pana la urma a fost un concert reusit, desi initial sonorizarea a cam lasat de dorit (se auzea incet, orchestra parca mai tare si el mai deloc...); spectatorii tot strigau "mai tare! mai tare" si pe la a 2-a melodie cativa au inceput sa fluiere. el s-a oprit mirat, nu intelegea de ce... pana atunci nu se obosise careva sa-i traduca de ce era stadionul nemultumit; cand a inteles, a zambit si a rezolvat problema!

ce mi s-a parut mie de laudat este ca el singur a facut totul: facea un semn cu mana, si incepea sa se auda mai tare vocea lui, se intorcea catre trompetist si il lasa sa cante un solo, etc. nu era regizat, el decidea ce vrea sa faca inginerul de sunet... poate ca nu au fost efectele pe care le auzi la nu mai stiu ce concert al vreunei formatii de succes, dar faptul ca ca el facea practic totul - canta, isi prezenta melodiile, hotara sonorizarea - chiar m-a impresinat!

dincolo de asta, daca stau sa ma gandesc, nu stiu sa zic ce m-a impresionat mai mult: refrenele cantate doar de vocea solo, fara orchestratie, cantecul meu preferat - "Carusso", faptul ca a tinut un spectacol de 2 ore doar el (doar 1 melodie a avut in duet cu o tipa si apoi l-a mai ajutat la cateva refrene; unde trebuia sa urce cu vocea foarte sus, partile mai grele) si ca la bis a tinut intreg stadionul in picoare, aplaudand, fredonand si dansand timp de vreo 20 de minute...
a, si sa nu uit, a mai fost si refrenul den la cantecul ala "si bani ti-oi da/ si vin ti-oi da/ si haina dupa mine..." pe care l-a cantat in romaneste, citind dupa o foaie de hartie!

cam atat, scuze ca poate am fost incoerenta, am ajuns sa ma culc abia pe la 3 si ceva (si la revelion m-am bagat in pat mai devreme ) si pana acum am terminat deja o situatie urgenta... vad picatele...

pupici cu lipici,

PS magdone - mercic de felicitari pt frumosii mei (sa inteleg ca si eu sunt maaare si frumoasa?! )




_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Mda, si eu am fost la Julio Iglesias aseara si m-a dezamagit profund... Scuze Anamaria. Mie nu mi s-a parut deloc ca s-a rezolvat cu sunetul, poate tu ai avut locuri mai bune, e adevarat ca au dat mai tare dar tot se auzea ca de pe banda de magnetofon, nu avea profunzime, nu nimic. Noi am plecat inainte sa se termine, nu am mai rezistat. Poate si facand comparatia (nedreapta, recunosc) cu atmosfera, spectacolul, sonorizarea de la Rolling Stones, chiar nu mi-a placut deloc. Nu zic ca a fost vina lui, insa. Iar prezentarea lui Octavian Ursulescu care aducea aminte de spectacolele de pe vremea raposatului... .

Romana imi pare rau ca nu ai reusit, dar persevereaza. O sa iasa pana la urma.

Pufulet, Romana_74, unde-i Ardealul??

Magda voi nu mai ziceti nimic? Ce face juniorul trupei, cum il serbati?

Nma hai ca mai ai un pic. Bucura-te de repaos acum ca va fi greu cand nasti, crede-ma . Poate ai noroc si nu-s calduri mari.

Sofia a facut vreo 2 pasi nesustinuta acum vreo 2 zile, e prima oara. Era momentul de dans in familie si a simtit nevoia sa se exprime . E o nebunie cu ele doua in casa, dar e minunat. Chit ca fac ordine in 30 de minute si ele strica in 3 .

Ne-au cam tinut in casa caldurile, abia astept sa mai plecam si noi pe undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hai mey dana ca tu esti cam greu de multumit... si la rolling stones ai spus ca nu era suficient de tare sonorul, asa ca ce pretentii mai ai?!
locuri mai bune nu stiu daca am avut, oricum nu prea cred pt ca au fost bilete de 50 de lei, la tribuna C, in randul 4. eram destul de aproape de scena, dar in lateral-dreapta. s-a vazut destul de bine pe ecrane, dar pe scena nu prea distingeam mare lucru!

anyway, nu-i nici o suparare, sunt destul de sigura ca foarte putini pot afirma ca le-a placut concertul...

a, uitasem sa va povestesc despre cele 2 bunicute care mergeau schiopatand si cand au ajuns in fata, langa gardul care delimita zona scaunelor de lux (300 lei) au inceput sa dea din fund de mama focului...

si... felicitari pt mica sofia - plimbareata!
_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor lunii iulie!

Si oarecum in direct :
La multi ani Maria, Tiberiu, Mara, Maria Catalina, Irina si Alexandru Eduard!

Din mare criza de timp si ceva complicatii in viata mea, m-am limitat doar sa va citesc in ultimul timp. M-am gandit ca e totusi timpul sa dau un semn de viata si sa aduc subiectul pe prima pagina .

Copiii sunt in sfarsit bine, nu mai tusesc (era si cazul in toiul verii), dar Maria s-a ales cu o alergie solara (???) pe care abia am mai potolit-o in ultimul timp.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

sa scriu si eu rapid una-alta pina nu ma rapun din nou caldurile: la noi a fost tare greu ptr ca n-avem aer conditionat si ptr prima oara de cind stam aici s-a simtit nevoia. Am supravietuit inchizind geamurile si tragind perdelele prin toata casa de la 8 dimineata pina seara, dar nici peste noapte nu se simtea vreo boare de aer respirabil luni, marti si miercuri . Asa ca luni am batut Mall-ul si Unirea cu Fred si mama din dotare in cautare de cadou pt sot, care s-a serbat marti, la parintii lui care au ac ... Acum de 2 zile e ok, pot deschide si eu din nou geamurile si chiar am iesit cu Fred la plimbare. Acum copilul asta care altminteri e cuminte urla ca din gura de sarpe, poate-mi dati o idee ca sa-i fac: cind ii dau sa manince, desi inainte e linistit, nu urla, nu nimic, dupa ce bea vreo 30-40 ml de lapte incepe sa se agite, sa dea din miini si din picioare, incepe sa plinga si scoate tetina din gura cu limba, si nu-i mai intri in voie cu nici un chip....asa ca mesele dureaza cam o ora, cu pauze si discutii, in vreme ce dimineata la 5-6 si uneori si peste zi are cite o masa la care maninca linistit si fara sa faca circ, de zici ca e alt copil. Acum am inceput sa-i schimb laptele, ca ma gindesc ca poate altul ii va fi mai pe plac, dar sincer nu sint prea convinsa si am facut-o mai mult de gura sotului meu...om vedea, scuze ca vin cu probleme de copii mici la voi, dar sint in pana de idei si solutii

Luca e bine, am terminat si noi grupa mica, evident ca dupa ce el mereu se vaita ca nu vrea la gradi, ieri cind i-am zis ca e ultima zi si ca intra in vacanta, a inceput sa miriie ca el nu vrea in concediu, ca vrea la gradi . Cu Fred se poarta fr. bine, imi vine sa rid acum la ce emotii am avut, in schimb e in continuare salbatic cu alti copii si plingacios de ma dispera...am fost acum o saptamina la ziua unei fetite, e drept ca nu ne vedem mereu cu ea, dar fusesera impreuna la tara cu citeva saptamini inainte, era si Ioana acolo care e prietena lui curenta, el tot a stat retras si nu s-a jucat, mereu m-a intrebat cind plecam si a facut gasca si a vorbit cu parintii, nu cu copiii . Intr-un fel mi-a mila de el, ca atita l-am moralizat, incit la plecare m-a intrebat: "mami, nu-i asa ca n-am fost prea salbatic?", dar pe de alta parte eu, care intotdeauna as fi dat-o si pe mama si pe tata ptr joaca cu copiii, nu pricep cum un copil nu vrea sa se joace cu ceilalti si prefera sa stea cu parintii lui, acasa la el

Cornelia - multa sanatate Mariucai, asta e culmea ironiei: sa stai linga mare si sa ai alergie la soare , eu tin minte ca mereu le invidiam pe vara-mea si vara ei care stateau in Constanta, si cind ajungeam eu la mare vara, ele deja se cojeau a 2-a oara...ce vremuri

Dana - bravo Sofia Stefania ce mai face, cum se intelege cu surioara?

Romana - bafta pe 29!

Nma - te inteleg cu statul acasa cind nu poti face nimic, insa dupa ce vei naste totul va fi mai usor si vei vedea ca e super sa stai acasa cu copiii, si sa nu te gindesti la munca si tot stresul aferent. La mine cel putin asa e

Gio - noi plecam pe 17 in concediu si ne intoarcem in septembrie, asa ca nu ma bag la intilniri decit pina atunci daca vreti. Daca nu - in septembrie cind se aduna toata lumea din concedii, musai!!!

Marta - m-ai lasat masca cu toate peregrinarile voastra, cred ca iti putem acorda titlul de cea mai plimbareata mama (cu 2 remorci ), desi Dana iti calca si ea pe urme; noi promitem sa facem la fel la anul, cind vom fi mai deplasabili

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

saliu fetele!

si eu repede ca sunt cam obosita: 1 - de la caldura si 2 - pt ca ma alearga astia la scarbici ca pe hotii de cal! nu stiu care-i faza, ce noroc am eu (sau n-am) dar fix in perioada asta, cand suntem numai jumatate la serv a venit o caruta de treburi de facut, situatii peste situatii, culmea ca au legatura cu biroul meu unde sunt singura pe baricade (din 4 cati suntem in total).
azi am alergat de la un seminar de instruire la servici, fix la ora pranzului cand era mai cald... asa ca sunt vaaaarza!

in rest, in we am fost cu cortul la tara, ca de obicei...
barbatu' a facut insolatie si acum e inca in recuperare fizica (nebarbierit, stress, nervi si dureri de cap )

astept cu nerabdare vacanta!!!!

andra - daca tot ne ceri parerea, nici io nu cred ca problema lui fred este laptele! eu am facut la vremea resp greseala asta, si am ajuns la concluzia ca a fost complet inutil, asta daca nu iei la socoteala banii aruncatii pe vreo 3 marci diferite de lapte...
cred ca de vina este caldura si dupa cum povestesti tu aerul din stomacel; eu as verifica tetina, sa fie cu o gaurica mica pe cat posibil, pune-l pe burtica dupa ce mananca sa dea aerul afara.
si bogdan facea tot asa, pana nu a inceput sa stea in fund nu am gasit vreo solutie...

cornelia - cum e alergia asta la soare? are bubite mici sau basici? sa-i dai claritine sau alt antialergic...
ai mei fac bubulite mici si dese, ca o spuzeala: le dau cu apa + bicarbonat de sodiu dupa baie (faci o solutie saturata in apa calduta si dai pe zona unde sunt bubite, nu stergi cu prosop, nu clatesti, lasi sa se usuce)

romana - bafta la examenul de condus partea a 2-a!

_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Tibi, Mariuca, Mara, Cata, Irina si Alex
sa cresteti mari si sanatosi si numai bucurii in viata!!

Si uite asa s-a terminat si luna iulie si zilele de nastere ale puilor nostri. Sa dea Domnul sa fie sanatosi si norocosi!

Fetelor am fost in weekendul asta la o ferma de langa Toronto unde am cules zmeura si mi-a facut mama dulceata mama mama ce buna e si am cumparat si niste rosii asa gustoase, f rar gasesc pe aici rosii cu gust din ala adevarat. Dar de data asta le-am nimerit, cred ca ma abonez la ei.

AMR- 2 saptamani pana la concediu s-a incalzit si pe aici serios, peste 30 de grade, abia astept sa plecam.

Cornelia, bine ca sunteti mai bine!
Magda, tu? mai da totusi un semn de viata sa stim ca esti out there
Bychi? tu ce mai zici?
Alinutza, cum mai e cu 2 bbei?
Romana, Aditzu bafta cu carnetu'!

va pup si concedii placute tuturor!



Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

la multi ani alex!
sa cresti mare, sa fii sanatos si norocos!
eu sunt in mutari...abia astept sa se termine si sa ma mut definitiv.
stef pleaca cu socrii in corfu asa ca voi avea timp sa ma ocup de toate pe indelete.
va pup dulce si mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol74 spune:

La multi ani tuturor copilasilor de patru ani si vacante magice va doresc,

Nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

In primul rand "LA MULTI ANI TUTUROR COPILASILOR CARE AU IMPLINIT 4 ANISORI!"


De scris nu am mai scris, dar sunt la zi cu lectura.
Am avut o perioada mai agitata la servici, dar scapam de cei de la Curtea de Conturi saptamana aceasta, finally, dupa 2 luni.

In rest toate bune si frumoase. Calin a intrat de azi in vacanta. Am terminat si cursul de inot si am obtinut si diploma. De saptamana viitoare sper sa o luam de la inceput cu inotul, ca vad ca-i place tare mult si se descurca f. bine.
La sf. lui august plecam si noi vreo 10 zile la munte, iar pe 11 septembrie zburam la Kusadasi ptr. alte 10 zile. Abia asteptam.

Pupici multi,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput